Epson EH-TW9200

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Γεια σου απο οτι κατάλαβα έχεις τον epson και μπορείς ν με βοηθήσεις .Στο μαγαζί μου είπανε να ειναι τοποθετημένο κάτω απο το φωτιστικό για να μη βρίσκει γιατί όμως ;απο οτι βλέπω εχει πολυ μεγάλη κάθετη μετατόπιση φακού δλδ δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα αλλιώς τι νόημα εχει η κάθετη μετατόπιση ;προφανώς να περνάς εμπόδια .Το άλλο για να πάρω 106" (2,36χ1,33)40cm μαύρο bolder πάνω σε τι εύρος απόστασης έχω περιθώριο να το στήσω;Επίσης μου είπαν ο ασύρματος πομπός πρέπει να ειναι σε ύψος τουλάχιστον 40cm.Επισης όταν λέει τον ανοίγεις αργή να βρει σήμα για 20-30sec Εγώ όλες τις συσκευές τις έχω συνδεδεμένες πάνω στον δεκτή Yamaha όποτε στον ασύρματο δεκτή θα δώσω ενα hdmi φίλε θα εγώ θέματα με την ασύρματη δικτύωση ;γιατί δεν έχω περιθώριο να βάλω καλώδιο δεν μου αρέσουν τα καναλακια.Στον 6100 είχα διαβάσει κάπου οτι είχαν θεματάκια με την ασύρματη δικτύωση .Κατα τη γνώμη σου εγώ κάτοχος benq w1070 αξίζει να πάω εκεί;Ειναι πολλά τα λεφτά λογικά όμως σε σχέση με κάτι 4Κ τηλεορασεις που κυκλοφορούν στα ίδια λεφτά με τη μιςη εικονα αςε που δεν εχει νόημα ακόμα το 4κ
Ο διακόπτης που λες, λέγεται κομιτατέρ κι όχι αλε-ρετουρ. Αυτό που θέλεις γίνεται. Θα παίρνει ρεύμα από το φωτιστικό. Θα φωνάξεις ηλεκτρολόγο όμως και άσε τις μαγκιές με τα ρεύματα γιατί σε βλέπω να γίνονται τα μάτια σου προτζεκτοράκια και να προβάλλεις κογιότ και μπιπ-μπιπ στον απέναντι τοίχο.

Η ασύρματη μετάδοση παίζει σαν ενσύρματη, φτάνει να τηρούνται οι βασικές προϋποθέσεις: οπτική επαφή, μήκος, γωνία κτλ. Τα δικά μου απέχουν 5 μέτρα και λειτουργούν αδιάλειπτα!

Θα το ευχαριστηθείς!
 



Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Γεια σου απο οτι κατάλαβα έχεις τον epson και μπορείς ν με βοηθήσεις .Στο μαγαζί μου είπανε να ειναι τοποθετημένο κάτω απο το φωτιστικό για να μη βρίσκει γιατί όμως ;απο οτι βλέπω εχει πολυ μεγάλη κάθετη μετατόπιση φακού δλδ δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα αλλιώς τι νόημα εχει η κάθετη μετατόπιση ;προφανώς να περνάς εμπόδια .Το άλλο για να πάρω 106" (2,36χ1,33)40cm μαύρο bolder πάνω σε τι εύρος απόστασης έχω περιθώριο να το στήσω;Επίσης μου είπαν ο ασύρματος πομπός πρέπει να ειναι σε ύψος τουλάχιστον 40cm.Επισης όταν λέει τον ανοίγεις αργή να βρει σήμα για 20-30sec Εγώ όλες τις συσκευές τις έχω συνδεδεμένες πάνω στον δεκτή Yamaha όποτε στον ασύρματο δεκτή θα δώσω ενα hdmi φίλε θα εγώ θέματα με την ασύρματη δικτύωση ;γιατί δεν έχω περιθώριο να βάλω καλώδιο δεν μου αρέσουν τα καναλακια.Στον 6100 είχα διαβάσει κάπου οτι είχαν θεματάκια με την ασύρματη δικτύωση .Κατα τη γνώμη σου εγώ κάτοχος benq w1070 αξίζει να πάω εκεί;Ειναι πολλά τα λεφτά λογικά όμως σε σχέση με κάτι 4Κ τηλεορασεις που κυκλοφορούν στα ίδια λεφτά με τη μιςη εικονα αςε που δεν εχει νόημα ακόμα το 4κ


Η μετατοπιση του φακου βοηθαει αλλα δεν εχει ανακαλυφθει ακομα η μετατοπιση οθονης .
Ποιος σου ειπε οτι η μετατοπιση του φακου υπαρχει για να ξεπερνας εμποδια ? Θα κατεβασεις την δεσμη του φωτος που θα ριχνει ο φακος αλλα το πανι σου θα βρισκεται απεναντι σε συγκεκριμενο υψος . Εαν ειναι ψηλα θα προβαλεις κατω απο το πανι
 

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Σωστός το κατάλαβα ΕΣΥ έχεις εμπειρία απο τον 9200 η να μείνω στον benq w1070?
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Το λοιπόν, εάν τραβούσες ένα σχοινάκι από τον φακό έως το πάνω μέρος της οθόνης, θα χτυπούσε στο φωτιστικό; Έτσι δες το.
Αν το φωτιστικό είναι κοντά στον προβολέα θα χτυπούσε. Αν το φωτιστικό είναι κοντά στην οθόνη, δεν θα χτυπούσε.

Άνοιξε την οθόνη και πήγαινε με το κεφάλι σου εκεί που έχεις σκοπό να στήσεις τον προβολέα. Βλέποντας το πάνω μέρος της οθόνης, το φωτιστικό σε εμποδίζει; Αν εμποδίζει, κατέβασε λίγο το κεφάλι σου έως ότου να βλέπεις το πάνω μέρος της οθόνη ελεύθερα. Εκεί είναι το υψηλότερο σημείο που πρέπει να μπει ο φακός. Από και και κάτω το πας όσο θέλεις.

Το wireless δεν γνωρίζω πόση ώρα κάνει, εγώ τα ανοίγω όλα μαζί και μέχρι να ζεσταθεί η λάμπα είναι όλα έτοιμα.

Δεν θα έχεις πρόβλημα με το wireless αρκεί να υπάρχει οπτική επαφή, η απόσταση μεταξύ τους να είναι λιγότερη των 10 μέτρων και η γωνία από τη νοητή ευθεία του προβολέα σε σχέση με τον transmitter να μην ξεπερνά τις 30 μοίρες. Ιδανικά θα ήταν να είναι το ένα απέναντι από το άλλο. Εγώ δίχως να μπορώ να μετρήσω, νομίζω πως το έχω σε μεγαλύτερη γωνία από 30 και δεν έχω πρόβλημα.

Μη ρωτάς τις απόψεις του καθενός για τα μηχανήματα. "Opinions are like assholes" που είχε πει κι ο Κλιντ Ήστγουντ. Αφού έχεις δει πως παίζει το μηχάνημα, συνεκτιμάς εάν οι ευκολίες που σου παρέχει τις έχεις ανάγκη και παίρνεις την απόφαση. :drinks:
 

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Η απόσταση του προβολέα απο τον πομπό θα ειναι 4 μέτρα ύψος οροφή 2,60 ύψος προβολέα 2,20 ύψος πομποδέκτη 40cm στη ίδια ευθεία θα ειναι πόσες μοίρες κάνει;
 

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Ο προβολές θα ειναι κάτω απο το φωτιστικό και κάτω απο ενα δοκάρι 30cm που υπάρχει μπροστά του modem και ασύρματο τηλέφωνο υπάρχει σε άλλο δωματιο
 


Μηνύματα
176
Reaction score
10
Είμαι Μεσσαρά όρια ε;και δεν σου κάνει παρεμβολές τίποτα; Σε κούρασα αλλά να δε ρωτήσω έχω nova ,PS3.media player Dune,Apple TV τα έχω συνδέσει όλα δεν ενα δεκτή Yamaha Rx v377 και με ενα καλώδιο hdmi δίνω στον benq.Βλεπω οτι ο πομπός εχει πόλεις θυρες hdmi εγώ στην περίπτωση μου χρησιμοποιούν μόνο μια;και η εναλλαγή απο το δεκτή θα γίνετε όπως τώρα;Το κόστος λάμπας πόσο πάει για γνήσια πάντα και σε economy πόσο αντέχει;
 


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Ο πομπός έχει πολλές εισόδους και μια έξοδο ενσύρματη, εκτός της ασύρματης. Θα ήταν ένα καταπληκτικό switch για όσους δεν έχουν άλλο τρόπο διαχείρησης εισόδων και εξόδων.
Εσύ όμως θα το λειτουργείς όπως τώρα, δηλαδή θα τα διαχειρίζεται ο yamaha αυτά.

Η λάμπα κοστίζει περίπου 200 ευρώ και λέει πως αντέχει 5000 ώρες σε economy mode.

Δεν είμαι κάτοχός του, δεν τον έχω αγοράσει ακόμη!:lolsign::taunt::party:

Τον έχω από τα Χριστούγεννα :)
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
οταν με το καλο τον αγορασεις εγκαινιασε τον με ταινια του Κλιντ Ιστγουντ!! πολυ μου αρεσε αυτο που σου προβαλε ο Γιαννος το αποθηκευσα στον σκληρο:D

αδιαμφισβητητα εχει πολυ καλυτερα σκοτεινα πλανα παρεπιτωντως..και ναι τον εχω δει πλαι -πλαι με 1070 σε συνθηκες πολυ χαμηλου φωτισμου φυσικα..
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Σωστός το κατάλαβα ΕΣΥ έχεις εμπειρία απο τον 9200 η να μείνω στον benq w1070?

Σωστη απαντηση στην ερωτηση σου δεν υπαρχει πρεπει να αντιληφθεις οτι καθε τεχνολογια εχει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της αυτα ο καθε χρηστης τα αντιλαμβανεται ως θετικα ή αρνητικα αναλογα με τα γουστα του τις εμπειριες του και τον χωρο του ακομα και απο αυτα που θα τον πεισουν οι αλλοι οτι ισχυουν .
Ειναι δηλαδη αρκετα υποκειμενικο το ζητημα το μονο αντικειμενικο κομματι ειναι ο χωρος σου καθως εαν ειναι φωτεινος και με αντανακλασεις δεν θα ευχαριστηθεις σε μεγαλο βαθμο το καλυτερο μαυρο που ειναι το μεγαλυτερο πλεονεκτημα της τεχνολογιας lcd . Ενα αλλο βασικο κομματι ειναι η διαφορα χρηματων που θα πληρωσει κανεις αλλα και αυτο εχει να κανει με το ποσα λεφτα εχει στην τσεπη του .
Εαν ρωτας εαν ειναι καλυτερος προβολεας ο Epson ναι ειναι και λογικα αφου κοστιζει 2,5 φορες περισσοτερο .
Δεν ειναι ομως αυτο που λεμε value for money ο benq ειναι σιγουρα σε αυτο δεν χωραει αμφιβολια .
 

Μηνύματα
12.846
Reaction score
10.064
Και γιατί να τον εγκαινίασε με ταινία ιστουντ;
Γιατί αλλιώς δε θα στρώσει καλά η λάμπα και θα καεί πιο γρήγορα. Μερικοί λένε και για μετέπειτα ανομοιομορφία του πάνε, αλλά δε το πιστεύω.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Και γιατί να τον εγκαινίασε με ταινία ιστουντ;
γιατι οπως ειπε ο κλιντ "Opinions are like assholes" και επειδη ισως δε το καταλαβες αυτο η μεταφραση ειναι απο κατω το τελευταιο ποστ του svellinis.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
11
Τις προάλλες δοκίμασα στον προβολέα το HDMI,ίσα ίσα για τσεκάρω το 3D από panasonic Blu Ray player,όλα καλά και το έθαψα στη γυψοσανιδα.
Σήμερα τον έβαλα τον προβολέα κανονικά να χτυπήσει στον τοίχο(το πανί ακόμη) και έχω το εξής πρόβλημα :
κανένα μου player(mede8er, WD LIVE) και κυρίως PC δε μου δίνουν σήμα και ο προβολέας γράφει :HDMI NOT SUPPORTED.
Να σημειώσω ότι με τον W1070 δεν είχα 2 χρόνια πρόβλημα και οι ο προβολέας παίρνει σήμα από pioneer sc-lx 75 όπου κουμπώνουν όλες οι πηγές..
Και το pc τον χρησιμοποιώ πάρα πάρα πολύ..
Πείτε μου θέλω αλλαγή HDMI? 10ετιας χρειάζομαι minimum κενά τρύπα γυψοσανιδα που μόλις πλήρωσα!??
Σας παρακαλώ τη βοήθεια σας..
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.713
Για να βεβαιωθείς ότι φταίει το καλώδιο, και όχι ο Pioneer, σύνδεσε από την έξοδο HDMI του Pioneer μια τηλεόραση, ώστε να δεις αν κλειδώνει.

Αν έχεις εικόνα, φταίει το καλώδιο προς τον προβολέα (...ή ο προβολέας...). Αν όχι, φταίει η έξοδος HDMI του Pioneer.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.069
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top