Ποδήλατο

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Δεν το παρατάω....απλά λόγο χρόνου είναι δύσκολο βολτάρω όποτε θέλω...και οι μόνες ώρες που είναι πραγματικά ελεύθερες απο υποχρεώσεις (με φώς ημέρας βέβαια) είναι οι πρωινές-πρωινές πριν την δουλειά. Ισως μετά ΣΚ αλλά εκεί υπάρχει και το ''ψώνιο''...το ψαροντούφεκο....!!! Τώρα που στρώνει ο καιρός θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Το ποδήλατο είναι UNIVEGA, παλιό μοντέλο (μπορεί και 10 χρόνια πίσω δεν ξέρω σίγουρα), το οποίο και το αγόρασα σε πολύ καλή τιμή ακριβώς επειδή είχε ξεμείνει.

Univega Via Strato Pro Frame: 700C Race 7005 Fastrax Alloy, triple butted,
Deltabox I Fork: Carbon Race circuit /
Rear Derailleur: Shimano Ultegra RD-6600 30-speed
Front Derailleur: Shimano Ultegra FD-6603
Shifters: Shimano Ultegra ST-6603
Cassette: Shimano Ultegra CS-6600
Bottom Bracket: Shimano Ultegra FC-6603
Chain: Shimano Ultegra CN-6600
Handlebar: Ritchey Pro Road Stem: Ritchey Pro Road
Headset: FSA Orbit
Saddle: Selle Italia Sirius Kit 1
Seatpost: Ritchey
Pro Road Brakes: Shimano Ultegra BR-6600
Wheelset: Fulcrum Racing


Αυτό που μου έκανε εντύπωση (όντας όμως άσχετος) είναι το πως ''τσουλάει'' στον δρόμο...με 1-2 πεταλιές
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
Μια χαρά! Για τα χρόνια του, μια χαρά σε πάει! Πιθανολογώ ότι ο λόγος που "τσουλάει" με 1-2 πεταλιές είναι συνδυασμός μικρού (όσο γίνεται σε αλουμινένιο ποδήλατο) βάρους και των τροχών της Fulcrum.

Η αλλαγή τροχών είναι μία από τις αναβαθμίσεις που σκέφτομαι να κάνω και στο δικό μου, σε βάθος χρόνου.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Δεν έχω παράπονο και φυσικά ουτε απαιτήσεις....
Και επειδή δεν έχω πείρα στο κομμάτι ποδήλατο, άκόμα και τώρα όταν το παίρνω στα χέρια μου κάνει πολύ εντύπωση το πόσο ελαφρύ είναι.
Αν κατάλαβα καλά για τους τροχούς το είπες για καλό ε...;;; :hi:

Πάντως την ημέρα που το αγόρασα ήταν στο μαγαζί και ένα παλικάρι και το "παίνεψε"...λέγοντας ότι αν και λίιιιγο ρετρό, παρόλα αυτά είναι πολύ καλό ποδήλατο που στην εποχή του μπορεί να πήγαινε πάνω απο 2000...( :o:o)....
Μετά μου είπαν πως αυτό το παλικάρι είναι ο Περικλής Ηλίας ...τι στο καλό...κάτι ξέρει παραπάνω απο εμένα...:lolsign:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
Ποδήλατο με βοηθητικές να μου πρότεινε ο Περικλής Ηλίας, θα το αγόραζα με κλειστά μάτια, χαχαχαχαχα! Μια χαρά, άμα το είχε σε εκτίμηση ο Περικλής, τι άλλο θες;:D

...και ναι, αυτό για τους τροχούς, για καλό το είπα! Είναι ένα από τα σημεία τα οποία προσθέτουν αρκετό βάρος στο ποδήλατο και είναι (σχεδόν, καθολικά) το πιο συχνό σημείο αναβάθμισης, με το ανάλογο - ενίοτε υψηλό - κόστος...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Πάντως έχω μεγάλο θέμα με τα αδέσποτα Σαλαμίνα...και πρέπει να βρώ μια λύση γιατί στην ουσία δεν μπορώ να κάνω βόλτα όταν πέσει ο ήλιος και μέτα.

Το Σάββατο, και ενώ μου απομένουν ούτε 70 μέτρα απο μια ανηφόρα του ενός χιλιομέτρου, μου πετάχτηκε ένα καλόσκυλο και αναγκάστηκα να σταματήσω και να κατέβω κόβοντας έτσι τον ρυθμό μου....είδα και έπαθα για να κάνω τα τελευταία μέτρα και να πίασω ίσωμα....
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Άλλο θεματάκι τώρα που σχετίζεται με το ποδήλατο και τις βόλτες μου.

Είμαι κάτοχος εδώ και χρόνια του Polar RS400.
Πλέον χρησιμοποιώ στο ποδήλατο και όχι μόνο την εφαρμογή Endomondo στο κινητό μου για να καταγράφω τα δεδομένα.
Σκέφτικα λοιπόν μιας και η εφαρμογή συνεργάζεται με παλμογράφους του εμπορίου, να τα συνδυάσω και να έχω και δεδομένα παλμών στην εφαρμογή.
Μίλησα με τον εδώ αντιπρόσωπο της Polar και μου λέει ότι η ζώνη/πομπός που έχει το ρολόι μου δεν συνεργάζεται με κινητά και πρέπει να άρω άλλο μοντέλο πιο εξελιγμένο ( το H7 με κόστος 70-80 ευρώ), το οποίο όμως δεν θα συνεργάζεται με το ρολόι μου. Δλδ πρέπει να έχω 2 ζώνες/πομπούς. Μία για να την δουλέυω με το ρολόι και μία για να την δουλέυω με το κινητό...........
Έστειλα και ένα μήνυμα στην Polar (μέσω Facebook) και μου απάντησαν το ίδιο....
Και πάνω που έχω απογοητευτεί....πέφτω πάνω σε αφτό το link απο το site της polar

http://www.polar.com/en/support/compatibility_with_my_Polar?product_id=123&category=faqs

Αν κλικάρετε στο (+) τέρμα δεξιά απο το Compatible heart rate sensors, ανοίγει μια λίστα και κάτω είναι το rs400 το οποίο είναι συμβατό με τον πομπό H7..... :headbang:

Και συνεχίζοντας το ψάξιμο πέφτω πάνω και σε αυτό:
http://fitnesselectronicsblog.com/2012/06/26/polar-h7-press-release-from-polar/

Τί να υποθέσω τώρα εγώ ο δόλιος....;;;
Φυσικά είναι βλακεία να έχεις 2 ζώνες κλπ...αν είναι να τα δώσω τα ευρώ να πάρω μια και να κάνω δουλειά είτε με το ρολόι έιτε με την εφαρμογή είτε με τα 2...οκ....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
Να υποθέσεις ότι μια δοκιμή, θα σε πείσει!

Γιατί δεν κάνεις απλά μια δοκιμή για να δεις εάν η ζώνη/πομπός αναγνωρίζεται από το κινητό σου ή όχι - χωρίς να λαμβάνεις υπόψη links και απαντήσεις στο facebook;:) Εάν δουλέψει, είσαι ΟΚ, εάν δεν δουλέψει, εξετάζεις άλλη λύση!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Δεν το παρατάω....απλά λόγο χρόνου είναι δύσκολο βολτάρω όποτε θέλω...και οι μόνες ώρες που είναι πραγματικά ελεύθερες απο υποχρεώσεις (με φώς ημέρας βέβαια) είναι οι πρωινές-πρωινές πριν την δουλειά. Ισως μετά ΣΚ αλλά εκεί υπάρχει και το ''ψώνιο''...το ψαροντούφεκο....!!! Τώρα που στρώνει ο καιρός θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Το ποδήλατο είναι UNIVEGA, παλιό μοντέλο (μπορεί και 10 χρόνια πίσω δεν ξέρω σίγουρα), το οποίο και το αγόρασα σε πολύ καλή τιμή ακριβώς επειδή είχε ξεμείνει.

Univega Via Strato Pro Frame: 700C Race 7005 Fastrax Alloy, triple butted,
Deltabox I Fork: Carbon Race circuit /
Rear Derailleur: Shimano Ultegra RD-6600 30-speed
Front Derailleur: Shimano Ultegra FD-6603
Shifters: Shimano Ultegra ST-6603
Cassette: Shimano Ultegra CS-6600
Bottom Bracket: Shimano Ultegra FC-6603
Chain: Shimano Ultegra CN-6600
Handlebar: Ritchey Pro Road Stem: Ritchey Pro Road
Headset: FSA Orbit
Saddle: Selle Italia Sirius Kit 1
Seatpost: Ritchey
Pro Road Brakes: Shimano Ultegra BR-6600
Wheelset: Fulcrum Racing


Αυτό που μου έκανε εντύπωση (όντας όμως άσχετος) είναι το πως ''τσουλάει'' στον δρόμο...με 1-2 πεταλιές
Το μόνο που δεν μας είπες είναι το πόσο το αγόρασες. Μια χαρά ποδήλατο είναι. Φαντάσου πως οι τροχοί που φοράει είναι οι εισαγωγικοί της Fulcrum 7 το μοντέλο τους, που βέβαια είναι θυγατρική της Campagnolo και αυτό από μόνο του λέει πολλά!!!
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Να υποθέσεις ότι μια δοκιμή, θα σε πείσει!

Γιατί δεν κάνεις απλά μια δοκιμή για να δεις εάν η ζώνη/πομπός αναγνωρίζεται από το κινητό σου ή όχι - χωρίς να λαμβάνεις υπόψη links και απαντήσεις στο facebook;:) Εάν δουλέψει, είσαι ΟΚ, εάν δεν δουλέψει, εξετάζεις άλλη λύση!
Η ζώνη που έχω σίγουρα δεν είναι συμβατή με το κινητό γιατί δεν είναι τεχνολογίας bluetooth.
Η εύκολη λύση είναι να πάρω μια ζώνη που θα συνεργάζεται με το κινητό και την εφαρμογή και τέλος....αλλά έτσι ουσιαστικά θα παροπλίσω το ρολόι και είναι αμαρτία.....
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Το μόνο που δεν μας είπες είναι το πόσο το αγόρασες. Μια χαρά ποδήλατο είναι. Φαντάσου πως οι τροχοί που φοράει είναι οι εισαγωγικοί της Fulcrum 7 το μοντέλο τους, που βέβαια είναι θυγατρική της Campagnolo και αυτό από μόνο του λέει πολλά!!!
Το αγόρασα 800...νομίζω ότι σε σχέση με αυτό που πήρα είναι καλά τα χρήματα....
Αν δεν κάνω λαθος στην ίδια τιμή ξεκινάνε τα εισαγωγικά μοντέλα για κούρσες σήμερα...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
Η ζώνη που έχω σίγουρα δεν είναι συμβατή με το κινητό γιατί δεν είναι τεχνολογίας bluetooth.
Η εύκολη λύση είναι να πάρω μια ζώνη που θα συνεργάζεται με το κινητό και την εφαρμογή και τέλος....αλλά έτσι ουσιαστικά θα παροπλίσω το ρολόι και είναι αμαρτία.....
Ώπα, τώρα κατάλαβα τι έγραψες. Ουσιαστικά σκέφτεσαι εάν θα δώσεις τα €70-80 για το Η7, τι στιγμή που στο internet βλέπεις ότι είναι συμβατό με το κινητό σου ενώ ο αντιπρόσωπος και η Polar σου λένε ότι δεν είναι. Χμμμ, δύσκολα τα πράγματα...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Σχεδόν.....με το κινητο είναι συμβατό....(S3 με Ανδροιδ 4,3)...με το ρολόι που έχω (RS400) μου λένε ότι δεν έιναι....αλλά στα link που παρέθεσα φαίνεται ότι είναι....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.444
Άλλο θεματάκι τώρα που σχετίζεται με το ποδήλατο και τις βόλτες μου.

Είμαι κάτοχος εδώ και χρόνια του Polar RS400.
Πλέον χρησιμοποιώ στο ποδήλατο και όχι μόνο την εφαρμογή Endomondo στο κινητό μου για να καταγράφω τα δεδομένα.
Σκέφτικα λοιπόν μιας και η εφαρμογή συνεργάζεται με παλμογράφους του εμπορίου, να τα συνδυάσω και να έχω και δεδομένα παλμών στην εφαρμογή.
Μίλησα με τον εδώ αντιπρόσωπο της Polar και μου λέει ότι η ζώνη/πομπός που έχει το ρολόι μου δεν συνεργάζεται με κινητά και πρέπει να άρω άλλο μοντέλο πιο εξελιγμένο ( το H7 με κόστος 70-80 ευρώ), το οποίο όμως δεν θα συνεργάζεται με το ρολόι μου. Δλδ πρέπει να έχω 2 ζώνες/πομπούς. Μία για να την δουλέυω με το ρολόι και μία για να την δουλέυω με το κινητό...........
Έστειλα και ένα μήνυμα στην Polar (μέσω Facebook) και μου απάντησαν το ίδιο....
Και πάνω που έχω απογοητευτεί....πέφτω πάνω σε αφτό το link απο το site της polar

http://www.polar.com/en/support/compatibility_with_my_Polar?product_id=123&category=faqs

Αν κλικάρετε στο (+) τέρμα δεξιά απο το Compatible heart rate sensors, ανοίγει μια λίστα και κάτω είναι το rs400 το οποίο είναι συμβατό με τον πομπό H7..... :headbang:

Και συνεχίζοντας το ψάξιμο πέφτω πάνω και σε αυτό:
http://fitnesselectronicsblog.com/2012/06/26/polar-h7-press-release-from-polar/

Τί να υποθέσω τώρα εγώ ο δόλιος....;;;
Φυσικά είναι βλακεία να έχεις 2 ζώνες κλπ...αν είναι να τα δώσω τα ευρώ να πάρω μια και να κάνω δουλειά είτε με το ρολόι έιτε με την εφαρμογή είτε με τα 2...οκ....
Γιώργο, εγώ είμαι σίγουρος ότι θα συνεργάζεται το H7 με το RS400. Το ρολόι δουλεύει με το "κλειστό" ασύρματο πρωτόκολλο της Polar που είναι το ίδιο σε όλα σχεδόν τα μοντέλα. Όπως βλέπεις και στη συμβατότητα στο λινκ που παράθεσες, είναι τικαρισμένο το H7. Αυτό που νομίζω ότι μπέρδεψε όσους σου είπαν το αντίθετο, είναι το ότι κοιτάνε ανάποδα, δηλαδή, ψάχνουν στη σελίδα του H7 κι επειδή το RS400 έχει καταργηθεί δεν το αναφέρει.

Αλλά αν θες να είσαι 100% ήσυχος, στείλε πάλι ένα Mail στην Polar και πες τους αυτά που σου έγραψα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εμενα παλι δεν μου απαντησανε (σε αλλη ερωτηση)
αλλα το rcx5 τρεχει μια χαρα σε πολυπροπονησεις εδω και 3 χρονια
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ανακάλυψα στο site τους ότι έχουν live chat.
Έστειλα μηνυμα και τελικά μου επιβεβαίωσαν απο εκεί ότι όντως συνεργάζεται το rs400 με το Η7.
Και μάλλον, επειδή η συγκεκριμένη ζώνη εκπέμπει ταυτόχρονα 2 σήματα (το κλειστό της εταιρείας αλλά και bluetooth), θα μπορώ να έχω ταυτόχρονα δεδομένα στο ρολόι και στο κινητό. Εντάξει, αυτό είναι υπερβολή βέβαια. Το καλό είναι ότι με μία ζώνη θα κάνω διπλή δουλειά!
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.044
Reaction score
4.012
H Volvo Life Paint σώζει τους ποδηλάτες τη νύχτα

Η σουηδική αυτοκινητοβιομηχανία Volvo δεν κόπτεται μόνο για την ασφάλεια των επιβατών στα οχήματά της, αλλά για την προστασία των πεζών και των ποδηλατών.

Με αυτή τη λογική, η Volvo ανακοίνωσε την κυκλοφορία της βαφής Life Paint η οποία φωτίζει καλύτερα τους ποδηλάτες και τα ποδήλατα τις νυχτερινές ώρες, καθώς λειτουργεί ως αντανακλαστικό υλικό που λάμπει ένα ψυχρό λευκό φως όταν λούζεται από τη δέσμη φωτός των προβολέων ενός αυτοκινήτου.

Η Life Paint είναι διάφανη, δεν διακρίνεται στην επιφάνεια του σκελετού του ποδηλάτου και διαρκεί περίπου μία εβδομάδα μετά τον ψεκασμό.

Η Volvo ανέπτυξε το υλικό σε συνεργασία με τη βρετανική διαφημιστική Grey London και τη σουηδική νεοφυή εταιρεία Albedo100.

Παρότι το προϊόν προορίζεται κυρίως για ποδηλάτες, ως επικάλυψη στους σκελετούς και τα κράνη, θα μπορούσε να αξιοποιηθεί και από πεζούς σε μια σειρά από χρήσεις, όπως σε ρούχα, παιδικά καροτσάκια, λουριά σκύλων, παπούτσια και τσάντες.

Όραμα της Volvo είναι από το έτος 2020 και εντεύθεν κανένα όχημα της εταιρείας να μην εμπλέκεται σε αυτοκινητιστικά δυστυχήματα με τραυματισμούς και θανάτους ανθρώπων.

Κάθε χρόνο περισσότεροι από 19.000 ποδηλάτες τραυματίζονται στους δρόμους του Ηνωμένου Βασιλείου. Ο Νικ Κόννορ, διευθύνων σύμβουλος της Volvo Car UK είπε ότι “στη Volvo, πιστεύουμε ότι ο αποτελεσματικότερος τρόπος να επιβιώσεις μιας σύγκρουσης είναι να μην συγκρουστείς”.



Καταρχάς το προϊόν θα διατεθεί δωρεάν σε έξι μεγάλα καταστήματα πώλησης ποδηλάτων στην Αγγλία.

Δείτε πώς λειτουργεί η βαφή στο βίντεο που ακολουθεί.



http://www.volvolifepaint.com/
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Πάντως έχω μεγάλο θέμα με τα αδέσποτα Σαλαμίνα...και πρέπει να βρώ μια λύση γιατί στην ουσία δεν μπορώ να κάνω βόλτα όταν πέσει ο ήλιος και μέτα.

Το Σάββατο, και ενώ μου απομένουν ούτε 70 μέτρα απο μια ανηφόρα του ενός χιλιομέτρου, μου πετάχτηκε ένα καλόσκυλο και αναγκάστηκα να σταματήσω και να κατέβω κόβοντας έτσι τον ρυθμό μου....είδα και έπαθα για να κάνω τα τελευταία μέτρα και να πίασω ίσωμα....

Εντάξει....έχει αρχίσει και ξεφεύγει το πράγμα....


Μιλησα εχτές με γνωστό που έχει συγγενική σχέση με τον άνθρωπο....είναι σε άθλια κατάσταση με μεγάλη ζημιά σε γάμπες και ώμο. Αν δεν τον είχε δεί ένα ζευγάρι το οποίο κατάφερε με μεγάλο ζόρι να διώξει τα σκυλια, θα τον είχαν αφήσει στον τόπο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
Πήγα για εργομέτρηση σήμερα. Τα αποτελέσματα θα τα έχω τη Δευτέρα.
Ήρθαν τα αποτελέσματα. Είμαι ένα χάλι μαύρο. :cry: Προς το παρόν δεν έχω τη διάθεση να κοινοποιήσω κάτι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.444
Ήρθαν τα αποτελέσματα. Είμαι ένα χάλι μαύρο. :cry: Προς το παρόν δεν έχω τη διάθεση να κοινοποιήσω κάτι.
Χάλι μαύρο, ως προς τι; Εννοείται ότι συγκρίνεις τα αποτελέσματα με άλλα παλιότερα του εαυτού σου. Δεν κοιτάς που βρίσκεσαι σε σχέση με πρωταθλητές παρά μόνο πληροφοριακά. Γράψε τουλάχιστον τα πολύ βασικά: VO2 max, αναερόβιο κατώφλι κλπ.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δεν κυνηγας ρεκορια,
φυσικη κατασταση βελτιωνεις
λιπος καις
αντισστρες κατασταση βιωνεις
οσοι κυνηγανε χρονους και επιδοσεις
ειναι εθμα χρονου ποτε θα τα παρατησουν
ελαχιστοι πρωταθλητες εμειναν πιστοι (σε καθε ειδος) μετα την εξοδο τους απο την ενεργο δραση
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.664
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top