Newbie σε OTE TV

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Καλημέρα και χρόνια πολλά

Ο διάβολος που λέγεται γείτονας και βρίσκεται μια πόρτα μακριά μου με διαόλισε και, εκεί που δεν είχα ποτέ τηλεόραση στη ζωή μου στα 12 χρόνια που μένω μόνος, χθες αστραπιαία βρέθηκα με OTE TV. Για τηλεόραση βλέπουμε, προς το παρόν παίζει στον προβολέα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω καθότι άσχετος είναι αν γίνεται να έχω έναν άλλο αποκωδικοποιητή, δέκτη, όπως λέγεται, στη θέση αυτού που μου έδωσε η εταιρία. Δεν με ενδιαφέρει να πιάσω περισσότερα κανάλια και άλλες μαστοριές, αυτό που θέλω είναι, επειδή έχω ελάχιστο χώρο στο έπιπλο που βρίσκονται τα μηχανήματα, είναι (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) να μπορεί να κάνει ΚΑΛΗ αναπαραγωγή αρχείων από σκληρό δίσκο και εγγραφή σε αυτόν κάποιου μελλοντικού προγράμματος που με ενδιαφέρει. Το player που έχω και θα πάρει πόδι είναι σχεδόν τέλειο, παρότι φθηνό, παίζει δίχως κανένα πρόβλημα μεγάλα αρχεία MKV και ISO, ό,τι φορμά ήχου του έχει ζητηθεί, διαβάζει (δυστυχώς μόνο μέχρι) 2ΤΒ (αν υπήρχε/υπάρχει δέκτης με δυνατότητα να διαβάζει μεγαλύτερους θα ήταν αγορά-καρφί!) και δεν έχει κανένα πρόβλημα με τους υπότιτλους. Απαραίτητη η οπτική έξοδος για τον ήχο.

Υπάρχει κάτι τέτοιο ή χαίρομαι μόνος μου;

Καλή χρονιά σε όλους
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Αυτό που θέλω να ρωτήσω καθότι άσχετος είναι αν γίνεται να έχω έναν άλλο αποκωδικοποιητή, δέκτη, όπως λέγεται, στη θέση αυτού που μου έδωσε η εταιρία.
Αυτό δεν γίνεται πλέον, ο αποκωδικοποιητής είναι "κλειδωμένος" με την κάρτα πρόσβασης. Κι όχι μόνο στο OTETV αλλά σχεδόν σε όλους τους providers δορυφορικής TV.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Δεν είναι καθόλου ρεζιλοπόστ. Την απορία αυτή την έχουν ακόμα και παλιοί πελάτες δορυφορικής με σχετική εμπειρία. ;)
 


Μηνύματα
470
Reaction score
513
Εν ολίγοις, όλες οι συζητήσεις εδώ αφορούν σε δέκτες κτλ με σκοπό να λαμβάνει κανείς όσο το δυνατόν περισσότερα ΕΛΕΥΘΕΡΑ κανάλια; Σόρρυ, αλλά είμαι υπεράσχετος, ούτε τα ελληνικά δεν ξέρω ποια είναι
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Εν ολίγοις, όλες οι συζητήσεις εδώ αφορούν σε δέκτες κτλ με σκοπό να λαμβάνει κανείς όσο το δυνατόν περισσότερα ΕΛΕΥΘΕΡΑ κανάλια; Σόρρυ, αλλά είμαι υπεράσχετος, ούτε τα ελληνικά δεν ξέρω ποια είναι
Η ασχολία με τα δορυφορικά είναι άλλο ένα χόμπι που μαζεύει άτομα για τα οποία το στήσιμο μετράει περισσότερο από το αποτέλεσμα. Όπως, π.χ. στο hi-end, όλο μαστορεύουν και τελικά ακούν κομμάτια demo, έτσι κι εδώ, μετατρέπουν τις ταράτσες τους σε υποσταθμούς της NASA και ρυθμίζουν όλη μέρα δέκτες και μηχανισμούς κίνησης για να πιάσουν και τον τελευταίο δορυφόρο. Η ευχαρίστηση είναι η δυνατότητα "τέλειας" λήψης κι όχι η θέαση.

Σε πιο νορμάλ καταστάσεις, υπάρχουν πολλοί που θέλουν να λαμβάνουν πακέτα του εξωτερικού, για το περιεχόμενο, για την τιμή, για την HD εικόνα κλπ.

Και τέλος, υπάρχουν και οι τζαμπατζήδες που θέλουν να έχουν παράνομα όσα περισσότερα κανάλια μπορούν.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
(Α)Η ασχολία με τα δορυφορικά είναι άλλο ένα χόμπι που μαζεύει άτομα για τα οποία το στήσιμο μετράει περισσότερο από το αποτέλεσμα.......................................... μετατρέπουν τις ταράτσες τους σε υποσταθμούς της NASA και ρυθμίζουν όλη μέρα δέκτες και μηχανισμούς κίνησης για να πιάσουν και τον τελευταίο δορυφόρο. Η ευχαρίστηση είναι η δυνατότητα "τέλειας" λήψης και η θεαση

(Β)Σε πιο νορμάλ καταστάσεις, υπάρχουν πολλοί που θέλουν να λαμβάνουν πακέτα του εξωτερικού, για το περιεχόμενο, για την τιμή, για την HD εικόνα κλπ.

(Γ)Και τέλος, υπάρχουν και οι τζαμπατζήδες που θέλουν να έχουν παράνομα όσα περισσότερα κανάλια μπορούν.
ΝΑι στα...τρια (α, και ...τρια πιατα στην ταρατσα:):):)
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Επειδή έχω κάνει ήδη άιτηση και απο βδομάδα περιμένω το δορυφορικό πακέτο ΟΤΕ Τν, να κάνω εδώ μια ερώτηση :

Έχω στην ταράτσα ένα πιάτο κεντραρισμένο στον Αστρα 19, και επίσης άλλα τρία μάτια στις 16,13 και 9.
Ο δέκτης του ΟΤΕ (ποιός είναι άραγε ; ) πρέπει να παίζει κεντραρισμένος στις 9 μοίρες ή έχει επιλογή όπως όλοι οι δέκτες να επιλέξω ποιούς δορυφόρους να στοχεύω και με ποιά σειρά;
 

Μηνύματα
40
Reaction score
29
Οι δέκτες που δίνει ο ΟΤΕ υποστηρίζουν DiSEqC και μπορείς να επιλέξεις ποιό LNB είναι σε κάθε θέση οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με τη λήψη του OTE TV. Και εγώ έχω ανάλογη εγκατάσταση με 4 LNBs και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα.
 


Μηνύματα
11
Reaction score
0
Φιλε μου οι παλιοι που ασχολουνταν με την Δορυφικη ληψη η τρελα τους ηταν να εχουν σημα σε οτι καναλι ανεβαινε σε δορυφορο ασχετα εαν δεν υπηρχε χρονο να δεις τι παιζει αρκει να υπηρχε σημα μια ζωη στο ψαξιμο ......
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.452
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top