WHY AUDIOPHILES ARE PAYING...

Μηνύματα
1.921
Reaction score
346
WHY AUDIOPHILES ARE PAYING $1,000 FOR THIS MAN’S VINYL
http://www.wired.com/2015/03/hot-stampers/
How much would you pay for an original copy of The Beatles’ Abbey Road? If you shop at Better Records, the answer is plenty: $650. Other staples from the heyday of vinyl command equally astronomical prices. Fleetwood Mac’s eponymous LP: $500. The Police’s Synchronicity: $350. Even kitsch like The B-52s is a sticker shocker at $220.

And that’s the cheap stuff. Prices for wish list titles like The Who’s Tommy, Pink Floyd’s The Wall, and The Beatles’ White Album would make a military contractor blush: $1,000.

Price gouging? Not according to Better Records owner Tom Port. He thinks a thousand bucks is a bargain to hear a classic rock opus sound better than you’ve ever heard it sound before—stoned or sober.

“I’d like to charge $1,500, because that’s what I think these records are worth,” he says. “But I don’t, because the customers balk.”

This is what passes for fiscal restraint in the world of high-end audio: drawing the line at three figures for mass-produced records that sold in the millions, the same dorm room relics found in milk crates at tag sales. But Port insists that his meticulously curated discs are special. Unlike many record dealers, he doesn’t peddle the usual dreck pocked with scratches and pot resin. He traffics strictly in “hot stampers,” the very best of the best.

Hundreds of factors determine what a vintage record will sound like, from the chain of ownership and whether it’s been properly stored to the purity of the vinyl stock and the quality of the equipment that produced it. One factor many serious record collectors fixate on is the quality of the stampers, the grooved metal plates used to press a lump of hot vinyl into a record album. Like any metal die, these molds have a finite lifespan. The accumulation of scratches, flaws, and other damage resulting from the tremendous mechanical stress a stamper is subjected to—100 tons of pressure during a production run—leads to a gradual loss of audio fidelity in the finished records. To ensure the best sound quality, some boutique companies that press heavy vinyl today limit their stampers to 1,000 pressings. In contrast, during the peak of the vinyl boom, major labels churned out as many as 10,000 copies on a single stamper. It’s preferable to have a record pressed early in a production run, before the metal exhibits signs of wear, rather than toward the end, right before a fresh stamper is slapped on.

Tom Port thinks a thousand bucks is a bargain to hear a classic rock opus sound better than you've ever heard it sound before—stoned or sober.

Nab an early pressing of an iconic title produced under ideal conditions, take really (really) good care of it for 40 years, and maybe it’ll be judged a hot stamper worth four figures.

Scott Hull, a recording engineer who owns Masterdisk, one of the world’s premier mastering facilities, compares producing a vinyl record to making wine. “Each pressing of the grape, and each pressing of the disc, is unique,” Hull says. “Hundreds of subtle things contribute to each pressing being different. Everything matters, from plating the lacquers to various molding issues to the quality of the vinyl pellets.”


Copies of this Beatles classic all sound different.
Brian Guido/WIRED
Selling these artifacts at these prices requires more than a list of customers with too much disposable income. It takes hard work, chutzpa and catalog copy that ignites neural brush fires in the amygdala.

Consider these tasting notes for the Rolling Stones’ Emotional Rescue ($230): “A killer pressing … serious punch down low, superb clarity, all the extension up top and a HUGE open sound field … you’ll have a hard time finding any Stones record that sounds this good period!” Confirmation bias? Probably. Port had me at “killer pressing.”

Although Better Records offers jazz, blues, classical, and the occasional genre novelty (faux-Polynesian exotica is a recurring guilty pleasure), invariably it’s nostalgic classic rock albums like that Stones semi-classic from 1980 that become hot stampers.

But finding such pristine and aurally transcendent records isn’t easy.


Συνεχεια στο λινκ, ειναι μεγαλουτσικο...
btw, μπορει να κανει καποιος μια περιληψη , γιατι βαριεμαι να το διαβαζω? :D
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Συνοπτικα λεει να μην αγοραζουμε πια δισκους ,να παρουμε εναν καλο κονβερτορα ,ενα pc η mac και μπολικους σκληρους και να αποθηκευουμε εκει την αγαπημενη μας μουσικη.......και να ακουμε φυσικα !!!!!!!!
:D:D:D:drinks::drinks:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Να απαντήσω στο ερώτημα του αρθρογράφου, μπορώ;

Λοιπόν, επειδή οι audiophiles, είναι - συνήθως - λεφτάκηδες που δεν έχουν τι να κάνουν τα λεφτά τους και αφού αγοράσουν έναν δίσκο για €1000 (OMG δηλαδή...) προσπαθούν να πείσουν όλους τους άλλους ότι το δικό τους αντίτυπο ακούγεται καλύτερο από κάποιο άλλο! Hint: τον εαυτό τους τον έπεισαν ότι ακούγεται καλύτερα την στιγμή που πλήρωσαν για το δίσκο - πριν καν τον ακούσουν...
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
δε προλαβα τα βινυλια, ειμουνα αφραγκος (απο τοτε...), αγοραζα cd των 6,90 κατι smile price κ.τ.λ. κατι παρακμιακα - μη εμπορικα πραγματα ,αλλα παντα ηθελα να φτιαξω τη βασικη δισκοθηκη π.χ. τη δισκογραφια των stones ... 25ευρω το δισκακι ...για ενα δισκο που κυκλοφορει 40 χρονια κι εχει πουλησει εκατομμυρια αντιτυπα .... κι ετσι μεινανε αυτοι με τα δισκακια τους κι εγω ανακαλυψα το ιντερνετ ...
υ.γ.
η πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη !
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
δεν μας έφταναν τα ηχεία, οι ενισχυτες, τα dac, τα πικαπ, τα καλώδια ηχείων, τα interconnect, τα καλώδια ρεύματος, οι ηχογραφήσεις... τώρα έχουμε και τα pressings.
Είπαμε, καλύτερα τα αμερικάνικα από τα ελληνικά οκ, αλλά έλεος ρε φίλε, έλεος.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
με τέτοιες βλακείες λέω ότι καλά κάναμε και πήγαμε στα ψηφιακά
Μα, ακριβώς επειδή εμείς -μεγάλη μάζα δηλαδή, η πλέμπα- πήγαμε στα ψηφιακά, γι' αυτό οι βινυλιάδες αισθάνονται ξεχωριστοί. Όπως αισθανόμουν εγώ ξεχωριστός όταν αγόραζα σιντιά το 1988. Με κοιτούσαν σαν να είχα κατέβει από τον Άρη. (Βασικά, από εκεί έχω έρθει, και γι' αυτό σας λέω, μη πάτε, κάνει ψοφόκρυο εκεί πέρα)...
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
θα λέγατε το ίδιο, όλοι όσοι γράφετε τα γραφικά παραπάνω, για κάποιον που θ' αγόραζε ένα συλλεκτικό μπουκάλι τεκίλα, ένα σπάνιο γραμματόσημο ή έναν πίνακα?? το βινύλιο σας πείραξε?? γιατί βρε παίδες??

Εξαιρουμένου του Βλάση, αναρωτιέμαι έχουν ακούσει ποτέ οι παραπάνω γράφοντες ένα πραγματικά κορυφαίο hi-end σύστημα να παίζει βινύλια?? φυσικά και όχι.. γιατί αλλιώς δεν θα τα έγραφαν αυτά.

Κόγια μ' αρέσει η αυτοκριτική που κάνεις παραπάνω.. ιδιαίτερα οι 10 πρώτες λέξεις..
.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
δεν μας έφταναν τα ηχεία, οι ενισχυτες, τα dac, τα πικαπ, τα καλώδια ηχείων, τα interconnect, τα καλώδια ρεύματος, οι ηχογραφήσεις... τώρα έχουμε και τα pressings.
Είπαμε, καλύτερα τα αμερικάνικα από τα ελληνικά οκ, αλλά έλεος ρε φίλε, έλεος.
φίλε οκακοςολυκος, τα Αμερικάνικα ΔΕΝ θεωρούνται οι καλλίτερες κόπιες.. ο λόγος είναι ότι στην Αμερική λόγω πολύ μεγάλου πληθυσμού και αντίστοιχης κατανάλωσης τα βινύλια τυπώνονταν κατά εκατοντάδες χιλιάδες..
οι καλλίτερες κόπιες γενικώς θεωρούνται οι Εγγλέζικες..

φιλικά.. Μάνοςhttp://www.avsite.gr/forum/members/okakosolikos.25765/
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
φίλε οκακοςολυκος, τα Αμερικάνικα ΔΕΝ θεωρούνται οι καλλίτερες κόπιες.. ο λόγος είναι ότι στην Αμερική λόγω πολύ μεγάλου πληθυσμού και αντίστοιχης κατανάλωσης τα βινύλια τυπώνονταν κατά εκατοντάδες χιλιάδες..
οι καλλίτερες κόπιες γενικώς θεωρούνται οι Εγγλέζικες..

φιλικά.. Μάνος
σύμφωνοι. Απλά εγώ σύγκρινα αμερικάνικες με ελληνικές κόπιες
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
θα λέγατε το ίδιο, όλοι όσοι γράφετε τα γραφικά παραπάνω, για κάποιον που θ' αγόραζε ένα συλλεκτικό μπουκάλι τεκίλα, ένα σπάνιο γραμματόσημο ή έναν πίνακα?? το βινύλιο σας πείραξε?? γιατί βρε παίδες??

Εξαιρουμένου του Βλάση, αναρωτιέμαι έχουν ακούσει ποτέ οι παραπάνω γράφοντες ένα πραγματικά κορυφαίο hi-end σύστημα να παίζει βινύλια?? φυσικά και όχι... γιατί αλλιώς δεν θα τα έγραφαν αυτά.
(επειδή με πήρε η μπάλα, μιας κι ήμουν μόλις ο 2ος που έγραψε στο thread) Άρα, για να καταλάβω: Έχεις κάποιο τρόπο/μέσο/χάρισμα κτλ και ΞΕΡΕΙΣ 1000000% ότι προσωπικά εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου ένα πραγματικά κορυφαίο hi-end σύστημα να παίζει βινύλια; Μήπως ξέρεις και τι κάνω τώρα (εκτός από το να γράφω στο forum);

Πραγματικά όμως, θέλω να απαντήσεις. Όχι όμως με απάντηση "δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά" και λοιπές αηδίες. Χαρακτήρισες ως "γραφικά" όλα τα προηγούμενα του δικού σου posts (πλην του Βλάση), ρώτησες κάτι και απάντησες μόνος σου, για όλους μας. Λοιπόν, περιμένω.

Πάντως, για να απαντήσω στην ερώτηση που έκανες (και στην οποία δεν απάντησες μόνος σου, περίεργο!), ναι, προσωπικά, τα ίδια θα έλεγα για κάποιον ο οποίος αγόραζε ένα συλλεκτικό μπουκάλι τεκίλα, ένα σπάνιο γραμματόσημο ή έναν πίνακα. Αν θες να ξέρεις, αν είχα €1000 διαθέσιμα, θα έδινα ένα ποσό (π.χ. €150) για να αγοράσω δίσκους (ναι, πλυθυντικός) και με τα υπόλοιπα θα φρόντιζα την οικογένειά μου. Τόσο απλά. Εάν όσοι δίνουν €1000 για να αγοράσουν έναν (!!!) δίσκο βινυλίου (!!!!!!) (ή δίνουν €10εκ για έναν πίνακα σε δημοπρασία) έχουν λύσει όλα τα προβλήματα της ζωής τους, δικαίωμά τους και με γεια τους με χαρά τους. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνώ με την πράξη τους κι - ευτυχώς! - έχω το δικαίωμα να εκφράζω αντίθετη άποψη. Εάν κάποιος με χαρακτηρίζει "γραφικό" για αυτό, μάλλον δεν έχω εγώ το πρόβλημα, αλλά αυτός...
 


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
(επειδή με πήρε η μπάλα, μιας κι ήμουν μόλις ο 2ος που έγραψε στο thread) Άρα, για να καταλάβω: Έχεις κάποιο τρόπο/μέσο/χάρισμα κτλ και ΞΕΡΕΙΣ 1000000% ότι προσωπικά εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου ένα πραγματικά κορυφαίο hi-end σύστημα να παίζει βινύλια; Μήπως ξέρεις και τι κάνω τώρα (εκτός από το να γράφω στο forum);

Πραγματικά όμως, θέλω να απαντήσεις. Όχι όμως με απάντηση "δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά" και λοιπές αηδίες. Χαρακτήρισες ως "γραφικά" όλα τα προηγούμενα του δικού σου posts (πλην του Βλάση), ρώτησες κάτι και απάντησες μόνος σου, για όλους μας. Λοιπόν, περιμένω.

Πάντως, για να απαντήσω στην ερώτηση που έκανες (και στην οποία δεν απάντησες μόνος σου, περίεργο!), ναι, προσωπικά, τα ίδια θα έλεγα για κάποιον ο οποίος αγόραζε ένα συλλεκτικό μπουκάλι τεκίλα, ένα σπάνιο γραμματόσημο ή έναν πίνακα. Αν θες να ξέρεις, αν είχα €1000 διαθέσιμα, θα έδινα ένα ποσό (π.χ. €150) για να αγοράσω δίσκους (ναι, πλυθυντικός) και με τα υπόλοιπα θα φρόντιζα την οικογένειά μου. Τόσο απλά. Εάν όσοι δίνουν €1000 για να αγοράσουν έναν (!!!) δίσκο βινυλίου (!!!!!!) (ή δίνουν €10εκ για έναν πίνακα σε δημοπρασία) έχουν λύσει όλα τα προβλήματα της ζωής τους, δικαίωμά τους και με γεια τους με χαρά τους. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνώ με την πράξη τους κι - ευτυχώς! - έχω το δικαίωμα να εκφράζω αντίθετη άποψη. Εάν κάποιος με χαρακτηρίζει "γραφικό" για αυτό, μάλλον δεν έχω εγώ το πρόβλημα, αλλά αυτός...
- τυγχάνει να ΕΙΜΑΙ audiophile και βινυλιόφιλος και να ΜΗΝ είμαι λεφτάκης.. και δεν αποκάλεσα κανέναν γραφικό, απλά αποκάλεσα γραφικά αυτά που γράφεις, πίστεψέ με εξαντλώντας την ευγένεια στο λεξιλόγιό μου..

- το ποστ σου νο#3 είναι απαράδεκτο, δείχνει ότι έχει γραφτεί εντελώς επιφανειακά, για πλάκα και χωρίς καμία σκέψη.. τσουβαλιάζει ένα κάρο κόσμο και απωθεί ενδιαφέροντα άτομα, όπως συλλέκτες και βινυλόφιλους που θα μπορούσαν να γράψουν και να συνεισφέρουν στη συζήτηση και στο φόρουμ.. σαν moderator πιστεύω θα έπρεπε να φροντίζεις για το αντίθετο, να μεζεύεις τα ενδιαφέροντα άτομα αντί να τ' απωθείς..

- δεν σημαίνει ότι επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα, αλλά και πολλοί άλλοι γενικώς έχουν βολευτεί με τα ΤΖΑΜΠΑ κατεβαστά πρέπει να μέμφεστε ανθρώπους που έχουν μια διαφορετική άποψη πάνω στο ίδιο θέμα δηλαδή στο στο hi-fi / hi-end.. ένα συλλεκτικό αντικείμενο. βιβλίο, πίνακας. αυτοκίνητο, βινύλιο έχει πολύ μεγάλη αξία γι αυτόν που το απέκτησε γιατί ασχολήθηκε, έψαξε, κουράστηκε, ξοδεύτηκε.. μπορεί να μην συμφωνείς με αυτό, αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να τον κρίνεις τόσο ρηχά όπως : λεφτάκηδες που δεν έχουν τι να κάνουν τα λεφτά τους

- μπορεί να μη γνωρίζω τι κάνεις αυτή τη στιγμή ούτε αν έχεις ακούσει κορυφαίο βινυλιακό σύστημα, αυτά δεν μ' ενδιαφέρουν καθόλου.. όπως δεν μ' ενδιαφέρει και που θα ξόδευες το 1000άρικό σου.. απλά, τα λεγόμενα του καθενός αντικατοπτρίζουν τις εμπειρίες και τα βιώματά του είτε στη μουσική είτε στο hi-fi - hi-end που μας ενδιαφέρει εδώ.. είτε γενικώς..

Μάνος
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
εχει παντως διαφορά στον ηχο κοπια με κοπια, και νομιζω δεν χρειαζετε να παιξει σε πανακριβο συστημα για να το καταλαβει καποιος...

ουτε εγω, μια και δεν ειμαι συλλεκτης, θα εδινα 300+ ευρο για μια κοπια...

αλλα μια καλυτερη των 30 απο αυτον τον δισκο που ηδη εχω,θα την αγοραζα,
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
...αλλο πραμα ειναι π.χ. μ' αρεσει η μουσικη κι αγοραζω cd η' βινυλια και καποια στιγμη βρισκομαι με μερικες εκατονταδες η' χιλιαδες απο δαυτα και ονομαζομαι συλλεκτης χωρις ισως να συνειδητοποιησω οτι εγινα ενας και αλλο να αγορασω ενα σπανιο-συλλεκτικο μπουκαλι κρασι ,το οποιο οταν το καταναλωσω παυει να υφισταται !!! ... αρα εχει αξια μονο σαν "ιδεα" ... το πολυαγαπημενο μου σπανιο βινυλιο του 1000αρικου θα το παιζα καθε μερα ? με κινδυνο να χασει την γυαλαδα του ,τη φρεσκαδα του η' πως αλλιως το λενε (να γινει Μεταχειρισμενο) ? η' θα το 'βαζα μονο σε γιορτες και σχολες η' μοναχα θα το επιδεικνυα στα συλλεκτικα πανηγυρια ? ... δε ξερω ... μου φαινεται λιγο ανοργασμικο αυτο ...να θαυμαζω το αντικειμενο του ποθου μου, αλλα να μη μπορω να το αγγιξω...

...το μονο που μπορω να πω ,μαλιστα πρεπει να το φωναξω ,ειναι, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΟΥΤΟΠΙΑ !

φιλικα oldy :)
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
οκ.. δεν είναι ακριβώς έτσι.. όλοι όσοι έχουν(με) συλλεκτικά ή/και σπάνια βινύλια τα έχουν το λιγότερο διπλά, το ορίτζιναλ και τουλαχιστον ένα άλλo μεταγενέστερο pressing.. πάντα παίζεται το late pressing.. το πρώτο κρατιέται στη δισκοθήκη, (αλλιώς τι συλλεκτικό θα ήταν) και παίζεται σε ειδικές περιπτώσεις, όπως σε κάποια συνάντηση με φίλους.. μου έχει τύχει σε meeting φίλου να ανοίξει σφραγισμένο σπάνιο συλλεκτικό βινύλιο αξίας 600 ευρώ μπροστά μας και να το ακούσουμε..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Να απαντήσω στο ερώτημα του αρθρογράφου, μπορώ;

Λοιπόν, επειδή οι audiophiles, είναι - συνήθως - λεφτάκηδες που δεν έχουν τι να κάνουν τα λεφτά τους και αφού αγοράσουν έναν δίσκο για €1000 (OMG δηλαδή...) προσπαθούν να πείσουν όλους τους άλλους ότι το δικό τους αντίτυπο ακούγεται καλύτερο από κάποιο άλλο! Hint: τον εαυτό τους τον έπεισαν ότι ακούγεται καλύτερα την στιγμή που πλήρωσαν για το δίσκο - πριν καν τον ακούσουν...
θα λέγατε το ίδιο, όλοι όσοι γράφετε τα γραφικά παραπάνω, για κάποιον που θ' αγόραζε ένα συλλεκτικό μπουκάλι τεκίλα, ένα σπάνιο γραμματόσημο ή έναν πίνακα?? το βινύλιο σας πείραξε?? γιατί βρε παίδες??

Εξαιρουμένου του Βλάση, αναρωτιέμαι έχουν ακούσει ποτέ οι παραπάνω γράφοντες ένα πραγματικά κορυφαίο hi-end σύστημα να παίζει βινύλια?? φυσικά και όχι.. γιατί αλλιώς δεν θα τα έγραφαν αυτά.

Κόγια μ' αρέσει η αυτοκριτική που κάνεις παραπάνω.. ιδιαίτερα οι 10 πρώτες λέξεις...
Έκανα quote τα δύο posts για να τα έχουμε μπροστά μας, ΟΚ; Πάμε:

- τυγχάνει να ΕΙΜΑΙ audiophile και βινυλιόφιλος και να ΜΗΝ είμαι λεφτάκης.. και δεν αποκάλεσα κανέναν γραφικό, απλά αποκάλεσα γραφικά αυτά που γράφεις, πίστεψέ με εξαντλώντας την ευγένεια στο λεξιλόγιό μου..
Μπορεί να είσαι βινυλιόφιλος και audiophile και να μην είσαι λεφτάκιας. Τότε, γιατί σε ενόχλησε το post μου; Εάν πρόσεξες, αναφέρθηκα σε audiophiles που είναι συνήθως λεφτάκηδες (άρα, εφόσον είσαι το ένα και δεν είσαι το άλλο, αυτομάτως εξαιρείσαι... ή όχι?). Η λέξη κλειδί είναι η λέξη "συνήθως". Γιατί; Θα καταλάβεις πιο κάτω.

Κάτι άλλο: Γράφεις ότι δεν αποκάλεσες κανέναν γραφικό, αλλά αποκάλεσες γραφικά αυτά που γράφω. Μάλιστα. Άρα κάποιος που γράφει/κάνει βλακείες, δεν είναι βλάκας, είναι κάτι άλλο, πανέξυπνος ίσως. Μμμμ, ΟΚ, καλά το πας, συνέχισε.

- το ποστ σου νο#3 είναι απαράδεκτο, δείχνει ότι έχει γραφτεί εντελώς επιφανειακά, για πλάκα και χωρίς καμία σκέψη.. τσουβαλιάζει ένα κάρο κόσμο και απωθεί ενδιαφέροντα άτομα, όπως συλλέκτες και βινυλόφιλους που θα μπορούσαν να γράψουν και να συνεισφέρουν στη συζήτηση και στο φόρουμ.. σαν moderator πιστεύω θα έπρεπε να φροντίζεις για το αντίθετο, να μεζεύεις τα ενδιαφέροντα άτομα αντί να τ' απωθείς..
Το post μου είναι απαράδεκτο; Επειδή τσουβαλιάζει κόσμο και απωθεί ενδιαφέροντα άτομα; Σοβαρά; Εσένα πάντως, δεν σε απώθησε. Τι να σκεφτώ; Ότι δεν είσαι ενδιαφέρον άτομο;

Αμ, το άλλο; Η λέξη κλειδί που ανέφερα πιο πάνω, τη θυμάσαι; Ναι, η λέξη "συνήθως", α, μπράβο. Χρησιμοποίησα τη λέξη "συνήθως", ακριβώς για να δείξω ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις. Αλλιώς, θα έγραφα "όλοι οι audiophiles είναι λεφτάκηδες κτλ κτλ", όπως για παράδειγμα έγραψε κάποιος "[...] όλοι όσοι γράφετε τα γραφικά παραπάνω [...]". Κάτσε να δεις, ποιος το έγραψε... Α! Το βρήκα! Εσύ! Οπότε, να σε ρωτήσω το εξής: Εάν το δικό μου post "τσουβαλιάζει" κόσμο, το δικό σου τι κάνει; Μήπως δεν τσουβαλιάζει όλους όσους έγραψαν πριν από σένα (εξαιρουμένου του Βλάση); Εσύ το έγραψες, όχι εγώ.

- δεν σημαίνει ότι επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα, αλλά και πολλοί άλλοι γενικώς έχουν βολευτεί με τα ΤΖΑΜΠΑ κατεβαστά πρέπει να μέμφεστε ανθρώπους που έχουν μια διαφορετική άποψη πάνω στο ίδιο θέμα δηλαδή στο στο hi-fi / hi-end.. ένα συλλεκτικό αντικείμενο. βιβλίο, πίνακας. αυτοκίνητο, βινύλιο έχει πολύ μεγάλη αξία γι αυτόν που το απέκτησε γιατί ασχολήθηκε, έψαξε, κουράστηκε, ξοδεύτηκε.. μπορεί να μην συμφωνείς με αυτό, αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να τον κρίνεις τόσο ρηχά όπως : λεφτάκηδες που δεν έχουν τι να κάνουν τα λεφτά τους
Προς πληροφορίαν σου, εάν παρακολουθούσες έστω κι ελάχιστα την πορεία μου στο forum, θα διαπίστωνες ότι κάθε άλλο παρά έχω βολευτεί με τα ΤΖΑΜΠΑ κατεβαστά. Βινυλιάκας είμαι, έχω κι εγώ σπάνια και συλλεκτικά βινύλια στη συλλογή μου, αλλά δεν το διαφημίζω, δεν μου χρειάζεται.

Πρόσεξε τώρα: Γράφεις για "άλλους που έχουν βολευτεί [...]" και μετά το γυρίζεις σε δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο και γράφεις "[...] πρέπει να μέμφεστε ανθρώπους [...]". Ποιοι μέμφονται; Όσοι έγραψαν πριν από σένα, τους οποίους τσουβάλιασες ήδη;

- μπορεί να μη γνωρίζω τι κάνεις αυτή τη στιγμή ούτε αν έχεις ακούσει κορυφαίο βινυλιακό σύστημα, αυτά δεν μ' ενδιαφέρουν καθόλου.. όπως δεν μ' ενδιαφέρει και που θα ξόδευες το 1000άρικό σου.. απλά, τα λεγόμενα του καθενός αντικατοπτρίζουν τις εμπειρίες και τα βιώματά του είτε στη μουσική είτε στο hi-fi - hi-end που μας ενδιαφέρει εδώ.. είτε γενικώς..

Μάνος
Ε, πως, δεν γίνεται να μην γνωρίζεις τι κάνω αυτή τη στιμή. Αφού έγραψες "αναρωτιέμαι έχουν ακούσει ποτέ οι παραπάνω γράφοντες ένα πραγματικά κορυφαίο hi-end σύστημα να παίζει βινύλια?? φυσικά και όχι...". Εφόσον απαντάς ο ίδιος στην ερώτηση που έθεσες προς όλους όσους έγραψαν πριν από σένα και μάλιστα χρησιμοποιώντας τη λέξη "φυσικά", οδηγούμαι στο να πιστέχω ότι ξέρεις εάν έχω ακούσει κορυφαίο αναλογικό σύστημα ή όχι - αλλιώς δεν θα απαντούσες στην ερώτησή σου, σωστά; Έχω κάπου λάθος;

Αυτά από μένα, δεν θα επανέλθω, έχω πιο σοβαρά πράγματα να κάνω. Καλή συνέχεια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
... μου φαινεται λιγο ανοργασμικο αυτο ...να θαυμαζω το αντικειμενο του ποθου μου, αλλα να μη μπορω να το αγγιξω...
...το μονο που μπορω να πω ,μαλιστα πρεπει να το φωναξω ,ειναι, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΟΥΤΟΠΙΑ !
φιλικα oldy :)
... παίζεται σε ειδικές περιπτώσεις... μου έχει τύχει σε meeting φίλου να ανοίξει σφραγισμένο σπάνιο συλλεκτικό βινύλιο αξίας 600 ευρώ μπροστά μας και να το ακούσουμε..
Ξεπαρθενεύοντας βινύλια....:whistling:
Μεγαλύτεροι ευεργετηθέντες από τα ΄΄κατεβατά΄΄ οι συλλέκτες αυθεντικών εκδόσεων.Μπορούν επί καθημερινής βάσεως να παίζουν το ομόλογο αρχείο,ατενίζοντας την εικαστική σύνθεση εκάστοτε αυθεντικής βινυλιακής έκδοσης.
 

I

iason

Guest
(επειδή με πήρε η μπάλα, μιας κι ήμουν μόλις ο 2ος που έγραψε στο thread) Άρα, για να καταλάβω: Έχεις κάποιο τρόπο/μέσο/χάρισμα κτλ και ΞΕΡΕΙΣ 1000000% ότι προσωπικά εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου ένα πραγματικά κορυφαίο hi-end σύστημα να παίζει βινύλια; Μήπως ξέρεις και τι κάνω τώρα (εκτός από το να γράφω στο forum);

Πραγματικά όμως, θέλω να απαντήσεις. Όχι όμως με απάντηση "δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά" και λοιπές αηδίες. Χαρακτήρισες ως "γραφικά" όλα τα προηγούμενα του δικού σου posts (πλην του Βλάση), ρώτησες κάτι και απάντησες μόνος σου, για όλους μας. Λοιπόν, περιμένω.

Πάντως, για να απαντήσω στην ερώτηση που έκανες (και στην οποία δεν απάντησες μόνος σου, περίεργο!), ναι, προσωπικά, τα ίδια θα έλεγα για κάποιον ο οποίος αγόραζε ένα συλλεκτικό μπουκάλι τεκίλα, ένα σπάνιο γραμματόσημο ή έναν πίνακα. Αν θες να ξέρεις, αν είχα €1000 διαθέσιμα, θα έδινα ένα ποσό (π.χ. €150) για να αγοράσω δίσκους (ναι, πλυθυντικός) και με τα υπόλοιπα θα φρόντιζα την οικογένειά μου. Τόσο απλά. Εάν όσοι δίνουν €1000 για να αγοράσουν έναν (!!!) δίσκο βινυλίου (!!!!!!) (ή δίνουν €10εκ για έναν πίνακα σε δημοπρασία) έχουν λύσει όλα τα προβλήματα της ζωής τους, δικαίωμά τους και με γεια τους με χαρά τους. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνώ με την πράξη τους κι - ευτυχώς! - έχω το δικαίωμα να εκφράζω αντίθετη άποψη. Εάν κάποιος με χαρακτηρίζει "γραφικό" για αυτό, μάλλον δεν έχω εγώ το πρόβλημα, αλλά αυτός...
Εχεις απόλυτο δίκιο απλά οι άνθρωποι πού πληρώνουν 1 εκατομύριο ευρό για ένα πίνακα έχουν λύσει όλα τα οικονομικά προβλήματα πού εσύ και εγώ έχουμε και ενεργούν ετσι ,απλά γιατί έχουν την ανάγκη να αισθάνονται ξεχωριστοί.Κακό δεν είναι τώρα εάν είναι δίκαιο απέναντι στην κοινωνία αυτό είναι άλλη ιστορία.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top