vu meter σε ηχοσυστημα αυτοκινητου

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Καλησπερα και απο εδω,

Αυτο που θα ηθελα να συζητησουμε ,οσο μπορουμε βεβαια
πισω απο αυτο το κουτι που λεγετε H/Υ ειναι το πως θα μπορουσαμε
να κανουμε μια εγκατασταση ενος αναλογικου vu meter στο αυτοκινητο.
Ισως το εχει προσπαθησει καποιος,ισως καποιος αλλος εχει παρει ετοιμη
μια πηγη σαν αυτην εδω..αλλα
τα οικονομικα μου αν και δεν εχω ρωτησει να μαθω ποσο στοιχιζει μια πηγη με ετοιμο το vu meter
μαλλον δεν μου το επιτρεπουν.
εχω ενα κασετοφωνο pioneer ctf 505 το οποιο οπως ειδατε το εχει επανω,και επειδη δεν προκειτε να ξαναδουλεψει
ειπα να κανω μια εγχειρηση και να το μεταφερω στο αυτοκινητο.αυτο που εχω μαθει μεχρι
τωρα ρωτωντας ειναι οτι απο την πηγη μου θα φευγει το σημα,θα περναει απο το vu και απο εκει θα πηγαινει στον ενισχυτη..
Αρα χρειαζομαι ενα κυκλωμα σωστα??snif snif.. αυτο δεν ξερω πως να κατασκευασω.εψαξα παντου
σε ολο το γουγλη ολο το youtube αλλα πουθενα δεν βρηκα μια ακρη..

Ελπιζω να μην σας κουρασα και
περιμενω πως και πως τις απαντησεις
παρατηρησεις σας!

Υ.γ εαν τελικα καταφερω να κανω κατι τετοιο θα το τοποθετησω πανω ακριβως απο το cd-player .εμενα εχει ενα ντουλαπακι οχι οπως εδω που εχει οθονη
 
Last edited:

Μηνύματα
3
Reaction score
1
δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να υλοποιησεις αυτο που θες να κανεις,αλλα εαν δεν κανω λαθος υπαρχει ετοιμο kit που το αγοραζεις,
το κουμπωνεις επανω στο αυτοκινητο σου και εισαι αρχοντας.το λεω αυτο γιατι αμα σου πει καποιος παρε αυτο αυτο αυτο και σου δωσει ενα σχεδιαγραμα να το κανεις υπαρχει περιπτωση να κανεις καμια ζημια,μιας και δεν εχεις ξαναπιασει κολητηρι απο οτι καταλαβαινω..!
Φιλικα σου τα λεω και ειναι οντως μια πολλη ωραια σκεψη!
 


Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Όπως είπε και ο STAK θα είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου. Πάντως υπάρχουν έτοιμα κιτάκια και να το φτιάξεις εσύ η κάποιος που μπορεί.
Στη θέση σου θα πουλούσα το pioneer deck αφού δεν το θέλεις και με τα χρήματα αυτά θα έφτιαχνα ένα vu meter της αρεσκείας μου. Αν βγάλεις ωστόσο τα ήδη υπάρχοντα του deck πρέπει να βρεις που θα προσαρμοστούν τα καλώδια του στην πηγή του αυτοκινήτου.
 

Μηνύματα
131
Reaction score
37
Και λαμπατο παρακαλω ;)

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=See-All-Categories&_nkw=Rare Panasonic CQ-TX5500W Vacuum Tube CD Player MP3&_sop=12

"A very rare and highly sought after Head Unit. The Panasonic CQ-TX5500W TUBE is a double DIN in dash automobile CD player is the world's first to employ a vacuum tube, yet also play MP3 CD-Rom discs. Employing a tube in the pre-amplification stage, the B-flat produces 16 watts (nominal) into 4 channels (45 watts per channel peak). An auxiliary input allows for flexibility of additional source components such as a MiniDisc. Overall dimensions are 178mm x 100mm x 160mm while the unit weighs in at 2.3Kg. The CQ-TX5500 includes and AM/FM radio, allows for choosing folders on an MP3 CD-Rom, track selection on audio CD discs, and provides for single button random playback and repeat. Visual features include the ability to view the tube while "old school" backlit analog UV meters show power output. Playback abilities include MPEG-1 Layer 3 (32kbs-256kbs), MPEG-2 Layer 3LSF (16kbs-160kbs). CD playback frequency response is from 5Hz to 20kHz. "
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Ισως κατι τετοιο να σου κανει:http://www.ebay.com/itm/1set-Level-...Meter-Blue-LED-backlight-NISSEI-/130812314665
Αν δεν σου κανει,θα χρειαστεις custom λυση=ακριβη,το αν αξιζει η οχι τον κοπο-εξοδα,εσυ φυσικα θα το κρινεις,παντως με 40 ευρω που θα παρεις αυτο,μαλλον θα κανεις το κεφι σου,διαφορετικα θα πρεπει να...ξηλωθεις:)
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Ισως κατι τετοιο να σου κανει:http://www.ebay.com/itm/1set-Level-...Meter-Blue-LED-backlight-NISSEI-/130812314665
Αν δεν σου κανει,θα χρειαστεις custom λυση=ακριβη,το αν αξιζει η οχι τον κοπο-εξοδα,εσυ φυσικα θα το κρινεις,παντως με 40 ευρω που θα παρεις αυτο,μαλλον θα κανεις το κεφι σου,διαφορετικα θα πρεπει να...ξηλωθεις:)
Αυτό προϋποθέτει έξοδο προενισχυτή
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Αυτό προϋποθέτει έξοδο προενισχυτή
Και το deck που θελει να μακελεψει το ιδιο προυποθετει,με την διαφορα πως εδω με ''μικρο'' κοστος θα εχει ετοιμη και εμφανισιμη λυση. Το θεμα της εισοδου του,ειναι το λιγοτερο.Αν δεν εχει καποιου ειδους εξοδο επιπεδου line,θα παρει σημα απο τις εξοδους των ηχειων με μια μικρη παρεμβαση.Ολα γινονται,αρκει να θελει να ασχοληθει.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
τα ετοιμα τα εχω δει κι εγω,και επειδη η βελονα με εξιταρει πιο πολυ απο τα led
γι αυτο δεν παω σε κατι ετοιμο ή να φτιαξω κατι σε led! αυτο που μου λες φιλε audioj
ειναι αυτος ακριβως που χρειαζομαι αλλα ειναι πολλα νομιζω τα τεσσερα,εγω μονο 2 θελω..
και να το βαλω μια αγγελια το deck ποσο να το βαλω και ποιος θα το παρει...αλλωστε οταν
κανεις κατι ο ιδιος το ευχαριστιεσαι περισσοτερο απο ενα ετοιμο!!! Εαν ειχα γνωσεις απο ηλεκτρονικα
θα το εκανα αμεσως,δεν τιθεται θεμα,θελω να ασχοληθω αλλα δεν ξερω..! :'(
 


audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
τα ετοιμα τα εχω δει κι εγω,και επειδη η βελονα με εξιταρει πιο πολυ απο τα led
γι αυτο δεν παω σε κατι ετοιμο ή να φτιαξω κατι σε led! αυτο που μου λες φιλε audioj
ειναι αυτος ακριβως που χρειαζομαι αλλα ειναι πολλα νομιζω τα τεσσερα,εγω μονο 2 θελω..
και να το βαλω μια αγγελια το deck ποσο να το βαλω και ποιος θα το παρει...αλλωστε οταν
κανεις κατι ο ιδιος το ευχαριστιεσαι περισσοτερο απο ενα ετοιμο!!! Εαν ειχα γνωσεις απο ηλεκτρονικα
θα το εκανα αμεσως,δεν τιθεται θεμα,θελω να ασχοληθω αλλα δεν ξερω..! :'(
Σιγουρα δεν σου χρειαζονται τα τεσσερα vuμετρα που εχει αυτο . Βεβαια,ο κατασκευαστης του εχει τα δικια του,αφου απευθυνεται σε χρηση με τετρακαναλο ενισχυτη αυτοκινητου. Παντως,φτηνοτερη λυση δεν νομιζω να βρεις. Σαφως και μπορεις να φτιαξεις οτι και οπως το θελεις,αλλα προβλεπω η μελλοντικη αγγελια πωλησης του αυτοκινητου να λεει: Πωλουνται vuμετρα με δωρο αυτοκινητο...
Για να μην σε απογοητευω παντως και αφου εχεις την διαθεση να ασχοληθεις,βγαλε προσεκτικα τα οργανα απο το κασετοφωνο,ταιριαξε τα οπως σου αρεσουν στο ταμπλο του αυτοκινητου και ασε την συνδεσμολογια για το τελος,θα σε βοηθησω εγω. Οταν εισαι ετοιμος,στειλε μου pm. Καλη επιτυχια:)
 


Μηνύματα
15
Reaction score
2
Τελικα μαλλον θα παω σε ετοιμη λυση,μιας και το ηλεκτρονικο δεν το εχω...
θα παω μεχρι εδω να ρωτησω,και εαν μπορω να συνεχισω το επιχειρω...!!!
vu meter = http://www.smartkit.gr/stereo-vu-meter.html
τροφοδοτικο = http://www.smartkit.gr/stabilised-power-supply-12v-0-5a-m.html
και μετα σε καποιον εγκαταστατη,για να τα συνδεσουμε ολα μαζι!!!!
Εξοδους rca εχω 3 5v και ειναι πιασμενες οι 2 !
μπορω να συνδεσω την τριτη πανω του... σωστα?
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Λογικα ναι δεν θα εχεις προβλημα.
Καλο θα ειναι να δεις μηπως αυτη η εξοδος ειναι μονο για sub και ειναι διαφορετικο το αποτελεσμα λογο του οτι δεν θα εχεις σημα απο ολες τις συχνοτητες παρα μονον του μπασου
 


Μηνύματα
15
Reaction score
2
Και για να μην ξεχνιομαστε.... που ξεχαστηκαμε αρκετα δηλαδη,το εγχειρημα ολοκληρωθηκε!!!! τα vu ειναι αυτα απο το deck της pioneer, η πλακετα που τα ζωντανεψε ειναι αυτη και μπορω να πω οτι το αποτελεσμα με εξιταρει λιγο!!! χαχαχα!!!! πολυ το χαιρομαι!!!το μονο προβλημα ειναι πως επειδη εχω χαμηλωσει την ευαισθησια ωστε στις δυνατες εντασεις να μην παει στα κοκκινα,δεν εχω μεγαλο ευρος κινησης της βελονας!! το συγκεκριμενο board ειχε και την συνδεσμολογια για το απο που παιρνω τι,καθως και για led λαμπακι να βαλω!!!
ενταξει,δεν ειναι σαν τα mc ή τα denon αλλα κατι ειναι για μενα!!
Τελςο να ευχαριστησω ολους οσους ειχαν την ευγενη καλοσυνη να μου υποδειξουν 2-3 πραγματακια...
 



Μηνύματα
15
Reaction score
2
IMG_20150322_232633.jpg IMG_20150322_232755.jpg IMG_20150322_232755_1.jpg IMG_20150322_232832.jpg IMG_20150324_091045.jpg
οριστε και μερικες φωτο,βεβαια εχει δουλεια ακομα,ενα καλυτερο εξψτερικο περιβλημα που μαλλον θα ειναι καποια αερογραφια,ή καποιο ομορφο αυτοκολητο ή κανενα υδρογραφικο καθως και αλλαγω των led με teal αντι
πρασσινου!!!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top