Πρόβλημα βόμβου σε πικάπ

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Χμμμ...δεν έχω προ! Να τη δοκιμάσω παράλληλα και στη γείωση που έχει το phono του Audiolab? Αν και και το σύνδεσα και στο Phono του ενισχυτή, για να βεβαιωθώ πως δεν είναι το εξωτερικό phono, και πάλι έχει βόμβο.

Εχω δοκιμάσει τα πάντα!!! Α! το μεσημέρι λούστηκα και με Ultrex...:p
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.201
Τον έπλυνες καλά? τον έπλυνες με forte?
Πλύνε τον καλά με forte , και να δεν καθαρίσει και μ'αυτό τότε να στον βάψω. :D:roflmao:
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
:D:roflmao::D:p
Έχω βρει τώρα ένα τύπο από το vinylengine forum, που έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με μένα, αλλά με Ortofon 2M Blue. Και αυτός, όπως κι εγώ, όταν κουνάει το πικάπ στον χώρο, κάπου ελαττώνετε και κάπου αυξάνετε. Και είναι στις δοκιμές και αυτός.

Τελευταίες δοκιμές που έκανα:
1. Έβγαλα τα ηχεία από το δωμάτιο. Βόμβος ναι!
2. Έβγαλα ότι άλλο από ηλεκτρική συσκευή μέσα από το χώρο, εκτός του ενισχυτή. Βόμβος ναι!
3. Έκανα αυτό που είπες και πήρα ένα καλώδιο από τη γείωση του phonostage και το έβαλα στη γείωση που έχει ο ενισχυτής. Βόμβος ναι!
4. Έβγαλα τα καλωδιάκια από την κεφαλή. Βόμβος ναι...αλλά πολύ πιο δυνατός.
Σε όλες αυτές τις δοκιμές, κουνούσα το πικάπ στο χώρο και τα μέρη που δεν έχει καθόλου βόμβο εξακολουθούν και υπάρχουν.

Θα βάλω και φορτε, θα βάλω και χλωρίνη, αρκεί να φύγει αυτό το πράγμα...:lolsign:
 


AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Σκέψου τώρα, να υπήρχε κάποιος ματακιας εκεί στη γειτονιά σου και να ξημεροβραδιαζόταν στο παράθυρο του με τα κυάλια του ψάχνοντας στα απέναντι σπίτια.
Και να έπεφτε πάνω σε εσένα να πηγαινοέρχεσαι αλαφιασμένος μέσα σε ένα δωμάτιο με το πικαπ στο χέρι... θα νόμιζε ότι βγήκες απ'το Δαφνί...
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Σκέψου τώρα, να υπήρχε κάποιος ματακιας εκεί στη γειτονιά σου και να ξημεροβραδιαζόταν στο παράθυρο του με τα κυάλια του ψάχνοντας στα απέναντι σπίτια.
Και να έπεφτε πάνω σε εσένα να πηγαινοέρχεσαι αλαφιασμένος μέσα σε ένα δωμάτιο με το πικαπ στο χέρι... θα νόμιζε ότι βγήκες απ'το Δαφνί...

Χαχαχαχα....:gotcha::party:
και όχι μόνο αυτό...επειδή είμαι σε μονοκατοικία, χτες έκοβα βόλτα έξω από το δωμάτιο και κοίταγα αριστερά-δεξιά, πάνω-κάτω, μήπως βρω κανένα μετασχηματιστή υψηλής της ΔΕΗ εδώ κοντά, ή κάτι από την έξω μεριά του τοίχου που να επηρεάζει ...Ευτυχώς χωρίς το πικάπ στα χέρια...:) Με κοίταγε ένας γείτονας περίεργα, αλλά δε ρώτησε:cautious:

Πάντως, δεν απέχω και πολύ για να μπω στο Δαφνί...:prankster:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Ξεσυνδέω τη γείωση από το phonostage και ο βόμβος παραμένει αμετάβλητος. Όταν πιάνω τη γείωση με το χέρι, αυξάνεται δραματικά.

Το παραπάνω που λες ότι πιάνεις τον βραχίονα και ο βόμβος αυξάνει μου λέει ότι υπάρχει διαφορά δυναμικού και για αυτό δεν "ακούει" η γείωσή σου. Σαν πρώτο στάδιο μέτρησε την.
Ο τρόπος να την βρεις είναι να μετρήσεις από μία γείωση ελεύθερης μπρίζας από την μια μεριά, στην άκρη του καλωδίου γείωσης του πικάπ από την άλλη (χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο stage) με το stage on και δίσκο να παίζει. Βάλε το πολύμετρό σου σε DC mV. Εάν δεις διαφορά δυναμικού τότε ξαναδές το παρακάτω

Left (up)= white wire
Left Ground (down) = blue wire
Right (up) = red wire
Right Ground (down) = green wire


Εάν είναι ΟΚ τότε είσαι σε ground loop
1. Μέτρησε Ohm από τον βραχίονα (tube) στα shield των RCA (μόνο shield μην της κάνεις ζημιά)
2. Μέτρησε Οhm από βραχίονα (tube) στο καλώδιο της γείωσης.
3. Mέτρησε Οhm από τα grounds της κεφαλής στον βραχίονα (tube)
4. Μέτρησε Ohm από τα grounds της κεφαλής στα shield των RCA μόνο !!!!

Εάν έχεις ένδειξη και στα 4 είσαι σε loop.

Εάν δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω κάνε έναν εξορκισμό :p
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Γιώργο καλημέρα,
όταν πιάνω τον βραχίονα, για να τον τοποθετήσω στο δίσκο π.χ. δεν αυξάνεται ο βόμβος.
Ο βόμβος αυξάνεται μόνο όταν βγάζοντας τη γείωση από το phonostage, και πιάνοντας τη με το χέρι.
Πάντως θα κάνω τις μετρήσεις που λες και θα επιστρέψω.

Τα καλωδιάκια στην κεφαλή πάντως είναι όπως τα περιγράφεις:
Left (up)= white wire
Left Ground (down) = blue wire
Right (up) = red wire
Right Ground (down) = green wire
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Στην πρώτη περίπτωση, με τη σκάλα DC του πολύμετρου στη θέση 2000m, η ένδειξη είναι μηδέν.

Πάμε τώρα στις άλλες 4 περιπτώσεις:
1. Ohm από τον βραχίονα (tube) στα shield των RCA:
Δεξί-αριστερό RCA: Ένδειξη: 1
2. Οhm από βραχίονα (tube) στο καλώδιο της γείωσης:
Ένδειξη: 1
3. Οhm από τα grounds της κεφαλής στον βραχίονα (tube):
Δεξί-αριστερό κανάλι : Ένδειξη: 1
Σημ. Το 1 μου το δείχνει στο πολύμετρο και όταν δεν μετράω τιποτα, όταν το έχω στα Omh.
4. Ohm από τα grounds της κεφαλής στα shield των RCA:
Δεξί κανάλι: Ένδειξη: 01,1 Omh
Αριστερό κανάλι: Ένδειξη: 00,7 Omh

Σημ. το πολύμετρο το έχω στα 200, στην πιο μικρή θέση, στην σκάλα των Ohms.

Από τα αποτελέσματα των εξετάσεων, ποια είναι η διάγνωση, Γιατρέ μου;;; :p
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
2. Οhm από βραχίονα (tube) στο καλώδιο της γείωσης:
Ένδειξη: 1

Σημ. Το 1 μου το δείχνει στο πολύμετρο και όταν δεν μετράω τιποτα, όταν το έχω στα Omh.

Από τα αποτελέσματα των εξετάσεων, ποια είναι η διάγνωση, Γιατρέ μου;;; :p
Ότι δεν έχεις γείωση :D
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Κάτσε...όταν λες "βραχίονα (tube)" σε ποιο σημείο του βραχίονα να κάνω τη μέτρηση;
Στο Headshell του βραχίονα, πίσω από την κεφαλή, έχει μία βιδούλα που πιάνει το καλωδιάκι της γείωσης στο headshell. Όταν μετράω εκεί και στο καλώδιο της γείωσης που βγαίνει έξω από το βραχίονα, η ένδειξη είναι μηδεν, φυσικά. Και αν το βάλω στο beeper, βουίζει.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οι grado εχουν καποια θεματα βομβου σε αρκετα πικαπ.Αυτην χρησιμοποιεις?
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Καλημέρα,
Από αυτήν λοιπόν την βιδούλα μέτρησε
1. βιδούλα - RCA (χωρίς να έχεις συνδεδεμένα τα καλωδιάκια στην κεφαλή) για να δεις εάν ο βραχίονας συνδέει εσωτερικά τα colds (green ή blue) με τη γείωση.

Εάν ναι τότε στο 2, εάν όχι τότε στο 3

2. RCA - colds (grounds) της κεφαλής (με την κεφαλή στο headshell χωρίς τα καλωδιάκια συνδεδεμένα πάνω της) για να δεις εάν η κεφαλή γειώνει κάποιο cold (συνήθως είναι το R(-) green) με το κέλυφος

3. βιδούλα - colds όπως παραπάνω στο 2

Το παραπάνω το κάνουμε για να δούμε αυτό που είπες "ξεσυνδέω την γείωση από το phonostage και ο βόμβος παραμένει αμετάβλητος".
Το ότι μένει αμετάβλητος σημαίνει ότι έχεις γείωση και χωρίς το καλώδιο της γείωσης, είτε με loop εσωτερικά στον βραχίονα ή με την κεφαλή (ορισμένες το κάνουν).


Επίσης κάνε μία αλλαγή στην συνδεσμολογία της κεφαλής και βάλε το green στο blue και δες όταν πιάνεις την γείωση με τα δάκτυλα σου εάν αυξάνει ή μειώνει.
Αυτό γιατί λες ότι "όταν πιάνεις την γείωση ο βόμβος αυξάνει δραματικά" Το ότι αυξάνει δραματικά σημαίνει
άλλα πραγματάκια

- ότι ο βραχίονας εσωτερικά συνδέει ένα μόνο cold (πχ το R(-) green) και εσύ πιάνεις το λάθος cold της κεφαλής (πχ το L(-) blue) από την γείωση. Εάν έπιανες το σωστό θα μειωνόταν σαν (-) που είσαι.
Βέβαια αυτό είναι εκτός λογικής (για την κεφαλή)

- ότι για κάποιο λόγο πιάνεις στην γείωση κάποιο hot (που δεν ισχύει εδώ γιατί δεν μέτρησες διαφορά δυναμικού)

ΙΜΗΟ είναι ένας συνδυασμός loop ground και λάθος συνδεσμολογίας στην grado σου. Δες τα παραπάνω και γράψε αποτελέσματα.

Καλή συνέχεια
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Οι grado εχουν καποια θεματα βομβου σε αρκετα πικαπ.Αυτην χρησιμοποιεις?
Έχουν θέμα με τους βραχίονες που στέλνουν το ένα cold στην γείωση γιατί στην grado τα G L R H που γράφουν από πίσω είναι G=ground, L=Left, R=Right, H=Hot

Και συνήθως οι βραχίονες (που δεν ξέρουν τι κεφαλή θα βάλεις) και συνδέουν εσωτερικά με την γείωση το right cold (το green), στην grado με αυτό το trick θα συνδεθεί το L
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Θα ελεγα οτι δεν ειναι μονο σε τετοιους βραχιωνες το προβλημα με τις grado.

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AplB4xn4xqlMcFptMDhBcVlBV0dKUU1fWVdSSk1uUFE#gid=0

Συμφωνω οτι η γειωση δεν πρεπει ασφαλως να γινεται μεσω του - - -
Νομιζω στο project δεν ειναι ετσι η γειωση,ισως κανω λαθος.
Eπισης παιζει ρολο και το συστημα γειωσης του phono preamp.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Πάντως, στον βραχίονα Pro-Ject του πικ απ μου, τα καλώδια του βραχίωνα είναι 5. Τα τέσσερα είναι χρωματιστά και "καρφώνονται" στις υποδοχές της κεφαλής και το πέμπτο (το οποίο είναι πολύ πολύ λεπτό) βιδώνεται στο σώμα του βραχίωνα με μια βιδούλα, στην έξοδο των καλωδίων προς την κεφαλή. Κατόπιν, το καλώδιο της γείωσης συνδέεται από το πικ απ στο phono stage.

Δεν έχω βόμβο (dead silent).
 


Μηνύματα
311
Reaction score
100
Πάντως, στον βραχίονα Pro-Ject του πικ απ μου, τα καλώδια του βραχίωνα είναι 5. Τα τέσσερα είναι χρωματιστά και "καρφώνονται" στις υποδοχές της κεφαλής και το πέμπτο (το οποίο είναι πολύ πολύ λεπτό) βιδώνεται στο σώμα του βραχίωνα με μια βιδούλα, στην έξοδο των καλωδίων προς την κεφαλή. Κατόπιν, το καλώδιο της γείωσης συνδέεται από το πικ απ στο phono stage.
Ακριβώς έτσι είναι τα καλώδια και στον δικό μου βραχίονα.
Θα κάνω ξανά τις μετρήσεις το απόγευμα και θα επανέλθω.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ακριβώς έτσι είναι τα καλώδια και στον δικό μου βραχίονα.
Θα κάνω ξανά τις μετρήσεις το απόγευμα και θα επανέλθω.
Τσεκαρε μηπως το μαυρο της γειωσης εχει επαφη με τα - - - των rca.Κανονικα δεν πρεπει να εχει
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Τι σημασία έχει εάν είναι 4 ή 5 τα καλώδια?
Και οι rega 5 έχουν, αλλά άμα ανοίξει βλέπουμε το ground μαζί με το left cold



Μόνο εάν μετρήσουμε έναν βραχίονα ξέρουμε πως είναι.

Αυτό είναι ένα καλό tip
http://www.padrick.net/Hi-Fi/PhonoHum.htm
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.848
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top