Καμμενα woofer σε Mission 780 ..........

Μηνύματα
88
Reaction score
10
Παιδια γεια σας. εχω τα εν λογω ηχεια με καμμενα γουφερ το ενα απο αυτα ειναι και σκισμενο. οποτε για επισκευη ουτε λογος. εψαξα για καινουργια στην αντιπροσωπεια αλλα δεν υπαρχουν. το ερωτημα ειναι μπορω να βαλω καποια αλλα γουφερ που να δουλευουν σωστα και με καλο ηχο?

ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντησεις.......
 

Μηνύματα
278
Reaction score
15
Ψαχνε στο ebay - στην αγγλια ειχαν πουληθει παρα πολλα σιγουρα και θα βρεις
 

Μηνύματα
88
Reaction score
10
Ψαχνε στο ebay - στην αγγλια ειχαν πουληθει παρα πολλα σιγουρα και θα βρεις
φιλε μου σ ευχαριστω για την απαντηση.... ψαχνω και στο ebay αλλα ειμαι λιγο επιφυλακτικος γιατι μια παρτιδα απο αυτα τα γοοφερ ηταν ελαττωματικα οπως και τα δικα μου. εβγαλαν μετα για αντικατασταση καινουργια παρτιδα γουφερ που ειναι δυσκολο να βρεθουν πλεον ........
 

Μηνύματα
278
Reaction score
15
Δεν θελω να εμπλακω σε αντιπαραθεση.
Ειχα ενα ζευγαρι 780 οταν σπουδαζα στην αγγλια. Ολα τα μαγαζια του χωρου διαφημιζαν τα 780- εχουν πουληθει χιλιαδες ζευγαρια.

ελαττωματικο προϊον στην αγγλια= αποζημιωσεις και μεγαλες ζημιες στην εταιρια

δεν θελω να εμπλακω σε συζητηση τι σημαινει ελαττωματικα γουφερ, πως το αποδεικνυεις, ποιος φωστηρας ελληνας στο ειπε κλπ

ψαξε ενα ζευγαρακι απο ebay
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Απ οτι θυμαμαι το γουφερ του 780 που εβγαινε με μεταλλικο dust cap ειχε το προβλημα οτι καιγοταν ευκολα, αργοτερα αλλαξαν το dust cap και το προβλημα διορθωθηκε.
 

Μηνύματα
278
Reaction score
15
^ προκειται για ενα απο τα πιο καλοπουλημενα ηχεια στην αγγλια.
επομενως, θα υπαρχουν δεκαδες αναφορες για τα -οπως αναφερθηκαν- ελαττωματικα γουφερ.

μπορεις να δωσεις μερικα links με αναφορες σε ελαττωματικα woofer στα συγκεκριμενα?



(Οποιοδηποτε γουφερ μπορει να καει απο ψαλιδισμο- παραμορφωση του ενισχυτη - εδω μιλαμε για ελαττωμα ομως... )
 

Μηνύματα
88
Reaction score
10
φιλε μου το λεω απο προσωπικη εμπειρια ........ τα αγορασα το 2000...... μεσα στους δυο μηνες μου καηκαν και τα δυο γουφερ. παω καπου στο ελληνικο στην τοτε αντιπροσωπεια περνω δυο καινουργια τα ποια ειχαν και αυτα την ιδια τυχη. τα ειχα αφησει για καιρο ετσι μεχρι που πηρα τηλ στην αντιπροσωποια στην θεσσαλονικη και αυτοι μου ειπανε οτι αυτης της περιοδου τα γουφερ καποια ηταν ελλατωματικα και οτι τωρα εχουν φτιαξει καινουργια χωρις προβληματα. απλα δεν τα ειχαν και τα περιμεναν . προχθες πηρα παλι τηλ και δεν τα ειχαν........ παντως και στο ιντερνετ που εψαξα ειδα οτι πολλοι ειχαν τα δια προβληματα με εμενα ........ τι να πω? μαλλον ημουν ατυχος........
 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
To ξερω, θυμαμαι την ιστορια, τοτε υπηρχε αρκετα εκτεταμενη αναφορα στο ιντερνετ απο ιδιοκτητες με το συγκεκριμμενο προβλημα. Ειχα αλλαξει και γω στα δικα μου ενα, και το αποχωριστηκα λογω της συγκεκριμμενης ανασφαλειας παροτι επαιζε εξαιρετικα.
 

Μηνύματα
278
Reaction score
15
1. Υπαρχουν αναφορες για ξεκολλημενους κωνους keraform απο την αναρτηση , τα μεγαφωνα αντικατασταθηκαν εντος εγγυησης. (Ακομα και αν ξεκολλησει μπορεις στο κεντρο μεγαφωνου πχ να το επισκευασεις - το προβλημα το εχεις με τον κωνο που εσκισες για το σκισιμο (!) Του οποιου μαλλον δεν φταιει η mission)

2. Τα woofer των 780 παντα ειχαν phase plug και κωνο keraform.

3. Τα woofer αυτα ειναι της audax.
Η audax αντικατεστησε το keraform με aerogel. Επομενως το κοντινοτερο υψηλης ποιοτητας woofer ειναι αυτο.
Στο site της audax ή στο νετ γενικα ή στο ebay μπορεις να τα βρεις


Φθηνοτερη σωστη λυση: επισκευη του ενος μεγαφωνου και αγορα ενος απο ebay.
 
Last edited:

Μηνύματα
88
Reaction score
10
ωραια φιλε μου σ ευχαριστω ....... μηπως ξερεις πιο μοντελο ειναι διαφορετικα θα τους στειλω μαιλ να τους ρωτησω γιατι προτιμω να ειναι και τα δυο ιδια............
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top