Νεα floorstanding ηχεια 2 δρομων

Μηνύματα
68
Reaction score
18
καλημέρα,

είμαι στην ευχαριστη θεση να σας παρουσιασω την δουλεια μου στα νεα ηχεια 2 δρομων που εφτιαξα απο το μηδεν :dance2::bigboss::beach::):):):):):):)
 

Attachments

  • 175,4 KB Προβολές: 1
  • 193,1 KB Προβολές: 1
  • 118,9 KB Προβολές: 1
  • 101,3 KB Προβολές: 1
  • 201,4 KB Προβολές: 1


Μηνύματα
68
Reaction score
18
και το πολυ καλο ειναι οτι αυτο που ακουω μου αρεσει!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
για ριξτε καμια ιδεα για χρωμα και φινιρισμα γιατι ειχα στο μυαλο μου να το κανω οπως τα επιπλα μου αλλα δεν θελω να χαντακωσω τα μεγαφωνα μεσα σε μαυριλα....
 


I

iason

Guest
Χωρίς να είμαι και ειδικός καλή δουλειά φαίνετε οσο για το χρώμα Μαύρο οπως είπε και ο φίλος ο Freaklight;)
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Χωρίς να είμαι και ειδικός καλή δουλειά φαίνετε οσο για το χρώμα Μαύρο οπως είπε και ο φίλος ο Freaklight;)
ουτε εγω ειμαι ο ειδικος και ειναι τα πρωτα μου ηχεια σε τετοια φαση αλλα το ακουστικο αποτελεσμα μου επιβεβαιωνει οτι εχει γινει καλη δουλεια τελικα. οσο για το χρωμα και εγω του μαυρου ειμαι γενικως αλλα δεν θα ηταν ωραιο να ξεχωριζουν τα μεγαφωνα??? :errwhat:
 


Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.152
Κάποιες παρατηρήσεις-συμβουλές...
Γιατί γέμισες REFLEX καμπίνα με ηχοαπορροφητικό υλικό?
Flush mounting στα μεγάφωνα?κοινώς "πατούρα".
Ποιά είναι τα μεγάφωνα και πού έχεις κροσσάρει?
Ρίξε και μια ματιά εδώ http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm σχετικά με την τοποθέτηση πηνίων.
+1 για το carbon look...
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Κάποιες παρατηρήσεις-συμβουλές...
Γιατί γέμισες REFLEX καμπίνα με ηχοαπορροφητικό υλικό?
Flush mounting στα μεγάφωνα?κοινώς "πατούρα".
Ποιά είναι τα μεγάφωνα και πού έχεις κροσσάρει?
Ρίξε και μια ματιά εδώ http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm σχετικά με την τοποθέτηση πηνίων.
+1 για το carbon look...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Αν και μου φαινεται λογικο λογω πηνιων αλλα δεν ειχα σκεφτει οτι ειναι πολυ κοντα. Στην ουσια τι χανω με αυτο??? Πατουρα δεν εχω κανει, χρειάζεται για ακουστικο λογο???
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Οπως λεει και ο φιλος Pault,εχεις κλεισει την οπη,τι νοημα εχει αφου ειναι reflex?
H πατουρα ειναι καθαρα θεμα ομορφιας.
το cross πως το εκανες? χωρις μετρησεις?
Ολα αυτα στα λεω γιατι τα περασα και εγω,ελεγα οτι καλα ακουγεται μεχρι που ακους το "σωστο" και καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα!
τωρα αν εισαι ευχαριστημενος και δεν σε χαλαει το αποτελεσμα,ολα οκ!
Ασε που το αυτι συνηθιζει...
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Οπως λεει και ο φιλος Pault,εχεις κλεισει την οπη,τι νοημα εχει αφου ειναι reflex?
H πατουρα ειναι καθαρα θεμα ομορφιας.
το cross πως το εκανες? χωρις μετρησεις?
Ολα αυτα στα λεω γιατι τα περασα και εγω,ελεγα οτι καλα ακουγεται μεχρι που ακους το "σωστο" και καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα!
τωρα αν εισαι ευχαριστημενος και δεν σε χαλαει το αποτελεσμα,ολα οκ!
Ασε που το αυτι συνηθιζει...
Δεν εχω καταλαβει ποια οπη εκλεισα..
μετρησεις οχι δεν εχουν γινει. Το μόνο που εκανα ειναι δοκιμες με μερικα πηνια και πυκνωτες και κατεληξα όπως το εχω τωρα με το ακουσμα. Προφανως καποιος γνωστης θα έβγαζε καλύτερο αποτέλεσμα. Το μονωτικο μου ειπαν οτι καλο θα ηταν να υπάρχει και οτι δεν χαλαει τα λίτρα.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Δεν εχω καταλαβει ποια οπη εκλεισα..
μετρησεις οχι δεν εχουν γινει. Το μόνο που εκανα ειναι δοκιμες με μερικα πηνια και πυκνωτες και κατεληξα όπως το εχω τωρα με το ακουσμα. Προφανως καποιος γνωστης θα έβγαζε καλύτερο αποτέλεσμα. Το μονωτικο μου ειπαν οτι καλο θα ηταν να υπάρχει και οτι δεν χαλαει τα λίτρα.
Eννοω την τρυπα για την εκτωνοση του αερα των μεγαφωνων.
 





Μηνύματα
68
Reaction score
18
Τι να σου πω... απο γνωμες παντως διαβασα παρα πολλα και κατεληξα σε κάτι τέτοιο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Η πατούρα δεν είναι θέμα ομορφιάς,έχει σχέση με το diffraction κυρίως στα tweeter...
http://www.zaphaudio.com/mtg-surface.html.
Αυτό ακριβώς...
Ανάλογα την απόσταση της ακμής του μεγαφώνου υψηλών σε σχέση με το ακουστικό κέντρο του μεγαφώνου, <<πετάει>> μια αιχμή στη απόκριση γύρω στους 6-7 KHz που μπορεί να φτάσει και τα 5-6 db.
Ακούγεται πολύ ενοχλητικό αυτό.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Τι να σου πω... απο γνωμες παντως διαβασα παρα πολλα και κατεληξα σε κάτι τέτοιο.
Δυστυχώς στο διαδίκτυο βρίσκεις από σωστά πράγματα μέχρι σκουπίδια από τον κάθε άσχετο.
Για να μπορείς να ξεχωρίζεις τι είναι το κάθε τι χρειάζεται μεγάλη εμπειρία.

Επίσης η καμπίνα σου είναι εντελώς λάθος.
Έχεις δει κάποιο ηχείο με ribbon μονάδα υψηλών, να έχει τέτοια απόσταση το τουίτερ από τη μονάδα μεσαίων?
Δεν θα δεις κανένα. Αυτό γιατί το ribbon στον κατακόρυφο άξονα έχει μικρή γωνία ακτινοβολίας.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.601
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top