Βελτιωση cross Audio Spectrum Studio 5

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλημερα,
αφοτου παιδευτηκα με τη φωτογραφικη μηχανη (δεν ειχε μπαταρια - ψαχνω τον φορτιστη) ,με το κινητο (δε κανει επαφη το βυσμα για να μεταφερω τις φωτο στο pc) ,καταφερα τελικα να βγαλω καποιες προχειρες φωτο του cross.Τις ανεβαζω για να παρουν οι ειδικοι μια γενικη ιδεα και να μου υποδειξουν που χρειαζεται μεγαλυτερη λεπτομερεια.
Ευχαριστω εκ των προτερων ...

μια γενικη
DSC02761.jpg

μια λεπτομερεια
DSC02763.jpg

και μια προχειρη απο τη πισω οψη της πλακετας (ειναι οξειδωση αυτο που φαινεται?)
DSC02766.jpg

και μια ερωτηση (καθοτι ασχετος ), γιατι ειναι τοσο πυκνοκατοικημενη η πλακετα σε σχεση με αλλα cross που βλεπω ?
 






Μηνύματα
797
Reaction score
172
Μια χαρά είναι το κροσσοβεράκι.
Απλά δεν "πλύθηκε" και έχει κατάλοιπα σολντερίνης που σου μοιάζουν με οξείδωση.

Θα έλεγα να το αφήσεις ως έχει αλλά άμα σε τρώει ο πωπός σου άλλαξε τον ηλεκτρολυτικό bipolar με έναν πλαστικό (αν χωρέσει...) και είσαι μπέης.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Οι αντιστάσεις των 8,2 Ωμ που φαίνονται στη φωτογραφία έχουν ανοίξει από θερμοκρασία και σίγουρα θέλουν έλεγχο.
Σίγουρα ο μπλε πυκνωτής είναι παράλληλα στο woofer και επηρεάζει λίγο το αποτέλεσμα. Καλό είναι να μπει τουλάχιστον ένας φρέσκος bipolar όπως αυτός, αν όχι ένας ΜΚΤ.

Για τα υπόλοιπα υλικά τώρα, από τις φωτογραφίες και μόνο δεν μπορώ να καταλάβω το κύκλωμα.
Σίγουρα τα πηνία είναι μια χαρά και δεν χρειάζονται αλλαγή.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ευχαριστω για τις απαντησεις
και καποιες ακομα ερωτησεις ...
σ' αυτες τις αντιστασεις των 8,2Ωμ αυτη η πρασινο-γαλαζη μπιχλα δεν ειναι λογος για αντικατασταση ?
τα καλωδια που φευγουν για τα μεγαφωνα τα θεωρειτε οκ?

δυο φωτο ακομα
DSCN2709bn.JPG

DSCN2718g.JPG
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Οι αντιστάσεις είναι σίγουρα ζορισμένες. Τώρα αν χρειάζονται αντικατάσταση μόνο το πολύμετρο μπορεί να στο πει.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Ευχαριστω για τις απαντησεις
και καποιες ακομα ερωτησεις ...
σ' αυτες τις αντιστασεις των 8,2Ωμ αυτη η πρασινο-γαλαζη μπιχλα δεν ειναι λογος για αντικατασταση ?
τα καλωδια που φευγουν για τα μεγαφωνα τα θεωρειτε οκ?

δυο φωτο ακομα
View attachment 44769
View attachment 44770
Εγώ θα έλεγα να αντικαταστήσεις τις σπασμένες αντιστάσεις και τον πυκνωτή. Τα καλώδια μια χαρά είναι!
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Οτι μα ότι κι αν αλλάξεις στο crossover , θα επέλθουν αλλαγές. Το αν θα είναι επιθυμητές η όχι , αυτό είναι άλλο θέμα.
Γενικά να ξέρεις : δεν πειράζουμε πράγματα που δεν ξέρουμε:. Το να αλλάξεις εξαρτήματα χωρίς να μετρηθεί το ηχείο σε γεννήτρια με συχνόμετρο και αναλυτή , είναι σαν να ρυθμίζεις καυσαέρια σε κινητήρα χωρίς αναλυτή. Μην πειράζεις τίποτα αφού δεν ξέρεις και δεν μπορείς.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Κατ' αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις,
το ζητουμενο (μετα το ανοιγμα του κρος ) ειναι τουλαχιστον ενα "φρεσκαρισμα" του ,ωστε το ηχειο να συνεχισει-επανελθει σ' αυτα που σχεδιαστηκε να κανει, εαν επελθει και καποιου ειδους αναβαθμιση αυτο ειναι θεμιτο.Πιστευω πως η γηρανση των υλικων του cross αλλα και των μεγαφωνων ,ενδεχομενως εχει επιβαρυνει την αποδοση των ηχειων και δυστυχως εγω εχω εθιστει στην κατασταση αυτη ,ακουγοντας το καθημερινα ,"μεγαλωσα" μαζι του ...Συμφωνω πως το ηχειο ειναι πακετο και για να πω την αληθεια περιμενω μια προταση τετοια ,δηλαδη να μου υποδειχθει ενας audiophile τεχνικος εδω στο ηρακλειο (κρητη εστω) ,να φορτωσω τα ηχεια στον αγροτη και να πανε για ενα σοβαρο service.Εαν αυτο δεν ειναι δυνατον, θα ηθελα τουλαχιστον να αντικατασταθουν τα (εμφανως) φθαρμενα υλικα με κατι ποιο φρεσκο ωστε να επανελθει στην αρχικη του κατασταση.Ξερετε οτι κινουμαι στις χαμηλες κατηγοριες του hi-fi ,ωστοσο τα ηχεια αυτα "αντιδρουν" σε μικρες-ελαχιστες αλλαγες στο συστημα ,κατι που θεωρω πως δειχνει οτι "κατι αξιζουν" στην κατηγορια τους και εφοσον η αποκτηση νεων-καλυτερων ηχειων μοιαζει ολο και περισσοτερο με μακρυνο ονειρο ,θα ηθελα να τα φροντισω οσο μπορω.

...σκουτελοβαριχνω σας ...
 


Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Οι αντιστάσεις μπορεί να έχουν ραγίσει και από τους κραδασμούς. Το κεραμικό θα έχει ραγίσει αλλά το σπείρωμα της αντίστασης μπορεί να μην έχει πάθει ζημία.
Δεν μπορώ να διακρίνω κάποιο σημάδι που θα μπορούσε να είχε προκληθεί από την υψηλή θερμοκρασία. Ο πυκνωτής φαίνεται μια χαρά χωρίς ίχνος χρωματικής αλλαγής. Μπορείς να μετρήσεις την χωρητικότητα του πυκνωτή με ένα καπασιτόμετρο. Θεωρώ ότι είναι απίθανο να βρίσκεται εκτός προδιαγραφών.
Σε κάθε περίπτωση αλλάζεις τις αντιστάσεις με καινούργιες που θα έχουν τις ίδιες προδιαγραφές.
Ξεκολλάς και ξανακολλάς όλα τα καλώδια με φρέσκια κόλληση καλής ποιότητας. Στο τέλος καθαρίζεις την πλακέτα με το ειδικό spray flux remover.
To ηχείο το γνωρίζω και πιστεύω ότι αποδίδει ικανοποιητικά. Είχα αγοράσει το Studio 1 πριν από περίπου 15 χρόνια ως δώρο για τους γονείς μου και το ηχείο ακόμα λειτουργεί μια χαρά.
 
Last edited:

Μηνύματα
15
Reaction score
1
Γνωρίζουμε από το συγκεκριμένο ηχείο τα mid woofer τι μάρκα είναι και ποιό μοντέλο? To tweeter είναι seas και το μοντέλο είναι ορατό και υπαρκτό στην seas. Για το mid woofer όμως δεν έχω καμιά πληροφορία και όσο και να έψαξα στην seas δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Γνωρίζουμε από το συγκεκριμένο ηχείο τα mid woofer τι μάρκα είναι και ποιό μοντέλο? To tweeter είναι seas και το μοντέλο είναι ορατό και υπαρκτό στην seas. Για το mid woofer όμως δεν έχω καμιά πληροφορία και όσο και να έψαξα στην seas δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.
εγω παντως δεν βρηκα καποιο αλλο στοιχειο ταυτοτητας πανω στο μεγαφωνο, περα απ' οτι φαινεται στη φωτο που ανεβασα ...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα woofers της σειράς Studio δεν προέρχονταν από τη Seas.
Ήταν κάποιες επιλογές της Spectrum και δική της εισαγωγή.
 
  • Like
Reactions: GKZ

Μηνύματα
126
Reaction score
87
είναι η σειρα με τα kevlar (κιτρινα) μεγάφωνα? ειχα παλαιοτερα το studio 4 ειχε βεβαια απλουστερο κρος. εβαλα πολυπροπυλαινιου scr αντι για τους πλαστικους που ειχε και μετα από περιπου 30 ωρες ακουσα άλλο ηχειο πιο καλο σε χροιες πιο ζεστο.
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Θα σου έλεγα μα μη αλλάξεις τίποτα αφού δεν ξέρεις ότι κάποιο εξάρτημα αποδεδειγμένα έχει πρόβλημα. Αν τελικά χρειαστεί να αλλάξεις κάποιο εξάρτημα, είναι απαραίτητο να το αντικαταστήσεις με καινούργιο στη ίδια τιμή και ίδια μάρκα.

Διαφορετικά μετατρέπεις το ηχείο σου σε κάτι άλλο που δεν ξέρεις αν είναι σκόπιμο και αν θα σου αρέσει. Το θέμα είναι η συνολική απόκριση του ηχείου και όχι κάποια χρειούλα ή κάποιο τσίκι τσίκι!!!! που μπορεί να ακούσουμε σε κάποιες συχνότητες.

Ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα από σένα και από όλους μας γιατί έβαλε αυτά τα υλικά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top