Απορια για digital volume control

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Ερωτηση: εχουμε ενα digital volume control που λειτουργει με bit reduction. Και βολευει (πολυ λογω του τηλεχειρισμου!). Εφοσον το DAC ειναι 24bit upsampling (στο Cambridge audio 752bd), οταν παιζουμε μουσική 16bit πχ cd, αυτα τα 8 bit (24 μειον 16) δινουν καποιο περιθωριο σε db για μειωση του volume χωρις σημαντικο επηρεασμο της ποιοτητας? Σε διαφορα sites λενε πως 6db=1 bit, αρα μεχρι 6 επι 8=48db μειωση ειμαστε ΟΚ. Αλλου λενε για quantization errors, S/N ratio του DAC και αλλα δυσκολα. Αν μειωνω μεχρι 30db ειμαι ΟΚ, ?
Ευχαριστω
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ένα καλό αναλογικό volume είναι καλύτερο από το ψηφιακό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Καταλαβαίνω. Αλλα εχω τηλεχειρισμό μονο στο ψηφιακό. Γι αυτο ρωτάω.
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.232
Ο υπολογισμός σου είναι σωστός. Για όσα bit "περισσεύουν" από την ανάλυση είσαι καλά. Σε πιο χαμηλές εντάσεις θα χαλάει η ποιότητα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Ωραια! εχω το maximum του ενισχυτή στα 80db average. Μείον 30- άντε 35 παω σε τόσο χαμηλές εντάσεις που έτσι κι αλλιώς είμαι δίπλα στο noise floor του δωματίου (περιπου 36) όποτε η ποιότητα πάει περίπατο . Σωστά?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αν η διαφορά στην πληροφορία δεν σου είναι ακουστη τότε δεν εχει νόημα να πας σε κάτι άλλο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Ευχαριστω για τα "καθησυχαστικά" μηνύματα... Εφοσον ισχυει οτι τα extra 8 bits μπορουν να χρησιμοποιηθουν για 30db digital μειωση στάθμης δεν χρειαζεται να σηκωθώ απο την πολυθρονα:beach: οταν φωνάζει η γυναίκα απο το αλλο δωματιο: ¨ΠΙΟ ΣΙΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!".
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δωκε της ενα χαρτζηλικι για τον χοντο οταν γκαζωνεις .....και ολα μελι γαλ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Απομάκρυνση του δωματίου της γυναίκας. Όσο πιο μακριά, τόσο το καλύτερο. Εγγυημένη λύση.
δωκε της ενα χαρτζηλικι για τον χοντο οταν γκαζωνεις .....και ολα μελι γαλ
Φυσικα κυριοι, αυτές ειναι οι πραγματικές βελτιωσεις ενος συστηματος! Βελτιωσεις που ακουγονται αμέσως, οχι σαν κατι αλλες που τεντωνεις τα αυτια να καταλαβεις τι χρυσοπληρωσες!

Αγαπητε Κωστα, την αλλη βδομαδα δινω ενα χιλιαρικάκι για κατασκευη με μονωμενες γυψοσανιδες και σουπερ-ντουπερ πορτα για απομόνωσή μου στον κατω οροφο-η παραγγελια εχει ηδη γινει

Αγαπητέ argi, εχω δωσει πιστωτική για το Hondos...

Ετσι γινονται οι σωστες ακροάσεις:party:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top