Πόσα Watt χρειαζόμαστε?

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
Επειδή η μουσική έχει διακυμάνσεις που μπορεί να φτάνουν και τα 22 db, ο ενισχυτής πρέπει να έχει την ικανότητα να αποδώσει σε στάθμες μεγαλύτερες από την επιθυμητή στάθμη ακρόασης προκειμένου να μην κόβει τις κορυφές - του μουσικού προγράμματος.
Headroom είναι το πόσα db παραπάνω από την μέση στάθμη μπορεί να αποδόσει ο ενισχυτής, 3 db θεωρείται το ελάχιστο αποδεκτό όριο.
Ωραία ευχαριστώ αλλά εγώ πόσο πρέπει να βάλω τελικά;
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Κωστή τα watt είναι λίγο σχετικό θέμα.
Είναι αναλογα την απόσταση ακρόασης, το χώρο, τις εντάσεις που συνήθως ακούς, αλλά και τα χαρακτηριστικά (db και Ohm) των ηχείων.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
Κωστή τα watt είναι λίγο σχετικό θέμα.
Είναι αναλογα την απόσταση ακρόασης, το χώρο, τις εντάσεις που συνήθως ακούς, αλλά και τα χαρακτηριστικά (db και Ohm) των ηχείων.
Ωωωπ καλως το φιλο Νικο χαθηκαμε. Οκ Νικο ειμαι στα 2.85 μετρα, ακουω συνηθως 20db αντε καμια φορα 10 db πιο κατω απ τη σταθμη αναφορας (0db) τα ηχεια ειναι τα 683 S1 90db ευαισθησιας στα 8Ωμ ομως βουτανε μεχρι τα 3,2 αν θυμαμαι καλα κι αυτη τη στιγμη τα οδηγει ο Ροτελ 991 (2χ200watt) .
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εδώ ο υπολογισμός για το σύστημά σου.
Ακόμα και με 15 db headroom, δεν χρειάζονται παραπάνω από 81 watts.

Untitled.jpg
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Πρακτικά με ένα ενισχυτή που μπορεί να αποδώσει 60-70 (καλά) Watt στα 8Οhm δεν θα σου λείψει τίποτα (ούτε το headroom) με ηχεία 90db σε ένα χώρο ας πούμε 30m² και απόσταση ως 3m.

:

90db / 1W / 1m ~ 92db / 15W / 3m
(για κάθε έξτρα 3db απαιτείται διπλασιασμός της παρεχόμενης ισχύος, το δεύτερο ηχείο και ο χώρος προσθέτουν άλλα 3-4db και για κάθε μέτρο απομάκρυνση απο το ηχείο αφαιρείς 6db)

Φυσικά θα έχεις και αρκετό headroom με ένα ενισχυτή ας πούμε 70W/8Ohm - 130W/4Ohm...
(Όσο πέφτουν τα Οhm του ηχείου ο ενισχυτής θα δίνει περισσότερα Watt...)

Yπόψιν ότι οι νορμάλ εντάσεις στην ακρόαση είναι καμιά 80ριά db μέση, με peak 100-105...
Αν βέβαια θες να ακούς τις μουσικές σου για ώρα...
Μπορείς βέβαια να παίζεις και το vertigo σε 100db μέση 120 peak με ενισχυτή 300W και να γίνεις ο καλύτερος πελάτης των ΩΡΛ :)
 


Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Σωστός! Βιαστική/λανθασμένη η διατύπωσή μου.

Οπότε απο τα 2 στα 3 μέτρα αφαιρείς λιγότερα db.
O ενισχυτάκος με τα 70W μπορεί να παρέχει ακόμη περισσότερο headroom στο συγκεκριμένο παράδειγμα.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
Νίκο σ ευχαριστώ, άλλη μια απορία γιατί βάζετε τα 85db ως ταβάνι; Για λόγους υγείας ή κάτι άλλο; Η στάθμη αναφοράς στους avr που είναι το 0 σε πόσα db αντιστοιχεί;
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Για μένα είναι θέμα υγείας, ναι.
Όχι αν ακούσεις ένα κομμάτι αλλά in long term...

Φυσικά ίσως να μην έλεγα τα ίδια αν με ευχαριστούσε να ακούω πολύ δυνατά. Ευτυχώς δεν μου κάνει.
Καθόλα σεβαστό κάποιος άλλος να είναι εντάξει με 90 ή 100 db μέση. Απλά ας προσέχει και να μην το κάνει επι μακρόν.

+++
Τα 0db των ΑV Receivers είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.
Δεν είναι εφικτό ένας ενισχυτής να υπολογίζει τα db στη θέση ακρόασης, δεν έχει τα δεδομένα για να υπολογίσει αποστάσεις ευαισθησία ηχείων κτλ.

Τα 0db στον πολυκάναλό σου, αντιστοιχούν στο σημείο όπου πάνω απο αυτά θα έχεις παραμόρφωση.

Διαφορετικοί ενισχυτές παίζοντας στα 0db, με τα ίδια συνοδά και χώρο/θέση ακρόασης, θα αποδώσουν διαφορετική ισχύ στα ηχεία, άρα και διαφορετικά db στη θέση ακρόασης.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
Κι όμως γι αυτό το λόγο δεν κάνουν την ισοστάθμιση; Θέλω να πω έχω τον ίδιο avr με τον κολλητό μου φίλο απλά αυτός έχει μεγαλύτερη απόσταση από μένα, αν κάνουμε test tone και μετρήσουμε με το ντεσιμπελόμετρο μας βγάζει και στους δύο 75db στάθμη ήχου. Εμένα με -6 περίπου στα ηχεία μου ενώ του κολλητού κοντά στο 0 ή -1 προφανώς για να αντισταθμίσει την μεγαλύτερη απόσταση. Ο κατασκευαστής λοιπόν λέει πράγματι ότι στο 0 του ενισχυτή ακούω σε στάθμη αναφοράς κινηματογραφικής αίθουσας και σ αυτή τη στάθμη λόγω ισοστάθμισης δεν κινδυνεύω από υπεροδήγηση ηχείων ή υπογούφερ, το ερώτημά μου ισχύει και στη μουσική η συγκεκριμένη ρύθμιση ή μόνο για κινηματογράφο; Να σου πω την αλήθεια εγώ ακούω συνήθως στο -20 άντε καμιά φορά στο -10 αλλά σπάνια, στο 0 όποτε έχω δοκιμάσει ενώ ακούγεται καταπληκτικά ψιλοφοβάμαι και δεν θέλω και να συνηθίσω γιατί η αλήθεια είναι ότι όταν γυρνάω μετά στο -10 ή και στο -20 μου φαίνεται ότι δεν ακούω τίποτα! Πάντως στο -10 είχα μετρήσει με το ντεσιμπελόμετρο μουσικό πρόγραμμα κι είχε πιάσει 105db, βέβαια μεταξύ υλικού υπάρχει διαφορά αφού για παράδειγμα όποιο άλμπουν των U2 και να βάλω τα 100 db στο -10 δεν τα πιάνω με τίποτα, οι εγγραφές τους σ όλα τα άλμπουμ είναι περίπου -7db από ό,τι άλλο έχω από cd.
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Κωστή σκέψου τα db στη θέση ακρόασης απο δύο διαφορετικούς ενισχυτές (ας πούμε πολύ διαφορετικούς, το εισαγωγικό και το κορυφαίο της ίδιας εταιρείας).

Στη στάθμη 0db θα έχεις πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα (και όσον αφορά τα db στην θέση ακρόασης)

Γενικά θα έλεγα, φτιάξε τη στάθμη όπως αρέσει σε σένα αδιαφορώντας για τη λειτουργία του pot.
Φυσικά μην πλησιάζεις τη στάθμη 0db (αν χρειάζεται άλλαξε ενισχυτή - πήγαινε σε μεγαλύτερο) και μην ακούς σε ψηλές μέσες στάθμες. Τα 80-85db είναι υπεραρκετά. Mιλώντας πάντα για ακροάσεις ας πούμε μιας-δύο ωρών ή στη θέαση κάποιας ταινίας.
Αν σε αυτές τις εντάσεις νοιώθεις τον ήχο άδειο ή πλαδαρό χαμηλά ή έντονα προβολικές τις μεσαίες ή πολύ φωτεινές τις υψηλές πιθανότατα ο ενισχυτής να είναι λίγος για τα ηχεία ή το χώρο ή και τα δύο.
Αν όχι είσαι μια χαρά, Απ'ότι ξέρω το σύστημά σου είναι μια χαρά, απόλαυσε το χόμπι μας χωρίς διλήμματα και αμφιβολίες.
Καλύπτεσαι και από τα νούμερα.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
Νίκο σ ευχαριστώ, ό,τι ρωτάω είναι απλά απορίες και περιέργεια. Οι στάθμες που ακούω σε ταινίες είναι στο μισό απ το 0 κοντά στο -40 κι είναι υπεραρκετό για τα δικά μου δεδομένα. Στη μουσική ακούω κάπου στο -20 κι εκεί πάλι είναι υπεραρκετό, απλά θέλω να ξέρω ποια είναι τα όρια, ο ήχος που έχω με την τελευταία αγορά ηχείων κι ενισχυτή είναι μακράν καλύτερος από πριν απλά έχω το μικρόβιο του ψαξίματος. Ο τελευταίος ενισχυτής που πήρα ίσα ίσα μία φορά που τον δοκίμασα στο 0 είχε κι άλλα γκάζια και χωρίς να παραμορφώνει σε σχέση με τον 5κάναλο που είναι η μισή ισχύ, δεν έχω κανένα πρόβλημα και πάλι σ ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
μόνο ντεσιμπελόμετρο μπορεί να μετρήσει τα db ή υπάρχει κανα κολπάκι?

(χαζά διατυπωμένη η ερώτηση αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω..)
 


Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
Υπάρχουν και εφαρμογές για smartphones.
Οσες έχω δοκιμάσει και συγκρίνει με το ντεσιμπελόμετρο που έχω, απλά καμία σχέση, οπότε μην μπείτε στον κόπο θα βγάλετε εντελώς μα εντελώς λάθος συμπεράσματα. Εγώ έχω αγοράσει ένα radio shack, το πήρα απ τον Τάτση στη στοά φέξη με 30 ευρώ, το σύγκρινα με το επαγγελματικό των 500 ευρώ που έχω στη δουλιά κι είναι άψογο, χάνει όσο λέει περίπου 1,5db οπότε το συστήνω ανεπιφύλακτα.
http://www.tatsis-electronics.gr/2013/04/17/μετρητησ-εντασησ-ηχου-radio-shack-33-4050/
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Οσες έχω δοκιμάσει και συγκρίνει με το ντεσιμπελόμετρο που έχω, απλά καμία σχέση, οπότε μην μπείτε στον κόπο θα βγάλετε εντελώς μα εντελώς λάθος συμπεράσματα. Εγώ έχω αγοράσει ένα radio shack, το πήρα απ τον Τάτση στη στοά φέξη με 30 ευρώ, το σύγκρινα με το επαγγελματικό των 500 ευρώ που έχω στη δουλιά κι είναι άψογο, χάνει όσο λέει περίπου 1,5db οπότε το συστήνω ανεπιφύλακτα.
http://www.tatsis-electronics.gr/2013/04/17/μετρητησ-εντασησ-ηχου-radio-shack-33-4050/
Σίγουρα το ντεσιμπελόμετρο είναι καλύτερη λύση, αλλά με υπέρογκο κόστος σε σχέση με το software που είναι δωρεάν.

Απ΄ την άλλη όλα τα smartphones δεν είναι ίδια, ούτε βέβαια και όλα τα software, αλλά μια εικόνα του τι συμβαίνει θα στην δώσουν και το κυριότερο είναι τσάμπα.

Τώρα αν κάποιος θέλει την απόλυτη λεπτομέρεια και ακρίβεια, τότε ένα καλιμπραρισμένο κατά spl μικρόφωνο είναι η απόλυτα αξιόπιστη λύση.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
παιδια αμα εχετε λεφτα για πεταμα να μου λετε
που και ποτε να ερχομαι να σας αλαφραινω
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
παιδια αμα εχετε λεφτα για πεταμα να μου λετε
που και ποτε να ερχομαι να σας αλαφραινω
έψαχνα καιρό για μία τέτοια υπηρεσία. Τέλεια!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
παρακαλαω οπως αποστειλετε pm
δεχομαστε και το επερχομενο ρουβλι
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.567
Μηνύματα
2.865.756
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top