Usb Καλώδια

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης μαζί σου (δεν έχω ούτε ούτε τις γνώσεις ούτε και τη διάθεση..) αλλά πες μου ... αυτή η κλίμακα αναλυτικότητας ενός συστήματος πως τεκμαίρεται ?
Απο το πόσο αναλυτικά είναι τα μηχανήματα που το αποτελούν. Εκτώς αν τώρα θα ρίξουμε στη πυρά και όσους αγοράζουν Audio Research για παράδειγμα...

Edit: Εννοείται ότι ούτε κι εγώ έχω διάθεση για αντιπαράθεση ( άσχετα αν χρησιμοποίησα κάπως υψηλούς τόνους ), αλλά μη βγούμε και ζαν ντ'αρκ όσοι ακούμε τις διαφορές!!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Απο το πόσο αναλυτικά είναι τα μηχανήματα που το αποτελούν. Εκτώς αν τώρα θα ρίξουμε στη πυρά και όσους αγοράζουν Audio Research για παράδειγμα...
Κανέναν δε θα ρίξουμε στην πυρά....κάθε άλλο...να είμαστε καλά όλοι και να αγοράζουμε ότι θέλουμε και ότι μπορούμε.
Εγώ σε ρωτάω κάτι συγκεκριμένο...έχεις ένα σύστημα Α και ένα σύστημα Β.... βάσει ποιων κριτηρίων θα τα κατατάξεις στην κλίμακα αναλυτικότητας που αναφέρεις?
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Κανέναν δε θα ρίξουμε στην πυρά....κάθε άλλο...να είμαστε καλά όλοι και να αγοράζουμε ότι θέλουμε και ότι μπορούμε.
Εγώ σε ρωτάω κάτι συγκεκριμένο...έχεις ένα σύστημα Α και ένα σύστημα Β.... βάσει ποιων κριτηρίων θα τα κατατάξεις στην κλίμακα αναλυτικότητας που αναφέρεις?
Θεωρώ αυτονόητο το διαχωρισμό ανάμεσα σε κλάσεις μηχανημάτων. Εκτώς αν τα nad είναι ισάξια των krell. Να ξεκαθαριστεί όμως ότι δεν κατακρίνω κανέναν για τις δυνατότητές ( ή τον επιθυμία ) του να αγοράσει κάτι, αλλά όταν βγάζουμε ένα γενικό συμπέρασμα, τότε μιλάμε γενικά και ως προς τις κατηγορίες τιμής και υλοποιήσεων. Οπότε, με γενικά κριτήρια, τα προαναφερθέντα δυο ενισχυτικά, έχουν διαφορές που κάποιος με ένα πιο απλό σύστημα λογικά δεν θα μπορεί να ακούσει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι υπαρκτές.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αυτοί που φτιάχνουν φάρμακα, στη διαδικασία εξέλιξης του φαρμάκου, χορηγούν σε μια ομάδα ανθρώπων-πειραματόζωων το φάρμακο και σε μια άλλη ψεύτικο φάρμακο placebo. Στα αποτελέσματα της έρευνας, λοιπόν, γράφουν: Στους λήπτες του φαρμάκου παρουσιάστηκε βελτίωση 60% σε αντίθεση με το 12% βελτίωση που είχαν οι λήπτες του placebo.

Just saying....
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όχι, σοβαρό επιχείρημα είναι να μου πεις ΤΙ σύστημα έχεις ( για να ξέρουμε σε τι κλίμακα αναλυτικότητας παίζει ), ΤΙ καλώδια έχεις δοκιμάσει, σε ποια δειγματοληψία ηταν ΓΡΑΜΜΕΝΟ το αρχείο και σε ποια δειγματολειψία ΕΣΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΣ. Για να καταλάβω αν εγώ είμαι τρελός κι εσύ το χρυσό αυτί ή το αντίθετο.
Θεωρώ αυτονόητο το διαχωρισμό ανάμεσα σε κλάσεις μηχανημάτων. Εκτώς αν τα nad είναι ισάξια των krell. Να ξεκαθαριστεί όμως ότι δεν κατακρίνω κανέναν για τις δυνατότητές ( ή τον επιθυμία ) του να αγοράσει κάτι, αλλά όταν βγάζουμε ένα γενικό συμπέρασμα, τότε μιλάμε γενικά και ως προς τις κατηγορίες τιμής και υλοποιήσεων. Οπότε, με γενικά κριτήρια, τα προαναφερθέντα δυο ενισχυτικά, έχουν διαφορές που κάποιος με ένα πιο απλό σύστημα λογικά δεν θα μπορεί να ακούσει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι υπαρκτές.
Οπότε αν ο συμφορουμίτης σου απαντήσει στα ερωτήματα που έθεσες παραπάνω και από την απάντηση προκύψει πως έχει ένα εξόχως αναλυτικό σύστημα ,πως άκουσε αρχεία στη μέγιστη δυνατή δειγματοληψία και πως δοκίμασε μια μεγάλη γκάμα usb καλωδίων καλύπτοντας και ένα μεγάλο εύρος τιμών ,αλλά παρ'όλα αυτά δεν άκουσε διαφορές ,τι συμπέρασμα θα βγάλουμε...πως αυτός είναι κουφός ή πως εσύ είσαι τρελός?
Εμένα πάντως δε θα με κάλυπτε κανένα από τα δύο συμπεράσματα...
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Όχι, σοβαρό επιχείρημα είναι να μου πεις ΤΙ σύστημα έχεις ( για να ξέρουμε σε τι κλίμακα αναλυτικότητας παίζει ), ΤΙ καλώδια έχεις δοκιμάσει, σε ποια δειγματοληψία ηταν ΓΡΑΜΜΕΝΟ το αρχείο και σε ποια δειγματολειψία ΕΣΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΣ. Για να καταλάβω αν εγώ είμαι τρελός κι εσύ το χρυσό αυτί ή το αντίθετο.
Λοιπόν το σύστημα είναι το εξής: Τελευταία έκδοση του Foobar v1.3.7 που τρέχει κάτω από windows 8.1 σε ένα i7 τοποθετημένο σε motherboard intel με 4 GB RAM. Εξωτερική κάρτα ήχου Prodigy Audiotrak Cube, προ-ενισχυτής Rotel RC-1070, τελικός Rotel RB-1050, ηχεία monitor Behringer Truth B2030P

Εχω πάρα πολλά audiophile flac αρχεία σε διάφορες αναλύσεις και δειγματοληψίες, έχω χρησιμοποιήσει καλώδια usb του 1 μέτρου, των 3 και των 5 !!! μέτρων μήκους. Ποτέ δεν άκουσα καμμία διαφορά σε κανένα αρχείο χρησιμοποιώντας διαφορετικό καλώδιο USB.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Παιδιά, δεν είναι τεράστιες οι διαφορές, αλλά είναι υπαρκτές. Εκτώς αν θεωρείται Placebo ο "αέρας" ανάμεσα στα όργανα, ο καλύτερος διαχωρισμός του μπάσου, καθώς και ο έλεγχός του.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Παιδιά, δεν είναι τεράστιες οι διαφορές, αλλά είναι υπαρκτές. Εκτώς αν θεωρείται Placebo ο "αέρας" ανάμεσα στα όργανα, ο καλύτερος διαχωρισμός του μπάσου, καθώς και ο έλεγχός του.
Και πώς εξηγούνται αυτές οι «διαφορές»;
Αερίζονται καλύτερα τα bits όταν περνάνε μέσα από ένα πανάκριβο USB καλώδιο; :tongue:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Εγώ ακούω διαφορές ανάμεσα σε οτιδήποτε αρκεί να ξέρω την τιμή, την street price γιατί με την λιανική μπερδεύομαι
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ποσο δυσκολο ειναι σε καποιον να κατανοήσει πως οι διαφορές υπάρχουν εξαιτίας των...

μεταλων των αγωγων...

της διαταξης τους...και..

της θωρακησης αυτων...

και η δοκιμη ειναι δωρεαν στις μερες μας...
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
ποσο δυσκολο ειναι σε καποιον να κατανοήσει πως οι διαφορές υπάρχουν εξαιτίας των...

μεταλων των αγωγων...

της διαταξης τους...και..

της θωρακησης αυτων...
Και αυτά μεταφράζονται σε

αντίσταση...

αυτεπαγωγή...

χωρητικότητα...
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
367
Βρε παιδιά,δεν μου στέλνετε κανα ακριβό usb για δοκιμή μιας κι εδώ στο νησί που ζώ μόνο καλώδια από εκτυπωτές βρίσκω και παίζω.Θα το δοκιμάσω σε πέντε διαφορετικά συστήματα,τα τρία εξ' αυτών ΥΠΕΡαναλυτικά!!!Να δώ κι εγώ αν είμαι κουφός ή τρελλός γιατί τώρα δεν ξέρω τι μου γίνεται!:D
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
ποσο δυσκολο ειναι σε καποιον να κατανοήσει πως οι διαφορές υπάρχουν εξαιτίας των...

μεταλων των αγωγων...

της διαταξης τους...και..

της θωρακησης αυτων...

και η δοκιμη ειναι δωρεαν στις μερες μας...
Και πώς ακριβώς με ποιο τρόπο όλα τα παραπάνω που αναφέρεις επιδρούν στην ποιότητα του ΨΗΦΙΑΚΟΥ σήματος που περνάει μέσα από το καλώδιο USB;
Κάνουν face control και πετάνε έξω όσα bits δεν γουστάρουν; :gotcha:
Ή μήπως "φρενάρουν" επιλεκτικά κάποια bits, ενώ αφήνουν τα υπόλοιπα να τρέχουν σφαίρα και έτσι δημιουργούν jitter; :tongue:
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Λοιπόν το σύστημα είναι το εξής: Τελευταία έκδοση του Foobar v1.3.7 που τρέχει κάτω από windows 8.1 σε ένα i7 τοποθετημένο σε motherboard intel με 4 GB RAM. Εξωτερική κάρτα ήχου Prodigy Audiotrak Cube, προ-ενισχυτής Rotel RC-1070, τελικός Rotel RB-1050, ηχεία monitor Behringer Truth B2030P

Εχω πάρα πολλά audiophile flac αρχεία σε διάφορες αναλύσεις και δειγματοληψίες, έχω χρησιμοποιήσει καλώδια usb του 1 μέτρου, των 3 και των 5 !!! μέτρων μήκους. Ποτέ δεν άκουσα καμμία διαφορά σε κανένα αρχείο χρησιμοποιώντας διαφορετικό καλώδιο USB.[/Q

Ξεχάσες να αναφέρεις ηχεία , ενίσχυτη , τελικό εαν υπάρχει , με τι καλώδια συνδέονται μεταξύ τους ( ηχειων ,ιντερκονεκτ , ρεύματος , ) καθως κα τι πολυμπριζο χρησιμοποιείς .
Μας αναφέρεις μόνο την πηγή και όχι το σύστημα αναπαραγωγής .
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Ξεχάσες να αναφέρεις με τι καλώδια συνδέονται μεταξύ τους ( ηχειων ,ιντερκονεκτ , ρεύματος , ) καθως κα τι πολυμπριζο χρησιμοποιείς .
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Και πώς ακριβώς με ποιο τρόπο όλα τα παραπάνω που αναφέρεις επιδρούν στην ποιότητα του ΨΗΦΙΑΚΟΥ σήματος που περνάει μέσα από το καλώδιο USB;
Κάνουν face control και πετάνε έξω όσα bits δεν γουστάρουν; :gotcha:
Ή μήπως "φρενάρουν" επιλεκτικά κάποια bits, ενώ αφήνουν τα υπόλοιπα να τρέχουν σφαίρα και έτσι δημιουργούν jitter; :tongue:
Στην οπτική ίνα λοιπόν που δεν υπάρχουν καλώδια, πως εξηγείς το ότι υπάρχουν διαφορές? Εκτώς αν δεν έχεις ακούσει ούτε εκεί κάποια διαφορά.
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Tα καλώδια usb μεταφέρουν data.
Όταν υπάρχουν διαφορές μεταξύ δύο καλωδίων usb ένα από τα δύο δεν στέλνει όλα τα data... δλδ είτε είναι χαλασμένο ή εκτός προδιαγραφής (ακόμα και αν είναι αυτό που πιστεύουμε ότι ακούγεται καλύτερα).

Κοιτάμε στο usb καλώδιο αν είναι πιστοποιημένο για το πρότυπο και να έχει μια σχετικά καλή μόνωση μην έχουμε θέματα με το διηλεκτρικό... και τέλος.

Έχω και επώνυμο ακριβότερο και full spec οικονομικό και εκτυπωτή. Όποιο είναι εύκαιρο παίζει.
Καμία διαφορά (και στο δικό μου και σε άλλα συστήματα).

Αν κάτι μας φταίει στην αναπαραγωγή χρησιμοποιώντας ένα πιστοποιημένο και όχι χαλασμένο usb καλώδιο, καλύτερα να ψάξουμε το λάθος στην υπόλοιπη αλυσίδα αναπαραγωγής.

Για χαλιεντάδικες καταστάσεις μη χρησιμοποιείται usb και κομπιούτερ. Τα ακριβά μηχανάκια κάνουν μια χαρά τη δουλειά με τα πανάκριβα αναλογικά τους στάδια. Μια χαρά και με spdif.

Για χαλιεντάδικες καταστάσεις με pc και μηχανάκια εισαγωγικά, είναι επιεικώς βλακεία να ξοδεύεστε για ακριβά usb καλώδια.
Σπρώχτε τα για αυτόνομη τροφοδοσία του interface να απαλλαγείτε απο το θόρυβο του pc. Μακράν μεγαλύτερο effect στον ήχο που θα πάρετε σε σχέση με ένα ακριβό καλώδιο.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
λέω εγώ τώρα... μήπως όσοι δεν ακούνε τις διαφορές... δεν έχουν αναλυτικό & τονικά ισορροπημένο σύστημα?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.260
Πειτε βρε παιδια απλα, πως η δεν τις ακουτε η φταιει κατι αλλο στο συστημα..

Μη παμε να βγαλουμε ολον τον υπολοιπο κοσμο κουφο η ασχετο...

:D
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
λέω εγώ τώρα... μήπως όσοι δεν ακούνε τις διαφορές... δεν έχουν αναλυτικό & τονικά ισορροπημένο σύστημα?
θα ηταν η επομενη απαντηση μου....

και φυσικα χωρις καμια διαθεση να μειωσω το συστημα κανενος,

ο καθενας κουμαντο στο πορτοφολι κ τις προτεραιοτητες του..

απο την αλλη ειμαστε στην hifi και οχι στην hiend κατηγορια..
αλημονο αν ενα ενισχυτικό σύνολο των 10,000+ επαιζε οπως ενα των 3,000....

τοτε οντως θα ημασταν κουφά κορόιδα να μας πετουν πετρες τα πιτσιρικια στην πλατεια...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.276
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top