βρειτε τις διαφορες !

K

kimon

Guest
Μια που το έφερε η κουβέντα,εφευρέτης της ακουστικής ανάρτησης και συνιδρυτής της AR (μαζί με τον Kloss) είναι ο Ed Villchur.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
θα ψαξω να βρω σε καλη τιμη τα μεγαφωνα...
ναι τα θελω οπως ηταν, αλλα ενα ρετους των πυκνωτων δεν κανει κακο..
ηταν τα πρωτα μου ηχεια στο πρωτο συστηματακι, και η αρχη ενασχολησης με το χομπυ..
ευχαριστω πολυ
Αφού τα tweeters είναι εντάξει όπως λες, η γνώμη μου είναι να τα επισκευάσεις. Όσο κι αν είναι το κόστος (που δεν θα είναι μεγάλο), όσος κι αν είναι ο κόπος...
Αλλαξε τους πυκνωτές με ίδιας χωρητικότητας ΜΚΡ ή ΜΚΤ.
Βρες δύο woofers από το ebay, όσο διαλυμένα κι αν είναι υπάρχουν μάστορες εδώ που κάνουν εξαιρετική δουλειά. Εν ανάγκη βρες δύο ηχεία σε χαμηλή τιμή να τα «κανιβαλίσεις»
Και αν η καμπίνες έχουν κάποιες φθορές ή γρατσουνιές πήγαινέ τα σε έναν επιπλοποιό να τα λουστράρει.
Στον καιρό της κινέζικης φτήνιας αξίζει να τα επισκευάσεις έτσι ώστε αυτά τα «παιδιά» του Henry Kloss να τραγουδήσουν ξανά.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Αυτό ακριβως θα κάνω..ψάχνω ολοκληρο να κανιβαλισω....
Ευχαριστώ πολύ
Το ηχείο πραγματικα το αξίζει κ έχω ενα δέσιμο έτσι κ αλλιώς..
 

K

kimon

Guest
Στον καιρό της κινέζικης φτήνιας αξίζει να τα επισκευάσεις έτσι ώστε αυτά τα «παιδιά» του Henry Kloss να τραγουδήσουν ξανά.
Με τέτοια εικόνα κροσόβερ δεν στέκει η έκφραση <κινέζικη φτήνεια>
 



Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Στην περίπτωση αυτή θα έψαχνες και για νέα τουήτερ...
Σωστός!
Τα woofers μπορούν να αφεθούν χωρίς crossover και να «σβήσουν» σιγά σιγά όσο ανεβαίνει η συχνότητα. Αυτό έκανε άλλωστε η Advent.
Τα tweeters όμως δεν μπορούν να λειτουργήσουν χωρίς crossover (χωρίς προστασία έστω από έναν πυκνωτή) Εάν περάσουν σε αυτά οι χαμηλές συχνότητες αποχαιρέτα τα tweeters σου έστω και με ελάχιστα watts.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top