Panasonic pt-ae6000


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
αν διπλασιαζει η αποκλιση rgb level θα ειναι μικρη και δεν θα σου επιρεασει την θεαση ...

απλα θελει να το ψαξεις πως θα κανεις την ρυθμιση...
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
αν διπλασιαζει η αποκλιση rgb level θα ειναι μικρη και δεν θα σου επιρεασει την θεαση ...

απλα θελει να το ψαξεις πως θα κανεις την ρυθμιση...

Εσυ δηλαδη πως την εκανες ?
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
εγω δεν την εκανα....παιζω χωρις δυναμικη ιριδα επειδη η firehawk μου εχει δωσει καλυτερο μαυρο και ansi contrast

αλλα εχω δοκιμασει και βλεπω οτι μπορεις να παιξεις χωρις μεγαλες μετατοπισεις gamma και grayscale
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
θα μου λυσει καποιος την αποροια , εχει δει καποιος ταινιες οπως το interstellar σε 2.35 οθονη και πως γινεται αυτο?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.765
θα μου λυσει καποιος την αποροια , εχει δει καποιος ταινιες οπως το interstellar σε 2.35 οθονη και πως γινεται αυτο?
Θα στην λύσω εγώ, αλλά δε θα σε βοηθήσω και πολύ. Την είδα με αναμορφικό σε 2.35. Σχεδόν όλη ήταν σε 2.35 κάδρο, εκτός από κάποιες σκηνές που ήταν σε 16:9 κι είχαν μαύρες μπάρες δεξιά-αριστερά.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
σε ολα τα εντυπωσιακα πλανα ηταν 16:9. αλλα το θεμα ειναι αλλο πως το διορθωνες , υπαρχει αυτοματη προσαρμογη? o_O
ακομη και ετσι ,μαλλον εδω και σε τετοιες σπανιες περιπτωσεις βεβαια χανει καποιος με 2.35 οθονη.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.765
σε ολα τα εντυπωσιακα πλανα ηταν 16:9. αλλα το θεμα ειναι αλλο πως το διορθωνες , υπαρχει αυτοματη προσαρμογη? o_O
ακομη και ετσι ,μαλλον εδω και σε τετοιες σπανιες περιπτωσεις βεβαια χανει καποιος με 2.35 οθονη.
Πρέπει να κοιτάξω αν υποφέρω από alzheimer! Υπάρχει μια επιλογή στον lumagen για constant heigh νομίζω. Δε θυμάμαι αν την είχα ενεργοποιημένη. Θα το κοιτάξω μόλις βρω λίγο χρόνο.
Όταν η ταινία έχει 2 κάδρα λογικό δεν είναι ότι οποιουδήποτε aspect ratio οθόνη κι αν χρησιμοποιήσεις θα δεις μαύρες μπάρες;
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
ναι δε διαφωνω, απλα επειδη εκπεμπουν σε 16.9 οι προτζεκτορες και τα καδρα ειναι των ταινιων οταν σε μια τετοια ταινια εχεις οθονη 2,35 και την ετοιμασεις για 16.9 εξαρχης, στα 2.35 πλανα τι γινεται?
εκτος εαν υπαρχει καποιος τροπος αυτοματης προσαρμογης , δε ξερω γιαυτο ρωτω
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.765
Μόλις το κοίταξα. Ευτυχώς που δεν κυκλοφορούν και πολλές τέτοιες ταινίες!
Η καλύτερη λύση είναι 16:9 οθόνη και μαύρες μπάρες πάνω κάτω.
Από εκεί και πέρα όσοι έχουν αναμορφικό με 2.35 οθόνη, είτε θα είναι με το τηλεκοντρόλ στο χέρι και θα αλλάζουν το alens ratio στον προβολέα τους όποτε έχει imax σκηνή ή δεν θα το αλλάζουν και θα βλέπουν cropαρισμένη imax εικόνα.
Σχετικά με την ερώτηση σου. Εξαρχής θα έχεις μαύρες μπάρες δεξιά κι αριστερά απ ' το 16:9 κάδρο σε 2.35 οθόνη. Όταν θα παίζει 2.35 υλικό θα έχεις και πάνω-κάτω.
Αν πάλι ζουμάρεις για να μην έχεις μαύρες μπάρες σε 2.35 υλικό, η εικόνα θα βγαίνει εκτός οθόνης όταν θα παίζει 16:9.
Υπάρχει μια πατέντα χρησιμοποιώντας τον lumagen που μπορεί να κάνει scaling την 16:9 εικόνα σε 2.35, αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν είναι κι ότι καλύτερο (πολύ ξεχείλωμα στα άκρα).
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.862
Πρέπει να κοιτάξω αν υποφέρω από alzheimer! Υπάρχει μια επιλογή στον lumagen για constant heigh νομίζω. Δε θυμάμαι αν την είχα ενεργοποιημένη. Θα το κοιτάξω μόλις βρω λίγο χρόνο.
Όταν η ταινία έχει 2 κάδρα λογικό δεν είναι ότι οποιουδήποτε aspect ratio οθόνη κι αν χρησιμοποιήσεις θα δεις μαύρες μπάρες;
Πάνω που ήλπιζα ότι θα υπήρχε ένας συντονιστής στους προβολείς χωρίς alzheimer (εγώ είμαι ήδη διαγνωσμένος...:D), με διέψευσες. :p

Από τα specs του προβολέα σου:
Highly customizable
  • sRGB, Adobe RGB and x.v. Color space
  • Darkness and lightness correction
  • Lens memory function memorizes 10 positions for focus, zoom and shift.
    Maintains constant height for 2.35, 1.85, 1.78 on same screen.
  • Screen Mode Presets for different screen material (255 memory positions)
  • Convergence Correction - 1/16th Pixel Increments.
    Now 2 memory positions. —Upgraded
http://pro.jvc.com/prof/attributes/features.jsp?model_id=MDL102253
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.765
Πάνω που ήλπιζα ότι θα υπήρχε ένας συντονιστής στους προβολείς χωρίς alzheimer (εγώ είμαι ήδη διαγνωσμένος...:D), με διέψευσες. :p

Από τα specs του προβολέα σου:
Highly customizable
  • sRGB, Adobe RGB and x.v. Color space
  • Darkness and lightness correction
  • Lens memory function memorizes 10 positions for focus, zoom and shift.
    Maintains constant height for 2.35, 1.85, 1.78 on same screen.
  • Screen Mode Presets for different screen material (255 memory positions)
  • Convergence Correction - 1/16th Pixel Increments.
    Now 2 memory positions. —Upgraded
http://pro.jvc.com/prof/attributes/features.jsp?model_id=MDL102253
Α καλά, εσύ είσαι σε χειρότερη κατάσταση από εμένα.:roflmao:
Υπονοείς ότι κάθε φορά που αλλάζει το πλάνο σε 16:9 , θα αλλάζω lens memory και θα βγάζω τον αναμορφικό από μπροστά;
Έχεις δει πως δουλεύει το lens memory στον jvc; Είναι στην αρχή του video
Επειδή σύντομα θα έχεις jvc στο χώρο σου:p, υπάρχει επιλογή στο menu όταν έχεις αναμορφικό μπροστά. Έχει 3 θέσεις:

  • Με το off προφανώς δεν κάνει scaling
  • Με το Α κάνει vertical stretch και σε συνδυασμό με τον αναμορφικό βλέπεις χωρίς μπάρες 2.35 υλικό
  • Με το Β κάνει horizontal stretch και σε συνδυασμό με τον αναμορφικό δείχνει υλικό 16:9 μέσα στην 2.35 οθόνη.


Όλα αυτά γίνονται στιγμιαία χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις να ζουμάρει ο προβολέας, να αλλάξει shift και focus.

Εννοείται πως έχω αποθηκεύσει άλλο lens memory για την 16:9 οθόνη που χρησιμοποιώ.
Έχω φτιάξει και μνήμες για την περίπτωση που τα παιδιά είναι στο χώρο και δε θέλω να κατεβάσω το lift.:D
 




Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εγω προτείνω να γράψεις κάπου σε ποιον έχεις πει τι θα δώσεις και ποτε γιατί έχεις χάσεις την σειρά ....
Έτσι δεν ειναι αγαπητέ loggeo ?
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Δεν καιγομαι καρντια μου ακόμα !
Ο επόμενος λογικα θα ειναι 4k , να βγει και κανένα player πρώτα γιατί δεν ξέρω τι θα κάνω το 4k υλικό που έχω μαζέψει .:lol:

Σιγα σιγα θα θα έρθει και η ώρα του προβολεα ...
Πανι μεγάλωσε , lumagen επισης .
Επόμενο οπότε θα ειναι το προβολι η αναμορφικος ...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.765
Εγω προτείνω να γράψεις κάπου σε ποιον έχεις πει τι θα δώσεις και ποτε γιατί έχεις χάσεις την σειρά ....
Έτσι δεν ειναι αγαπητέ loggeo ?
Έτσι δεν είναι αγαπητέ Μάκη. Αν ποτέ πουλήσω θα είναι στη στήλη των αγγελιών κι όχι των προβολέων και φυσικά σε όποιον γουστάρω εγώ.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.664
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top