Πρόβλημα σε εγκατάσταση φυσικού αερίου

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Γεια σας. Έχω κάποια θεματάκια με το φυσικό αέριο στο σπίτι μου και θα θελα τα φώτα σας. Λοιπόν , η εγκατάσταση έγινε πριν 6 μήνες και συνέδεσαν τους συλλέκτες με ένα σώμα( αν και εγώ είχα ζητήσει να μην γίνει έτσι).
Δεν επέβλεπε κανείς μιας και δούλευα εκτός και μόλις προχτές πέρασα από το σπίτι. Η νοικιάστρια τόσο καιρό δεν μου λεγε ότι αντιμετώπιζε προβλήματα: Αργούν να ζεσταθούν τα καλοριφέρ και δεν ζεσταίνονται ομοιόμορφα ( άλλα πολύ ζεστά και άλλα όχι τόσο). Το θέμα είναι τι κάνω τώρα. Μπορώ να αλλάξω τον τρόπο σύνδεσης ή δεν θα δεχτεί η ΔΕΠΑ; Αν κλείσουμε οριστικά κάποιο καλοριφέρ,π.χ. του μπάνιου , θα βελτιωθεί η κατάσταση; Αυτό το ρωτάω γιατί έμαθα ότι αυτή η '' μπακαλίστική'' σύνδεση μπορεί να λειτουργεί σωστά με 4-5 σώματα.
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.640
δηλαδη αντί να βαλουν την παροχή του νερού στον συλλέκτη (έχει συλλέκτη το διαμέρισμα?- χρονολογία κατασκευής?) συνδέσανε απλά ένα σώμα κοντα στον λέβητα και μάλιστα του μπάνιου?

η δεπα παντως δεν σχετιζεται με το θεμα , γιατι η οποια αλλαγή θα γίνει στο κύκλωμα του νερού και όχι του αερίου

αν συνδεθεί πάντως σωστά στον συλλέκτη θα είναι αισθητή η διαφορά. υπόψην τα μονοσωλήνια συστήματα ειθιστε να έχουν κλάδους με 2 η και 3 σώματα στην σειρά οπότε όταν απλά συνδέεις τον λέβητα σε ένα σωμα και περιμένεις να πάει το νερό παντού είναι απίθανο να δουλέψει (πχ άλλα σώματα ζεστά άλλα όχι κλπ)
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Γεια σας. Έχω κάποια θεματάκια με το φυσικό αέριο στο σπίτι μου και θα θελα τα φώτα σας. Λοιπόν , η εγκατάσταση έγινε πριν 6 μήνες και συνέδεσαν τους συλλέκτες με ένα σώμα( αν και εγώ είχα ζητήσει να μην γίνει έτσι).
Δεν επέβλεπε κανείς μιας και δούλευα εκτός και μόλις προχτές πέρασα από το σπίτι. Η νοικιάστρια τόσο καιρό δεν μου λεγε ότι αντιμετώπιζε προβλήματα: Αργούν να ζεσταθούν τα καλοριφέρ και δεν ζεσταίνονται ομοιόμορφα ( άλλα πολύ ζεστά και άλλα όχι τόσο). Το θέμα είναι τι κάνω τώρα. Μπορώ να αλλάξω τον τρόπο σύνδεσης ή δεν θα δεχτεί η ΔΕΠΑ; Αν κλείσουμε οριστικά κάποιο καλοριφέρ,π.χ. του μπάνιου , θα βελτιωθεί η κατάσταση; Αυτό το ρωτάω γιατί έμαθα ότι αυτή η '' μπακαλίστική'' σύνδεση μπορεί να λειτουργεί σωστά με 4-5 σώματα.
Η πολυκατοικία είναι 10ετίας. Λοιπόν, η σύνδεση έχει ως εξής: Λέβητας στο μπαλκόνι και σύνδεση του με σώμα και μπόιλερ( το οποίο καταργήθηκε πλέον) και οι συλλέκτες συνδέθηκαν με άλλο σώμα στο σαλόνι. Το διαμέρισμα έχει συνολικά 6 σώματα.Είπα πιο πάνω για το σώμα του μπάνιου γιατί δεν το χρειαζόμαστε τόσο. Τι σόι σύνδεση είανι αυτή που έκαναν;
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Έδειξα το post σε συγγενή μου που είναι επαγγελματίας, πιστοποιημένος σε εγκαταστάσεις φυσικού αερίου και εξπέρ σε τέτοια θέματα, ο οποίος μου είπε ότι η περιγραφή σου δεν είναι σαφής, προφανώς διότι - δικαιολογημένα - δε γνωρίζεις τεχνικούς όρους. Εξαιτίας αυτού, μάλλον θα είναι και δύσκολο να κατανοήσει κανείς με ακρίβεια το πρόβλημα και να σε συμβουλεύσει έγκυρα με εξ αποστάσεως επικοινωνία, γραπτή ή τηλεφωνική. Προτείνει να αναζητήσεις κάποιον τεχνικό, κατά προτίμηση υδραυλικό, ο οποίος όμως να ξέρεις ότι κατέχει το αντικείμενο και είναι σωστός στη δουλειά του και να τον καλέσεις να έρθει να το δει. Αν διαθέτει την απαιτούμενη εμπειρία, με το που θα δει την εγκατάσταση θα καταλάβει αμέσως το πρόβλημα και επίσης θα ξέρει πώς να το αντιμετωπίσει.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Πιστεύω πως η εγκατάσταση πάσχει από το σύνδρομο της αυτοεταιροπολλαπλότητας των αντιστοίξεων της δομικής κομβικότητας. Για το νέο θέμα που έχει προκύψει με την Αλεξανδράτου, τι θα πρότεινες;

Αλήθεια σου λέω για την Αλεξανδράτου, σε ένα forum ήχου, έχεις 2 στα 2 posts με αέριο.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.706
Πιστεύω πως η εγκατάσταση πάσχει από το σύνδρομο της αυτοεταιροπολλαπλότητας των αντιστοίξεων της δομικής κομβικότητας. Για το νέο θέμα που έχει προκύψει με την Αλεξανδράτου, τι θα πρότεινες;

Αλήθεια σου λέω για την Αλεξανδράτου, σε ένα forum ήχου, έχεις 2 στα 2 posts με αέριο.
Δεν βλέπω γιατί δεν θα πρέπει να ανοίξει ο @sak1984 τέτοιο θέμα, από τη στιγμή που υπάρχει κατηγορία γενικών θεμάτων.

Εδώ έχουμε γίνει ανταγωνιστές της χρυσής ευκαιρίας στις αγγελίες...:)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.860
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top