Panasonic pt-ae6000

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Οπως σας ειπα η πρωτη προσπαθεια ρυθμισης εγινε το hd 709 mode καθως το χρωματικο του τριγωνο ειναι λιγοτερο διευρυμενο και πιο κοντα στο χρωματικο προτυπο απο τα υπολοιπα .
Η κλιμακα του γκριζου ηρθε απιστευτα καλα χαρη στα ρυθμιστικα για το gamma . Υπαρχει η δυνατοτητα ρυθμισης τοσο ως προς την φωτεινοτητα του καθε σημειου οσο και για το καθε χρωμα ξεχωριστα και αυτο σε 15 σημεια .
Στοχος ηταν μια καμπυλη gamma 2.2 η οποια χαμηλα να φωτιζει λιγο περισσοτερο χαμηλα για να μην συμπιεζεται το μαυρο .
Δεν εχει νοημα με αστρωτη την λαμπα να φαω περισσοτερο χρονο για φτιαξω μια καμπυλη bt 1886 αφου η λαμπα ειναι αστρωτη . Ουτως η αλλως τις επομενες μερες θα τον ρυθμισω με τον lumagen προκειμενου να παρα ακομα καλυτερο αποτελεσμα στο χρωματικο τριγωνο και τωρα κανω απλα δοκιμες .
Αλλωστε σκοπος μου ειναι να σας δειξω τα θετικα και τα αρνητικα σημεια του προβολεα και οχι τι μπορει να κανει ο lumagen .
Τα ρυθμιστικα του προβολεα σε οτι αφορα την κλιμακα του γκριζου δουλευουν υποδειγματικα

Οπως βλεπετε εχουμε παντου de 94 κατω απο 1 απλα τελεια

 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Ρυθμισα το χρωματικο τριγωνο σε 100 % κορεσμους με 100 % φωτεινοτητα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο και μονο το μπλεδακι εδωσε de 94 στο 4 . Το μπλε ομως ειναι το μοναδικο χρωματακι απο τα πρωτευοντα στο οποιο τα λαθη δεν ειναι τοσο αντιληπτα στο ανθρωπινο ματι . Ισως εαν δοκιμαζα να ρυθμισω με 75 % κορεσμους και 75 % φωτεινοτητα να ειχα ενα καλυτερο αποτελεσμα . Αυτο θα το δω τις επομενες ημερες .
To magenta εχει καλο de στο 1.4 αλλα ειναι λιγο υποκορεσμενο λογω του μπλε
Σε οτι αφορα τα ρυθμιστικα δουλεουν καλα αλλα υπαρχει μια αλληλεξαρτηση της φωτεινοτητας και του κορεσμου .
Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα .

 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Και πριν αρχισει ο κωστας να ζηταει ενδιαμεσους κορεσμους και φωτεινοτητες ....
Πολυ καλη γραμμικοτητα de 94 κατω απο 1.5 σε ολους τους κορεσμους στα πρωτευοντα τιποτα αντιληπτο απο το ματι και στα δευτερευοντα de 94 κατω απο 2.5 παλι τιποτε αντιληπτο απο το ματι .
Και εχω την εντυπωση οτι εαν ρυθμισω σε 75 % κορεσμους και 75 % φωτεινοτητα θα εχω καλυτερα αποτελεσματα στα δευτερευοντα . Ο προβολεας χρωματικα ειναι πολυ καλυτερος απο τον tw 9100 που ηταν ο αμεσος ανταγωνιστης του .






 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
σαν τον 4000 παιζει ετσι οπως μετρησες....με λιγο χειροτερο το μπλε στον 6000 αποτι θυμαμαι...

και ο 4000 εχει και 1000 ωρες στην πλατη του

για να δουμε τι θα κανει και o scaler..!

αν ασχοληθεις λιγο παραπανω θα δεις ωραια
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
σαν τον 4000 παιζει ετσι οπως μετρησες....με λιγο χειροτερο το μπλε στον 6000 αποτι θυμαμαι...

και ο 4000 εχει και 1000 ωρες στην πλατη του

για να δουμε τι θα κανει και o scaler..!

αν ασχοληθεις λιγο παραπανω θα δεις ωραια
Οπως ειδες ο νεος ειναι πολυ ωραιος οταν παιρνει προβολεα κανει παρουσιαση αναλυτικη .
Μιας που εκανες την συγκριση αναμεσα στα δυο προβολακια δεν κανεις καμια μετρησουλα απο τον δικο σου να δουμε και εμεις πως παιζει ο 4000 μετα απο 1000 ωρες να δουμε και ποσο αλλιως ειναι ο παλιος ? :coffee:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αυτα ειναι για τους νεους....εγω τα εδωσα σε νεο να ασχοληθει...:)

τωρα κανω αλλες μετρησεις :D
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
αυτα ειναι για τους νεους....εγω τα εδωσα σε νεο να ασχοληθει...:)

τωρα κανω αλλες μετρησεις :D
εμ ετσι εξηγηται το οτι νομιζεις οτι ο 4000 με 1000 ωρες στην πλατη εχει παρομοια εικονα .
:roflmao:
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Καλά το πας γενικώς...
Με όλα αυτα αποκτά και υπεραξία ;);););)
Α εσυ με ματιασες και δεν πετυχα την ρυθμισουλα που πηγα να κανω στο gamma :geek: .
Μην πω τι την εκανα την κλιμακα του γκριζου
Και μην μου πεις οτι τα λεγες " προσεχε με το gamma " :tongue:

Ποτε θα περασεις να δεις εαν το σχεδιαγραμματα συμβαδισουν με την εικονα και να του δωσεις μια πραγματικη υπεραξια ?
 
Last edited:



Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
να ρωτησω εγω αν ειναι ευκολο να βγαλουμε ενα τελικο συμπερασμα για την overall εικονα του πανυ...

οποτε, με απολυτα κριτηρια, και αν υποθεσουμε οτι το 10αρι το πιανουν προβολια επιπεδου sony VPL-VW1000ES, jvc DLA-X900 κλπ, εμεις τι επιπεδο εικονας μπορουμε να πετυχουμε σε αυτες τις κατηγοριες τιμης?

με αλλα λογια ο πανυ με αριστα το 10, που βρισκεται?...τρωει την απολυτη σκονη ακομα και απ τον εισαγωγικο x35?

παντως αν του βαζετε 8+ στην overall εικονα, θα ειμαι ενας ευτυχισμενος ανθρωπος:D:D

να επισημανω οτι θελουμε οπωσ-και-δηποτε lens memory στο προβολι...

για να δουμε τελικα κατα ποσο αξιζει να περιμενουμε να μαζεψουμε φραγκα για τζιβι ή να παρουμε πανυ και να φχαριστηθουμε ταινιες με πανω απ το μεσο ορο εικονα
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δεν υπάρχει άσχημο προβολι την σημερον ημέρα .
Τα πράγματα ειναι πολυ απλα .
Ας υποθέσουμε οτι έχουμε λύσει τα θέματα περί οθόνης προβολής και έχουμε αποφασίσει τις ιντσες που θ προβάλουμε , ( θα βάλουμε τυπικά 110 ιντσες ) καθώς και την πηγή ,
Ατυπα έχουμε κάποια λίστα αναλόγως την κατηγορία τιμής .
Τι εννοω , εαν το πόσο που έχουμε να διαθέσουμε ειναι γυρω στα 1500 προτιμάμε τον Πανασονικ εαν μπορούμε να τον βρούμε σε αυτή την τιμη, η jvc x3 μεταχειρισμένο .
Στα 2000 + ψάχνουμε να βρούμε epson 9200 η jvc x300 ....
Απο εκει και πάνω υπάρχουν πολλα ενδιαφέροντα μοντέλα αλλα όλοι ψάχνουν jvc γιατί εχει καλύτερη μεταπωλητικη αξία ....:D
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
αν αφησουμε εξω τους jvc, οι διαφορες στην εικονα μεταξυ πανυ και επσονα 9200 ειναι εντονα αντιληπτες υπερ του τελευταιου ή με ενα καλο καλιμπραρισμα εχουμε μια σχετικη ισσοροπια μεταξυ τους?

ειπαμε βεβαια οτι θελουμε lens memory...οποτε ο 9200 δεν μας κανει...το οποιο συνεπαγεται μονο jvc εαν δεν θελουμε πανυ...αυτα τα ρημαδια τα τζιβια τελικα δεν μπορεις να τ αποφυγεις:D
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
να ρωτησω εγω αν ειναι ευκολο να βγαλουμε ενα τελικο συμπερασμα για την overall εικονα του πανυ...

οποτε, με απολυτα κριτηρια, και αν υποθεσουμε οτι το 10αρι το πιανουν προβολια επιπεδου sony VPL-VW1000ES, jvc DLA-X900 κλπ, εμεις τι επιπεδο εικονας μπορουμε να πετυχουμε σε αυτες τις κατηγοριες τιμης?

με αλλα λογια ο πανυ με αριστα το 10, που βρισκεται?...τρωει την απολυτη σκονη ακομα και απ τον εισαγωγικο x35?

παντως αν του βαζετε 8+ στην overall εικονα, θα ειμαι ενας ευτυχισμενος ανθρωπος:D:D

να επισημανω οτι θελουμε οπωσ-και-δηποτε lens memory στο προβολι...

για να δουμε τελικα κατα ποσο αξιζει να περιμενουμε να μαζεψουμε φραγκα για τζιβι ή να παρουμε πανυ και να φχαριστηθουμε ταινιες με πανω απ το μεσο ορο εικονα
......ειναι συνδιασμος χωρου-οθονης-προβολεα και ρυθμισης

σαν ποιοτητα απεικονισης ειναι jvc-sony-epson και σκολουθουν ολα τα αλλα....

εισαι κουραστικος..:tongue::)
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
......ειναι συνδιασμος χωρου-οθονης-προβολεα και ρυθμισης

σαν ποιοτητα απεικονισης ειναι jvc-sony-epson και σκολουθουν ολα τα αλλα....

εισαι κουραστικος..:tongue::)
ειμαι που να μην ημουν:D

απογοητευομαι απλα με το ρυθμο που παω για να παρω (καινουργιο παντα - ειναι ψυχολογικο και ας μην το συζητησουμε) jvc, τυπου 500r κλπ

θελω κανα 6μηνο ακομα ετσι που παω:(
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top