Το καλύτερο καλώδιο ηχείων

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια απο εμπειρότερους!
Τωρα να το κανω λίγο πιο πικάντικο: οταν βάζω τα van der hul cs122 ακούω πολυ καλα μεσαία, σώμα, μπάσο, πολυ πολιτισμένο ήχο, αλλα αδύνατες ψηλές, και χάνω τον ¨αερα¨.
Οταν βάζω Cyrus high purity solid core speaker cable ακούω πολυ καθαρές ψηλές, λίγο αδύνατο σώμα (μοιάζει με περιγραφή κρασιού-έτσι δεν τα λένε?) και χάνω το σώμα.
Μιλάω για σαφέστατες διαφορές, αντιληπτές απο κοινούς θνητούς μη μυημένους, οχι υποψίες βγαλμένες με το τσιγκέλι απο το βαρέλι του placebo.
Αν τα βάλω και τα δυο θα συνδυάσω τα πλεονεκτήματα ή τα μειονεκτήματα τους? τι λέει η φυσική?
Και υπενθυμίζω: δεν μιλάω για biwiring (δείτε το σχήμα στο προηγούμενο post σελ. 10)
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν θα πετύχεις τίποτα , αφού μιλάμε για τις ίδιες μπόρνες στο ηχείο. Αν είχες 4 μπόρνες και μπορούσες να διπλοκαλωδιώσεις κάτι θα μπορούσε να γίνει.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Το έχω κάνει αλλά με φτηνά καλώδια καλώδια.
Ακουσα διαφορες (προς το καλύτερο σε όλο το φασμα) και τα κράτησα ετσι αρκετό καιρό, μέχρι που πήρα καλύτερα καλώδια.
Ισως την διαφορά να την έκανε το μεγαλύτερο πάχος των καλωδίων.
Κάντο με τα επώνυμα να μας πεις.
Εξ άλλου πολλά καλώδια χρησιμοποιούν 2 είδη αγωγών μέσα στο ίδιο καλώδιο.Αυτό στην ουσία προσπαθείς να κάνεις κι εσύ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Με τις διαφωνίες γίνεται ακομα πιο ενδιαφέρον... Άλλες γνώμες εμπειροτερων απο μένα?
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
4.047
Οτι σου φτίαχνει το ένα ,σου το χαλάει το άλο.Είναι σα να βάζεις δύο ζευγάρια ηχεία με διαφορετικό χαρακτήρα να παίξουν μαζί.
ΜΠΑΧΑΛΟ!!!
Γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις με ένα (αφού δεν μπορείς να κάνεις διπλοκαλωδίωση) ζευγάρι καλώδια ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΚΡΙΒΑ,που να σου κάνουν,ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΟΚΙΜΗΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΟΥ.Είναι σίγουρο οτι θα βρείς καλώδια με τον ''χαρακτήρα'' που ψάχνεις και με καλύτερα χαρακτηριστικά απο τα ήδη υπάρχοντα!Δοκίμαζε πάντα.Δεν ξέρεις τι εκπλήξεις κρύβει αυτός ο χώρος!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Ευχαριστω για την βοηθεια darkman46. Το θεμα ειναι οτι αυτα τα καλωδια τα ειχα εδω και χρονια ξεχασμενα και τωρα που τα παιδια μεγαλωσαν αρχισα παλι να ακουω μουσικη, σε διαφορετικο σπιτι πλεον. Να πω την αληθεια, θα ηθελα να αποφυγω τριτη αγορα καλωδιων, ασχετα που οι δυο εγιναν παλια, και υποτιθεται πως ειναι "καλα" καλωδια. Δεν θα ηθελα ετσι αμαχητι να τα βαλω στο ντουλαπι!

Στο μεταξυ εχω ηδη κανει το πειραμα και μπορω να σας πω πως ειμαι προς το παρον ευχαριστημενος, και δεν με "ενοχλει" κατι οπως με τις προηγουμενες δυο επιλογες. Αλλα ομως με επιφυλαξεις:
  1. δεν τα εχω ακουσει αρκετες ωρες και με διαφορετικές μουσικές,
  2. δεν εχω κανει τυφλη συγκριτική δοκιμη- αφου εγω τα συνδεω δεν γινεται να ειναι τυφλη...
  3. περασε αρκετη ωρα μεταξυ της συγκρισης των ακροασεων και ειναι γνωστο το θεμα της ακουστικής μνημης
  4. ξερω οτι πιθανον ο εγκεφαλος μου να παραμυθιαζεται και να ακουει αυτο που περιμενε οτι θα ακουσει. Αλλα αυτο δει ειναι απαραιτητως κακο πραγμα :wink:
 

Μηνύματα
10
Reaction score
1
Καλησπέρα σας κύριοι. Σε συνέχεια ερώτησης που είχα κάνει παλαιότερα (σχετικά με ασφάλεια χρήσης Goertz MI2 με Electrocompaniet eci 3) σας παραθέτω την απάντηση που έλαβα από την EC ύστερα από σχετικό μου mail. Η απάντησή τους είναι η ακόλουθη:
"Hello

We do not recommend using these cables.
It is difficult to say if they really will cause a damage but there are a huge scale of good speaker cables available, so why taking the risk using exactly these cables?"

Στο μήνυμα που τους έστειλα, έγραψα ότι η alpha core δίνει τα zobels σε περίπτωση που ταλαντώνεται ο ενισχυτής. Συνεπώς θεωρώ ότι η απάντηση που μου έστειλαν (παρεμπιπτόντως ήταν αμεσοτατη η απάντηση) βασίστηκε περισσότερο στο σκεπτικό "αφού σου λέει ότι πιθανόν να έχεις πρόβλημα...γιατί να το ρισκάρεις?''
 




Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια απο εμπειρότερους!
Τωρα να το κανω λίγο πιο πικάντικο: οταν βάζω τα van der hul cs122 ακούω πολυ καλα μεσαία, σώμα, μπάσο, πολυ πολιτισμένο ήχο, αλλα αδύνατες ψηλές, και χάνω τον ¨αερα¨.
Οταν βάζω Cyrus high purity solid core speaker cable ακούω πολυ καθαρές ψηλές, λίγο αδύνατο σώμα (μοιάζει με περιγραφή κρασιού-έτσι δεν τα λένε?) και χάνω το σώμα.
Μιλάω για σαφέστατες διαφορές, αντιληπτές απο κοινούς θνητούς μη μυημένους, οχι υποψίες βγαλμένες με το τσιγκέλι απο το βαρέλι του placebo.
Αν τα βάλω και τα δυο θα συνδυάσω τα πλεονεκτήματα ή τα μειονεκτήματα τους? τι λέει η φυσική?
Και υπενθυμίζω: δεν μιλάω για biwiring (δείτε το σχήμα στο προηγούμενο post σελ. 10)
Είσαι από τους τυχερούς που αντιλαμβάνονται διαφορές μεταξύ διαφορετικών καλωδίων και αυτό σημαίνει ότι πρώτα πρέπει να δοκιμάσεις πολλά καλώδια πριν αποφασίσεις ποια θα κρατήσεις τελικά. Οι περισσότεροι dealers παρέχουν την δυνατότητα της κατ΄οίκον δοκιμής. Αν βρεθεί ένας dealer που θα αρνηθεί να σου δώσει καλώδια για δοκιμή, δώσε τον στεγνά !!!

Ο συνδυασμός καλωδίων σε παράλληλη τοπολογία ποτέ δεν μου έδωσε καλά αποτελέσματα, αντιθέτως εάν τα καλώδια διαφορετικού τύπου κληθούν να οδηγήσουν διαφορετικες συστοιχίες μεγαφώνων (μέσω διενίσχυσης) τότε μπορεί υπό συνθήκες το αποτέλεσμα να είναι εκπληκτικό.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Είσαι από τους τυχερούς που αντιλαμβάνονται διαφορές μεταξύ διαφορετικών καλωδίων και αυτό σημαίνει ότι πρώτα πρέπει να δοκιμάσεις πολλά καλώδια πριν αποφασίσεις ποια θα κρατήσεις τελικά. Οι περισσότεροι dealers παρέχουν την δυνατότητα της κατ΄οίκον δοκιμής. Αν βρεθεί ένας dealer που θα αρνηθεί να σου δώσει καλώδια για δοκιμή, δώσε τον στεγνά !!!

Ο συνδυασμός καλωδίων σε παράλληλη τοπολογία ποτέ δεν μου έδωσε καλά αποτελέσματα, αντιθέτως εάν τα καλώδια διαφορετικού τύπου κληθούν να οδηγήσουν διαφορετικες συστοιχίες μεγαφώνων (μέσω διενίσχυσης) τότε μπορεί υπό συνθήκες το αποτέλεσμα να είναι εκπληκτικό.
Σας ευχαριστώ όλους τους εμπειρότερους γατί τις πληροφορίες..
Απο το προηγούμενο post και μεχρι σήμερα και λαμβάνοντας υπόψιν ολα όσα εξελαβα ως συμβουλές- παραινέσεις (ευχάριστω και τον john Markou) άλλαξα τα Rogers απο το κυρίως σύστημα μου με τα b&w matrix 2 series 2 που είχα στο δευτερεύον, χρησιμοποιώντας biwiring όπως προβλέπεται με τα προαναφερθέντα καλώδια. Και είμαι πάλι ευχαριστημένος. Ίσως είμαστε βολικοί εδώ στην Σαλονικη και βολευομαστε εύκολα.. Προς το παρόν μένω έτσι και περιμένω και καινούργιες βάσεις απο τον πρόεδρο. Αγαπητέ g.kar δεν σκοπεύω να δοκιμάσω-αγοράσω αλλα καλώδια προς το παρόν. Εδώ στον βορρά δεν υπάρχουν οι dealers που αναφέρεσαι, αλλα έτσι και αλλιώς οι επόμενες επενδύσεις πάνε σε room treatment. Απο καλώδια είμαι ευχαριστημένος. Ευχαριστώ και πάλι
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αντιπροσωποι δεν δινουν καλωδια για δοκιμες
εν μερη καλα κανουν......
οταν σκεφτουμε σαν αντιπροσωποι ...θα δουμε τον κοσμο αλλιως....
αν μπορεσουμε βεβαια.....
Αν δεν μπορεσουμε απλα περιοριζομαστε στο να τους βριζουμε......
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Γιατί το λες αυτό ; είναι πολλοί οι αντιπρόσωποι που δίνουν καλώδια για δοκιμή σε υποψήφιους πελάτες.
Μπορεί να μην δίνουν πλέον σε συγκεκριμένα άτομα και κατανοώ τους λόγους ...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Γιατί το λες αυτό ; είναι πολλοί οι αντιπρόσωποι που δίνουν καλώδια για δοκιμή σε υποψήφιους πελάτες.
Μπορεί να μην δίνουν πλέον σε συγκεκριμένα άτομα και κατανοώ τους λόγους ...
Άντε, πες κανένα κουτσομπολιό ρε. Άμα περιμένω απ' τον ψηλέα, σώθηκα...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Γιατί το λες αυτό ; είναι πολλοί οι αντιπρόσωποι που δίνουν καλώδια για δοκιμή σε υποψήφιους πελάτες.
Μπορεί να μην δίνουν πλέον σε συγκεκριμένα άτομα και κατανοώ τους λόγους ...
νομιζω οτι ημουν σαφεστατος με αυτο που ειπα

(εν μερη καλα κανουν......)

Δεν δινουν ΠΟΤΕ εκτος αν σε ξερουν.....
πριν 6 χρονια στην υπογα ηρθε καποιος αντιπροσωπος που δεν δινει γενικα προιοντα προς ακροαση
η αιτιολογια του ηταν
οτι αν σε καποιο δεν αρεσει κατι
και βγαλει φημη (απο φορουμ)
μεχρι παρεα οτι κατι δεν ειναι καλο
αντε εγω να βγαλω την ρετσινια,
Και σε ρωταω οσοι με ξερουν και ξερουν ποσα καλωδια εχω ακουσει και για ποσο καιρο,
ποσο μπορω να επηρεασω κοσμο ?,
ειτε θελοντας το ειτε οχι.
Προτιμω ο καθενας να εχει προσωπικη αποψη
παρα να λεει μου το ειπε ο ταδε και ετσι ειναι
ειτε αυτο ειναι καλωδιο, ειτε ηχειο, ειτε πικαπ.....
Δυστυχως η επιλογη του , ειναι και επιλογη αλλων , για αλλους λογους
δυστυχως ζουμε σε μια μικρη χωρα που δυσκολα μπορεις να δανειστει κατι προς ακροαση
ειδικα προιοντα πανακριβα και δυσκολα μεταφερομενα........
Ιn the other hand , καποιος αλλο φερνει και second hand ηχεια στον χωρο μας μπας και τα πουλησει
(τα εχει απο το 2000 ) στοκαρισμενα...
.οπως
αλλος επιλεγει να τα θαφει στην υπογα του και να τα πουλαει λιγα λιγα και οποτε γινει αυτο.
ξαναλεω ειναι αποψη αντιπροσωπων και οχι δικια μου δεν την επικροτω δεν την επικρινω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Δηλαδή, το πόσο καλή είναι μια καλωδιάρα εξαρτάται από το grapevine! Δικέ μου έγραπσες...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ειμαι ο ατιμος,
και γραφιας και δολοφονος
(οπως λεει ο σφακιανακης)
:dance2: και χριστος και αλητης
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
@ costas coyias,μια διορθωση στο πρωτο ποστ (τωρα ξεκινησα να διαβαζω το νημα) σχετικα με τα awg.Tα 2.5sq.mm ειναι 13awg (οχι 10), 3sq.mm = 12 awg (οχι 8)και 4sq.mm = 11 awg(οχι 6).Ειμαι βεβαιος οτι το γνωριζεις , απλα για την ορθοτητα του ποστ το αναφερω.Αν δε ηδη σχολιαστηκε και απο αλλο φιλο εδω απολογουμαι,δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ ακομη.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Έχεις δίκιο, παρασύρθηκα από τη διατομή. Το σύστημα δεν μ' αφήνει να διορθώσω, γιατί είναι πολύ μεγάλο το μήνυμα, οπότε τ' αφήνω έτσι. Ευχαριστώ πάντως!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top