νεα network player απο την Pioneer

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Ευχαριστούμε τους φίλους για τις αναλυτικές εντυπώσεις από τον Player

Στην οθονη του φαινονται και τα εξωφυλλα των αλμπουμ (αν τα εχεις φορτωσει στον ιδιο καταλογο με τα τραγουδια) αλλα μονο για mp3 και DSD αρχεία (σύμφωνα με το manual) αλλα και απο wav απο οτι διαπιστωσα εγω, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ομως οχι απο flac (ελπιζω να το διορθωσουν με την πρωτη αναβαθμιση firmware). Για ακροάσεις μεσω LAN μην με ρωτατε γιατι απλα δεν το χρησιμοποιω ετσι και δεν το πηρα γι αυτο το σκοπο, οπως προανεφερα. Φυσικά το δοκιμασα, βλεπει τις βιβλιοθηκες σου και παιζει απο εκει τα παντα.
Αυτό με τα εξώφυλλα και τα FLAC προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου. Ένας από τους λόγους που θα προτιμούσα το N50Α σε σχέση π.χ. με το νέο Marantz NA6005 θα ήταν η οθόνη με τα εξώφυλλα.

Έχει κανείς εντυπώσεις με ακρόαση από LAN / NAS Server? Μήπως σε αναπαραγωγή από NAS το θέμα (εξώφυλλα/FLAC) λύνεται; Με ενδιαφέρει αποκλειστικά η αναπαραγωγή από NAS και κυρίως FLAC αρχείων

Διαβάζω στο manual (σελ. 33)
"Music server (DLNA) artwork is either displayed or not displayed: in the case of the Music Server, this depends upon the specs of DLNA server software"
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αν οι δισκοι σου εχουν ΜΟΝΟ μουσικα αρχεία, τα αντιγραφεις ολα προσωρινά καπου, φορμαρεις το δισκο σε FAT32 και τα ξανααντιγραφεις πισω παλι. Αν οχι, χρειαζεσαι εναν dedicated δισκο FAT32, μονο με μουσικα αρχεία.
Λοιπον δοκιμασα να κανω κατι τετοιο, δηλ να αντιγραψω απο τον Α σκληρο (ntfs) σε αλλον clone Β διαμορφωμενο σε fat32, γυρω στα 2tb, με σκοπο να κανω τον Α σε fat32 και να μεταφερω απο τον clone B τα αρχεια πισω στον Α. Ξερετε ποσο χρονο θελει καθε μεταφορα; Πανω απο 32 ωρες!!! Δηλ καθε μετεγγραφη σκληρου των 2ΤΒ απαιτει πανω απο 60 ωρες...Στο 3ωρο ειχαν εγγραφει στον clone B μονον 25gb. Εχοντας συνολικα περι τα 7ΤΒ θελω κανα δυο εβδομαδες... Τα παρατησα εννοειται, και παω για χωριστο media player -dac. Κι οτι ειχα μια καλη προταση για το Marantz na8005...
 

Μηνύματα
41
Reaction score
36
Λοιπον δοκιμασα να κανω κατι τετοιο, δηλ να αντιγραψω απο τον Α σκληρο (ntfs) σε αλλον clone Β διαμορφωμενο σε fat32, γυρω στα 2tb, με σκοπο να κανω τον Α σε fat32 και να μεταφερω απο τον clone B τα αρχεια πισω στον Α. Ξερετε ποσο χρονο θελει καθε μεταφορα; Πανω απο 32 ωρες!!! Δηλ καθε μετεγγραφη σκληρου των 2ΤΒ απαιτει πανω απο 60 ωρες...Στο 3ωρο ειχαν εγγραφει στον clone B μονον 25gb. Εχοντας συνολικα περι τα 7ΤΒ θελω κανα δυο εβδομαδες... Τα παρατησα εννοειται, και παω για χωριστο media player -dac. Κι οτι ειχα μια καλη προταση για το Marantz na8005...
Οι χρονοι που αναφερεις ειναι εξωφρενικα μεγαλοι. Προφανως μιλας για USB 2.0, δεν εξηγειται αλλοιως. Εγω προχθες αντεγραψα 125 Gb απο τον σκληρο του PC σε στικακι USB 3.0 (που ειναι κατα κανονα πιο αργα απο τους εξωτερικους σκληρους 3.0) και μου πηρε 1 ωρα και κατι. Για ξανατσεκαρε το, μηπως υπάρχει αλλο προβλημα
Νικος
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Usb 2.0 ναι, εξωτερικοι φυσικα. Ταχυτητα 15 mb/s - μικρη μαλλον..
Σαν τι αλλο να συμβαινει;
125gb/1+h αρα τα 2000gb σε 16+ ωρες - σχεδον οι μισες:( Χ2 βεβαια γιατι πρεπει να ξαναγινει μεταφορα στον διαμορφωμενο σε fat!)
 



Μηνύματα
41
Reaction score
36
Usb 2.0 ναι, εξωτερικοι φυσικα. Ταχυτητα 15 mb/s - μικρη μαλλον..
Ετσι εξηγειται ισως, παρε εξωτερικο USB 3.0 να σωθεις, δεν θα το συζηταγαμε τωρα.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
36
Λοιπον παιδες, με το εξωφυλλο (artwork) του αλμπουμ ισχύουν τα παρακατω, οπως τα μετεφερα απο το manual.

Για εξωτερικους USB δισκους και USB φλασακια (φορμαρισμενα σε FAT32)



Για DLNA - NAS



To ανεφερε παραπανω και ο φιλος raindog. Προσωπικα, δεν έχω NAS για να απαντησω, αλλά μεσω απλού δικτύου με το PC (LAN) βλέπει το artwork κανονικά.
 


Μηνύματα
41
Reaction score
36
Review απο το hifitest.de (στα Γερμανικά)

(Μεταφραση απο το Google)

Conclusion

"Pioneer N-50A is the right product at the right time. A high-res Network Player with USB DAC that provides DSD support yourself, you can do every day for 600 euros. A great system that also many who have not been counted among the audiophiles can convince high-res audio. "
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μηπως θα ηταν ταχυτερο με ενα απλό copy-paste ????
Σημερα ειχα σκοπο να το κανω ετσι, μα το θεμα ειναι πως δεν βλεπει πλεον το συστημα τον clone σκληρο!!!
Διορθωση: ο clone εξωτερικος φαινεται με τη "διαχειριση δισκων" αλλα οχι στο "υπολογιστης μου" οποτε δεν γινεται copy-paste! Απο το pcsteps.gr (πολυ ενδιαφερον και χρηστικο σάητ) μου εδωσαν μια περιτεχνη συμβουλη, θα επανελθω.


Τι ουσιαστικες διαφορες (εξωφυλλα δεν με ενδιαφερουν) εχουν ο Pioneer με τον Marantz na 6005/8005?
 
Last edited:

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Σημερα ειχα σκοπο να το κανω ετσι, μα το θεμα ειναι πως δεν βλεπει πλεον το συστημα τον clone σκληρο!!!
Διορθωση: ο clone εξωτερικος φαινεται με τη "διαχειριση δισκων" αλλα οχι στο "υπολογιστης μου" οποτε δεν γινεται copy-paste! Απο το pcsteps.gr (πολυ ενδιαφερον και χρηστικο σάητ) μου εδωσαν μια περιτεχνη συμβουλη, θα επανελθω.


Τι ουσιαστικες διαφορες (εξωφυλλα δεν με ενδιαφερουν) εχουν ο Pioneer με τον Marantz na 6005/8005?
Σύγκριση με τον 8005 δεν νομίζω ότι έχει νόημα, έχει διπλή τιμή (συγκρίνεται με τον 70Α)

Διαφορές μεταξύ 6005 και 50Α:
Ο 6005 έχει επιπλέον wifi, blutooth, έξοδο ακουστικών
Ο 50A έχει επιπλέον USB-DAC + ομοαξονική είσοδο (ο 6005 μόνο οπτική), οθόνη με εξώφυλλα, κάποια up sampling και HiBit 32 options

Από κει και πέρα στο τι παιζουν φαίνονται ίδιοι, το πως το παιζουν είναι άλλο θέμα...

Επίσης, αν σε ενδιαφέρει κυρίως αναπαραγωγή από USB δίσκο, πρόσεχε αυτό που λέει στο manual του marantz ότι παίζει συνολικά μέχρι 5000 αρχεία και έχει max number of folders 500 (σελ. 100)
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, για τον pioneer δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο (δεν σημαίνει ότι δεν έχει περιορισμό πάντως)
 


Μηνύματα
41
Reaction score
36
Στα 800€ συμφερει ο na8005?
ΚΤΓΜ οχι, δεν συμφερει, οπως λεει και ο raindog, αβ μιλας για 800 € τοτε πας για το Ν70-Α που πιστευω ειναι πολυ καλυτερο.
Ρωτα καλα την τσεπη σου πριν αποφασισεις, αν στο επιτρεψει..... go for the Ν70-Α
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
H ...τσεπη λεει οτι ο Ν70Α ειναι κατα 400€ ακριβοτερος απο τον na8005 (σε "ειδικη" τιμη)! Νομιζω πως σε τετοια δαπανη ειναι προτιμητεα χωριστα dac - mediaplayer (των 200€)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Kαπου μπερδευτηκα με το Ν50Α: μπορουμε να συνδεσουμε δυο (2) εξωτερικους σκληρους (fat...εστω!) με usb και να παιξουμε τα μουσικα αρχεια μας ή οχι;
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Kαπου μπερδευτηκα με το Ν50Α: μπορουμε να συνδεσουμε δυο (2) εξωτερικους σκληρους (fat...εστω!) με usb και να παιξουμε τα μουσικα αρχεια μας ή οχι;
ναι.....ετσι και αλλιως επιλεγεις απο ποια εισοδο (usb front-usb back) θα διαβασει. Θελω να πω δεν τις βλεπεις ταυτοχρονα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Το "οχι ταυτοχρονα" σημανει πως δεν μπορεις να ακους πχ απο τον εναν σκληρο και να περιηγεισαι στον αλλο για αλλη επιλογη, σωστα; αν ναι, μαλλον καθολου πρακτικο, οταν και τα φθηνοτερα media players σου επιτρεπουν αυτο (πλην των...Dune!)
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Το "οχι ταυτοχρονα" σημανει πως δεν μπορεις να ακους πχ απο τον εναν σκληρο και να περιηγεισαι στον αλλο για αλλη επιλογη, σωστα; αν ναι, μαλλον καθολου πρακτικο, οταν και τα φθηνοτερα media players σου επιτρεπουν αυτο (πλην των...Dune!)
μα πρακτικα δεν μπορει να γινει αυτο.....για να δεις τον ενα δισκο πρεπει να επιλεξεις την αντιστοιχη usb,αρα αυτοματα φευγεις απο τον αλλον δισκο. Γιατι σε απασχολει κατι τοσο εξεζητημενο? καμια συσκευη αυτου του τυπου δεν το κανει,ασε που οι περισσοτερες εχουν μια μονο usb για να συνδεσεις δισκο ή στικακι. Αυτες οι συσκευες δεν εχουν την ιδια φιλοσοφια με τα γνωστα μας media players.Aν τωρα θελουμε να εχουμε πολυ ευκολη διαχειρηση-πλοηγηση των αρχειων μας ,τοτε αναγκαστικα επιλεγουμε την λυση laptop-usb dac.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Στα media players πως γινεται; εχω τωρα ενα (δυο εχω...) Boxee box για να παιζω απο εξωτερικους σκληρους, κι αυτο ακριβως συμβαινει: παιζει ο Α και ψαχνεις στον Β, επιλεγεις, πατας ΟΚ και παιζει ακαριαια απο τον Β! Αυτοι πως δεν μπορουν να "φτιαξουν" κατι τετοιο; Περιεργα πραγματα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top