budget dac

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Καλημέρα σας,

διερευνώ την ιδέα του κατά πόσο χρειάζομαι ένα dac. Η αποστολή του είναι να μεσολαβεί μεταξύ λαπτοπ (Mp3-flac ως επί το πλείστον) και μίκτη. Φυσικά δεν περισσεύουν τα μπικικίνια και σκεφτόμουν το dacmagic xs, αν μπορεί να επιτελέσει τη δουλειά.
Αν μάλιστα θα μπορούσα να το δοκιμάσω, ακόμα καλύτερα!

ΤΗΧ!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.953
Reaction score
20.465
Στο σύστημά μου δοκίμασα δύο DACs, για τον ίδιο ακριβώς σκοπό - να μεσολαβεί μεταξύ του laptop και του προενισχυτή.

Το ένα ήταν ένα Creek Audio (DAC και CD Player στην ίδια συσκευή) και το άλλο ένα DIY του οποίου δεν θυμάμαι τα χαρακτηριστικά. Οι δύο συσκευές δοκιμάστηκαν σε διαφορετικές χρονικές περιόδους, συνδεδεμένες με το ίδιο καλώδιο οπτικής ίνας (toslink από το laptop στο DAC) και τα ίδια interconnects από το DAC στον προενισχυτή. Ο σκοπός της δοκιμής ΔΕΝ ήταν η μεταξύ τους σύγκριση, αλλά να διαπιστωθεί - μέσω ακροάσεων - εάν επιφέρουν ουσιαστική αλλαγή (= βελτίωση) στο ηχητικό αποτέλεσμα σε σχέση με την απευθείας σύνδεση του laptop με τον προενισχυτή μέσω mini jack to RCA adaptor.

Η διαπίστωση (η οποία διατυπώθηκε από εμένα αλλά κι από "ανυποψίαστους":) ακροατές) είναι ότι η παρεμβολή του DAC επέφερε ουσιαστική βελτίωση στο ηχητικό αποτέλεσμα. Πιστεύω (χωρίς να μπορώ να κάνω μετρήσεις ή/και κάτι αντίστοιχο) ότι η οποιαδήποτε κάρτα ήχου laptop υστερεί σε σχέση με ένα DAC το οποίο κατασκευάστηκε για έναν συγκεκριμένο σκοπό a.k.a. digital to analogue converter.

Επομένως, προσωπικά θα σου πρότεινα να προχωρήσεις με την προσθήκη του DAC. Εάν δεν περισσεύουν χρήματα και "πιάνουν τα χέρια σου", τότε ίσως θα ήταν καλύτερα να δεις λύσεις DIY DACs, τα οποία θα στοιχίσουν ένα κλάσμα της αξίας ενός έτοιμου "εμπορικού" DAC και - κατά γενική ομολογία - δεν θα υστερούν στη βασική λειτουργία, η οποία είναι η μετατροπή του ψηφιακού σήματος σε αναλογικό.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Εάν δεν περισσεύουν χρήματα και "πιάνουν τα χέρια σου", τότε ίσως θα ήταν καλύτερα να δεις λύσεις DIY DACs, τα οποία θα στοιχίσουν ένα κλάσμα της αξίας ενός έτοιμου "εμπορικού" DAC και - κατά γενική ομολογία - δεν θα υστερούν στη βασική λειτουργία, η οποία είναι η μετατροπή του ψηφιακού σήματος σε αναλογικό.
ΤΗΧ! καταρχάς για την απάντηση!
Και αυτή η ιδέα παίζει! Με όριο τα 100-150 max. δεν θα έλεγα όχι στο να φτιάξω ένα....
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Θα πρότεινα να πάρεις λίγο το χρόνο σου και να κοιτάξεις επίσης τα έτοιμα κινέζικα dacs. Για παράδειγμα, αυτό:
http://www.ebay.com/itm/SMSL-USB-DA...620?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4ad4936614
το οποίο έχω ακούσει και βρίσκω πολύ καλό για τα λεφτά του.

η ίσως και κάτι τέτοιο:
http://www.ebay.com/itm/HIFI-XMOS-P...292?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a8d615894
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Και είπα να μην το ψάξω και ασχοληθώ...
Μου μπήκε η ιδέα για raspberry pi2 με κάποια καρτούλα dac (mamboberry, hifipi, iqaudio κτλ.) και μια οθονίτσα.....

Το έχει στήσει κανείς;
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
προσιτες και πρακτικες λυσεις στο θεμα σου μπορει να ειναι τα Audioquest Dragonfly, m2tech Hiface dac
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
προσιτες και πρακτικες λυσεις στο θεμα σου μπορει να ειναι τα Audioquest Dragonfly, m2tech Hiface dac
Λες ε; Ακριβούτσικο το τελευταίο. Υπάρχει και το IFI audio nano αυτή τη κατηγορία. Σε κάτι απόλυτα φθηνό; Ή να το πω διαφορετικά value4money? (π.χ. το dacmagic xs που έλεγα πιο πάνω; )
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Ανεφερα τα 2 παραπανω επειδη τα ξερω, ο ηχος τους ειναι πολυ καλος και κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ακριβα γιαυτο που παιζουν. Το ifi ειναι κι αυτο μια λυση πιο lifestyle και "φορητη", το μικρο dacmagic δεν το χω ακουσει. Απολυτα φθηνο μπορεις να δοκιμασεις λυσεις του ebay που αναφερθηκαν ηδη απο αλλους φιλους παραπανω.
 
  • Like
Reactions: ryk

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Καλές λύσεις είναι τα μικρά φορητά, αλλά imo δυσανάλογα του κόστους τους, αν συγκριθούν με mamboberry.
Γενικά όλα αυτά υστερούν σε τροφοδοσία και αυτό ακούγεται κυρίως στη τονικότητα (imo είναι αδύναμες οι χαμηλές)

Το DacMagic XS το έχω δοκιμάσει σπίτι, τα άλλα δύο μόνο περιστασιακά.
Το ifi micro + i-usb, το έχω επίσης ακούσει με φίλους και δεν έδωσε κάτι παραπάνω από mambo v2 με salas τροφοδοσία.

Τα παραπάνω βέβαια εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό απο το σύστημα και το αντίστοιχο ματσάρισμα.
Ειδικά αν το σύστημα δεν μπορεί να αναδείξει τις διαφορές, η e-bay αγορά μοιάζει επίσης καλή περίπτωση, αρκεί να ξέρουμε τι ψωνίζουμε γιατί κυκλοφορεί πολύ μούφα.
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Τα παραπάνω βέβαια εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό απο το σύστημα και το αντίστοιχο ματσάρισμα.
Ειδικά αν το σύστημα δεν μπορεί να αναδείξει τις διαφορές, η e-bay αγορά μοιάζει επίσης καλή περίπτωση, αρκεί να ξέρουμε τι ψωνίζουμε γιατί κυκλοφορεί πολύ μούφα.
Σωστός! Μιλάμε για έναν class D τελικό με το TDA2050 στα 300W/4Ω και ηχεία Heco Victa 700.
A!, μεσολαβεί και ένας μίκτης Stanton.
Δεν είναι και το τοπ σύστημα, αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένος για αυτά που έχω δώσει και τον ήχο που έχω πάρει. Ο Zakman το έχει ακούσει λίγο και τα ηχεία με δικό του ενισχυτή ο Θαλείπεις (εντάξει...Dalipis :D). Έχετε τίποτα για τεστ;
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Σωστός! Μιλάμε για έναν class D τελικό με το TDA2050 στα 300W/4Ω και ηχεία Heco Victa 700.
A!, μεσολαβεί και ένας μίκτης Stanton.
Δεν είναι και το τοπ σύστημα, αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένος για αυτά που έχω δώσει και τον ήχο που έχω πάρει. Ο Zakman το έχει ακούσει λίγο και τα ηχεία με δικό του ενισχυτή ο Θαλείπεις (εντάξει...Dalipis :D). Έχετε τίποτα για τεστ;
Εγώ έχω το DacMagic Xs για το laptop/pc και γι΄αυτό που το ήθελα είμαι ευχαριστημένος.
Μπορώ αν θέλεις από βδομάδα να σου το φέρω να το ακούσεις και να δεις αν σου κάνει.
 
  • Like
Reactions: ryk

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Εγώ έχω το DacMagic Xs για το laptop/pc και γι΄αυτό που το ήθελα είμαι ευχαριστημένος.
Μπορώ αν θέλεις από βδομάδα να σου το φέρω να το ακούσεις και να δεις αν σου κάνει.
Ευχαριστώ!!! Θα το κανονίσουμε να το ακούσουμε μαζί αν έχεις όρεξη!
 


Μηνύματα
135
Reaction score
263
Καλησπέρα φίλε Ryk.
Απο την ίδια θέση λίγους μήνες πριν,και με τη προϋπόθεση, διάθεσης λίγων χρημάτων, αγόρασα για ακρόαση ενα dacmagic xs, και το draconfly.
Μετα απο αρκετές ακροάσεις στο συστημα μου το dragonfly εκανε αισθητή τη διάφορα του. Οχι οτι το dacmagic ηταν άσχημο φυσικα. Αλλα προσωπικά το dragonfly μου κέρδισε το ενδιαφέρον, και αποφάσισα να κερδίσει μια θέση στο συστημα. (Τα ακούσματα ηταν jeff beck, dianna krall, Nikki parott, srv, Connie evingson, και αρκετά blues)

Συνδεση με καλωδιο din-RCA της kimber.
Και με τα δυο παντως η διάφορα τουλάχιστον στο setup μου, απο την απευθείας συνδεση του laptop, ηταν Τεράστια.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως, Καλη επιλογή.
 

Attachments




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.617
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top