Ποδήλατο


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Ναι, ναι, αυτό ακριβώς θα κάνω!:)

ΟΚ, δεν έχω πρόβλημα με τους καπνιστές, ας κάνουν ό,τι γουστάρουν, αλλά ρε φίλε, σε ποδηλασία είσαι, δεν μπορείς να ΜΗΝ ανάψεις τσιγάρο για 4-5 ώρες...; :smg:Ο τύπος μου έσπασε τα νεύρα, κυριολεκτικά.:headbang:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Αύριο πάω για εργομέτρηση - αν θέλετε, ανεβάζω τα αποτέλεσματα εδώ.

Την Τετάρτη (εκμεταλλευόμενος την αργία), πάμε για διαδρομή 200χλμ! Δεν μπορώ να περιμένω, λέμε! Το καλύτερο; Την Κυριακή, θα πάμε για άλλα 200χλμ!

Υ.Γ.: Ήρθε και το καινούριο ποδηλατικό κράνος!
 




Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
πήρα κρανακι εχθές απο τα λιντλ στα 12 ευρο

εφαρμόζει πάρα πολύ καλα , εχει κ λαμπιόνι απο πισω παρακαλώ!

και... μειντ ιν τζερμαν...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Το 1999 ο θρύλος του BMX Mat Hoffman, χρειαζόταν χειρουργική επέμβαση στο γόνατό του για να ξανανέβει στο ποδήλατό του και ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό ήταν να πληρώσει έναν Καναδό χειρούργο σε μετρητά, να κάνει την επέμβαση σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου, να του τρυπήσουν 15 εκατοστά το οστό με τρυπάνι και χωρίς αναισθητικό...

Ο 43χρονος αφηγείται την ιστορία του και την παρουσιάζει ο Taj Mihelich με κινούμενα σχέδια.


πηγή
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Ρε φίλε, τώρα που το λες, ανέφεραν μια τιμή αλλά δεν τη συγκράτησα. Προσπαθούσα να επαναφέρω τους παλμούς μου στο φυσιολογικό μετά από την όλη προσπάθεια, πού μυαλό να θυμάμαι τι μου είπαν. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι στα 360 Watts άντεξα 15 δευτερόλεπτα. Ελπίζω την επόμενη φορά να τα πάω καλύτερα. Πάντως, η όλη διαδικασία περιελάμβανε λιπομέτρηση, μέτρηση σωματικού βάρους, ζέσταμα, ευλυγισία, άλματα και στο τέλος ποδήλατο.

Αλήθεια, μία φορά το χρόνο είναι καλά να κάνω εργομέτρηση ή θα ήταν καλύτερα εάν έκανα μία εργομέτρηση κάθε έξι μήνες;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Αλήθεια, μία φορά το χρόνο είναι καλά να κάνω εργομέτρηση ή θα ήταν καλύτερα εάν έκανα μία εργομέτρηση κάθε έξι μήνες;
Αν κάνεις δύο φορές το χρόνο, η μία γίνεται όταν είσαι στη χειρότερη κατάσταση (απροπόνητος), συνήθως το χειμώνα, και η άλλη όταν είσαι στο peak. Έτσι βρίσκεις κάποιες τιμές "αναφοράς" που μπορείς να συγκρίνεις κάθε χρόνο για να βλέπεις τη βελτίωση σου.
Αν βέβαια είσαι πιο οργανωτικός, μπορείς να κάνεις όποτε θες και ενδιάμεσα, για να βλέπεις πώς αντιδρά το σώμα σου στην προπόνηση και τι μπορείς να αλλάξεις. Αν όμως το δεις τόσο σοβαρά, μετά θα χρειαστείς και βατόμετρο στο ποδήλατο και εκεί μπαίνεις σε άλλον κυκεώνα...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Πα πα πα πα, βατόμετρο στο ποδήλατο.....; Μακρυά κι αγαπημένοι ! Αυτά για τους αθλητές! Για εμένα που είμαι weekend warrior, καλή είναι και η εργομέτρηση!:)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ποσα πληρωσες ?
εδω εχει 42 ευρω
οσο για την <παρεα> την αλλη οφρα εχε μαζι σου ενα πουρο και δεν θα χασεις
οταν ανοιξει η μασατσουξε , εσυ ντουμανιασε τους
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Πλήρωσα €40 και το έκανα στο Κέντρο Αθλητικών Ερευνών Κύπρου.

Όσον για την παρέα... Το Σάββατο 04/04, θα διοργανώσω μια σύντομη road ποδηλασία (44χλμ) η οποία θα είναι απαιτητική λόγω του ανηφορικού πρώτου μέρους (περίπου 25χλμ). Μου πρότειναν από τον Όμιλο, να με συνοδεύσει ο leader αρχηγός της διαδρομής στο Ζύγι (αυτός με το τσιγάρο). Τους είπα, δεν έχω πρόβλημα, απλά εάν κάνει στάση για τσιγάρο πριν το σημείο ανασύνταξης, θα τον αφήσω πίσω, τόσο απλά!:)
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Έσπασα το προσωπικό record μου σήμερα! 214.8χλμ σήμερα! Λεπτομέρειες αύριο.
Για πάμε:

Λοιπόν, ξεκινήσαμε 13 ποδηλάτες. Το "πνεύμα" της ποδηλασίας ήταν ξεκάθαρο από την αρχή: Πάμε για να "γράψουμε" τα χλμ χωρίς βιασύνες και χαζή σπατάλη δυνάμεων - κάτι το οποίο σήμαινε ότι η ποδηλασία θα ήταν "χαμηλής έντασης", ήτοι μέσος όρος ταχύτητας περίπου 21χλμ/ώρα. Προγραμματισμένες στάσεις 5 λεπτών στις 2 και στις 4 ώρες, στάση 20 λεπτών στις 5 ώρες ή στα 100χλμ (όποια συνθήκη ικανοποιόταν πρώτη), στάσεις 5 λεπτών στις 6 και στις 8 ώρες.

Η ποδηλασία ήταν περιπετειώδης! Από τους 13 που ξεκινήσαμε, τερματίσαμε 9. Ένας ποδηλάτης στα 40χλμ έπρεπε να γυρίσει πίσω, ένας δεύτερος μόλις φτάσαμε Λάρνακα αποφάσισε ότι πηγαίναμε πολύ αργά (τον καταλαβαίνω, ο άνθρωπος προπονείται για τρίαθλο, οπότε εφόσον δεν πηγαίναμε με την συνηθισμένη για αυτόν ταχύτητα προπόνησης, μας εγκατέλειψε), μια τρίτη ποδηλατούσε για αρκετή ώρα με πονοκέφαλο και τάσεις για εμετό (μας ενημέρωσε λίγο μετά τις 6 ώρες...), οπότε "ξεστρατήσαμε" λίγο μέχρι να την φέρουμε πιο κοντά στο σπίτι της (κάπου στη Λάρνακα) και ο τελευταίος, μιας και περνούσαμε από το σπίτι του πριν να καταλήξουμε στο σημείο εκκίνησης, έμεινε πίσω για να πάει σπίτι του.

Σε αρκετά σημεία. στο πρώτο μέρος της διαδρομής, είχαμε αντίθετο αέρα για αρκετό διάστημα, τον οποίον - ευτυχώς - δεν "παλέψαμε" διότι θα μας "διέλυε" (κοινώς, θα κουραζόμασταν αρκετά προσπαθώντας να διατηρήσουμε το ρυθμό μας κόντρα στον αέρα, κάτι το οποίο θα έκανε την επιστροφή πολύ δύσκολη). Παρόλα αυτά, τερμάτισα με 22.2χλμ/ώρα μέσο όρο ταχύτητας κάλυψα τα 214.87χλμ σε 9 ώρες και 41 λεπτά, καίγοντας 6087 (!!!) θερμίδες! Θεωρώ ότι όλοι είχαμε δυνάμεις για να πηγαίναμε πιο γρήγορα και να καλύπταμε την απόσταση σε λιγότερη ώρα, αλλά ας όψεται ο χαρακτήρας προετοιμασίας της συγκεκριμένης ποδηλασίας. Βλέπετε προετοιμαζόμαστε για το τριήμερο της Πρωτομαγιάς, θα πάμε Πάφο μέσω Τροόδους (βουνό) την πρώτη μέρα, θα ποδηλατήσουμε περίπου 6 ώρες τη δεύτερη μέρα και την τρίτη θα επιστρέψουμε Λευκωσία μέσω Λεμεσού.

Αυτό το Σ/Κ προβλέπονται βροχές πανταχόθεν, οπότε μάλλον θα κάτσω σπίτι... Ούφ!

Μερικές φωτογραφίες:

(στη δεύτερη στάση - διακρίνεται ο leader της διαδρομής κι εγώ δεξιά με το μπλουζάκι RUSH και το διαστημικό κράνος)

an_4.jpg


(στην εικοσάλεπτη στάση, στο λιμανάκι της Αγίας Νάπας - διακρίνονται ο κολλητός συνποδηλάτης κι εγώ στα αριστερά)

an_1.jpg


(στην πορεία της επιστροφής στη Λευκωσία - διακρίνονται ο leader της διαδρομής, μια από τις κοπέλες που ήρθαν στη διαδρομη και πίσω της εγώ)

an_3.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
podilato.jpg



Μετά απο 3 μήνες έκανα ξανά βολτίτσα......ελπίζω να μην ξαναχαλάσει ο καιρός...να ζεστάνει και λίγο για να μπορώ να βγάινω πρωινά πριν τη δουλειά...
Τα χιλιόμετρα είναι ....ταπεινά (μόλις 20 :oops: ) αλλά δεν βαριέσαι....αγάλι αγάλι...!!!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Από μένα, συγχαρητήρια! Εύχομαι αυτήν την φορά να βοηθήσουν οι συνθήκες και να μην το παρατήσεις (= τουλάχιστον 1 βόλτα την εβδομάδα)! Για τα χιλιόμετρα, μην ανησυχείς, όπως λες κι εσύ, "αγάλι αγάλι" και θα έρθουν περισσότερα!

Θες να μας πεις λίγα λόγια το ποδήλατο;

Υ.Γ.: Ήθελα να πάω δουλειά με το ποδήλατο, αλλά έπιασε να βρέχει από τα ξημερώματα μέχρι και την ώρα που έφυγα για δουλειά... Γ@μώτο! Άντε να δούμε, μήπως τα καταφέρω αύριο (καιρού επιτρέποντος).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top