Yamaha AVENTAGE RX-A3030

Μηνύματα
218
Reaction score
32
Υπάρχουν καλύτερες τιμές (μαζύ με τα μεταφορικά) για αυτούς συγκεκριμένα τους Yamaha A1030 και A2030 ;;;;
Τι γίνεται με αυτούς που έρθον από το εξωτερικό (πχ Γερμανία η Αγγλία) ισχυει η εγγύηση εδω από την αντιπροσωπεια (Νακας) ;;;;
Εχεις κανείς εμπειρία σε αυτό το θέμα ;;;;
 

Μηνύματα
218
Reaction score
32
Τεσπα, ευχαριστω! Yamaha a2030 λοιπόν και αν δεν μου αρέσει, υπαρχει κάποιο μέλος που τον χαλβαδίαζει καιρο!
Από που γίνεται η αγορά ;;; (αν νομίζεις ότι δεν ειναι σωστό να το γράψεις δημόσια τότε μπορείς να μου στείλεις και ΠΜ)
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Σε μία πρόσφατη επίσκεψη πριν μερικές μέρες στον ΝΑΚΑ, μου έδωσε τιμή για τον 1030 1200 υρώ και για τον 2030 γύρω στα 1400 ευρώ.

Για έναν χώρο 35-40 τετραγωνικών μέτρων, (και με ηχεία 8Ω κύρια, 8Ω surround + active sub) θα αρκουσε ο 1030 η ο 2030 θα ειναι καλύτερος γιατί έχει μερικα λίγα watt περισσότερα ;;; Αξίζει η διαφορά περίπου 200 ευρώ ;;;;
Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει τα 200 ευρώ, τα 30 watt παραπάνω δεν είναι και λίγα.
Αν δεν κάνω λάθος έχει και περισσότερες δυνατότητες calibration όσον αφορά το υπογούφερ αλλά γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος.
Πάντα βέβαια η απόφαση εξαρτάται και από το πόσο ευαίσθητα είναι τα ηχεία σου, πόσο δυνατά ακούς κτλ

Μπορείς να βρεις καλύτερη τιμή και στο apothema.gr αρκεί να γίνεις μέλος και να επιλέξεις την τιμή μετρητοίς.
 

Μηνύματα
218
Reaction score
32
Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει τα 200 ευρώ, τα 30 watt παραπάνω δεν είναι και λίγα.
Αν δεν κάνω λάθος έχει και περισσότερες δυνατότητες calibration όσον αφορά το υπογούφερ αλλά γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος.
Πάντα βέβαια η απόφαση εξαρτάται και από το πόσο ευαίσθητα είναι τα ηχεία σου, πόσο δυνατά ακούς κτλ

Μπορείς να βρεις καλύτερη τιμή και στο apothema.gr αρκεί να γίνεις μέλος και να επιλέξεις την τιμή μετρητοίς.
Εχω ηχεία Indiana Line με τα εξής χαρακτηριστικά (που φαίνονται στις εικόνες) :
- HC505 (κύρια μπροστινά)
- HC204 (surround)
- HC808 (active subwoofer)

Ακούω αρκετά δυνατα (κυρίως όταν βλέπω συναυλίες HD και εργα 1080p, και μουσική) όταν βλέπω τηλεόραση (κυρίως δορυφορική SKY UK η Digea τότε σε μέτρια επίπεδα).

Για νάμαι ειλικρινής θα ήθελα να παρω τον 1030 που έχει 200 ευρώ λιγότερα (για έναν χώρο ακρόασης γύρω στα 42 (6χ7) τετραγωνικά.

Η Βοηθεια των ειδικών θα μου ήταν πολύ χρήσιμη. Τώρα έχω τον Denon AVR-2312.
 

Attachments


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
O 1030 θα καλύψει τις τωρινές σου ανάγκες*.
Ο 2030 σίγουρα μπορεί να καλύψει και κάποιες μελλοντικές χρήσεις,όπως 2ο sub,διενίσχυση στα μπροστινά και ταυτόχρονα να υπάρχουν και surround bak-δλδ 7 ηχεία,διενίσχυση στα main ηχεία και ταυτόχρονα κάποια 2η ζώνη(πχ ηχεία σε μπαλκόνι/κουζίνα ή κάποιον άλλο χώρο).
Εαν υπάρχουν βλέψεις για 2ο sub τότε πας για τον 2030 καρφωτός,αν όχι τότε με το 1030 θα είσαι σχεδόν* καλυμμένος.
(*Προσωπικό hint:Προτίμησε τον 2030 λόγω της υψηλότερης ισχύος σε δικάναλη λειτουργία,είναι καλύτερα σε δικάναλο πρόγραμμα)

Πάμε τώρα και στο θέμα της δύναμης..
Όπως μπορείς να δεις ο 2010(ο παππούς το 2030)σε δικάναλη λειτουργία είναι αρκετά δυνατότερος από τους 1010,1020(πρόγονοι του 1030).
Σε πολυκάναλη όμως κινούνται πάνω-κάτω στα ίδια χλιαρά νερά,όπως και σχεδόν κάθε άλλος πολυκάναλος.Μόνη εξαίρεση πλέον είναι οι Pioneer με τα διακοπτικά στάδια ισχύος(SC-2023,σειρά LX) όπου διατηρούν υψηλή ισχύ και σε πολυκάναλη λειτουργία.
(Κοιτάς τα νουμεράκια σε watt στα link που έβαλα)
Θα σε καλύψει από άποψη ισχύος ο Yamaha;Αυτό μόνο εσύ το ξέρεις.Αν νιώθεις ότι σου λείπει δύναμη με τον Denon τότε το ίδιο θα είναι και με τους Yamaha,καθότι είσαι περίπου στα ίδια επίπεδα σε watt.Σε αυτή την περίπτωση ίσως να είναι καλύτερη η αγορά του Pioneer SC-2023 μαζί με κάποιο αυτόνομο,καλύτερο,σύστημα ισοστάθμισης.Π.χ. αυτό.Πρακτικά είσαι στα ίδια χρήματα με τις προτάσεις τις Yamaha.
Τι κερδίζεις;Δύναμη και ακρίβεια στην ισοστάθμιση.Τι χάνεις;Σε ευκολία στην ισοστάθμιση,διότι χρειάζεται υπολογιστή και λίγο διάβασμα για να γίνει σωστά.Aυτό όμως το κάνεις μία φορά.
Αν δεν νομίζεις ότι σου λείπει ισχύς τότε οι Υamaha είναι μια εξαίρετη αγορά.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Α,κάτι ακόμα:
Δεν είμαστε ειδικοί.Χομπίστες είμαστε και εμείς.Απλά τυγχάνει να έχουν περάσει περισσότερα μηχανήματα από τα χέρια μας και κάποιοι εξ' υμών να βλέπουμε λίγο σφαιρικότερα ένα θέμα.

Ειδικοί είναι οι επαγγελματίες του χώρου.
Δυστυχώς όμως είναι ταυτόχρονα και έμποροι,όπερ εστί θα προσπαθήσουν να πουλήσουν αυτά που εισάγουν ή αυτά που έχουν ετοιμοπαράδοτα ή αυτά που έχουν συνεργασίες(παγκοσμίως έτσι είναι το εμπόριο).Γιατί αλλιώς θα κλείσουν και όλοι μετά θα γκρινιάζουμε που δεν μπορούμε να δούμε/ακούσουμε μηχανάκια..
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
@gstriftos
Σχετικά με την ισχύ των yamaha, επειδή όντως πέφτει πολύ σε πεντακάναλη λειτουργία, ποια πιστευεις οτι θα ειναι η ισχύ του 2030 όταν λειτουργουν τα 3 κανάλια? ποιό κοντά σε αυτή της δικάναλης λειτουργίας ή της 5κάναλης? έχεις υπόψιν σου κάποια μέτρηση του 2030 ή άλλου yamaha με τα 3 κανάλια σε λειτουργία?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Όχι δεν ξέρω καμία μέτρηση και δεν μπορεί να γίνει υπολογισμός στον αέρα.
Έχω ακούσει ότι,εμπειρικά, προσθέτεις την ισχύ 2 καναλιών και μετά διαιρείς δια του 3,αλλά δεν μου κολλάει καθόλου ως υπόθεση.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
αν γενικα, παιζουμε σε πολυκατοικια-διαμερισμα, νομιζω ειναι υπεραρκετος ενας av επιπεδου 2030 ή 3030

εκτος και εχουμε αναισθητα ηχεια-μεγαλο χωρο...

ποσο να ανεβασης ενταση σε διαμερισμα?...
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Σωστό και αυτό με την ένταση, απλά η παραπάνω ισχύ δε βλάπτει. Άλλο να παίζεις σε μια δεδομένη ένταση και να είναι ο ενισχυτής κοντά στο όριό του και άλλο στην ίδια ένταση να έχει ακόμα περιθώρια.
Στη 2η περίπτωση αφενός θα πρέπει να αποδίδει καλύτερα (λιγότερες παραμορφώσεις, πιο ξεκούραστος ήχος) και αφετέρου έχει και το περιθώριο να αποδώσει καλύτερα μια κλιμάκωση του soundtrack.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
η παραπανω ισχυς ποτε δε βλαπτει...οντως

γι αυτο ενας 2030 ή 3030 ειναι πιο σωστες επιλογες, απ τους "μικρους"
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Σε 5καναλo παιζει κατι σαν 50χ65w/channel@8ohm
Σε δικάναλο ειναι 2χ125 περίπου.
Αναφέρομαι στην 20xx σειρά.
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Ναι, έχω δει τις μετρήσεις τόσο σε δικάναλο όσο και σε πεντακάναλο, αλλΆ επειδή παίζει η πιθανότητα να τον χρησιμοποιήσω με ξεχωριστούς τελικούς για δεξί αριστερό κανάλι, γί αυτό ρωτάω τί θα μπορεί να δώσει στα 3 κανάλια.
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Αν οδηγήσεις τα μπροστινά L/R με τελικούς, δεν σε νοιάζει καθόλου.Τα υπόλοιπα ηχεία δεν ζορίζουν κανέναν ενισχυτή στην πολυκαναλη λειτουργία.

Από τον lx 83 πήγα στον 2020 και φοβόμουν ότι δεν θα είναι το ίδιο δυνατός.
Στην πράξη δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα (προφανώς ο lx 83 ήταν ανωτερος ενισχυτικά αλά για να το νιώσεις αυτό θέλεις πολύ δυνατότερο setup από το δικό σου) και έχω την τριάδα the εμπρός και δύο νορμάλ σε όγκο Boston acoustics πίσω με το 12αρι thx sub.

Η άποψη μου είναι ότι με το setup σου δεν χρειάζεσαι τελικούς (εκτός αν τους έχεις να κάθονται)
Αγόρασε πρώτα (αφοβα) τον ενισχυτή, και βλέπεις με τα αν δεν σου κάνει ( δεν υπάρχει περίπτωση).
Προτίμησε τον 2030 από τον 1030, έχουν διαφορές κατασκευαστικα και ο 2030 είναι πιο ισχυρός από τον 1030 από ότι είναι ο 3030 από τον 2030 (ελπίζω να με πιανεις).

Καλές αγορές.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
:punish: Μη βαράτε ρε παιδιά, μια απλή ερώτηση έχω επειδή κόλλησα:smg:

Αυτοί οι receivers, λειτουργούν και ως dacs; Ο υπολογιστής τους βλέπει ως dacs; Δηλαδή, στέλνω από το hdmi του υπολογιστή τον ήχο και του κάνει αποκωδικοποίηση;

Επίσης από υπολογιστή μέσω hdmi, στέλνω την ταινία και μου δίνει στο hdmi out την εικόνα και τον ήχο στις εξόδους;

Διαβάζω στο manual πως γίνεται με airplay αλλά, δεν αναφέρει πως γίνεται και με φυσική διασύνδεση...

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει πληζ;
 


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Αγαπητοί κύριοι, επειδή δεν μου περισσεύει πολύς χρόνος για να ψάξω, μήπως ξέρετε τα εξής:
  1. Ο ενισχυτής στο net radio, έχει κάτι σαν web interface ώστε να βάλω το url των internet-σταθμών που μου αρέσουν χειροκίνητα ή έχει μόνο όποιους σταθμούς βλέπουμε;
  2. Πως στήνεται ένα ρημαδοδίκτυο με mac mini ώστε ο 3030 να το βλέπει σαν server αρχείων;
Σας ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ο 1030 σε σχεση με 3030 εχουν διαφορα σε επιπεδο αποκωδικοποιησης? τσιπακια κλπ?

εχει ο 1030 σε ολα τα καναλια πρεαουτ να παιξουμε με τελικο?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.150
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top