WHY AUDIOPHILES ARE PAYING...

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Έκανα quote τα δύο posts για να τα έχουμε μπροστά μας, ΟΚ; Πάμε:



Μπορεί να είσαι βινυλιόφιλος και audiophile και να μην είσαι λεφτάκιας. Τότε, γιατί σε ενόχλησε το post μου; Εάν πρόσεξες, αναφέρθηκα σε audiophiles που είναι συνήθως λεφτάκηδες (άρα, εφόσον είσαι το ένα και δεν είσαι το άλλο, αυτομάτως εξαιρείσαι... ή όχι?). Η λέξη κλειδί είναι η λέξη "συνήθως". Γιατί; Θα καταλάβεις πιο κάτω.

Κάτι άλλο: Γράφεις ότι δεν αποκάλεσες κανέναν γραφικό, αλλά αποκάλεσες γραφικά αυτά που γράφω. Μάλιστα. Άρα κάποιος που γράφει/κάνει βλακείες, δεν είναι βλάκας, είναι κάτι άλλο, πανέξυπνος ίσως. Μμμμ, ΟΚ, καλά το πας, συνέχισε.



Το post μου είναι απαράδεκτο; Επειδή τσουβαλιάζει κόσμο και απωθεί ενδιαφέροντα άτομα; Σοβαρά; Εσένα πάντως, δεν σε απώθησε. Τι να σκεφτώ; Ότι δεν είσαι ενδιαφέρον άτομο;

Αμ, το άλλο; Η λέξη κλειδί που ανέφερα πιο πάνω, τη θυμάσαι; Ναι, η λέξη "συνήθως", α, μπράβο. Χρησιμοποίησα τη λέξη "συνήθως", ακριβώς για να δείξω ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις. Αλλιώς, θα έγραφα "όλοι οι audiophiles είναι λεφτάκηδες κτλ κτλ", όπως για παράδειγμα έγραψε κάποιος "[...] όλοι όσοι γράφετε τα γραφικά παραπάνω [...]". Κάτσε να δεις, ποιος το έγραψε... Α! Το βρήκα! Εσύ! Οπότε, να σε ρωτήσω το εξής: Εάν το δικό μου post "τσουβαλιάζει" κόσμο, το δικό σου τι κάνει; Μήπως δεν τσουβαλιάζει όλους όσους έγραψαν πριν από σένα (εξαιρουμένου του Βλάση); Εσύ το έγραψες, όχι εγώ.



Προς πληροφορίαν σου, εάν παρακολουθούσες έστω κι ελάχιστα την πορεία μου στο forum, θα διαπίστωνες ότι κάθε άλλο παρά έχω βολευτεί με τα ΤΖΑΜΠΑ κατεβαστά. Βινυλιάκας είμαι, έχω κι εγώ σπάνια και συλλεκτικά βινύλια στη συλλογή μου, αλλά δεν το διαφημίζω, δεν μου χρειάζεται.

Πρόσεξε τώρα: Γράφεις για "άλλους που έχουν βολευτεί [...]" και μετά το γυρίζεις σε δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο και γράφεις "[...] πρέπει να μέμφεστε ανθρώπους [...]". Ποιοι μέμφονται; Όσοι έγραψαν πριν από σένα, τους οποίους τσουβάλιασες ήδη;



Ε, πως, δεν γίνεται να μην γνωρίζεις τι κάνω αυτή τη στιμή. Αφού έγραψες "αναρωτιέμαι έχουν ακούσει ποτέ οι παραπάνω γράφοντες ένα πραγματικά κορυφαίο hi-end σύστημα να παίζει βινύλια?? φυσικά και όχι...". Εφόσον απαντάς ο ίδιος στην ερώτηση που έθεσες προς όλους όσους έγραψαν πριν από σένα και μάλιστα χρησιμοποιώντας τη λέξη "φυσικά", οδηγούμαι στο να πιστέχω ότι ξέρεις εάν έχω ακούσει κορυφαίο αναλογικό σύστημα ή όχι - αλλιώς δεν θα απαντούσες στην ερώτησή σου, σωστά; Έχω κάπου λάθος;

Αυτά από μένα, δεν θα επανέλθω, έχω πιο σοβαρά πράγματα να κάνω. Καλή συνέχεια.
Η αίσθηση μου είναι παντως οτι πολυ το κουραζουμε το θέμα. Ας αφησουμε να πεσει και τιποτα κατω.. Ειναι συνηθες πλεον αυτο το πραγμα.. Και κατανταει κουραστικό για τα μελη
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Η αίσθηση μου είναι παντως οτι πολυ το κουραζουμε το θέμα. Ας αφησουμε να πεσει και τιποτα κατω.. Ειναι συνηθες πλεον αυτο το πραγμα.. Και κατανταει κουραστικό για τα μελη
Πόσο δίκιο έχεις...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Δίκιο έχεις, για αυτό είπα ότι δεν θα επανέλθω. :)
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Πάντως αναφορικά με τα hοt stampers που αναφερει ο αρθρογράφος, εχει δικιο. Μπορει δυο δισκοι ακομα και πρωτες κοπιες να παιζει η μια πολυ καλύτερα απο την αλλη.. Μου εχει τυχει τετοιο παραδειγμα σε δισκους μονοφωνικους beatles αγγλικους.
Τετοιες καλες κοπες μπορει να παιξουν διαολεμενα καλα!
Αλλα προς θεου οχι σε τετοια κοστολογια, τουλάχιστον για τη δικη μου τσεπη. Μονο απο τυχη σε κανα eBay μου έχει τυχει μεχρι τωρα...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η αίσθηση μου είναι παντως οτι πολυ το κουραζουμε το θέμα. Ας αφησουμε να πεσει και τιποτα κατω.. Ειναι συνηθες πλεον αυτο το πραγμα.. Και κατανταει κουραστικό για τα μελη
Και που να δεις για διάφορα μέλη του...σώματος.

Οπότε προτείνεται ένα παρακινητικό σύνθημα:

Keep Calm and follow musical...αχυρονήματα.:sneaky:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Σε ολα τα χομπυ συμβαινει ο "συλλεκτης" να αγοραζει κατι οταν μπορει και τελικα να μην το χρησιμοποιει.Δεν ειμαι υπερ αυτης της τακτικης προσωπικα.Δεν θα παρω ενα δισκο για να μην τον ακουω,ενα μπουκαλι κρασι για να μην το πιω,ενα πουρο για να μην το καπνισω.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Σε ολα τα χομπυ συμβαινει ο "συλλεκτης" να αγοραζει κατι οταν μπορει και τελικα να μην το χρησιμοποιει.Δεν ειμαι υπερ αυτης της τακτικης προσωπικα.Δεν θα παρω ενα δισκο για να μην τον ακουω,ενα μπουκαλι κρασι για να μην το πιω,ενα πουρο για να μην το καπνισω.
χμμμ.. κι εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του να χρησιμοποιείς τα πάντα, όμως με τα συλλεκτικά αντικείμενα τα πράγματα είναι διαφορετικά.. απλά μπορείς να πάρεις μια νεότερη κόπια και να την ακούς, δυο πούρα και δυο μπουκάλια κρασί.. κρατάς το ένα και χρησιμοποιείς το άλλο.. αλλιώς η έννοια του σπάνιου και της συλλογής χάνει το νόημα, δεν υπάρχει..
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
χμμμ.. κι εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του να χρησιμοποιείς τα πάντα, όμως με τα συλλεκτικά αντικείμενα τα πράγματα είναι διαφορετικά.. απλά μπορείς να πάρεις μια νεότερη κόπια και να την ακούς, δυο πούρα και δυο μπουκάλια κρασί.. κρατάς το ένα και χρησιμοποιείς το άλλο.. αλλιώς η έννοια του σπάνιου και της συλλογής χάνει το νόημα, δεν υπάρχει..
Αν ειναι να τα πληρωνω και να τα βλεπω,οχι.Αν ομως ειναι κατι σαν "επενδυση",ναι.
Σκεφτομουν και γω σαν και σενα αλλα διαφοροι λογοι,που δεν ειναι του παροντος,με εκαναν να αναθεωρησω την αποψη μου περι συλλογων,η διαφορων αντικειμενων εις διπλουν η τριπλουν.....μπας και.....
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Προσωπικά δεν καταλαβαινω το λογο να μην παιξει καποιος τη σπανια συλλεκτικη κοπια του, εφοσον δεν ειναι σφραγισμενη.
Υποθετω οτι μιλαμε για σοβαρα πλατω με ακριβεια στις ρυθμισεις. Συνεπως καποια παιξιματα δε θα έχουν προβλημα. Άσε που λογικα η κοπια η καβατζα θα παιξει πιθανότατα υποδεεστερα σε σχεση με την οριτζιναλ

Στη σπανια περιπτωση που καποιος έχει acetate το καταλαβαίνω να μη θελει να το παιξει, καθώς φθείρεται πολύ γρήγορα. Αλλα αν καταλαβα σωστα δε μιλαμε για τέτοια περιπτωση.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Eτυχε να βρω σφραγισμενα βινυλια που ηθελα να εχω ξανα, οχι για να τα εχω απλως αλλα διοτι αυτα που ηδη ειχα τα ειχα απο μαθητης και θα συνεχισω να τα ακουω οσο ακουγονται ανεκτα,και ακολουθως θα συνεχισω να ακουω τα σφραγισμενα.Δεν χρειαστηκε ομως να πληρωσω πανω απο 50 ευρω γι αυτα,που δεν ειναι περισοτερα απο 5-6 δισκοι.Μαλιστα,2 απο αυτα,εχουν ακριβως τους ιδιους αριθμους/χαραξεις σειρας κλπ, οπως τα δικα μου που ειχα αγορασει μολις κυκλοφορησαν τοτε.Αυτα τα δυο ειναι το Bloody Sabbath & The man who sold the world !!!
Και τα δυο αυτα,αν δεν ακουσει καποιος τις πρωτες εκδοσεις,δεν μπορει να καταλαβει περι τινος προκειται η ποιοτητα ηχογραφισης τους.Το bloody sabbath το εχω σε αλλες 2-3 εκδοσεις και με εξαιρεση μιας πολυ καλης (οχι ομως τοσο οσο η παλια) κοπιας σε 180γρ, οι υπολοιπες ηταν χαμενος χρονος και λεφτα.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
μου 'τυχε ....

" Στις 25 Μαρτιου 1966 πραγματοποιειται η φωτογραφιση για το φημισμενο "Butcher cover" που εμφανιστηκε στο αλμπουμ "Yesterday and Today" των Beatles. Tα μελη του συγκροτηματος εμφανιζονται με φορμες χασαπη γεματες απο αιματα, κοκκινο κρεας και τεμαχισμενα μωρα-κουκλες. Μετα απο διαμαρτυρια του Βρετανικου Τυπου, και της κοινης γνωμης το εξωφυλλο αυτο αλλαξε. Σε πολλες χωρες απαγορευτηκε η κυκλοφορια του και αποσυρθηκε αμεσα. Τα σκαθαρια αναφερθηκαν στο εξωφυλλο αυτο, λεγοντας πως ηταν μια διαμαρτυρια για τον πολεμο του Βιετναμ.
Το 2005 σε δημοπρασια, που πραγματοποιηθηκε, σφραγισμενο αλμπουμ με το εξωφυλλο αυτο, πουληθηκε για το αστρονομικο ποσο των .... 39.000 δολλαριων !!!!!!!!!!!!!!!!!! "

απο εδω
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εφόσον το παρόν νήμα εστιάζει στην υπεραξία που προσδίδει η ανώτερη ηχητική απόδοση συγκεκριμένων χαράξεων ως προς το ίδιο μουσικό έργο και master,κρίνεται σκόπιμο να μην επικεντρωθούμε στην εικαστική σύνθεση και περισυλλογή περί...συλλογών.:D

Εντός του δοθέντος πλαισίου,θα συνιστούσε βεβαίως παράλειψη να μην επισημανθεί ότι οι πράγματι υφιστάμενες ηχητικές διαφοροποιήσεις αν μη τι άλλο μαρτυρούν την ανεπάρκεια του βινυλίου ως αξιόπιστου μέσου αποθήκευσης.:sneaky:
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Δηλαδή με τα "άλλα" αρχεία γνωρίζεις ότι αξιόπιστα έχεις ΤΗΝ καταγραφή ενός έργου?8-)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δηλαδή με τα "άλλα" αρχεία γνωρίζεις ότι αξιόπιστα έχεις ΤΗΝ καταγραφή ενός έργου?8-)
Δεν έχω αναφερθεί στην καταγραφή μουσικού έργου- η οποία εξάλλου συντελείται σε στάδια προηγούμενα από την εγχάραξη αυλακώσεων επί βινυλίου ή τη δημιουργία ενός ψηφιακού αρχείου.

Η αξιοπιστία στην αποθήκευση κρίνεται με την επαναληψιμότητα κατά διαδοχικές μεταφορές σε αναπαράξιμη μορφή και κατά τη διάδοση της τελευταίας.
 
Last edited:

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Το 2005 σε δημοπρασια, που πραγματοποιηθηκε, σφραγισμενο αλμπουμ με το εξωφυλλο αυτο, πουληθηκε για το αστρονομικο ποσο των .... 39.000 δολλαριων !!!!!!!!!!!!!!!!!! "

απο εδω
Χμ... Προσωπικά, αν με έτρωγε τόσο πολύ η τσέπη μου και είχα αποφασίσει να διαθέσω αυτό το ποσό για το χόμπι μου, θα αγόραζα ένα αρκετά καλύτερο σύστημα, θα τα έχωνα αρκετά καλά στο ψηφιακό μέρος της αλυσίδας και θα απολάμβανα τη μουσική όπως κάνω και τώρα, απο τον καναπέ μου με το κινητό να δίνω εντολές στο player του υπολογιστή. Το πολύ πολύ να πήγαινα και κάποια αγαπημένα μου βινύλια για ποιοτική ψηφιοποίηση και θα ήμουν σένιος!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Xαχαχα, πλάκα έχετε! Ο καθένας όπως τη βρίσκει βέβαια.....αλλά!
Μάλλον ξεχνάτε ότι μια φορά μονάχα ζούμε και ότι φχαριστηθούμε είναι εδώ και τώρα.....
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
............................................
Η αξιοπιστία στην αποθήκευση κρίνεται με την επαναληψιμότητα κατά διαδοχικές μεταφορές σε αναπαράξιμη μορφή και κατά τη διάδοση της τελευταίας.
Για δώσε -αν επιθυμείς- ένα παράδειγμα!8-)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.460
Δηλαδή με τα "άλλα" αρχεία γνωρίζεις ότι αξιόπιστα έχεις ΤΗΝ καταγραφή ενός έργου?8-)
Διακρίνω μιαν ιδιοψυχαναγκαστικήν βινυλοξινοψυχρασίαν. Ενεγράφης εις το aca;
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Διακρίνω μιαν ιδιοψυχαναγκαστικήν βινυλοξινοψυχρασίαν. Ενεγράφης εις το aca;
Γιατρέ άσε τα σάπχηα!

Γιγνώσκεις -ιδίοις όμασιν- ότι ουδεμίαν σχέσιν έχω με την οπτικήν ακρόασιν.

Επειδής ΕΣΥ έκοψες το ψάρεμα δηλαδίς:hi:, υμείς δεν ημπορούμε να δυνάμεθα την ενασχόλησιν με την ψαρευτικήν?:gamer:

Αντιλαμβάνεσαι πιστεύω ότι ο επιμέρους σχολαστικισμός αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του χόμπυ, όπως βέβαια και ο ψυχαναγκασμός και η επίδειξις.

Ποντάρω στο έωλο επιχείρημα ότι το γέρικο μυαλό σου :fuckyou: ενθυμείται το γνωστό ανέκδοτο του ναυαγού που π2δ3γε την Ρακελ Ουέλς στο ερημονήσι.:D
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top