Raspberry Pi 2 και audiophile

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους

Έχω παραγγείλει το νέο Raspberry Pi 2 με τον νέο quad core επεξεργαστή. Δεν είχα πότε κάτι τέτοιο αλλά βλέποντας το πάντα σε φίλους το ζαχάρωνα και τελικά αποφάσισα να αγοράσω το καινούργιο που είναι και quad core και όχι single core όπως τα παλιά. Επειδή έχω πολύ υλικό σε mp3/flac και κυρίως ποιοτική μουσική θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε πόσο πολύ audiophile μπορεί να γίνει μια τέτοια συσκευή και με τι add ons μπορεί να επιτευχθεί αυτό. Θα ήθελα να ξεφύγω από την αγορά ενός dac γιατί σκέφτομαι να φτιάξω ένα DIY audiophile raspberry σε DIY κουτί κάτι σαν media Player με ενισχυτή. Για την περίπτωση του ενισχυτή θα χρησιμοποιήσω το αναβαθμισμένο Lepai Τ2020+ που έχω στην κατοχή μου. Αυτό που μου λείπει είναι ένα καλο dac add on που θα δώσει το κάτι παραπάνω.

Αναμένω με ενδιαφέρον αν κάποιος γνωρίζει κάτι ή έχει δοκιμάσει.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
123
Reaction score
227
το πρώτο που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι θα χρειαστείς οπωσδήποτε καλύτερη εξωτερική usb κάρτα ήχου , μιας και το chip για audio που φοράει το raspberry δεν είναι κάτι ιδιαίτερο...εντάξει σε mp3 δεν θα έχεις μεγάλη διαφορά , αλλά σε flac θα το καταλάβεις!

πολύ εύκολα μπορείς να εγκαταστήσεις στο ίδιο rapsberry και τον Logitech Media Server (Squeezebox Server) , (θα είναι και server και player) , και εκτός ότι θα έχεις την δυνατότητα αναπαραγωγής τις μουσικής σου , θα μπορείς να ακούσεις χιλιάδες online ραδιοφωνικούς σταθμούς , airplay κτλ

μιας και το αντικείμενο τις δουλειάς μου έχει σαν κεντρικό controller το raspberry ότι βοήθεια η παραπάνω πληροφορίες θέλεις , χαρά μου θα είναι να βοηθήσω.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Α γεια σου. Αυτό ψάχνω ένα καλύτερο add on dac στο raspberry. Αλλά υπάρχουν τόσα πολλά και δεν ξέρω ποιο να διαλέξω.
 

Μηνύματα
123
Reaction score
227
μπορώ να σου προτείνω , αλλά το θέμα είναι μέχρι πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις??
 

Μηνύματα
123
Reaction score
227
μια πρόταση και δοκιμασμένη σε σύστημα με πολύ υψηλά στάνταρ ενός πελάτη , είναι αυτή

LEXICON ALPHA USB

κοντά στα 70 ευρώ
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Δεν θέλω κάτι εξωτερικό. Ψάχνω κάρτα add on στο raspberry.
 

Μηνύματα
123
Reaction score
227
δεν πρόκειται με οποιοδήποτε addon κυκλοφορεί να φτάσεις την απόδοση μιας αρκετά καλής εξωτερικής κάρτας
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Σίγουρα, αλλά ο σκοπός είναι να φτιαχτεί ένα all in one raspberry σε DIY κουτί.
 

Μηνύματα
123
Reaction score
227
αυτό δεν σε ενοχλεί το να πάρεις μια κάρτα ήχου USB , να την αφαιρέσεις από το σασί τις και να την προσαρμόσεις στην κατασκευή που θα κάνεις! :)
 



Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
To Mamboberry είναι καλύτερο από το hifiberry, είναι και ελληνικό. Το θέμα της υποστήριξης είναι επίσης σημαντικό.
Εχω το Raspberry Pi2 και το Manbo V3 σε διασύνδεση I2S και το PC απλά δεν μου χρειάζεται πλέον για αναπαραγωγή μουσικής και όχι μόνο.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Να ρωτήσω κάτι λίγο εκτός θέματος, για τον ενισχυτή; Λέει ότι είναι 2x20 watt RMS, πράγμα το οποίο προσωπικά το βρίσκω κάπως λίγο για δυνατές εντάσεις. Το άλλο όμως που λέει εδώ είναι 2x180 watt P.M.P.O. Αυτό τί σημαίνει και γιατί είναι 9 φορές μεγαλύτερο από το RMS; Μέχρι 4 φορές επάνω για music power έχω δει, αλλά 9;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Να ρωτήσω κάτι λίγο εκτός θέματος, για τον ενισχυτή; Λέει ότι είναι 2x20 watt RMS, πράγμα το οποίο προσωπικά το βρίσκω κάπως λίγο για δυνατές εντάσεις. Το άλλο όμως που λέει εδώ είναι 2x180 watt P.M.P.O. Αυτό τί σημαίνει και γιατί είναι 9 φορές μεγαλύτερο από το RMS; Μέχρι 4 φορές επάνω για music power έχω δει, αλλά 9;
Καλημέρα

Ο ενισχυτής δεν είναι με τίποτα 180W. Είναι κινέζικο μάρκετινγκ το παραπάνω. Τα 20W που λέει είναι στα 4Ω. Στα 8Ω πρέπει να είναι κάπου 10 με 12W αν δεν κάνω λάθος. Η ποιότητα που βγάζει στα BOBO είναι ανώτερη απο την επιθυμητή ένταση και είναι σαφώς για προσωπική ακουστική και όχι για πάρτυ και τρελές εντάσεις. Έχει καθαρό ήχο και είναι "κάτι" σαν τους ολιγοWατους λαμπάτους χωρίς όμως να φτάνει τις επιδόσεις τους, απλά έχει την φιλοσοφία. Για μένα μακράν μαζι με τον Topping οι καλύτεροι tripathοι ενισχυτές από οσους έχω ακούσει και πάντα σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Α, marketing. Ευχαριστώ. Η αξία του 2020 είναι γνωστή. Αν μπορείς δοκίμασε και το 2050.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο hifiberry dac+ και το παρήγγειλα. Μόλις το παραλάβω και το δοκιμάσω θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Δεν γλιτώνετε από μένα χιχιχι.

Έχω την εξής ερώτηση: Έχω το Musical Fidelity X10D στο cd Player και ελέω μπέμπη προσπαθώ να μειώσω τα μηχανήματα μου για ευνόητους λόγους. Αν συνδέσω το raspberry με το X10D μέσω του DAC θα κάνει τίποτα ή τζάμπα ο κόπος. Σαφώς θα το δοκιμάσω και εγώ ο ίδιος μόλις έρθει απλά ήθελα να δω αν παίζει κάτι τέτοιο.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους

Μολις ενημερώθηκα ότι κατευθασε το hifiberry dac+. Ανυπομωνώ να σας πώ εντυπώσεις.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top