Τα φώτα σας για ρύθμιση antiscating

ika

News
Μηνύματα
13.953
Reaction score
12.953
Ερώτηση για ρύθμιση antiscating

Από όσα θυμάμαι, το antiscating πρέπει να είναι περίπου όσα γραμμάρια είναι και το βάρος ανάγνωσης.
Σήμερα παρέλαβα ενα δίσκο της Vinyl Aid με στροβοσκόπιο και προτράκτορα. Επειδή ο δίσκος είναι επίπεδος, άφησα τον βραχίονα να κατέβει στην επιφάνεια του. Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Παρατήρησα ότι για να μην μετακινείται ο βραχίονας προς το κέντρο κατά την περιστροφή, αν και το βάρος ανάγνωσης είναι 1,5γρ το antiscating πρέπει να πάει στο 2,5. Είναι λογικό αυτό?
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Αυτός ο δίσκος δεν έχει ρύθμιση antiskating. Υπάρχουν άλλοι test records σαν αυτόν: http://www.analogueproductions.com/index.cfm?do=detail&Title_ID=35532 που έχουν ειδικό track για το antiskating, που ακούς, ή μετράς με παλμογράφο, αν υπάρχει διαφορά μεταξύ αριστερου-δεξιού καναλιού.
Γενικώς το να ρυθμίζεις το antiskating σε δίσκο χωρίς διαμορφωμένα αυλάκια, δεν είναι και ότι πιο ακριβές.
Στο πικάπ σου πως ρυθμίζετε το antiskating?
 

ika

News
Μηνύματα
13.953
Reaction score
12.953
Έχει ένα περιστρεφόμενο κουμπί ο βραχίονας.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Με ελατήριο είναι. Αν είναι βαθμονομημένο, βάλε όσο και το βάρος ανάγνωσης της κεφαλής και είσαι μέσα.
Αν πάλι θες πιο ακριβή ρύθμιση πάρε ένα test record.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Ερώτηση για ρύθμιση antiscating

Από όσα θυμάμαι, το antiscating πρέπει να είναι περίπου όσα γραμμάρια είναι και το βάρος ανάγνωσης.
Σήμερα παρέλαβα ενα δίσκο της Vinyl Aid με στροβοσκόπιο και προτράκτορα. Επειδή ο δίσκος είναι επίπεδος, άφησα τον βραχίονα να κατέβει στην επιφάνεια του. Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Παρατήρησα ότι για να μην μετακινείται ο βραχίονας προς το κέντρο κατά την περιστροφή, αν και το βάρος ανάγνωσης είναι 1,5γρ το antiscating πρέπει να πάει στο 2,5. Είναι λογικό αυτό?
Αν το πλατώ σου δεν είναι απόλυτα αλφαδιασμένο, όλα λογικά είναι!
Όντως όμως, ο mikekam έχει δίκιο....
Το antiscating το ρυθμίζεις σωστά μόνο ακουστικά, η με όργανο που μετράει τάση/ήχο από το αυλάκι, γιατί έχει να κάνει με την επαφή που κάνει η βελόνα σου με το εσωτερικό και εξωτερικό τοίχωμα του αυλακιού....


Σε κενό δίσκο, τη δύναμη προς τα μέσα η έξω τη δίνει η συνισταμένη δυνάμεων που προκύπτει από την τριβή της κορυφής της βελόνας σε μία επίπεδη επιφάνεια. Σαν να κάνει παγοδρομία δηλαδή.
Σε δίσκο με μουσική, έχεις τη διαφορά δύο ανυσμάτων το ένα από την επαφή της βελόνας με το αριστερό κανάλι και το άλλο αντίστοιχα με το δεξί.
Ανάλογα με τον τύπο της βελόνας, ο κενός δίσκος θα σε βγάλει κοντά η μακριά από την τέλεια ρύθμιση.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Ερώτηση για ρύθμιση antiscating

Από όσα θυμάμαι, το antiscating πρέπει να είναι περίπου όσα γραμμάρια είναι και το βάρος ανάγνωσης.
Σήμερα παρέλαβα ενα δίσκο της Vinyl Aid με στροβοσκόπιο και προτράκτορα. Επειδή ο δίσκος είναι επίπεδος, άφησα τον βραχίονα να κατέβει στην επιφάνεια του. Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Παρατήρησα ότι για να μην μετακινείται ο βραχίονας προς το κέντρο κατά την περιστροφή, αν και το βάρος ανάγνωσης είναι 1,5γρ το antiscating πρέπει να πάει στο 2,5. Είναι λογικό αυτό?
Σε δίσκο χωρίς διαμόρφωση (επίπεδο) η εφαρμογή αντιολίσθησης οφείλει να είναι σχεδόν ίδια με την εφαρμογή βάρους καθώς η επαφή της ακίδας με την επιφάνεια του δίσκου είναι σημειακή.

Όταν δεν συμβαίνει αυτό (όπως στην περίπτωσή σου) έχουμε τα εξής τινά
- Έχεις μεγαλύτερη υπερκρέμαση (overhang) από ότι προβλέπει ο κατασκευαστής
- Το ελατήριο της εφαρμογής αντιολίσθησης έχει "πέσει" και η βαθμονομημένη ένδειξη δεν ισχύει πια
- Το πικάπ σου δεν είναι απόλυτα αλφαδιασμένο με το έδαφος
- Υπάρχει μηχανική βλάβη στα bearings παράλληλης μετακίνησης του βραχίονα

Εάν δεν γνωρίζεις το πως ελέγχεις τα παραπάνω ή κάποιο από αυτά πες μας να σε βοηθήσουμε

Η καλύτερη ρύθμιση της αντιολίσθησης γίνεται με δίσκο διαμόρφωσης, όπως σωστά λένε και τα παιδιά, καθώς συμπεριλαμβάνει και το κριτήριο του shape της κεφαλής (arc/area of contact) που αλλάζει την τιμή της τριβής (ζητούμενο)
 

ika

News
Μηνύματα
13.953
Reaction score
12.953
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
1. Ο βραχίονας είναι o 309. Με τον δικό του προτράκτορα αλλά και με αυτόν από το VinylAid, τον βλέπω ΟΚ ρυθμισμένο.
2. Ο βραχίονας είναι 4-5 ετών, αγορασμένος καινούργιος και ελάχιστα χρησιμοποιημένος.
3. Θα κοιτάξω το αλφάδιασμα του πικάπ.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
1. Οί βραχίονες της SME με το fixed effective lengh και fixed off-set δεν ρυθμίζονται με άλλο προτράκτορα εκτός από τον δικό τους γιατί απλά έχει fixed effective lengh και fixed off-set και ζητάει fixed overhang για να βρει τα σημεία μηδενισμού του.
Ο προτράκτορας της Vinyl aid έχει διαφορετικά σημεία μηδενισμού (66.04mm inner, 120.90mm outer) από αυτόν του SME σου που είναι (63.57mm inner, 119.50 outer)
και ΟΚ..... το 1,5mm στο outer πες ότι δεν το βλέπουμε, αλλά τα 2,5mm στο inner πως και δεν τα είδες? :D

2. Ισορρόπησε τον βραχίονα στο 0 και κάτι, αφού πρώτα αλφαδιάσεις το πλατό, κρατώντας μία απόσταση 2mm από τον δίσκο και εφάρμοσε σιγά σιγά αντιολίσθηση να δεις στα πόσα δέκατα του γραμμαρίου αρχίζει να "ακούει" προς τα έξω.

O 309 δεν έχει δυναμική εφαρμογή της VTF. Είναι στατική... σωστά?
 

ika

News
Μηνύματα
13.953
Reaction score
12.953
Αγαπητέ GeoVaz

1. Δεν γνωρίζω να απαντήσω, γι' αυτό βάζω φωτό που μόλις τράβηξα. Σε γενικές γραμμές μου φαίνεται ΟΚ, μπορεί και να μην το βλέπω αν φεύγει λίγο, μπορεί και η θέση φωτογράφησης να ξεγελάει.
2. Θα το κάνω σύντομα, καθόσον είναι λίγο δύσχρηστος στο θέμα ρυθμίσεων ο 309 σε σχέση με τον 3009 ΙΙΙ.
3. Αν στατικό VTF είναι να ασκείται πάντα ίδια φυγόκεντρος δύναμη, νομίζω πως ναι.
4. Θα κοιτάξω και το αλφάδιασμα του πικάπ.
 

Attachments


ika

News
Μηνύματα
13.953
Reaction score
12.953
1. Αλφάδιασμα πικάπ & κέλυφους ΟΚ, θέλανε κάτι ψιλοδιορθώσεις.
2. Με μηδέν βάρος ανάγνωσης & antiskating, ο βραχίονας ξεκινά να κινείται προς τα έξω όταν φτάσει ο κοχλίας στο 0,5+ δλδ από εκεί που ξεκινά η διαβάθμιση του κοχλία antiskating.
3. Με 1,5 γρ βάρος ανάγνωσης & antiskating, σε επίπεδο δίσκο γίνεται ότι και στο πρώτο μου ποστ.
 

Attachments


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Το βάρος ανάγνωσης το μετράς με ζυγαριά ακριβείας ή με την διαβάθμιση του counterweight?
 

ika

News
Μηνύματα
13.953
Reaction score
12.953
Με ζυγαριά ηλεκτρονική.
Στον 309 δεν υπάρχουν γραμμές στο αντίβαρο, γίνεται με περιστροφές μιας βίδας που αντιστοιχούν σε ορισμένη μεταβολή του βάρους. Οπότε αναγκαστικά χρειάζεται μια ζυγαριά.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Στην φωτογραφία με τον SME προτράκτορα εκτός από την προβολή του κελύφους που έχεις ταυτίσει ακουμπά και η ακίδα στο σταυρουδάκι?
Στο λέω αυτό γιατί ο προτράκτορας της SME είναι σχεδιασμένος για κεφαλές με απόσταση ακίδας-οπής στήριξης 9,5mm (που είναι σύνηθες), αλλά υπάρχουν και κεφαλές που διαφοροποιούνται.
 

ika

News
Μηνύματα
13.953
Reaction score
12.953
Στην φωτογραφία με τον SME προτράκτορα εκτός από την προβολή του κελύφους που έχεις ταυτίσει ακουμπά και η ακίδα στο σταυρουδάκι?
Ναί η βελόνα ακουμπά στο σταυρουδάκι, η κεφαλή είναι 2Μ Black αν έχει κάποια σημασία.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Το στέλεχος όπως το βλέπεις από μπροστά έχει κάποια απόκλιση προς τα δεξιά?
Η ακίδα όταν ακουμπά στην επιφάνεια χωρίς εφαρμογή αντιολίσθησης έχει κάποια κλίση προς τα αριστερά?
Όταν κάνεις ακρόαση έχεις μεταφορά της σκηνής προς τα δεξιά?
 

ika

News
Μηνύματα
13.953
Reaction score
12.953
Το κέλυφος έχει οριζοντιωθεί με αλφαδάκι.
Η βελόνα δεν φαίνεται να αποκλίνει καθόλου, ούτε δεξιά ούτε αριστερά από το στέλεχος της κεφαλής.
Για μεταφορά σκηνής, δεν καταλαβαίνω κάτι.
Και η στάθμη ήχου μου φαίνεται ΟΚ.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Προσωπικά δεν με απασχολεί καμιά βαθμονόμηση κανενός κατασκευαστή σε antiscating, αφού η εργασία του είναι μία. Να εφαρμόζει τέτοια δύναμη ώστε να ακυρώνει την δύναμη της ολίσθησης.
Εάν το παραπάνω το διαπίστωνα σε ένα ειδικό test record με διαμόρφωση αυλακιού, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το πάω παραπάνω ή παρακάτω από την διαβάθμιση, την στιγμή που θα ήμουν απόλυτα σίγουρος για τα υπόλοιπα.

Τώρα όμως οι συντελεστές της τριβή σου που είναι υπεύθυνοι για την ολίσθηση έχουν αλλάξει. Το υλικό επαφής είναι πλαστικό αντί για βινύλιο και ίσως η άκρη της διαμαντένιας ακίδας σου να είναι αρκετά αιχμηρή, ικανή να χαράξει (το κάνει?) το πλαστικό δισκάκι δίνοντας σου διαφορετική τιμή.

Θα έλεγα να εμπιστευτείς προς το παρόν την διαβάθμιση του SME σου
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Ναί η βελόνα ακουμπά στο σταυρουδάκι, η κεφαλή είναι 2Μ Black αν έχει κάποια σημασία.
Καλημέρα!

Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου από την 2m black; Αξίζουν τα 500€ ή είναι υπερτιμημένη;
 

ika

News
Μηνύματα
13.953
Reaction score
12.953
Καλημέρα & Καλή Χρονιά.

Η προηγούμενη που είχα ήταν η STANTON 881 με ίδιο πικάπ αλλά με άλλο βραχίονα. Δεν τις είχα παράλληλα αλλά μου φαίνεται κάπως πιο ζεστός ο ήχος της 2Μ, μπορεί να οφείλεται και στον διαφορετικό βραχίονα. Η επιλογή της έγινε από διαβάσματα και όχι από ακροάσεις καθόσον πολύ συχνά άλλα ακούς στο κατάστημα και άλλα στο σπίτι, επίσης δεν είχα την πρόθεση να κουβαλάω το πικάπ δεξιά και αριστερά. Πήρα την BLACK για να μην τρώγομαι εκ των υστέρων αν έπαιρνα την BRONZE και κάτι δεν μου άρεσε. Το αν αξίζει τα 500Ε δεν to ξέρω, δεν έχω κάνει κανένα παράλληλο συγκριτικό, αλλά είναι και μια ερώτηση που ισχύει για όλες τις συσκευές.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.819
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top