Αγορά Onkyo TX-NR3030

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Μετά από 13 χρόνια πιστής συμβίωσης με τον Pioneer AX-10, ένα από τα πίσω κανάλια παρέδωσε πνεύμα και μου έδωσε το κίνητρο να πάρω καινούριο ενισχυτή A/V. Τα μοντέλα που "έπαιζαν" ήταν τα ακόλουθα:
1) Onkyo 3030
2) Pioneer LX88
3) Sony 5800ES
4) Denon 5400
5) Yamaha 3040
Όλοι είχαν τα υπέρ τους και τα κατά τους και ο τελικός έγινε ανάμεσα στον Pioneer και τον Onkyo. Τελικά, λόγω ενστίκτου κυρίως (αλλά και κακών κριτικών του MCACC) κατέληξα στον Onkyo, τον οποίο δε βρήκα πουθενά στην Ελλάδα (δεν έψαξα και πολύ βέβαια) και τον παρήγγειλα από το Amazon.de (μαζί και με ένα ζεύγος Onkyo ηχεία Atmos).
Θα ήθελα, λοιπόν, κάποιες κριτικές για την αγορά μου, αλλά και τυχόν συγκριτικά με τους υπόλοιπους υποψήφιους. Είναι η πρώτη φορά που αγοράζω κάτι Onkyo και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι μην έχω κάνει πατάτα!
Το σύστημα θα είναι αρχικά 5.2.2 με πιθανή αναβάθμιση αργότερα σε 5.2.4 και ίσως 7.2.4.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
αφού το πήρες τώρα, τι ψάχνεις;
πες μας πως παίζει και αν είσαι ευχαριστημένος όταν τον στήσεις, καλοάκουστος.
 



Μηνύματα
681
Reaction score
255
Το συστημα ισοσταθμισης MCACC της PIONEER ειναι το πιο πληρες και το καλυτερο απ' οσα υπαρχουν στο συνολο των κατασκευαστων.....τωρα αυτες τις κακες κριτικες που πατε και τις βρισκετε.....απο τους ενισχυτες που εγραψες πιο πανω οι δυο καλυτεροι και κορυφαιοι ειναι ο PIONEER με τον YAMAHA, οι αλλοι ακολουθουν. Οι ΟΝΚΥΟ εχουν συχνα θεμα με τις πλακετες HDMI και σε καταναλωση ρευματος ειναι απο τους πιο ενεργοβορους, θερμαινονται απιστευτα μετα απο λιγη ωρα λειτουργιας. Εγω μεχρι σημερα ειχα PIONEER και εναν μικρο YAMAHA που εδωσα. Τωρα εχω 2 PIONEER SC-LX 86 και VSX-520 και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.Το συστημα μου ειναι 11.2 . Ελεγα να παρω τον προενισχυτη ONKYO PR-SC5530 11.4 και τον 11 καναλο τελικο YAMAHA MX-A5000, αλλα τελικα θα κρατησω τους 2 που εχω και θα προσθεσω μονο τον τελικο YAMAHA. Η παρεμβαση μου δεν εχει σκοπο να σε επιρεασει αρνητικα για την αγορα σου. Ομως εκει που θα εχεις τον ενισχυτη σου να μην εχει τιποτα απο πανω ( ραφι κ.τ.λ) ωστε να γινεται καλη απαγωγη θερμοτητας. Καλες ακροασεις.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Δεν διάβασα καλά λόγια για το σύστημα ισοστάθμισης που χρησιμοποιεί. Το έβγαζαν το χειρότερο μαζί με του Pioneer και του Sony. Επίσης, επειδή παλαιότερα είχα Yamaha, τον θεωρούσα πολύ flat (ακουστικά) για τα δικά μου γούστα. Φυσικά, αυτό μπορεί να έχει αλλάξει τώρα.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Από όσα διάβασα σε Αμερικάνικα φόρα, οι Onkyo ΕΙΧΑΝ θέματα με υπερθέρμανση και τις πλακέτες HDMI μέχρι το 2012, γι' αυτό και η εταιρία πρόσφερε εγγυήσεις μέχρι το 2018 για τα μοντέλα εκείνα. Πλέον, όλοι γράφουν ότι αυτά τα προβλήματα δεν υπάρχουν πια.
Αναφορικά με το σύστημα ισοστάθμισης, ΌΛΟΙ εκεί θάβουν το MCACC και αποθεώνουν το Audissey XT-32! Τι να πω, και εγώ το MCACC είχα στον ΑΧ-10 και ήμουν ευχαριστημένος (αν και δεν είχα ακούσει τα υπόλοιπα συστήματα, πέρα των Sony).
Το συστημα ισοσταθμισης MCACC της PIONEER ειναι το πιο πληρες και το καλυτερο απ' οσα υπαρχουν στο συνολο των κατασκευαστων.....τωρα αυτες τις κακες κριτικες που πατε και τις βρισκετε.....απο τους ενισχυτες που εγραψες πιο πανω οι δυο καλυτεροι και κορυφαιοι ειναι ο PIONEER με τον YAMAHA, οι αλλοι ακολουθουν. Οι ΟΝΚΥΟ εχουν συχνα θεμα με τις πλακετες HDMI και σε καταναλωση ρευματος ειναι απο τους πιο ενεργοβορους, θερμαινονται απιστευτα μετα απο λιγη ωρα λειτουργιας. Εγω μεχρι σημερα ειχα PIONEER και εναν μικρο YAMAHA που εδωσα. Τωρα εχω 2 PIONEER SC-LX 86 και VSX-520 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ελεγα να παρω τον προενισχυτη ONKYO PR-SC5530 11.4 και τον 11 καναλο τελικοYAMAHA MX-A5000, αλλα τελικα θα κρατησω τους 2 που εχω και θα προσθεσω μονο τον τελικο YAMAHA. Η παρεμβαση μου δεν εχει σκοπο να σε επιρεασει αρνητικα για την αγορα σου. Ομως εκει που θα εχεις τον ενισχυτη σου να μην εχει τιποτα απο πανω ( ραφι κ.τ.λ) ωστε να γινεται καλη απαγωγη θερμοτητας. Καλες ακροασεις
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Λογικο τα αμερικανακια να θαβουν το συστημα της PIONEER και να εξυμνουν το AUDYSSEY, αφου ενας εκ των δημιουργων του ειναι αμερικανος.....και ο αλλος ελληνας ( κρις κυριακακης ). Ο δικος σου PIONEER Αχ-10 ειναι παλιο μηχανημα κατα πολυ ξεπερασμενο απο τα μετεπειτα μοντελα. Απο τον SC-LX 82 και μετα, τα πραγματα αλλαξαν αρδην για την PIONEER προς το καλυτερο και εχουν πιασει κορυφη μεχρι σημερα. Τα entry level μηχανακια τους ειναι λιγο πολυ τα ιδια με του ανταγωνισμου με μικρες διαφορες. Δες αγγλικα, γερμανικα και γαλλικα reviews και tests, και θα διαπιστωσεις του λογου το αληθες. Αν θελεις μπορω να σου στειλω διαφορα link
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Λογικο τα αμερικανακια να θαβουν το συστημα της PIONEER και να εξυμνουν το AUDYSSEY, αφου ενας εκ των δημιουργων του ειναι αμερικανος.....και ο αλλος ελληνας ( κρις κυριακακης ). Ο δικος σου PIONEER Αχ-10 ειναι παλιο μηχανημα κατα πολυ ξεπερασμενο απο τα μετεπειτα μοντελα. Απο τον SC-LX 82 και μετα, τα πραγματα αλλαξαν αρδην για την PIONEER προς το καλυτερο και εχουν πιασει κορυφη μεχρι σημερα. Τα entry level μηχανακια τους ειναι λιγο πολυ τα ιδια με του ανταγωνισμου με μικρες διαφορες. Δες αγγλικα, γερμανικα και γαλλικα reviews και tests, και θα διαπιστωσεις του λογου το αληθες. Αν θελεις μπορω να σου στειλω διαφορα link
Εχω σοβαρές ενστάσεις.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Σεβαστες, αλλα οι ειδικοι του χωρου και οι χρηστες παγκοσμιως, λενε αλλα. Οχι πως το audyssey δεν κανει δουλεια, αλλα το MCACC ειναι ενα κλικ πανω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αν μένεις μόνο στην αυτόματη ισοστάθμιση τότε ίσως το ΧΤ32 να είναι το καλύτερο (έχει όμως ΧΤ32 το μοντέλο που λες, τελευταία είχα δει ότι το είχαν αποσύρει), από την άλλη μόνο με την αυτόματη σημαίνει πως ούτως ή άλλως δεν έχεις απαιτήσεις οπότε όποιο και να πάρεις λίγο πολύ τα ίδια θα έχεις.
Από τον 818 η ΟΝΚΥΟ και μετά, μοντέλο που είχα, ούτε ζεσταινόταν ούτε έχει θέμα με την HDMI, από ότι διάβασα και στο αντίστοιχο φορουμε έξω και σε μένα δεν έβγαλε κάποιο πρόβλημα.
Πήγα σε yamaha γιατί ήθελα ευελιξία στη manual ισοστάθμιση, όπου εκεί είναι κορυφή η Yamaha, και ακουστικά, τα dac του δλδ, μου ακούγονται πιο ωραία από τον ΟΝΚΥΟ. Τώρα πάλι τα ακουστικά είναι και γούστα που έχει ο καθένας.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Επειδη τα ηχεια μας αλληλεπιδρουν αμεσα με τον χωρο , σημαντικο λογο παιζει η σωστη ισοσταθμιση.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Μου ήρθε το τέρας! Μετά από πολλές ώρες εγκατάστασης και λίγες ακρόασης είμαι ευχαριστημένος από την επιλογή μου. Απλά, πέρα από την αυτόματη ισοστάθμιση, έχει τόσες ρυθμίσεις που δεν έχω προλάβει να κάνω/δοκιμάσω. Επίσης, περιμένω τα ηχεία Atmos (ένα ζεύγος για την ώρα) για να δοκιμάσω και αυτό το σύστημα. Μια ερώτηση (επειδή βαριέμαι να διαβάζω το manual. Έχω συνδέσει τις 6 από τις 8 συσκευές HDMI στις αντίστοιχες εισόδους. Έχω όμως συνδέσει και 2 αναλογικές (Tuner-Deck) αναγκαστικά στις αντίστοιχες (ονομαστικά) εισόδους που ταυτίζονται με τις ψηφιακές (π.χ. στην PC HDMI έχω το HTPC και στην αναλογική PC έχω το Tuner). Πώς επιλέγω από το χειριστήριο να ακούσω το tuner (την αναλογική δηλ. είσοδο); Πιθανολογώ ότι είναι κάτι απλό, αλλά είπαμε, βαριέμαι τα manuals!
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Καλοάκουστος!
Κατ´α τη γνώμη μου όποιον και να έπαιρνες-πλην του sony για τον οποιό δεν ξερω πολλά - θα ησουν οκ. Οι διαφορές ειναι μικρές και κάπου υπερτερεί ο ένας, κάπου ο άλλος.
Περιμένουμε και φωτογραφίες του τέρατος.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Βάλε τις αναλογικές στις 2 εισόδους που δεν έχεις βάλει ψηφιακή, αφού σου περισσεύουν, και με κατευθείαν επιλογή της εισόδου θα ακούς...αν δεν κάνω λάθος.
Καλοακουστος
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εγω παλι οταν θελω να γελασω διαβαζω avsite
και το επεισοδιο , το mcacc ειναι καλυτερο του xt 32
στον ρολο του mcacc
η νοικοκυρα αυτο ξερω αυτο εμπιστευομαι (που ελεγε η διαφημιση)
ή αλλιως τοσα ξερω τοσα λεω , και ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
............ειδικα στην σειρα 4 που ειναι freedownload ...και γλυτωνεις το 150$ στο audyssey
μουρλια.....
..MultEQ Pro 4 is the next generation of MultEQ, and offered as a free download.
και μετριεται ο ενισχυτης με ενα μικροφωνο πολλων εκατονταδων ευρω......
οχι με την πλαστικουρα.........
και ενα software που συνεχως αναβαθμιζεται..........
τριποδο samson
οχι little toys fro little boys...................
εξτρα καμπυλες.........
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
...λογικα τα γελια, ο καθενας το '' σπιτι '' του θα υποστηριξει.....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μονο που εγω στηριζα την πιονερα πολυ πριν φτιαχτει αυτο το φορουμακι
(και μεχρι να ψηφιοποιηθει και να γινει στα σημερα της χαλια)
αλλα και εδω και γενικα οι μαχες μου με τον μαρκου ηταν ομηρικες
μονο που ο μαρκου ψαρωνε και τσαντιζοτανε,
και εγω ψωνιζομαι τρελλα οταν βλεπω τον γιαννακη να φορτωνει
Κατα τα αλλα , σπιτι δεν εχω γιατι δεν ειμαι υπαλληλος κανενος
ουτε ημουν
ουτε θα γινω
Το mcacc ειναι εργαλειο στα χερια ενος ασχετου ή κατι καλυτερο απο αυτον ,
το audyssey μπορει να προσφερει πολυ περισοτερα
Ειναι σαν να εχεις φεραρι στην αμαλφι
αμα δεν εισαι πιλοτος θα σε φανε τα βραχια
οποτε το 1400ρακι μια χαρα ειναι,
Αν ομως εισαι ιπταμενος ολανδος
οι αλλοι θα τρεχουν και εσυ θα πετας........
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top