Πρόβλημα βόμβου σε πικάπ

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Ξεχασα να πω για την γειωση του πηγαδιου που ειπες,συμφωνω να γειωθει.Ειδα και αλλα πικαπ που το κανουν αυτο,μεταξυ αυτων και ενα thorens td350 που ειχα.
Aκομη κατι,αφου το πικαπ το επιτρεπει,θα συμβουλευα την δοκιμη και σε ενα αλλο καλωδιο (rca-rca)απο το πικαπ στο project or audiolab,απλα να σιγουρευτουμε οτι το υφισταμενο καλωδιο δουλευει/θωρακιζει σωστα.
Tελος,κατι που θα ηταν καλο να ξερουμε ειναι αν το σημειο γειωσης project / rca και audiolab / rca εχουν επαφη.Μαλλον ναι,ανκαι δεν μπορει να γινει κατι γι'αυτο
To Thorens, αν δεν κάνω λάθος έχει μεταλλικό σασί. Στο δικό μου το πηγάδι σφίγγει στο σασί που είναι από MDF, χωρίς να έχει καμία επαφή, μέσω αγωγού με τον βραχίωνα. Τι θα αλλάξει αν το κάνω;
Το δοκίμασα και με άλλο καλώδιο και είχε τον ίδιο βόμβο.
Phonostages άλλαξα, καλώδια RCA_RCA άλλαξα. Το μόνο που δεν έχω άλλη κεφαλή να δοκιμάσω.

Όσο για γείωση/RCA του phonostage(project) έχουν επαφή. Στη μέτρηση που έκανα μου έβγαλε ένδειξη το πολύμετρο.

Πιο πάνω γράφω ότι ένωσα από το βιδάκι στο headshell του βραχίωνα στη θωράκιση της κεφαλής και τίποτα δεν άλλαξε.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εάν έχει στριμμένο όμως το μαύρο μαζί με τα υπόλοιπα 4 καλωδιάκια εσωτερικά θα βγάλει βόμβο. Αξίζει η δοκιμή και είναι ασφαλέστερη από αυτό που λέω εγώ να την περάσει στο pin
Δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο.Το μαυρο ειναι γειωση του βραχιωνα και θα προτιμουσα τα αλλα 4 να ειναι καθαρα απο το headshell ως τα rca.
Tεινω να πιστεψω οτι τελικα προκειται για μια ακομη "περιπτωση grado" .Δεν ξερω αν παιζει κατι με ανεπαρκη θωρακιση των εσωτερικων καλωδιων του βραχιωνα αν ειναι με ανθρακονηματα,ανκαι παρομοια προβληματα με grado αναφερθηκαν και με αλλους βραχιωνες.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
To Thorens, αν δεν κάνω λάθος έχει μεταλλικό σασί. Στο δικό μου το πηγάδι σφίγγει στο σασί που είναι από MDF, χωρίς να έχει καμία επαφή, μέσω αγωγού με τον βραχίωνα. Τι θα αλλάξει αν το κάνω;
Το δοκίμασα και με άλλο καλώδιο και είχε τον ίδιο βόμβο.
Phonostages άλλαξα, καλώδια RCA_RCA άλλαξα. Το μόνο που δεν έχω άλλη κεφαλή να δοκιμάσω.

Όσο για γείωση/RCA του phonostage(project) έχουν επαφή. Στη μέτρηση που έκανα μου έβγαλε ένδειξη το πολύμετρο.

Πιο πάνω γράφω ότι ένωσα από το βιδάκι στο headshell του βραχίωνα στη θωράκιση της κεφαλής και τίποτα δεν άλλαξε.
Το 350 εχει ξυλινο/mdf σασι,αλλα μεταλικο πλατω.
Δοκιμασε την μια μονο γειωση στο συστημα,αλλα οπως ειπα πιο πανω μαλλον προκειται για ακομη μια περιπτωση grado hum απο τις πολλες.Πιστευω οτι με αλλη κεφαλη μαλλον δεν θα εχεις το προβλημα.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Ας κάνει και την τελική προσπάθεια με το pin.

Θα κόψεις μία μικρή αλουμινοταινία αυτοκόλλητη και θα ενώσεις την μεταλλική θωράκιση της κεφαλής (από κάτω που έχει) με οποιοδήποτε G pin (left/right δεν έχει σημασία). Να βεβαιωθείς ότι έχεις κάνει κύκλωμα όμως.

Το μαύρο από το headshell (που θα είναι ενωμένο μόνο με το headshell) θα το ενώσεις με το πράσινο του pilar και θα τραβήξεις ένα ακόμα καλωδιάκι από κάτω από κάτω από το bearing και θα το στείλεις και αυτό στην ένωση πράσινου/μαύρου. Την τριάδα θα την στείλεις στο ground του audiolab, ή σε οποιοδήποτε άλλο ground εκτός από το stage σου.

Όταν το κάνεις αυτό δοκίμασε με ένα άλλο καλώδιο να ενώσεις το ground του phono stage σου με το ground του audiolab και ανάλογα αποφασίζεις.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Το 350 εχει ξυλινο/mdf σασι,αλλα μεταλικο πλατω.
Δοκιμασε την μια μονο γειωση στο συστημα,αλλα οπως ειπα πιο πανω μαλλον προκειται για ακομη μια περιπτωση grado hum απο τις πολλες.Πιστευω οτι με αλλη κεφαλη μαλλον δεν θα εχεις το προβλημα.
Εμένα έχει ακρυλικό πλατό. Τέλος πάντων θα το δοκιμάσω και αυτό.

Θα κάνω και αυτά που λέει ο GeoVaz...και επανέρχομαι...:)
 



Μηνύματα
311
Reaction score
100
Χαχαχαχα....:p
Αντί να βαράω εγώ το κεφάλι μου στο τοίχο, το βαράς εσύ; :)
Τέλος πάντων, μάλλον είναι θέμα Grado. Μακάρι να είχα άλλη κεφαλή εδώ να δοκίμαζα.
Ένα τελευταίο μένει, να είναι η καλωδίωση του βραχίονα(παρόμοιο πρόβλημα βόμβου είχε και άλλος στο forum με project debut, αλλά με άλλη κεφαλή). Όταν την αλλάξω θα δω...

ΥΓ. Τα καινούργια καλώδια να τα περάσω συστρεμένα μέσα στον βραχίωνα;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν ο κατασκευαστης τα στελνει συστρεμενα ναι, η χωρισε τα σε L ( λευκο/μπλε) + R (κοκινο/πρασινο)
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Από ότι βλέπω στη φωτό τα έχει συστρεμένα:
7534_5litz7_6.jpg


Για μέσα στο βραχίωνα δεν έχει το μαύρο της γείωσης. Θα αφήσω αυτό που έχει τώρα στον βραχίωνα, και θα ενώσω την άκρη του με το κροκοδειλάκι που έχει το καινούργιο καλώδιο:
7534_5litz7_5.jpg
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ειναι 2+15 το πρωι πηγαινε να κοιμηθεις....χαχαχαχα
Mια χαρα οπως ειναι !!
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Τα έκανα όλα αυτά που γράφεις GeoVaz, αλλά δεν άλλαξε τίποτα!
ΟΚ θέλει δραστικά μέτρα.
Κάπου θα έχεις κάποιο μικρό φερίτη από κάποιο USB ή εάν δεν έχεις σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών θα βρεις. Κούμπωσέ τον σε ένα καλώδιο εισόδου στο phono (απόσταση θα έλεγα κοντά στο RCA) ή στην άκρη του καλωδίου της γείωσης που πάει στο phono.


Είναι φτηνοί (1-2 ευρώ) Δοκίμασε μερικούς και μείνε σε αυτόν που σου κόβει περισσότερο βόμβο και λιγότερη πληροφορία (γιατί θα σου κόψει). Δοκίμασε να τον κουμπώσεις σε διαφορετικά σημεία του καλωδίου.
PS Εάν δουλέψει σε καλώδιο τροφοδοσίας θα είσαι τυχερός γιατί δεν θα σου κόψει πληροφορία.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Αν ο κατασκευαστης τα στελνει συστρεμενα ναι, η χωρισε τα σε L ( λευκο/μπλε) + R (κοκινο/πρασινο)
Θα έλεγα αφού κάνει που κάνει την καλή δουλειά από την αρχή, να τα ξεμπλέξει και να τα ξαναστρίψει ανά ζεύγος καναλιού όπως λες έως να βρει την επιθυμητή τιμή χωρητικότητας.

Έχεις καπασιτόμετρο @mikekam ?
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
ΟΚ θέλει δραστικά μέτρα.
Κάπου θα έχεις κάποιο μικρό φερίτη από κάποιο USB ή εάν δεν έχεις σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών θα βρεις. Κούμπωσέ τον σε ένα καλώδιο εισόδου στο phono (απόσταση θα έλεγα κοντά στο RCA) ή στην άκρη του καλωδίου της γείωσης που πάει στο phono.


Είναι φτηνοί (1-2 ευρώ) Δοκίμασε μερικούς και μείνε σε αυτόν που σου κόβει περισσότερο βόμβο και λιγότερη πληροφορία (γιατί θα σου κόψει). Δοκίμασε να τον κουμπώσεις σε διαφορετικά σημεία του καλωδίου.
PS Εάν δουλέψει σε καλώδιο τροφοδοσίας θα είσαι τυχερός γιατί δεν θα σου κόψει πληροφορία.
Έχω πολλούς, αλλά μόνο ένας ανοίγει, οι άλλοι είναι φιξ. Τον δοκίμασα, στα RCA κοντά στο phono και τίποτα... Το δοκίμασα και σε άλλο σημείο του καλωδίου, μέχρι το πικάπ....πάλι τίποτα.
Και την ώρα που τα έκανα όλα αυτά, άκουσα τον βόμβο να μου σκάει ένα σαδιστικό χαμόγελο...:fuckyou:

Θα πάρω κι άλλους και θα δω.

Το καλωδιάκι του ρεύματος έχει δικό του φερίτη, έβαλα και τον δικό μου δίπλα....και φυσικά τίποτα...

Καπασιτόμετρο δεν έχω. Είναι ακριβό;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Θα έλεγα αφού κάνει που κάνει την καλή δουλειά από την αρχή, να τα ξεμπλέξει και να τα ξαναστρίψει ανά ζεύγος καναλιού όπως λες έως να βρει την επιθυμητή τιμή χωρητικότητας.

Έχεις καπασιτόμετρο @mikekam ?
Kαι γω θα πρoτιμουσα ανα ζευγη αλλα ας τα ξετυλιξει ως ζευγη και να τα αφησει οπως ειναι συστρεμενα ηδη,θα ταλαιπωρηθει αδικα.
Αρχισα να νιωθω οτι κανουμε στον mike οτι μας κανει η τρόικα,κανε αυτο κανε εκεινο και αποτελεσμα δεν εχει ... χαχαχα
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Ειναι 2+15 το πρωι πηγαινε να κοιμηθεις....χαχαχαχα
Mια χαρα οπως ειναι !!
Χαχαχα...
Εγώ από τις 1:00 κοιμόμουνα...το μήνυμα το έστειλα στις 21:08...
Από ότι βλέπω άλλοι ξενυχτάνε...;)
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Kαι γω θα πρoτιμουσα ανα ζευγη αλλα ας τα ξετυλιξει ως ζευγη και να τα αφησει οπως ειναι συστρεμενα ηδη,θα ταλαιπωρηθει αδικα.
Αρχισα να νιωθω οτι κανουμε στον mike οτι μας κανει η τρόικα,κανε αυτο κανε εκεινο και αποτελεσμα δεν εχει ... χαχαχα
χαχαχα...
Είδες; Αν και άλλαξε η κυβέρνηση...εγώ ακολουθώ πιστά ότι μου λέτε...σαν την παλιά κυβέρνηση...;)
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
χαχαχα...
Είδες; Αν και άλλαξε η κυβέρνηση...εγώ ακολουθώ πιστά ότι μου λέτε...σαν την παλιά κυβέρνηση...;)
Να κάνουμε κάτι ακόμα? Να εξαντληθούν δηλαδή όλες οι προσπάθειες
Θα πάρεις ένα καλώδιο κεραίας και προσεχτικά θα βγάλεις την θωράκιση. Μετά θα την φορέσεις στα καλώδια εξόδου του πικάπ από RCA σε RCA και θα ενώσεις την μία άκρη της θωράκισης με όλες τις γειώσεις. (μαύρα, πράσινα, από το bearing) και θα στείλεις την άλλη άκρη της θωράκισης στη γείωση του phono ή στην γείωση του audiolab.

Κάτι τέτοιο δηλαδή. Το έκανε παλιά και η SME και δούλευε
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Δε θα χωρέσουν και τα 2 καλώδια RCA στη θωράκηση του καλωδίου κεραίας. Ένα ένα, ίσως.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Να κάνουμε κάτι ακόμα? Να εξαντληθούν δηλαδή όλες οι προσπάθειες
Θα πάρεις ένα καλώδιο κεραίας και προσεχτικά θα βγάλεις την θωράκιση. Μετά θα την φορέσεις στα καλώδια εξόδου του πικάπ από RCA σε RCA και θα ενώσεις την μία άκρη της θωράκισης με όλες τις γειώσεις. (μαύρα, πράσινα, από το bearing) και θα στείλεις την άλλη άκρη της θωράκισης στη γείωση του phono ή στην γείωση του audiolab.

Κάτι τέτοιο δηλαδή. Το έκανε παλιά και η SME και δούλευε
Ήδη χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο :)
DSC05577.JPG
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.601
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top