JVC X3 is off (finally..)

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Καλησπέρα σε όλους. Βασικά είναι όπως τα λέει και ο τίτλος του νήματος. Ο προβολέας μου πριν καμια 15ριά μέρες και μετά απο 4 χρόνια συμβίωσης περίπου is dead. Εκεί που έβλεπα τον αγώνα Αεκ- Ολυμπιακός ξαφνικά ο προβολέας σβήνει και με τις 3 του λυχνίες απλά να αναβοσβήνουν μία με πορτοκαλί χρώμα νομίζω η ένδειξη λάμπας και η άλλες 2 κόκκινες απλά ήταν ανοιχτές το standby και ένα αλλο που δεν θυμάμαι τώρα. Θέμα λάμπας δεν υφίσταται διότι αφενώς η λάμπα είναι η γνήσια η JVC και αφετέρου δεν είχε κλείσει καν τις 120 ώρες. Πως φτάσαμε όμως έως εδώ..

Αγοράσμένος Απρίλιο του 2011 και μέχρι τον Ιανουάριο του 2014 δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Τον τελευταίο 1 χρόνο όμως είχαμε θέματα και με το HDMI lock up δλδ ο προβολέας μου μπλοκάρει δεν βγάζει εικόνα κατά την εναλλαγή πηγών και έπρεπε να τον κάνω unplugged και έπειτα να τον ξανανοίξω για να δουλέψει, τον τελευταίο καιρό είχα και έντονο flickering στο οποίο αναγκαζόμουν πάλι να τον κανω unplugged για 48 ώρες και ερχόταν στα ίσια του για κάποιο χρονικό διάστημα, άλλες φορές έτρεχα την λάμπα στο high mode για λίγες ώρες και έβλεπα βελτίωση. Τον τελευταίο καιρό επίσης υπήρχαν και στιγμές που στην εκκίνησή του κολλούσε στο DILA logo και δεν έδειχνε εικόνα.. ΞΑΝΑΔΩΣΤΟΥ UNPLUGGED και πάει λέγοντας παιδιά.. Μέχρι που όπως ανέφερα 15 μέρες πριν ήρθε το τέλος του. Γενικά με είχε ταλαιπωρήσει πάααρα πάρα πολύ ο συγκεκριμένος προβολέας ιδιαίτερα τον τελευταίο 1 χρόνο και η τραγική ειρωνεία είναι ότι στο παρελθόν διάβαζα σε αντίστοιχο ξένο φόρουμ για αυτά ακριβώς τα προβλήματα που έβγαζε στους εκεί χρήστες και έλεγα "ευτυχώς σε μένα so far so good..". Aλλά το βρήκα μπροστά μου τελικά..

Για να μην μακρηγορώ, επικοινώνησα με το service της JVC και φυσικά δεν αξίζει καν να τον στείλω για επισκευή , γιατί και οικονομικά δεν συμφέρει αλλά και γιατί είμαι πολύ εκνευρισμένος με το συγκεκριμένο μοντέλο διότι μόλις πριν από 4 χρόνια έσκασα 3.300 ευρώ για να τον αγοράσω και μου βγάζει αυτά τα προβλήματα.. Τι να πω πια δεν ξέρω..

Εν κατακλείδι αυτή τη στιγμή είμαι σε φάση ανασυγκρότησης , και βάζω σιγά σιγά χρήματα στην άκρη για τον επόμενό μου. Αυτή τη στιγμή όμως έχω ένα υπέροχο σαλόνι-Home cinema όλα στημένα και λείπει ο προβολέας και αυτό όπως είναι φυσικό ολίγον μου την δίνει..Επειδή κοιτάω και μπροστά και με ενδιαφέρει το 4Κ, προτείνεται να συνεχίσω να μαζεύω στην άκρη και κάποια στιγμή να πάω σε κάποιον sony native ή χτυπάω προσωρινά κάποιον JVC 500άρη σε 5 μήνες που θα έχω την οικονομική δυνατότητα να τον αγοράσω.

Αυτή την στιγμή οικονομικά μπορώ να φτάσω μέχρι τον 9200 αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικό το θέμα του θορύβου διότι ο προβολέας είναι σε βάση μισό μέτρο πάνω από τον καναπέ μας. Απο τα πιο σημαντικά για μένα λοιπόν είναι η αθόρυβη λειτουργία.

Τελικό ερώτημα λοιπόν προχωράω σε κάτι τώρα η αξίζει να περιμένω προς τον Σεπτέμβρη για τον Χ500 ή προς τα τέλη του χρόνου-αρχές επόμενου πια για κάποιον native 4K σε τιμή έως 5000? (Aν θα υπάρξει..).


Ευχαριστώ για την φιλοξενία και για το μακροσκελές Post μου.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Λογικα απάντηση πρέπει να δώσεις μόνος σου .
Μπορείς να περιμένεις μέχρι το χειμώνα χωρίς προβολεα ?

Το μόνο σίγουρο ειναι οτι δεν σε συμφέρει αυτή την στιγμή να πάρεις προβολεα παρα μόνο μεταχειρισμένο διότι τα πράγματα δεν ειναι κατασταλαγμενα ακόμα .
Και στο λέω εγω που έχω βάλει αγγελια για να δώσω τον δικό μου ...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Προφανώς ο προβολέας σου έχει πλέον ψυχολογικό πρόβλημα.
Εμ τι περιμένεις αν βλέπεις ΑΕΚ και Ολυμπιακό στον προβολέα.

Θα αντέξεις 5 μήνες χωρίς προβολέα;
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Πολυ κριμα παντως, τελικα αξιζει να επενδυει κανεις σε ακριβα προιοντα ή οχι ? εχω βρει 2 πολυ καλους προβολεις σε πολυ καλη τιμη, ριξε μια ματια,panasonic pt-at6000e 1500 ευρω περιπου http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/3510396_-pt-at6000e-panasonic.html epson eh-tw 9100 1500 ευρω περιπου http://www.idealo.pl/ceny/3511396/epson-eh-tw9100.html, για να βρεις το ποσο σε ευρω το διαιρεις με 4,13 1 euro = 4,13 zloty ( πολωνια )
 
Last edited:

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Προφανώς ο προβολέας σου έχει πλέον ψυχολογικό πρόβλημα.
Εμ τι περιμένεις αν βλέπεις ΑΕΚ και Ολυμπιακό στον προβολέα.

Θα αντέξεις 5 μήνες χωρίς προβολέα;
Το θέμα δεν είναι αν θα αντέξω βρε Μιχάλη, πες ότι λέω να συμβιβαστώ με την κατάσταση και να περιμένω παρόλο που είναι πραγματικά σπάσιμο όποτε μπαίνω στο σαλόνι.. τέλοςπάντων.

Θα αξίζει τον κόπο η αναμονή μου? Αυτό που λες περί 5 μηνών. Περιμένουμε όλοι μας κάτι καλό όσον αφορά το 4Κ και σχετικά οικονομικό σε σχέση πάντα με τις τρέχουσες τιμές ή μια απο τα ίδια? Δεν είμαι του να αλλάζω και προβολείς συνέχεια θέλω να αγοράζω έναν να τον έχω και μια πενταετία ξέρω γω να τον χαίρομαι και βασικά αυτός ήταν και ο πρώτος μου! Και φυσικά αν δεν "έσκαγε" στα 4 χρόνια εννοείται θα τον κρατούσα κι'άλλο και δεν θα είχα απολύτως κανένα λόγο να τον αλλάξω μιας και το 4Κ είναι ακόμα σε βρεφικό στάδιο ακόμα , αλλά επειδή καλώς η κακώς έγινε ότι έγινε, και είμαστε και στην μεταβατική περίοδο σε 4Κ..

Σίγουρα με το να περιμένεις βέβαια όπως λέει και ο Μάκης παραπάνω είναι σοφό και δεν θα μου βγει σε κακό, αρκεί όπως είπα να αξίζει αυτή η αναμονή για κάτι άμεσο και καλό..
 


Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Για να μην μακρηγορώ, επικοινώνησα με το service της JVC και φυσικά δεν αξίζει καν να τον στείλω για επισκευή , γιατί και οικονομικά δεν συμφέρει....
Σου είπαν ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και πόσο κοστίζει;
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Σου είπαν ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και πόσο κοστίζει;
Επικοινώνησα την αμέσως επόμενη μέρα, είναι μέρες τώρα , κάτι νομίζω για αλλαγή πλακέτας και άλλα 2-3 πράγματα περίπου στο χιλιάρικο η τιμή της επισκευής.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι είχα πρόβλημα και στην απόκριση του χειριστηρίου! Είχε θέμα ο δέκτης νομίζω signal receiver του προβολέα λέγεται αυτός που επικοινωνεί με το χειριστήριο εν πάσι περιπτώσει . Και αυτός λοιπόν ήθελε αλλαγή!
Άστα να πάνε.
 
Last edited:

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Οι X3 βγαζουνε προβλημα στο μπροστα irda sendor. Λογικα ο πισω πρεπει να δουλευει. Ο δικος μου ειναι στις 420 ωρες και ολα super until now.....
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Το θέμα δεν είναι αν θα αντέξω βρε Μιχάλη, πες ότι λέω να συμβιβαστώ με την κατάσταση και να περιμένω παρόλο που είναι πραγματικά σπάσιμο όποτε μπαίνω στο σαλόνι.. τέλοςπάντων.

Θα αξίζει τον κόπο η αναμονή μου? Αυτό που λες περί 5 μηνών. Περιμένουμε όλοι μας κάτι καλό όσον αφορά το 4Κ και σχετικά οικονομικό σε σχέση πάντα με τις τρέχουσες τιμές ή μια απο τα ίδια? Δεν είμαι του να αλλάζω και προβολείς συνέχεια θέλω να αγοράζω έναν να τον έχω και μια πενταετία ξέρω γω να τον χαίρομαι και βασικά αυτός ήταν και ο πρώτος μου! Και φυσικά αν δεν "έσκαγε" στα 4 χρόνια εννοείται θα τον κρατούσα κι'άλλο και δεν θα είχα απολύτως κανένα λόγο να τον αλλάξω μιας και το 4Κ είναι ακόμα σε βρεφικό στάδιο ακόμα , αλλά επειδή καλώς η κακώς έγινε ότι έγινε, και είμαστε και στην μεταβατική περίοδο σε 4Κ..

Σίγουρα με το να περιμένεις βέβαια όπως λέει και ο Μάκης παραπάνω είναι σοφό και δεν θα μου βγει σε κακό, αρκεί όπως είπα να αξίζει αυτή η αναμονή για κάτι άμεσο και καλό..
Το ερώτημα δεν πρέπει να είναι αν θα περιμένεις, αλλά αν θα αγοράσεις ή θα επισκευάσεις τον x3.
Δεν δίνω καμία πιθανότητα να δούμε native 4k προβολέα κάτω από 5 χιλιάρικα. Όπως δε δίνω πιθανότητα να δουμε 4k προβολέα που να προσφέρει πλήρη υποστήριξη στα specs του 4k blu ray. Αυτά τα τελευταία΄ένας θεός ξέρει πότε θα τα δούμε.
Ζήτησε στοιχεία των ανταλλακτικών που χάλασαν και κάνε και μόνος σου μια αναζήτηση μπας και τα βρεις φθηνότερα.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Νομιζω ότι η ορθότερη κίνηση ειναι να επισκευάσεις τον προβολέα σου... Διότι αν είσαι σε "μεταβατική" φάση, τότε απλά θες να έχεις προτζεκτορα αυτη τη στιγμή με το μικρότερο δυνατό κόστος.

Για παράδειγμα, (χωρις να ξερω ποιος PJ ειναι καλύτερος), αν πας σε EPSON 9200 θα δώσεις 2000€ τώρα.

Eνω, επισκευάζοντας τον X3 δίνεις τα μισά χρήματα και έχεις λειτουργικό τον προτζεκτορά σου και όταν αποφασισέις να αναβαθμίσεις, τον πουλας. Και λογικα θα τον πουλήσεις πάνω απο 1000€, αρα θα σου δώσει πίσω τα λεφτα της επισκευης. Αν ΔΕΝ τον επισκευάσεις τότε δεν θα πουλιέται χαλασμένος σε αξια που να έχει νόημα...

Ολα αυτα χωρις να ξέρω ποιος ειναι καλύτερος προτζεκτορας απο τον άλλο, αλλά σαν οικονομικό συμφέρον, θεωρω ότι ειναι μονοδρομος η επισκευη...
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Νομιζω ότι η ορθότερη κίνηση ειναι να επισκευάσεις τον προβολέα σου... Διότι αν είσαι σε "μεταβατική" φάση, τότε απλά θες να έχεις προτζεκτορα αυτη τη στιγμή με το μικρότερο δυνατό κόστος.

Για παράδειγμα, (χωρις να ξερω ποιος PJ ειναι καλύτερος), αν πας σε EPSON 9200 θα δώσεις 2000€ τώρα.

Eνω, επισκευάζοντας τον X3 δίνεις τα μισά χρήματα και έχεις λειτουργικό τον προτζεκτορά σου και όταν αποφασισέις να αναβαθμίσεις, τον πουλας. Και λογικα θα τον πουλήσεις πάνω απο 1000€, αρα θα σου δώσει πίσω τα λεφτα της επισκευης. Αν ΔΕΝ τον επισκευάσεις τότε δεν θα πουλιέται χαλασμένος σε αξια που να έχει νόημα...

Ολα αυτα χωρις να ξέρω ποιος ειναι καλύτερος προτζεκτορας απο τον άλλο, αλλά σαν οικονομικό συμφέρον, θεωρω ότι ειναι μονοδρομος η επισκευη...

H συγκεκριμενη σειρα εβγαλε αρκετα ζητηματα ισως να μη αξιζει η επισκευη
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
αν τον επισκευάσεις σου δίνουν καποιου είδους εγγύηση (έστω και μόνο για το συγκεκριμένο πρόβλημα)?
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
H συγκεκριμενη σειρα εβγαλε αρκετα ζητηματα ισως να μη αξιζει η επισκευη
Aυτο δεν το γνώριζα, οποτε σιγουρα είναι μια παράμετρος που πρέπει να ληφθει υπόψιν.

αν τον επισκευάσεις σου δίνουν καποιου είδους εγγύηση (έστω και μόνο για το συγκεκριμένο πρόβλημα)?
Συνηθως σου δινουν εγγυηση για την επισκευη. Νομιζω εξαρταται την εταιρια, μπορει να είναι απο 3 μηνες και πάνω
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Aυτο δεν το γνώριζα, οποτε σιγουρα είναι μια παράμετρος που πρέπει να ληφθει υπόψιν.



Συνηθως σου δινουν εγγυηση για την επισκευη. Νομιζω εξαρταται την εταιρια, μπορει να είναι απο 3 μηνες και πάνω

Πουλιοταν ενας με 200 κατι ωρες κατι μηνες σε αγγελια και στο τελος δοθηκε κοντα στα 1200 ευρω δεν ξερω κατα ποσο αξιζει τον κοπο να δωσεις ενα χιλιαρικο για επισκευη .
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Στο αγγλικό φόρουμ έχει αρκετές αγγελίες για 35ιδες γύρω στις 1200 λίρες.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
49
Φιλε μου απο ποιο μαγαζι τον αγορασες ? Ειχα στην αρχη και εγω Χ3 που μου εβγαλε προβλημα συγκλισης και μου τον αλλαξαν .
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top