70's Progressive Rock

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Αυτό είναι δισκάρα! Απλά η ελληνική εκτύπωση του βινυλίου τότε ήταν ελεεινή!
Δυστυχώς ετςι ειναι φίλε μου, τα βινύλια της Music-Box ηταν επιεικώς απαράδεκτα, μεχρι και κοματια χαρτί έβρισκες ΜΕΣΑ στο βινύλιο.
 



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Circus - The Bandsman from LP "Movin' On" (1977) Zytglogge Records


Πιθανότατα εδώ έχουμε, και κατα την προσωπική μου άποψη πάντα, τον καλύτερο progressive δίσκο απο Ελβετία κατα την δεκαετία του 70. Δεν ειναι η ευρηματικότητα του, αλλα τόσο το υψηλό επίπεδο συνθέσεων αλλα και το εξαιρετικό παίξιμο και δέσιμο τους που κάνουν τον δίσκο πραγματικά απολαυστικό.
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Circus - The Bandsman from LP "Movin' On" (1977) Zytglogge Records


Πιθανότατα εδώ έχουμε, και κατα την προσωπική μου άποψη πάντα, τον καλύτερο progressive δίσκο απο Ελβετία κατα την δεκαετία του 70. Δεν ειναι η ευρηματικότητα του, αλλα τόσο το υψηλό επίπεδο συνθέσεων αλλα και το εξαιρετικό παίξιμο και δέσιμο τους που κάνουν τον δίσκο πραγματικά απολαυστικό.
Ο ντράμμερ ήταν δανεικός; ;-)
Κρατάει όλο το κομμάτι πίσω μου φαίνεται....
 



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Ο ντράμμερ ήταν δανεικός; ;-)
Κρατάει όλο το κομμάτι πίσω μου φαίνεται....
Λάθος σου φαίνεται...αφήνει τους αλλους μπροστα, και ειναι θέμα κονσόλας όχι ντράμερ περισσότερο.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484

Αυτό το έχω σε LP από τις αρχές των 80s, αγορασμένο από τον Κοντογούρη!
Μεγαλη δισκαρα. Θέλω να περάσω καμμια μέρα απο Κνοτογουρη, ξερω οτι υπάρχει ακομα, εχει αλλάξει διεύθυνση, αλλα υπάρχει. Δεν ξερω αν θυμάσαι, αλλα στο μαγαζί του δούλευε κι ο Μηλατος, ώσπου καμμια μέρα τον είδα να κάθεται στα πάνελ τα μεσημεριανά τα κουτσομπολίστικα κι έπαθα σοκ! :lolsign::lol::headbang:
 




cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Fuchsia - A Tiny Book from LP "Fuchsia" (1971) Pegasus Records


Ενα απο τα πιο εκλεκτικά groups που έβγαλε το νησί. Ενα κράμα folk και κλασικιζων art prog Rock, με συνθεςεις ανοιχτές για περαιτέρω εξερευνήσεις και όχι το γνωστο couplet - refrain και τελος. Κρίμα που έβγαλαν μονο ενα album, αν και το 2005 η ιταλική Night Wings έβγαλε αλλο ενα με ακυκλοφόρητα τους, αρκετά καλο αλλα όχι του ίδιου επιπέδου.
 









Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.363
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top