Πρόβλημα βόμβου σε πικάπ

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Θωράκιση κεφαλής- cold pins: Και στα 4 pins δεν έχω ένδειξη.

Μέτρησε το stage σου (εκτός ρεύματος, τίποτα συνδεμένο πάνω του)
TT ground - plug ground
TT ground - RCA
RCA - plug ground
Αυτό κάντο μου λίγο πιο λιανά. Τι εννοείς plug ground? Το ΤΤ ground είναι η υποδοχή για τη γείωση που έχει το phono stage?
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Αν είναι να κάνω κι άλλη μέτρηση χωρις τα καλωδιάκια στην κεφαλή, πες μου, μη τα βάζω και τα βγάζω συνέχεια...:)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η μετρηση που σου ειπε να κανεις στο phono ειναι χωρις τιποτα ενωμενο πανω του.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Η μετρηση που σου ειπε να κανεις στο phono ειναι χωρις τιποτα ενωμενο πανω του.
Ναι, αυτό το κατάλαβα. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι είναι το plug ground και τι εννοεί ΤΤ Ground.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Plug ground ισως εννοει την εισοδο για το ρευμα του phono αλλα αυτο νομιζω ειναι δυο πολων χωρις γειωση. ?
TT ground , το σημειο γειωσης του καλωδιου του βραχιωνα στο σασι του phono.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
"Plug ground ισως εννοει την εισοδο για το ρευμα του phono αλλα αυτο νομιζω ειναι δυο πολων χωρις γειωση. ?"
Ακριβώς έτσι είναι, μήπως εννοεί κάτι άλλο.

ΤΤ ground-RCA
RCA εισόδου:
L: 01,8 Omh
R: 02,0 Omh
RCA εξόδου:
L: 01,4 Omh
R: 02,5 Omh
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
TTground στο phono είναι το σημείο γείωσης που έχει για το πικάπ
Plug ground στο phono είναι στην είσοδο του ρεύματος η γείωση. (δεν έχει από ότι λες. Το τροφοδοτικό του όμως έχει?)

Τη θωράκιση της κεφαλής με τα cold pins την μέτρησες να δούμε εάν την συνδέει εσωτερικά και με ποιο pin? Εάν δεν το κάνει τότε θα κάνουμε 2 αλλαγές στην καλωδίωση απλές για να γειώσεις.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Το μοτεράκι σαν AC που είναι πρέπει να έχει γείωση. Σωστά?
Όταν ήταν μέσα στο chassis έστελνε το πράσινο καλωδιάκι από την βάση του βραχίονα (pilar) στο μοτέρ και το μαύρο του headshell στο phono?
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Αν βάλω διαγώνια το πικάπ, στη βάση του, ο βόμβος χάνεται, αλλά με το που κουνήσω τον βραχίονα προς το κέντρο εμφανίζεται. Χωρίς μοτέρ, χωρίς τίποτα κοντά.
Στο κέντρο είναι το bearing και το spindle που είναι μεταλλικά και επηρεάζουν τις αθωράκιστες κεφαλές (που μάλλον είναι η grado). Η clearaudio πχ ακόμα και στα ακρυλικά πλατό της γειώνει το bearing/spindle για αυτό τον λόγο. Μην σου φαίνεται παράξενο που πλησιάζοντας κέντρο έχεις βόμβο. Είναι φυσιολογικό
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το μοτεράκι σαν AC που είναι πρέπει να έχει γείωση. Σωστά?
Όταν ήταν μέσα στο chassis έστελνε το πράσινο καλωδιάκι από την βάση του βραχίονα (pilar) στο μοτέρ και το μαύρο του headshell στο phono?
Μολις ετοιμαζομουν να ρωτησω αν το πρασινο καλωδιο γειωνει κατι αλλο εκτος απο την βαση του βραχιωνα :thumbsup:
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
TTground στο phono είναι το σημείο γείωσης που έχει για το πικάπ
Plug ground στο phono είναι στην είσοδο του ρεύματος η γείωση. (δεν έχει από ότι λες. Το τροφοδοτικό του όμως έχει?)

Τη θωράκιση της κεφαλής με τα cold pins την μέτρησες να δούμε εάν την συνδέει εσωτερικά και με ποιο pin? Εάν δεν το κάνει τότε θα κάνουμε 2 αλλαγές στην καλωδίωση απλές για να γειώσεις.
Ούτε το τροφοδοτικό του έχει γείωση.

Τη μέτρησα τη θωράκιση της κεφαλής με τα cold pins και δεν είχα καμία ένδειξη.

Το μοτεράκι σαν AC που είναι πρέπει να έχει γείωση. Σωστά?
Όταν ήταν μέσα στο chassis έστελνε το πράσινο καλωδιάκι από την βάση του βραχίονα (pilar) στο μοτέρ και το μαύρο του headshell στο phono?
Ούτε το μοτέρ έχει γείωση, το τροφοδοτικό του είναι ακριβώς ίδιο με του phonostage:
DSC05684.JPG

Ακόμα και μέσα στο σασί, το μοτέρ δεν είχε καμία σχέση με τα καλώδια του βραχίωνα.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Συμπέρασμα. Η μόνη γείωση που έχεις είναι μία σε virtual earth αγνώστου ποιότητας.

Το απόγευμα θα σου πω την ιδέα μου, αν και τον πρώτο λόγο τον έχει ο @PURETONE για υλοποιήσεις virtual eath
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Μολις ετοιμαζομουν να ρωτησω αν το πρασινο καλωδιο γειωνει κατι αλλο εκτος απο την βαση του βραχιωνα :thumbsup:
Δεν έχει ούτε γείωση το μοτέρ του τελικά.
Το speed box παίρνει DC και είναι inverter για 16V AC στο μοτεράκι και το τρίτο καλώδιο του μοτέρ δεν είναι γείωση. Είναι για το speed control μάλλον.

Θα έλεγα με αλουμινοταινιάκι να συνδέσει το G pin της κεφαλής από πίσω με την θωράκιση της (όπως κάνει η shure που είπες) για να τη στείλει στο RCA εισόδου του phono

To μαύρο ground του headshell να το στείλει στο earth του phono η να το ενώσει με το πράσινο όπως παρακάτω για τοίχο

Να κολλήσει ή να βιδώσει ένα καλωδιάκι κάτω από το πλατό στο bearing, να το ενώσει με το πράσινο του pilar και να τα στείλει σε γείωση στον τοίχο.

Τι λες @PURETONE σαν ειδικός?
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Δεν έχει ούτε γείωση το μοτέρ του τελικά.
Το speed box παίρνει DC και είναι inverter για 16V AC στο μοτεράκι και το τρίτο καλώδιο του μοτέρ δεν είναι γείωση. Είναι για το speed control μάλλον.

Το speedbox παίρνει 16V AC και κατόπιν δίνει στο μοτέρ που παίρνει και αυτό 16V AC. Το τροφοδοτικό και για το μοτέρ(speedbox, στην περιπτωσή μου) και για το phonostage είναι AC-AC adaptor.
Δεν τρίτο καλωδιάκι στο μοτέρ!

Θα έλεγα με αλουμινοταινιάκι να συνδέσει το G pin της κεφαλής από πίσω με την θωράκιση της (όπως κάνει η shure που είπες) για να τη στείλει στο RCA εισόδου του phono

Στο Left G, ή στο Right G, το αλουμινοταινιάκι;

To μαύρο ground του headshell να το στείλει στο earth του phono η να το ενώσει με το πράσινο όπως παρακάτω για τοίχο

Να κολλήσει ή να βιδώσει ένα καλωδιάκι κάτω από το πλατό στο bearing, να το ενώσει με το πράσινο του pilar και να τα στείλει σε γείωση στον τοίχο.

Τι λες @PURETONE σαν ειδικός?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν έχει ούτε γείωση το μοτέρ του τελικά.
Το speed box παίρνει DC και είναι inverter για 16V AC στο μοτεράκι και το τρίτο καλώδιο του μοτέρ δεν είναι γείωση. Είναι για το speed control μάλλον.

Θα έλεγα με αλουμινοταινιάκι να συνδέσει το G pin της κεφαλής από πίσω με την θωράκιση της (όπως κάνει η shure που είπες) για να τη στείλει στο RCA εισόδου του phono

To μαύρο ground του headshell να το στείλει στο earth του phono η να το ενώσει με το πράσινο όπως παρακάτω για τοίχο

Να κολλήσει ή να βιδώσει ένα καλωδιάκι κάτω από το πλατό στο bearing, να το ενώσει με το πράσινο του pilar και να τα στείλει σε γείωση στον τοίχο.

Τι λες @PURETONE σαν ειδικός?
Εγω θα αφηνα το μαυρο του headshell οπως ειναι,δηλαδη στην γειωση του phono και απο το σημειο στο headshell που ξεκινα το μαυρο καλωδιο,θα δοκιμαζα οπως λες με ενα μικρο λεπτο καλωδιακι να γειωσω το shell της grado.Προσωπικα δεν μου αρεσει να "περναω" τιποτα μεσω returns.
To πειραμα θα το δοκιμαζα τοσο με το project phono,οσο και το πικαπ κατευθειαν στον audiolab για να δω οτι ισχυει και στα δυο το ιδιο πραγμα.
Επισης θα αφηνα στο πολυπριζο(αν υπαρχει) μονον τον ενισχυτη,πικαπ και phono.
Τελος,θα δοκιμαζα να εχω μονο μια γειωση στο συστημα,π.χ στον ενισχυτη, και τα υπολοιπα θα τα γειωνα μεσω του ground του ενισχυτη.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ξεχασα να πω για την γειωση του πηγαδιου που ειπες,συμφωνω να γειωθει.Ειδα και αλλα πικαπ που το κανουν αυτο,μεταξυ αυτων και ενα thorens td350 που ειχα.
Aκομη κατι,αφου το πικαπ το επιτρεπει,θα συμβουλευα την δοκιμη και σε ενα αλλο καλωδιο (rca-rca)απο το πικαπ στο project or audiolab,απλα να σιγουρευτουμε οτι το υφισταμενο καλωδιο δουλευει/θωρακιζει σωστα.
Tελος,κατι που θα ηταν καλο να ξερουμε ειναι αν το σημειο γειωσης project / rca και audiolab / rca εχουν επαφη.Μαλλον ναι,ανκαι δεν μπορει να γινει κατι γι'αυτο
 
Last edited:

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247


Πως δεν έχει τρίτο? Αυτό που έβαλες δεν είναι το μοτεράκι σου?
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Εγω θα αφηνα το μαυρο του headshell οπως ειναι,δηλαδη στην γειωση του phono και απο το σημειο στο headshell που ξεκινα το μαυρο καλωδιο,θα δοκιμαζα οπως λες με ενα μικρο λεπτο καλωδιακι να γειωσω το shell της grado.Προσωπικα δεν μου αρεσει να "περναω" τιποτα μεσω returns.
To πειραμα θα το δοκιμαζα τοσο με το project phono,οσο και το πικαπ κατευθειαν στον audiolab για να δω οτι ισχυει και στα δυο το ιδιο πραγμα.
Επισης θα αφηνα στο πολυπριζο(αν υπαρχει) μονον τον ενισχυτη,πικαπ και phono.
Τελος,θα δοκιμαζα να εχω μονο μια γειωση στο συστημα,π.χ στον ενισχυτη, και τα υπολοιπα θα τα γειωνα μεσω του ground του ενισχυτη.
Εάν έχει στριμμένο όμως το μαύρο μαζί με τα υπόλοιπα 4 καλωδιάκια εσωτερικά θα βγάλει βόμβο. Αξίζει η δοκιμή και είναι ασφαλέστερη από αυτό που λέω εγώ να την περάσει στο pin
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Εννοώ η τροφοδοσία του μοτέρ, δεν έχει τρίτο καλώδιο. Αυτά τα καλώδια που φεύγουν από το μοτέρ, πάνε σε μια πλακέτα:
DSC05544.JPG

...και από κει έχει δύο καλωδιάκια που πάιρνει το ρεύμα.
DSC05547.JPG

Μάλλον το τρίτο καλώδιο που φεύγει από το μοτέρ και πάει στην πλακέτα, να είναι για αλλαγή των στροφών, αν βάλει κανείς speedbox.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.584
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top