suzuki gladius h yamaha xj6??


Μηνύματα
49
Reaction score
4
καλησπερα φιλε μου!
Ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας.Το suzuki φιλικοτερο σε αναβατη με μικροτερη εμπειρια κ με γραμμικο κινητηρα σε αποδοση.Το yamaha πιο νευρικο κ κοφτερο σε οδικη σμπεριφορα.Επισης απο πλευρα μεταπωλησης αν σε ενδιαφερει μειονεκτει το gladius.(μοτερ ομως που δεν παθαινει τπτ.Προτεινω να τα κανεις test ride πριν το ταμειο.
 


Μηνύματα
19
Reaction score
1
εγω αυτη τη στιγμη εχω ενα kawasaki kle παλιο μοντελο που με εξυπηρετει κ ειναι σε πολυ καλη κατασταση.. θελω να το δωσω ανταλλαγη και η διαφορα χρηματικα εννοειται.. το κολλημα μου ηταν και ειναι το xj6 αλλα σημερα ετυχε και ειδα ενα gladius (που δεν ηξερα κιολας οτι υπηρχε) και κατι μου εκανε.. Πανεμορφα βεβαια και τα δυο..
 

Μηνύματα
49
Reaction score
4
To gladius ειναι παααρα πολυ ομορφο κ διαχρονικο σε σχεδιαση.Αν κινεισαι κυριως εντος πολης, θα σε εξυπηρετησει περισοτερο διοτι ειναι δικυλινδρο κ εχει ροπη απο χαμηλα.Επισης εχει κ μικροτερο κοστος συντηρησης κ καταναλωσης.
Καταλαβαινεις τι σου προτεινω...
 

Μηνύματα
19
Reaction score
1
καταλαβαινω.. κοιτα εγω γενικα τις βολτες μου θα τις κανω και θα ναι κ πολλες γιατι ειμαι μαγειρας κ ειμαι συνεχεια απο δω κ απο κει.. και τα καλοκαιρια νησια.. δεν θα ζοριζεται το δικυλινδρο?? και σε δρομους νησιου?
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Αν έχεις σκοπό να βγαινεις από την άσφαλτο στα νησάκια άστα και τα δύο. Αν όχι, δεν θα ξεπερνά τα 60km/h στα νησάκια. Και πάπια κάνει. Προσωπικά το xj6 μου έμεινε για πάντα πόθος γιατί πήρα vstrom.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
4
Αντιθετως!στο νησι ενδεικνυται το 2κυλινδρο.Ροπη απο χαμηλα,χωρις κρεμασματα....Μονοδρομος για νησι το gladius.:wink:
 

Μηνύματα
19
Reaction score
1
και το gladius μοτερ απο vstrom εχει αλλα βγαζει παραπανω ιππους.. το δικυλινδρο καλυτερα?? εξω ομως μεχρι να φτασω στην κω?? οσον αφορα το εκτος ασφαλτου δεν υπαρχει τετοια περιπτωση αν και αν συμβει θα ειναι για λιγο..
 

Μηνύματα
49
Reaction score
4
Τα 70 αλογα του gladius δεν ειναι λιγα!Δεν θα εχει καμμια σχεση με το KLE.Και στο λεω γιατι απο τις επιλογες σου κ απο αυτο που εχεις τωρα,δεν εισαι ο οδηγος που ψαχνει τις απολυτες επιδοσεις.Κατ αρχας ειναι γυμνο και μετα τα 130 θα κρατιεσαι γερα.....(βεβαια θα βοηθουσε ενα ζελατινακι after market).
 

Μηνύματα
19
Reaction score
1
εχεις απολυτο δικιο.. μου αρεσουν οι μηχανες εχουν την κ@@λα τους ρε παιδι μου.. αλλα δεν ειμαι ο τυπος που θα το παει στα τερματα ουτε που θα κοιταξει για τα τελεια κρατηματα επειδη πηγαινω ταπα.. το kle στα 120 τριζει και ειναι και του 97. και ειναι και 400 τωρα το 650 θα εχει ιδιες αποδοσεις?
 

Μηνύματα
49
Reaction score
4
Θα ειναι μεγαλη η διαφορα,πολυ πιο ησυχο,ροπατο,φρενα,στριψιμο...το gladius το ερωτευεσαι η το μισεις.
Ειναι πολυ ζυγισμενο κ μετρημενο.Αν δεις στην Ευρωπη εχει φανς κατασταλαγμενους οδηγους που δεν αγοραζουν με βαση τα νουμερα,αλλα το τι σοου προσφερει!.Βεβαια τι ξερουν αυτου....δεν τους κοιταζουν στην καφετερια,απλα βαζουν τις φορμες τους με τα κρανη τους κ φευγουν βολτα.
 


Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας.
Είναι. Ωστόσο, ειδικά αν πρόκειται να χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο χωρίς συνεπιβάτη σε μακρινές διαδρομές, μπορούν να εξυπηρετήσουν και οι δύο, ένα μεγάλο φάσμα χρήσης.

Το suzuki φιλικοτερο σε αναβατη με μικροτερη εμπειρια κ με γραμμικο κινητηρα σε αποδοση.Το yamaha πιο νευρικο κ κοφτερο σε οδικη σμπεριφορα.
Διαφωνώ.
Και οι δύο είναι φιλικές μοοσικλέτες, που μπορούν να χρησιμοποιηθούν κάλλιστα από αρχάριο αναβάτη.
Ωστόσο, ο τετρακύλινδρος κινητήρας της XJ6, ο οποίος δεν είναι ο κινητήρας του Fazer (που είχε προέλθει από τη R6 του 2003), έχει σχεδιαστεί για να αποδίδει ομαλά την ιπποδύναμη και τη ροπή του, χωρίς εξάρσεις.
Ο κνητήρας του Gladius, είναι πιο "ήπιος" από του SV (το οποίο αντικατέστησε), όμως, συγκριτικά με της XJ6, αποδίδει πιο "νευρικά" και "απότομα", τόσο λόγω της...φύσης του ως δικύλινδρου, όσο και λόγω των σπορ γονιδίων που δεν έχουν...εξημερωθεί εντελώς, όπως έγινε στην περίπτωση της XJ6.
Κάτι αντίστοιχο ισχύει και στη συμπεριφορά των μοτοσικλετών, με την XJ6 να προβάλει ένα συνδυασμό άνεσης και σπορτίφ συμπεριφοράς, έχοντας αρκετά μαλακές αναρτήσεις, ενώ το Gladius, χωρίς να είναι πολύ πιο σπορ, εκμεταλλευόμενο την απόδοση του κνητήρα, τις μικρότερες διαστάσεις του και της σαφώς πιο "επιθετικής" θέσης οδήγησης, μπορεί να προσφέρει μεγαλύτερες δόσεις αδρεναλίνης.
Διευκρινίζω: η πιο "τραχειά" και "απότομη" απόδοση του κινητήρα του Gladius και η λίγο πιο "κοφτερή" συμπεριφορά του, δεν είναι επουδενί επικίνδυνες για τους αρχάριους αναβάτες.

Επισης απο πλευρα μεταπωλησης αν σε ενδιαφερει μειονεκτει το gladius.
Αυτό ισχύει κυρίως λόγω του...Fazer, που μοσχοπούλησε και έχει μία συγγένεια με την XJ6, η οποία δεν έχει πουλήσει αρκετά, κυρίως λόγω της κρίσης που πρόλαβε να της..."κόψει τα φτερά", όπως έκανε, βέβαια και με το σύνολο των μοτοσικλετών...
Το Gladius...κατάφερε (!) να πουλήσει ακόμα λιγότερο από το ήδη όχι καλοπουλημένο SV...

Προτεινω να τα κανεις test ride πριν το ταμειο.
Θα πάρει μια ιδέα, αλλά, σε σχέση με το KLE, ούτως ή άλλως, θα του φανούν...διαστημόπλοια!
Σε test ride των 10 λεπτών, δεν προλαβαίνεις να μάθεις πολλά...
 

Μηνύματα
49
Reaction score
4
Τωρα πια στην ηλικια μου κ με την μοτο εμπειρια μου σκεφτομαι πιο κατασταλαγμενα (καλως η κακως).
Αναμεσα στα 2 που ρωτας ,ναι ψηφιζω suzuki.
Αλλα η δικη σου γνωμη μετραει!!
Οδηγισε τα αν μπορεις και τα 2.
Παντως οτι κ να παρεις θα πρεπει πρωτα να σου αρεσει στο ματι!
Follow your heart.....
 

Μηνύματα
19
Reaction score
1
εισαι ωραιος ρε φιλε.. σε ευχαριστω πολυ.. αυτο θα κανω..
απλως εχουν μπει οι δυο καλυτερες μαρκες για εμενα yamaha k suzuki αντιμετωπες με δυο πολυ ομορφα μοντελα.. τεραστιο διλλημα αν κ κλινω προς το suzukaki παρολο που μ λενε οτι ειναι ακριβοτερη η συντηρηση του.. και παλι σε ευχαριστω πολυ..
 

Μηνύματα
49
Reaction score
4
Είναι. Ωστόσο, ειδικά αν πρόκειται να χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο χωρίς συνεπιβάτη σε μακρινές διαδρομές, μπορούν να εξυπηρετήσουν και οι δύο, ένα μεγάλο φάσμα χρήσης.


Διαφωνώ.
Και οι δύο είναι φιλικές μοοσικλέτες, που μπορούν να χρησιμοποιηθούν κάλλιστα από αρχάριο αναβάτη.
Ωστόσο, ο τετρακύλινδρος κινητήρας της XJ6, ο οποίος δεν είναι ο κινητήρας του Fazer (που είχε προέλθει από τη R6 του 2003), έχει σχεδιαστεί για να αποδίδει ομαλά την ιπποδύναμη και τη ροπή του, χωρίς εξάρσεις.
Ο κνητήρας του Gladius, είναι πιο "ήπιος" από του SV (το οποίο αντικατέστησε), όμως, συγκριτικά με της XJ6, αποδίδει πιο "νευρικά" και "απότομα", τόσο λόγω της...φύσης του ως δικύλινδρου, όσο και λόγω των σπορ γονιδίων που δεν έχουν...εξημερωθεί εντελώς, όπως έγινε στην περίπτωση της XJ6.
Κάτι αντίστοιχο ισχύει και στη συμπεριφορά των μοτοσικλετών, με την XJ6 να προβάλει ένα συνδυασμό άνεσης και σπορτίφ συμπεριφοράς, έχοντας αρκετά μαλακές αναρτήσεις, ενώ το Gladius, χωρίς να είναι πολύ πιο σπορ, εκμεταλλευόμενο την απόδοση του κνητήρα, τις μικρότερες διαστάσεις του και της σαφώς πιο "επιθετικής" θέσης οδήγησης, μπορεί να προσφέρει μεγαλύτερες δόσεις αδρεναλίνης.
Διευκρινίζω: η πιο "τραχειά" και "απότομη" απόδοση του κινητήρα του Gladius και η λίγο πιο "κοφτερή" συμπεριφορά του, δεν είναι επουδενί επικίνδυνες για τους αρχάριους αναβάτες.


Αυτό ισχύει κυρίως λόγω του...Fazer, που μοσχοπούλησε και έχει μία συγγένεια με την XJ6, η οποία δεν έχει πουλήσει αρκετά, κυρίως λόγω της κρίσης που πρόλαβε να της..."κόψει τα φτερά", όπως έκανε, βέβαια και με το σύνολο των μοτοσικλετών...
Το Gladius...κατάφερε (!) να πουλήσει ακόμα λιγότερο από το ήδη όχι καλοπουλημένο SV...


Θα πάρει μια ιδέα, αλλά, σε σχέση με το KLE, ούτως ή άλλως, θα του φανούν...διαστημόπλοια!
Σε test ride των 10 λεπτών, δεν προλαβαίνεις να μάθεις πολλά...
 

Μηνύματα
49
Reaction score
4
Φιλε μου θα συμφωνησω μαζι σου αν μου πεις οτι εχεις οδηγησει κ τις δυο μοτο σε μεγαλη διαδρομη.Αλλιως επιτρεψε μου να μεινω στη γνωμη μου.Αυτα που γραφονται στον ειδικο τυπο με την πραγματικοτητα απεχουν....
Ο 2κυλινδρος διαφερει παντα απο τον 4κυλινδρο.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
1
τι μου δινει ενα 4κυλινδρος που δε μπορει να μου δωσει ο δικυλινδρος?? σε τι με βοηθαει.. οπως
ειπα οι γνωσεις μου ειναι ελαχιστες.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
4
εισαι ωραιος ρε φιλε.. σε ευχαριστω πολυ.. αυτο θα κανω..
απλως εχουν μπει οι δυο καλυτερες μαρκες για εμενα yamaha k suzuki αντιμετωπες με δυο πολυ ομορφα μοντελα.. τεραστιο διλλημα αν κ κλινω προς το suzukaki παρολο που μ λενε οτι ειναι ακριβοτερη η συντηρηση του.. και παλι σε ευχαριστω πολυ..
τωρα για το ποια ειναι η καλυτερη εταιρια.....αυτο ειναι αλλη κουβεντα..
τελος παντων...ας μεινουμε εδω!
Καλη επιλογη κ καλες βολτες!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top