Epson EH-TW9200

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
''Για τους λάτρεις του κινηματογράφου, o Epson EH-TW9200W είναι ένας home cinema προβολέας που προσφέρει την απόλυτη εμπειρία θέασης. Ο Εpson EH-TW9200W συνδυάζει υποδειγματικά την μεγάλη εικόνα, την εύκολη εγκατάσταση και τη χρηστικότητα. Είναι τεχνολογίας Full HD LCD με φωτεινότητα 2.400 Lumens και δυναμική αντίθεση 600.000:1, ώστε να δημιουργεί καθηλωτικές (συμπεριλαμβανομένων 3D), γεμάτες με λεπτομέρεια, φωτεινότητα και απόδοση κίνησης -που μπορεί να βελτιωθεί περαιτέρω μέσω του συστήματος Frame Interpolation- εικόνες. Η εγκατάσταση υποβοηθείται από ένα φακό με οπτικό ζουμ 2.1x, έχοντας ευέλικτη οριζόντια και κατακόρυφη μετατόπιση. Ένας πομπός HD επιτρέπει στους χρήστες την ασύρματη προβολή HD περιεχομένου, χωρίς να χρειάζεται να συνδέσουμε άλλες συσκευές. Η λειτουργία του EH-TW9200W είναι πολύ ήσυχη και η εμφάνιση του «έξυπνη» ώστε να μπορεί να τοποθετηθεί σ΄ οποιοδήποτε δωμάτιο.''

http://www.eisa.eu/awards/home-theatre-display-video/13/european-ht-projector-2014-2015.html#award
 

Μηνύματα
106
Reaction score
21
Ποια η εμπειρία σας με το Wireless? Παίζει τα πάντα κανονικά (full blu ray δίσκους, MKV εννοείται, κλπ), σε 2D / 3D?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
oταν τον ειδα παντως μου αρεσε πολυ ο μπαγασας.......ειχε εξαιρετικη εικονα.....δηλαδη τι θα δουμε στον 9300??
που θα φτασει η βιντεοπροβολη???
 



Μηνύματα
176
Reaction score
10
Γεια έχω ένα benq w1070 σε τραπεζάκι σαλονιού και μου δίνει σχεδόν 106"(πανί 2,36χ1,33 με bold 40cm€ .Ο epson για να πάρω τις ιδιες ίντσες σε τι απόσταση πρέπει να το τοποθετήσω με τέρμα το zoom και σε πόση χωρίς καθόλου zoom.Επισης οριζόντια μετατόπιση ποσό μπορώ να δώσω το πανί μου είναι 2,36 πλάτος πόσο αριστερα μπορώ να το βάλω για να κεντράρει εικόνα . μετατόπιση κάθετη ποσό μπορώ να κάνω;Κάτι τελευταίο η ασύρματη μετάδοση στον 9200w αξίζει η σπάει την εικόνα και χάνει;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Καλησπέρα.
Χρησιμοποιείς το εργαλείο εδώ.
Ο 9200 ανοίγει 106'' διαγώνιο από απόσταση 3,14 ως 6,73 μέτρα.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
11
Γεια σας και παλι!Ο προβολεας,που μολις παργγειλα,θα μπει στη γνωστη 100αρα του Αγγλου με gain 0.8.Ο προβολεας θα στηθει περι τα 3,5m σε ραφακι σε υψος περιπου 2μ.Το ταβανι ειναι 2.8m και ενα φωτιστικο κατεβαινει απο το ταβανι στα 55cm.Πως το βλεπετε το εγχειρημα???
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.604
Reaction score
94.498
Αν ρωτάς για το αν ενοχλεί το φωτιστικό, πιστεύω όχι.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
11
Αν ρωτάς για το αν ενοχλεί το φωτιστικό, πιστεύω όχι.
Ευχαριστω για την απαντηση!
Για το φωτιστικο φανταζομαι δεν ενοχλεί,αυτό κυριως που με τρωει είναι η αποσταση και η φωτεινοτητα του προβολεα σε σχεση με τον τυπο του πανιου που εχω αν είναι σωστη...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μια χαρα ειναι και η 0.8 επισης..

θα παιζεις κοντα στα 17-18 fl

μια χαρα....σε 200-300 ωρες θα ερθεις εκει που πρεπει δλδ 14fl
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.604
Reaction score
94.498
...σε 200-300 ωρες θα ερθεις εκει που πρεπει δλδ 14fl
Ίσως και παραπάνω μιας και ξέρουμε ότι πέφτουν αργά οι λάμπες των νέων Επσον.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
11
μια χαρα ειναι και η 0.8 επισης..

θα παιζεις κοντα στα 17-18 fl

μια χαρα....σε 200-300 ωρες θα ερθεις εκει που πρεπει δλδ 14fl
Κωστα ευαριστω πολύ για την απαντηση....
Σε 200-300 ωρες όλα Ο.Κ. αλλα μετα παει αναλογικα?
Σε 400-600 ωρες και υστερα,λυχναρακι ο προβολεας??
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
:roflmao:

μετα τις 200ωρες πεφτει λιγοτερο και δεν υπαρχει στανταρ..

αλλα αν θες να παιζεις με καλη φωτεινοτητα δλδ 12fl - 16fl θα παρεις εναν κουμπαρα και θα βαζεις μεσα 1 ευρω την ταινια :D
....ετσι μολις θα φτανεις τις 700 ωρες περιπου θα αλλαζεις λαμπα ;)

το λεω εδω και χρονια αυτο αλλα κανενας δεν το κανει :D και μολις φτανει η ωρα να αλλαξουν λαμπα ολοι βριζουν για το ποσο ακριβες ειναι :roflmao:
 

Μηνύματα
49
Reaction score
11
:roflmao:

μετα τις 200ωρες πεφτει λιγοτερο και δεν υπαρχει στανταρ..

αλλα αν θες να παιζεις με καλη φωτεινοτητα δλδ 12fl - 16fl θα παρεις εναν κουμπαρα και θα βαζεις μεσα 1 ευρω την ταινια :D
....ετσι μολις θα φτανεις τις 700 ωρες περιπου θα αλλαζεις λαμπα ;)

το λεω εδω και χρονια αυτο αλλα κανενας δεν το κανει :D και μολις φτανει η ωρα να αλλαξουν λαμπα ολοι βριζουν για το ποσο ακριβες ειναι :roflmao:
Αφού ακόμα χρωστάμε το προβολι, ούτε για λάμπα περισσεύουν..
 

Μηνύματα
176
Reaction score
10
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ειμαι κάτοχος benq w1070 πολυ καλό μηχάνημα για τα χρήματα του αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ μετά απο 8 μήνες σκέφτομαι να τον αποχωριςτω.Σκεφτομαι για τον epson eh tw9200w και ΠΑΡΑΚΑΛΩ πολυ θελω τα φώτα σας .Πρωτον αξίζει να δαπάνηςω τόσο μεγάλο ποσο για σε αυτο το προβολέα;αξίζει τα χρήματα του;η ασύρματη δικτύωση κάνει δουλειά ;η θα ΕΧΩ προβλήματα με παρεμβολές;Εγώ τον είδα απο κοντά στον κο Πάχη όντως πολυ καλό μαύρο τέλειο 3d αλλα με έπιασε κάτι όταν άκουσα για 300e αλλαγή λάμπας.Παντως απο ότι μου είπαν σε αυτά τα χρήματα αξίζει η αγορά αυτή υπαρχει και ο 6600 με κοστος λάμπας 100e Αλλα μου είπαν ότι ειναι άλλη ποιότητα άλλη αντίθεση.Ενα άλλο θέμα ειναι ο χώρος μου εγώ τον benq τον είχα σε τραπεζάκι μπροστά απο καναπέ και έπαιρνα γύρω στα 3μετρα 106".Αν προχωρήσω σε αγορά epson αν φυσικά πωληθεί ο benq (120ωρες λειτουργείας) θα ήθελα να τον βάλω οροφή αλλα δεν ξέρω αν κάθεται στο χώρο μου.Το πανι μου εχει μαύρο bolder 40cm και ο epson θα εχει μπροστά του ενα φωτιστικο που κατεβαίνει στα 30cm όποτε ο epson πρέπει να κατέβει 30 cm ποιο κάτω.Το πανι εχει διάσταση εικόνας 2,36 χ1,33 περίπου δεν θυμάμαι ακριβώς 106" δίνει πάντως.Σε τι απόσταση και ύψος πρέπει να μπει ο epson με πειραγμένα έστω λίγο τα ζουμ και τις διάφορες μετατοπίσεις ;Το άλλο εφόσον θα ειναι ασύρματος θα θελω μόνο ρεύμα ΕΧΩ ενα φωτιστικό αλερετουρ στην οροφή ενα διακόπτη αλερετουρ και ανοίγω τα φώτα μισά-μισά μπορω να κάνω πάντεντα να ανάβει με τον έναν διακόπτη τα φώτα όλα και με τον άλλον να παίρνω ρεύμα για τον epson? Η σκέψη αυτή ειναι καλή γιατι θα παίρνω πολυ κοντά ρεύμα και θα ΕΧΩ ενα μικρό κανάλι μισού μέτρου και θα συνδεθεί κατευθείαν τι καλώδιο της οροφής .Ειναι καλό αυτο; Η βγαίνω εκτός εγγύησης;οποία γνωρίζει που γνωρίζουν αρκετοί ΠΑΡΑΚΑΛΩ πολυ τα φώτα σας γιατι μιλάμε για μεγάλο άλμα τιμής απο τον benq ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους εκ των προτέρων
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ειμαι κάτοχος benq w1070 πολυ καλό μηχάνημα για τα χρήματα του αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ μετά απο 8 μήνες σκέφτομαι να τον αποχωριςτω.Σκεφτομαι για τον epson eh tw9200w και ΠΑΡΑΚΑΛΩ πολυ θελω τα φώτα σας .Πρωτον αξίζει να δαπάνηςω τόσο μεγάλο ποσο για σε αυτο το προβολέα;αξίζει τα χρήματα του;η ασύρματη δικτύωση κάνει δουλειά ;η θα ΕΧΩ προβλήματα με παρεμβολές;Εγώ τον είδα απο κοντά στον κο Πάχη όντως πολυ καλό μαύρο τέλειο 3d αλλα με έπιασε κάτι όταν άκουσα για 300e αλλαγή λάμπας.Παντως απο ότι μου είπαν σε αυτά τα χρήματα αξίζει η αγορά αυτή υπαρχει και ο 6600 με κοστος λάμπας 100e Αλλα μου είπαν ότι ειναι άλλη ποιότητα άλλη αντίθεση.Ενα άλλο θέμα ειναι ο χώρος μου εγώ τον benq τον είχα σε τραπεζάκι μπροστά απο καναπέ και έπαιρνα γύρω στα 3μετρα 106".Αν προχωρήσω σε αγορά epson αν φυσικά πωληθεί ο benq (120ωρες λειτουργείας) θα ήθελα να τον βάλω οροφή αλλα δεν ξέρω αν κάθεται στο χώρο μου.Το πανι μου εχει μαύρο bolder 40cm και ο epson θα εχει μπροστά του ενα φωτιστικο που κατεβαίνει στα 30cm όποτε ο epson πρέπει να κατέβει 30 cm ποιο κάτω.Το πανι εχει διάσταση εικόνας 2,36 χ1,33 περίπου δεν θυμάμαι ακριβώς 106" δίνει πάντως.Σε τι απόσταση και ύψος πρέπει να μπει ο epson με πειραγμένα έστω λίγο τα ζουμ και τις διάφορες μετατοπίσεις ;Το άλλο εφόσον θα ειναι ασύρματος θα θελω μόνο ρεύμα ΕΧΩ ενα φωτιστικό αλερετουρ στην οροφή ενα διακόπτη αλερετουρ και ανοίγω τα φώτα μισά-μισά μπορω να κάνω πάντεντα να ανάβει με τον έναν διακόπτη τα φώτα όλα και με τον άλλον να παίρνω ρεύμα για τον epson? Η σκέψη αυτή ειναι καλή γιατι θα παίρνω πολυ κοντά ρεύμα και θα ΕΧΩ ενα μικρό κανάλι μισού μέτρου και θα συνδεθεί κατευθείαν τι καλώδιο της οροφής .Ειναι καλό αυτο; Η βγαίνω εκτός εγγύησης;οποία γνωρίζει που γνωρίζουν αρκετοί ΠΑΡΑΚΑΛΩ πολυ τα φώτα σας γιατι μιλάμε για μεγάλο άλμα τιμής απο τον benq ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους εκ των προτέρων
Καλέ δεν τα ρώτησες και χθες αυτά; Για μένα αξίζει η αναβάθμιση. Εφόσον θα τον τοποθετήσεις στο ταβάνι βάλε έναν βραχίωνα γύρω στους 30 πόντους. Εφόσον το πλαίσιο της οθόνης σου είναι 10 πόντους πιο κάτω λογικά δε θα ενοχλεί το φωτιστικό, καθώς ο epson θα ρίχνει το φως προς τα κάτω.
Για τα ρεύματα μιλάς με ηλεκτρολόγο, αλλά δε νομίζω να γίνονται αυτά που λες. Τράβηξε μια μπαλαντέζα απ' μια κοντινή πρίζα και ντύσε την με κανάλι. Ας δει ο ηλεκτρολόγος σου αν υπάρχει κανένα κουτί εκεί δίπλα που μπορεί να ανοίξει και να τραβήξει γραμμή.
 

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Καλέ δεν τα ρώτησες και χθες αυτά; Για μένα αξίζει η αναβάθμιση. Εφόσον θα τον τοποθετήσεις στο ταβάνι βάλε έναν βραχίωνα γύρω στους 30 πόντους. Εφόσον το πλαίσιο της οθόνης σου είναι 10 πόντους πιο κάτω λογικά δε θα ενοχλεί το φωτιστικό, καθώς ο epson θα ρίχνει το φως προς τα κάτω.
Για τα ρεύματα μιλάς με ηλεκτρολόγο, αλλά δε νομίζω να γίνονται αυτά που λες. Τράβηξε μια μπαλαντέζα απ' μια κοντινή πρίζα και ντύσε την με κανάλι. Ας δει ο ηλεκτρολόγος σου αν υπάρχει κανένα κουτί εκεί δίπλα που μπορεί να ανοίξει και να τραβήξει γραμμή.
Δεν μ πρόσεξες το φωτιστικό εχει δυο διακόπτες ο ένας ανάβει τα μισά και ο άλλος τα υπολοιπα κάνουμε τον έναν να ανάβει όλα και ο άλλος στο μηχάνημα.Ασε που σκέφτομαι επειδή έχω πολυ φωτισμό στο σαλόνι να το καταργήσω και να το κάνω πριζα
 

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Καναλι
Δεν μ πρόσεξες το φωτιστικό εχει δυο διακόπτες ο ένας ανάβει τα μισά και ο άλλος τα υπολοιπα κάνουμε τον έναν να ανάβει όλα και ο άλλος στο μηχάνημα.Ασε που σκέφτομαι επειδή έχω πολυ φωτισμό στο σαλόνι να το καταργήσω και να το κάνω πριζα
α σε οροφή με τίποτα κανάλι το μόνο που με απασχολεί και δεν βρίσκω απαντήσεις εδώ αν λειτουργεί καλά η ασύρματη δικτύωση γιατί αλλιώς άντε ν περάσω καλώδιο hdmi
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Ο διακόπτης που λες, λέγεται κομιτατέρ κι όχι αλε-ρετουρ. Αυτό που θέλεις γίνεται. Θα παίρνει ρεύμα από το φωτιστικό. Θα φωνάξεις ηλεκτρολόγο όμως και άσε τις μαγκιές με τα ρεύματα γιατί σε βλέπω να γίνονται τα μάτια σου προτζεκτοράκια και να προβάλλεις κογιότ και μπιπ-μπιπ στον απέναντι τοίχο.

Η ασύρματη μετάδοση παίζει σαν ενσύρματη, φτάνει να τηρούνται οι βασικές προϋποθέσεις: οπτική επαφή, μήκος, γωνία κτλ. Τα δικά μου απέχουν 5 μέτρα και λειτουργούν αδιάλειπτα!

Θα το ευχαριστηθείς!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.249
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top