First Project

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Δεν το εχω ακουσει, αλλα σίγουρα καλύτερο από το Eminence.
Πριν όμως ρίξεις και άλλα λεφτά πάρε ένα καλυμπρισμένο μικρόφωνο, ( http://www.cross-spectrum.com/measurement/calibrated_behringer.html ) μια καρτα ηχου, κατέβασε το ARTA η το HOLMimpulse και εξοικιώσου με αυτά.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να στήσεις ένα τέτοιο σύστημα.
Ναι εχεις δικιο,πρεπει να αρχισω να μαθω καοιο προγραμμα...απο την αλλη υπαρχει και κατι δοκιμασμενο με αλτεκ 416
http://www.ispra.net/audio/Onken/Audiophile_n2_dec1977/articulo-hiraga01.html
που με ψινει ποιο πολυ.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
4
Και αυτό καλή επιλογή. Πιό δύσκολο και πιό ακριβό να βρείς τα μεγάφωνα όμως.
Όμως για να τα φέρεις θα χρειαστείς πάλι μετρήσεις.
Επίσης άν θες πολύ χαμηλό μπάσο και ψηλά πρίμα, στο τέλος θα βάλεις και κάποιο σαμπ και σούπερ τουίτερ.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
τα 416α απο οτι βλεπω τα βρισκεις πανω κατω με τα supravox 285,βεβαια τα παιρνεις καινουρια τα 285 ενω τα αλτεκ δυσκολο να τα βρεις σε καλη κατασταση,σκεφτομουν και της GPA τα αλτεκ ,αλλοι λενε οτι ειναι καλα και αλλοι οχι.
Γενικα ειναι και ποιο ακριβη η καμπινα για τα αλτεκ....
τωρα για το χαμηλο με την καμπινα δεν θα κατεβαινει τουλαχιστον 40 hz?Φανταζομαι πως ναι.
 





Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Ειπα να παρω τον σωστο δρομο και να φυγω απο τα ανοιχτης μπαφλας.χεχε
Οποτε η καμπινες θα στεγασουν τα νεα woofer ,που παρελαβα σημερα!!:dance2:
Σε λιγες μερες πιστευω να ειναι ολα ετοιμα και θα επιστρεψω με λεπτομερειες και μπολικες φωτο!
 



Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Πρωτα απο ολα θελω να ευχαριστησω ενα Κυριο ( ξερει αυτος! ) που περα απο τις γνωσεις που κατεχει
ειναι ενας αξιολογος ανθρωπος,χωρις αυτον ισως να μην ειχα ξεκινησει το ηχειο ,καθως το σχεδιο της καμπινας
οπως και το κρος ειναι δικα του!
Μετα απο συμβουλες τοσο του ZAKMAN οσο και του PeterMeni καταλαβα οτι για να δεσει η κορνα με το woofer θα επρεπε να παω σε καμπινα!
Η αληθεια ειναι οτι καποια πραγματα τα γνωριζα αλλα το να πειραματιστεις και να μαθεις ειναι η χαρα του diy ;)
Οπως ειχα πει και ποιο παλια ο λογος ειναι οτι για να κανεις ενα σωστο ηχειο θελει γνωσεις,δεν περνεις 10 ξυλα τα
κολλας και ανοιγεις μια τρυπα,λιγο πολυ τα ξερετε αλλα τα γραφω για τους ποιο νεους που θελουν να φτιαξουν κατι δικο τους!θελει μετρησεις ,κουβαλημα,τεριασμα μεγαφωνου - καμπινας,κρος....εγω μπορει να μην ειχα τις γνωσεις
τις πολλες αλλα ειχα ορεξη για τρεξιμο!
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
ετσι λοιπον αφου αποφασιστηκε η καμπινα,ειναι οπισθιας φορτωσης και σχετικα μικρης διαστασης ψαχναμε για μεγαφωνο.Το μεγαφωνο τελικα που βαλαμε ειναι αυτο
http://www.precision-devices.com/Product-Details/PD1550
Θελω να πω πως εδω παιρνεις οτι πληρωνεις! Καμια σχεση με το eminence!
Σαφως και ποιο ακριβο!
Για την κατασκευη της καμπινας χρησιμοποιηθηκε 21mm κοντρα πλακε σημυδα και απο μεσα τοποθετηθηκε ηχοαπορροφητικο το ultracoustic της Knauf.
Τωρα για τα altec, φτιαχτηκε μια καινουρια σιδεροκατασκευη μικρη και η στιριξη εγινε οπως η παλια, μιας και μου αρεσε, η οποια εδραζεται πανω στη καμπινα.
 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Στα κρος κρατηθηκαν καποια υλικα και εγινε η μοντιφια...απο κατω εχει μπει ενα αφρωδες για τους κραδασμους
IMG_0770.jpg
IMG_0772.jpg
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Καποιες λεπτομερειες, οπως τα ποδια των ηχειων δεν ειναι τελειωμενα.Αυτα τοποθετηθηκαν λογο καποιων ακυρωσεων που υπηρχαν.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Τωρα στον ηχο ,αλλο πραμα!!!!ειχε συνηθισει το αυτι χωρις χαμηλο....αλλος θεος!!!χεχε
περα οτι η ευαισθησια ειναι στα 100+ db εχω πλεον πληροφορια χαμηλα, επιτελους!
Τωρα για τον χωρο ειμαι σαν τους τρελλους του Ιαπωνες που σε 10τμ βαζουν θηρια αλλα θα ερθει και η μετακομιση...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
125
Reaction score
147
Τωρα στον ηχο ,αλλο πραμα!!!!ειχε συνηθισει το αυτι χωρις χαμηλο....αλλος θεος!!!χεχε
περα οτι η ευαισθησια ειναι στα 100+ db εχω πλεον πληροφορια χαμηλα, επιτελους!
Τωρα για τον χωρο ειμαι σαν τους τρελλους του Ιαπωνες που σε 10τμ βαζουν θηρια αλλα θα ερθει και η μετακομιση...
Συγχαρητήρια για την κατασκευή και καλά μουσικά ταξίδια !
Μιας και είπες για ιάπωνες, να φέρω για ακρόαση όλη τη σειρά της three blind mice, isao suzuki, tsuyoshi yamamoto και λοιποί συγγενείς ; :p
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Συγχαρητήρια για την κατασκευή και καλά μουσικά ταξίδια !
Μιας και είπες για ιάπωνες, να φέρω για ακρόαση όλη τη σειρά της three blind mice, isao suzuki, tsuyoshi yamamoto και λοιποί συγγενείς ; :p
xaxaxa ευχαριστω πολυ,κατσε να ετοιμαστει ο νεος χωρος και θα γινει χαμος!!!!ολοι καλεσμενοι!!!:drinks:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.526
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top