Γνώμη για ολοκληρωμένο λαμπάτο

Μηνύματα
46
Reaction score
1
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σε αναζήτηση λαμπάτου ολοκληρωμένου και βρίσκομαι ανάμεσα σε 2 ενισχυτές:
1. Audio Note Soro SE και
2. Luxman SQ38u
Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα ακρόασης στον χώρο μου καθότι τα μηχανήματα βρίσκονται μακριά (εγώ είμαι Θες/νίκη). Ο χώρος μου είναι 5 επί 5, ηχεία Klipsch RF35 (98db). Μολονότι ακούω πολλά είδη μουσικής, πλέον τείνω περισσότερο προς jazz, soul, rock κάθε σχολής, reggae κα. Μοναδική πηγή το βινύλιο. Σαν ήχο ψάχνω αρκετή λεπτομέρεια και τρισδιάστατη παρουσίαση σε συνδυασμό με την "ζεστασιά" της λάμπας.
Θα παρακαλούσα λοιπόν, εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία με κάποιο από τα παραπάνω μηχανήματα (ή και τα δύο) και θα μπορούσε να με διαφωτίσει, θα το εκτιμούσα πολύ. Δεκτές και συμβουλές για παρόμοιους ολοκληρωμένους αρκεί να μην βρεθώ με 20 επιλογές.
Ευχαριστώ πολύ,
Βασίλης
 

Μηνύματα
46
Reaction score
1
Να προσθέσω πως ο Oto είναι parallel single ended σε τάξη Α με 6L6GC ενώ ο Luxman είναι push pull με EL34.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Φιλε Βασιλη.Πριν 20 μερον εγινα κατοχος του luxman που προαναφερεις παλαιοτερα ειχα τα rf-35,τον SORO δεν τον γνωριζω αλλα γνωριζω απο 6L6 και το καλυτερο?ακούω ΜΟΝΟ ΒΙΝΥΛΙΟ!!!! εαν μπορώ να σε βοηθήσω.
 


Μηνύματα
683
Reaction score
296
Επισης, παρε ο,τι εχεις τωρα και βαλτο διπλα διπλα να εχεις ενα σημειο αναφορας.
 

I

iason

Guest
Φίλε μου χωρίς να γνωρίζω τα άλλα δυο μηχανήματα πού αναφέρεις σού προτείνω αυτό πού είμαι κάτοχος εδώ και 3 μήνες .
Cayin CS100A. Ο ηχος του είναι απλά αλλού για αυτήν την κατηγορία τιμης με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και με τρομερές δυνατότητες οδήγησης.
Καλή συνέχεια στην αναζήτησή σου,
Φιλικά Ιάσων.:thumbsup:
Cayin cs100A.jpg
 

Μηνύματα
46
Reaction score
1
Ευχαριστώ πάρα πολύ, παιδιά!! Γιατί ουσιαστικά παιδιά είμαστε και αλλάζουμε παιχνίδια. Εκτιμώ πολύ τις προτάσεις και θα τις ψάξω. Περιμένω κι άλλες απόψεις.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Θα πρότεινα κάποιον από τους "μικρούληδες" ενισχυτές της Leben της σειράς 300.

Ακόμα καλύτερα ο μεγάλος ολοκληρωμένος cs600 με περισσότερα περιθώρια οδήγησης σε περίπτωση μελλοντικής αλλαγής ηχείων. Κάπου τον έχει πάρει το μάτι μου στα μεταχειρισμένα.

Χειροποίητη ιαπωνική τέχνη.

http://lebenhifi.com/products.html
 

Μηνύματα
46
Reaction score
1
Τους γνωρίζω αν και δεν τους έχω ακούσει. Ο 600 παίρνει 6L6 και EL34. Αν βρεις την αγγελία, στείλε την.
 


BLUES

TV
Μηνύματα
1.637
Reaction score
966
Καλημερα,μια επισημανση και μερικες παρατηρησεις σχετικα με τα ενισχυτικα που προτεινονται
Αρχικα, πρεπει να καταννοησεις οτι τα ηχεια σου ειναι εισαγωγικα,με οτι αυτο συνεπαγεται στην αναπαραγωγη της μουσικης και επιπλεον η κορνα αυτης της σχεδιασης ειναι κουραστικη για πολυωρες ακροασεις
Αν δεν πας σε αλλα ηχεια στην παρουσα φαση,η ευκολια της ευαισθησιας και η ομαλη εμπεδηση των 35 τα κανουν να οδηγουνται και
με 6 βατ στο καναλι ωστε να εχεις εναν ελαχιστο διπλασιασμο εντασης και αρκετο χεντρουμ στα 25 τμ πριν απο τα ορια της παραμορφωσης
Εκ πεποιθησεως αποκλειω νεες σειρες κινεζικων εκτος απο τα παλια σπαρκ και καποια οπερα κονσονανς (743d-8βατ,reference5.5-20bat
) μεταχειρισμενα κατω απο τα 1500ε(εγω θα εδινα μαχ 1000)χωρις αξια μεταπωλησης μετα
Στα επωνημα μεταχειρισμενα υπαρχει αξια μεταπωλησης,μικρη στην Ελλαδα,καλυτερη στο εμπει
Αρχικα λεμπεν cs -300xs hand made,point to point wire,push pull 15 watt with el-84 σε πεντοδικη λειτουργια,ιαπωνας,δυνατο ντραιβ
η καλυτερη και πιο ευηχη υλοποιηση σε ελ 84 απο την εποχη των εγγλεζικων λικΠαιζουν στον χωρο σου ανετα με ηχεια απο 89 ντιμπι και ανω και εως 6 ομ,στην προοπτικη μελλοντικης αναβαθμισης(που την χρειαζεσε ετσι και αλλιως)στα 1300 καλη αγορα
Λεμπεν cs-600 με μεγαλυτερο ντραιβ σε ελ 34 απο 28-32 βατ,οδηγουν πιο δυσκολα ηχεια εως 87ντιμπι και 6 ομ(βλεπε χαρμπεθ--προακ
σπεντορ-,γενικα μονιτορ αγγλικης σχολης)στα 2,2 χιλιαρικα καλη αγορα(μεγαλο κοστος αλλαγης λαμπτηρων σε νος)πολυ καλος ηχος
ΛΑΧΜΑΝ SQ-38U,ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΝΕ ΛΕΜΠΕΝ 600,ιστορικο μοντελο στην 15 εκδοση ικανο ντραιβ,φτιαγμενος στην κινα,κακες μαμισιες λαμπες,υψηλο κοστος αλλαγης σε νος,στα 1700ε,καλος ηχος
Αudionote Soro-meishu,αξιοπρεπεις υλοποιησεις σε πλακετες,αγγλικη σχολη,ικανο βαταζ,υψηλο κοστος αγορας,χειροτερη μ,εταπωληση,μικρη διαθεσιμοτητα,καλος ηχος
ΑUDION,αγγλικη σχολη,σοβαρες υλοποιησεις,χαμηλοτερου κοστους,πολυ καλος ηχος.απο 800 εως 2000 αναλογα μετην υλοποιηση
τελικοι με ποντεσιομετρο εντασης
Τραφοματικ two 2χ300β 7 βατ,σερβικη νεα δυναμη ,με πολυ καλους μετασχηματιστες παουερ και εξοδου,απλο και καθαρο σχεδιο,
η οικονομικοτερη υλοποιηση σε 300β (εκτος κινεζων)
Ολες οι πιο πανω προτασεις εχουν περασει κατα καιρους απο τον χωρο μουΜονο ο λεμπεν 300 καθησε για 3 χρονια
Τα τωρινα σετ απ ειναι δυο 1,allnic l-1500+allnic a5000n monoblock pse 300b 20watt me Harbeth hl4 (87db-8om)
2.trafomatic one 2a3 2x4 wat se me altec 9842-8d(98db-8om)
πηγη macpro+audionirvana+dac Audiobyte Black dragon
Δυο παρατηρησεις α,η επιλογη ηχειων που να αποδιδουν σωστα με λαμπες δεν ειναι ευκολη υποθεση και μιλω για διδρομες και τριδρομες υλοποιησεις,εξαιρω τα μονοδρομα ηχεια γιατι θελουν εμπειρους ακροατες και δεν κανουν για ολα τα γουστα(περα απο τους τεχνικους τους περιορισμους της υλοποιησης)
β,Σε εμενα αρεσει περισσοτερο η ελ 84 η 2α3 η 300β-----------σε αλλους αρεσει κατι αλλο,ομως αυτη η επιλογη περιοριζει σημαντικα το βαταζ των υλοποιησεων και την συνεργια τους με αντιστοιχα ηχεια
Απο την αλλη μην περιμενετε να παιξετε με 100βατ λαμπες ολα τα ηχεια της αγορας
Η επιλογη της λαμπας ειναι πολυ δυσκολος δρομος και μαζι με την συνεργια του ηχειου ακομα πιο πολυ
Και επειδη τα λαθη κοστιζουν πολυ πλεον ,σκεψου καλα εξ αρχης και την επιλογη του ηχειου με τον νεο σου ενισχυτη
Ευχαριστω για την υπομονη,ελπιζω να βοηθησα καπως
 

Μηνύματα
46
Reaction score
1
Γιώργο, έγραψες!! Πάρα μα πάρα πολύ χρήσιμες οι συμβουλές και πληροφορίες σου. Βέβαια όλα μαζί δεν αλλάζουν λόγω μη διαθέσιμου κεφαλαίου. Ξεκινάω από ολοκληρωμένο λαμπάτο και εν καιρώ αλλάζουμε και ηχεία. Προσωπικά η πρώτη μου επιλογή τώρα είναι ο Luxman SQ38u γιατί τα δίνει όλα ( και καλό phono για όλες τις κεφαλές και πολύ καλό ενισχυτή ακουστικών). Αν δεν κάτσει αυτή η περίπτωση για κάποιο λόγω, κοιτάω και σε Leben αλλά ίσως και σε Copland CTA 402 με el34. Απλά σίγουρα επί του παρόντος δεν βολεύει να πάρω ολοκληρωμένο δίχως phono και να πρέπει να βάζω το χέρι ακόμη πιο βαθιά στην τσέπη για εξωτερικό phono. Προσοχή, δεν είμαι κατά ενός καλού εξωτερικού phono το οποίο θα παραμένει στο rack πάντα, απλά μου είναι μεγάλο έξοδο για τώρα. Συν το γεγονός ότι μερικές φορές αναγκάζομαι ν' ακούω με ακουστικά (πράγμα που λατρεύω λόγω των AKG K702), και στην περίπτωση ενός ολοκληρωμένου δεν υπάρχει έξοδος ώστε να συνδεθεί στον ενισχυτή ακουστικών. Αυτά. Η αναζήτηση συνεχίζεται. By the way, δεκτές γνώμες για τους ολοκληρωμένους της Copland. Ευχαριστώ και πάλι την μουσικόφιλη παρέα του φόρουμ.
 
Last edited:


Μηνύματα
46
Reaction score
1
Έχω τους Achilles 300B αλλά δεν είναι καθόλου καλό πάντρεμα με τον προ της Audio Research. Τους έχω προς πώληση για οποιον ενδιαφέρεται.
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σε αναζήτηση λαμπάτου ολοκληρωμένου και βρίσκομαι ανάμεσα σε 2 ενισχυτές:
1. Audio Note Soro SE και
2. Luxman SQ38u
Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα ακρόασης στον χώρο μου καθότι τα μηχανήματα βρίσκονται μακριά (εγώ είμαι Θες/νίκη). Ο χώρος μου είναι 5 επί 5, ηχεία Klipsch RF35 (98db). Μολονότι ακούω πολλά είδη μουσικής, πλέον τείνω περισσότερο προς jazz, soul, rock κάθε σχολής, reggae κα. Μοναδική πηγή το βινύλιο. Σαν ήχο ψάχνω αρκετή λεπτομέρεια και τρισδιάστατη παρουσίαση σε συνδυασμό με την "ζεστασιά" της λάμπας.
Θα παρακαλούσα λοιπόν, εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία με κάποιο από τα παραπάνω μηχανήματα (ή και τα δύο) και θα μπορούσε να με διαφωτίσει, θα το εκτιμούσα πολύ. Δεκτές και συμβουλές για παρόμοιους ολοκληρωμένους αρκεί να μην βρεθώ με 20 επιλογές.
Ευχαριστώ πολύ,
Βασίλης
Καλησπέρα.Η "λάμπα" προσφέρει ζεστασιά όταν είναι σε λειτουργία και την ακουμπήσεις.Τα χαρακτηριστικά που ψάχνεις δεν θα τα βρεις με αυτό το ηχείο.Στο είπε ο Blues πολύ σωστά.Θέλεις καλό ηχείο.Συμφωνώ και με Dark Side of...Μην πετάς τα λεφτά σου.
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
τον Audio Note Soro SE τον εχω ακουσει παρα πολλες φορες με 3 διαφορετικα ζευγη ηχειων...

εχει την διαφανεια που ζητας αλλα οχι τοσο τον ηχο της λαμπας....
προσωπικα με κουσαζε κιολας μιας και τον εβρισκα λιγο προς τα εμπρος...

για τον luxman δεν εχω γνωμη

εχει μελος εναν tri με τον οποιο ειχα παθει πλακα !
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Μιας και έχει περάσει και ο Copland από το σύστημά μου αυτό που έχω να πω είναι ότι πρόκειται για εξαιρετικό μηχάνημα.

Όσο για τα ηχεία θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προηγούμενους φίλους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.080
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top