Κολλημένος με τα Sonus Faber

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.366
Αναμφισβήτητα ο χώρος παίζει σημαντικό ρόλο.
Το κακό όμως είναι ότι δεν μπορώ να κάνω μεγάλες παρεμβάσεις γιατί είναι σαλόνι.
Άρα, τι να τις κάνω τις μετρήσεις, απλώς για να συγχυστώ ?
Υπάρχει και η υποδεέστερη εναλλακτική του room correction. :whistling:
Υποδέεστερη μεν, πολύ καλή λύση δε, ειδικά σε περιπτώσεις σαν του Θεοδόση και τη δική μου. Θεοδόση, ρίξε μια ματιά στο Lyngdorf RP-1 ή σε περίπτωση που θέλεις room correction/DAC/Pro στο Lyngdorf DPA-1.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αναμφισβήτητα ο χώρος παίζει σημαντικό ρόλο.
Το κακό όμως είναι ότι δεν μπορώ να κάνω μεγάλες παρεμβάσεις γιατί είναι σαλόνι.
Άρα, τι να τις κάνω τις μετρήσεις, απλώς για να συγχυστώ ?
Τουλάχιστον θα ξέρεις τι φταίει και τι όχι και δεν θα πετάς τα χρήματά σου σε μαγικές συνταγές και ματζούνια.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Τουλάχιστον θα ξέρεις τι φταίει και τι όχι και δεν θα πετάς τα χρήματά σου σε μαγικές συνταγές και ματζούνια.
μαγικές συνταγές και μαντζούνια, εννοείς φαντάζομαι τα καλώδια.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Υποδέεστερη μεν, πολύ καλή λύση δε, ειδικά σε περιπτώσεις σαν του Θεοδόση και τη δική μου. Θεοδόση, ρίξε μια ματιά στο Lyngdorf RP-1 ή σε περίπτωση που θέλεις room correction/DAC/Pro στο Lyngdorf DPA-1.
Πολύ ενδιαφέρον.
Πες μας πως γίνεται η δουλειά με αυτά. Κάνουν auto calibration, πρέπει να φέρω ειδικό .......
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.366
Πολύ ενδιαφέρον.
Πες μας πως γίνεται η δουλειά με αυτά. Κάνουν auto calibration, πρέπει να φέρω ειδικό .......
Ειδικό δεν χρειάζεται να φέρεις.

Κάνε έναν κόπο και διάβασε στο thread για το σύστημά μου, από το post #108 μέχρι και το τέλος της 8ης σελίδας. Επίσης, στο post #164, μπορείς να το δεις στις φωτογραφίες του χώρου που φιλοξενεί το ηχοσύστημα (= σαλόνι!), για να αντιληφθείς πόσο καλή δουλειά κάνει σε δύσκολους χώρους.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.366
Πολύ ενδιαφέρον.
Πες μας πως γίνεται η δουλειά με αυτά. Κάνουν auto calibration, πρέπει να φέρω ειδικό .......
Επίσης, εδώ μπορείς να διαβάσεις ένα review του DPA-1 από το avmentor (Δημήτρης Σταματάκος). Η ανασκόπηση αφορά μεν στον προενισχυτή της Lyngdorf, αλλά επειδή ενσωματώνει το ίδιο λογισμικό διόρθωσης με τον "απλό" επεξεργαστή, αναλύεται κι αυτό διεξοδικά.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.366
@wizzy

ωωωωωωωω......... ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΡΑ!
Σε ευχαριστώ! Αλλά, για να μην χαλάμε το θέμα του Θεοδόση, αν θέλεις να συζητήσουμε κάτι, ας το κάνουμε στο θέμα μου.

Υ.Γ.: Μακάρι να είχα την ευκαιρία/κάποιον να κάνει μετρήσεις και προτάσεις βελτίωσης...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αναμφισβήτητα ο χώρος παίζει σημαντικό ρόλο.
Το κακό όμως είναι ότι δεν μπορώ να κάνω μεγάλες παρεμβάσεις γιατί είναι σαλόνι.
Άρα, τι να τις κάνω τις μετρήσεις, απλώς για να συγχυστώ ?
Οι μετρήσεις θα επιδείξουν πρώτα απ'όλα τη συμπεριφορά του χώρου στη ζώνη των χαμηλών,κάτι το οποίο είναι διαχειρίσιμο με παθητική ακουστική φροντίδα κι επίσης προτιμητέο έναντι της ενεργής επί της συγκεκριμένης ζώνης .

Δεύτερον,εφόσον πραγματοποιηθούν μετρήσεις ξεχωριστά για δεξί-αριστερό κανάλι,θα καταγραφεί το μέγεθος των αποκλίσεων εξαιτίας της ασυμμετρίας στις πλευρικές ανακλάσεις.

Τρίτον,οι διαθέσιμες μέθοδοιι ενεργής φροντίδας συνεπάγονται βέλτιστη ομαλοποίηση της απόκρισης επί ενός και μοναδικού σημείου εντός του χώρου,με παράλληλη αύξηση των αποκλίσεων επί των υπολοίπων..Αντιμετωπίζουν δυνητικά τις ασυμμετρίες,αλλά η παρεμβολή τους στη διαδρομή του σήματος ίσως να μην φαντάζει ελκυστική σ'έναν θιασώτη της μονοτελούς τριόδου λειτουργίας.
 



Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Η ενεργή ισοστάθμιση μέσω DSP είναι αλήθεια ότι έχει ελάχιστους οπαδούς στην χαϊενδική κοινότητα.
Κάποτε χρησιμοποιούσα έναν ψηφιακό ισοσταθμιστή της Behringer (DEQ2496) που τελικά όμως με βοήθησε να διορθώσω τα προβλήματα του συστήματος-χώρου με πιο απλές λύσεις. Στη συνέχεια το DEQ2496 απαξιώθηκε και έμεινε στο ράφι ...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αυτά είναι που φοβάμαι.

Το να βάζεις ισοστάθμιση σε έναν SET είναι σαν να φοράς στη Στικούδη κελεμπία. :errwhat:
Χαχαχα, εχεις το δικιο σου, δεν μπορω να πω!

Εγω παντως θα ειχα μεγαλη περιεργεια να το δοκιμαζα, κατι που ειναι πολυ ευκολο με τα δωρεαν trials των διαφορων computer based λυσεων.

Απο την αλλη, αν εισαι ικανοποιημενος με αυτο που ακους, και μαλλον εισαι, μην ασχολεισαι καθολου και ασχολήσου μονο με τις μουσικες σου. :)
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Επειδη εχω ακούσει το συγκεκριμένο ηχείο με τρανζίστοράτα ΘΗΡΙΑ τα οποία δεν μπορούσαν να το οδηγήσουν σωστά μου κανει και μενα εντύπωση η επιλογή του VIVA. Παρολαυτα αν αρκεί στον ιδιοκτήτη εμάς μας περισευει! Καλές ακροάσεις εύχομαι! Τελικά ίσως να μην ειναι το παν η οδήγηση και τα διαγράμματα!
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Επειδη εχω ακούσει το συγκεκριμένο ηχείο με τρανζίστοράτα ΘΗΡΙΑ τα οποία δεν μπορούσαν να το οδηγήσουν σωστά μου κανει και μενα εντύπωση η επιλογή του VIVA. Παρολαυτα αν αρκεί στον ιδιοκτήτη εμάς μας περισευει! Καλές ακροάσεις εύχομαι! Τελικά ίσως να μην ειναι το παν η οδήγηση και τα διαγράμματα!
Προφανώς παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Αν εμείς εξετάζουμε μόνον 2-3 τότε δεν μπορούμε να βγάλουμε σωστό συμπέρασμα.
Ειναι πολύ πολύπλοκο το πράγμα και έτσι συχνά ερχόμαστε προ εκπλήξεων.
Γι αυτο πιστεύω η μόνη ασφαλής μέθοδος ειναι η ακρόαση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...Τελικά ίσως να μην ειναι το παν η οδήγηση και τα διαγράμματα!
Τελικά ίσως είναι άκομψο να ΄΄χαλάνε΄΄ οι ακροαματικές ιεροτελεστίες από νόμους Φυσικής και λογικές επεξεργασίες...:D
...
Γι αυτο πιστεύω η μόνη ασφαλής μέθοδος ειναι η ακρόαση.
Η ακρόαση είναι η μόνη άκοπη μέθοδος...;)
 



Μηνύματα
85
Reaction score
22
οι psvane cv 181t σκοτωνουν .... εχουν τρελλη αναλυση! Για πες μας εντυπωσεις ομως και για τις psvane 845 ......
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top