Βοήθεια για κεφαλη Sonus Red Label

Μηνύματα
34
Reaction score
6
Καλησπέρα
Ψάχνω κεφαλή για το Micro Seiki DD-24 (αγορά 1985)σε αντικατάσταση της
sumico oyster που εχω τώρα.Θεωρείτε ότι η sonus red label είναι κατάλληλη επιλογή;
Ο ιδιοκτήτης μου επισήμανε ότι η κεφαλή απαιτεί βραχίονα αρκετά χαμηλής μάζας λόγω υψηλής ενδοτικότητας
Υπάρχει τρόπος να ελέγξω την συμβατικότητα βραχίονα -κεφαλής;
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Καλησπέρα,
σύμφωνα με αυτό: http://www.vinylengine.com/cartridg...ts.php?m=Sonus+Red&cm=5.5&dc=50&search=search δεν ταιριάζει. Ο βραχίονάς σου σύμφωνα με το manual: http://www.vinylengine.com/library/micro-seiki/dd-24.shtml έχει μάζα 7gr. που σημαίνει ότι θα είναι εκτός συχνοτήτων συντονισμού (8-11 Ηz). Η συχνότητα συντονισμού σου θα είναι στα 6Hz.
 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Οι κεφαλές υψηλού compliance είναι ιδανικές για βραχίονες χαμηλής μάζας, για ιδανικό ταίριασμα της συχνότητας συντονισμού με το βραχίονα.

Επίσης, το υψηλό compliance μιας κεφαλής σημαίνει ότι έχει εξαιρετικό trackability σε σχέση με τις χαμηλότερου compliance.

Η Sonus όπως και αρκετές άλλες κεφαλές υψηλής ενδοτικότητας προτιμούν τους βραχίονες χαμηλής μάζας.
Ο πίνακας του vinyl engine είναι ένας "βοηθός" στο να διαπιστώσουμε αν το ταίριασμα του βραχίονα - κεφαλής είναι το ιδανικό.
Με τα απόλυτα κριτήρια των αριθμών δεν είναι το ιδανικότερο ταίρι, αν και θα έλεγα ότι λίγοι είναι οι βραχίονες κάτω από 4 γραμμάρια, που δείχνει ο πίνακας ότι η κεφαλή ταιριάζει.

Σχετικά λοιπόν πιστεύω ότι η κεφαλή είναι σε καλό επίπεδο για να φορεθεί στο συγκεκριμένο βραχίονα.
Θα σου έλεγα να ψαχτείς και με επιλογές κεφαλών χαμηλότερης ενδοτικότητας από τη συγκεκριμένη όπως πχ η Shure V15 -ΙΙΙ/ΙV ή από από καινούριες μια εξαιρετική επιλογή είναι η Ortofon 2M Black, που θα ταιριάξει γάντι στο βραχίονα που διαθέτεις.

Χαρακτηριστικά δες εδώ.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια
Σε ποιο σημείο ακριβώς του manual αναφέρεται η μάζα του βραχίονα;
Με δεδομένο τα 7 gr του βραχίονα πως να επιλέξω την κατάλληλη κεφαλή ; http://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator.php?eff_mass=7&submit=Submit
Πας στο πρώτο λινκ που σου έδωσα και κατεβάζεις το owners manual, είναι σε μορφη PDF. Εκεί στην τελευταία σελίδα έχει τα χαρακτηριστικά του βραχίονά σου (εκτός αν έχεις αλλάξει βραχίονα στο SEIKI).

Το πινακάκι που έβαλες διαβάζεται ως εξής. Στην κάθετη στήλη είναι η ενδοτικότητα και στην οριζόντια τα γραμμάρια της κεφαλής. Διαλέγεις μια κεφαλή που σύμφωνα με το βάρος της και την ενδοτικότητα, να είναι μέσα στα όρια(πράσινα) της συχνότητας συντονισμού βραχίονα - κεφαλής (8-11Hz).
Αν πας εδώ: http://www.vinylengine.com/cartridg...chi=&stid=&masslo=&masshi=&notes=&prlo=&prhi= για την Ortofon 2M Black, που σου πρότεινε ο delamostre πιο πάνω και πατήσεις πάνω στο 22 που γράφει στο Dynamic Compliance, θα σου βγάλει ένα άλλο πινακάκι, που θα δεις ότι για τα 7 gr. του του βραχίονά σου, είσαι μέσα στα όρια.
 


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Εγώ χρησιμοποιώ ένα excel για τον υπολογισμό του βραχίωνα των πικάπ μου. Το είχα κάνει download εάν δεν κάνω λάθος από ένα thread στο audiokarma. Ο τύπος που το έχει φτιάξει έχει προσαρμόσει την φόρμουλα υπολογισμού στο excel και το υπολογίζει(effective mass) "χονδρικά".

Εάν θέλεις κατέβασε το και κάνε τους υπολογισμούς σου.

Τα περισσότερα πικάπ δεν αναφέρανε την συγκεκριμένη πληροφορία για τους βραχίονες τους.

Εάν δεις τις περισσότερες κεφαλές της micro seiki είχαν υψηλό compliance. Και οι βραχίονες στην κατηγορία του πικάπ σου δέχονται κεφαλές με αυτά τα χαρακτηριστικά.

Άποψή μου ότι θα τα πάει καλύτερα με χαμηλότερη τιμή από τα 50 της Sonus(διορθώστε με εάν κάνω λάθος για τα 50), όπως αυτές που σου πρότεινε ο Delamostre.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
6
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την βοήθεια
Οι πληροφορίες σας ήταν πολύ σημαντικές για μένα
Θα συγχωρήσετε την δυσκολία ενός αρχάριου να καταλάβει αν τα 7 kg στο βάρος του βραχίονα είναι λάθος
upload_2015-3-30_23-9-47.jpeg
 


Μηνύματα
311
Reaction score
100
Έχει δίκιο ο brego. Από βιασύνη διάβασα 7gr. και νόμιζα ότι αναφερόταν στο βάρος του βραχίωνα.
 



Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Επομένως ποια είναι η πραγματική μάζα του βραχίονα;
Εγώ χρησιμοποιώ ένα excel για τον υπολογισμό του βραχίωνα των πικάπ μου.

Εάν θέλεις κατέβασε το και κάνε τους υπολογισμούς σου.

Τα περισσότερα πικάπ δεν αναφέρανε την συγκεκριμένη πληροφορία για τους βραχίονες τους.
Με το excel που σου έχω ανεβάσει, θα μπορέσεις χονδρικά να υπολογίσεις το effective mass του βραχίωνα σου. Συνολικά με την κεφαλή που θα χρησιμοποιείς τις βίδες στήριξης και το headshell.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Mια προχειρη ματια στο πικαπ σου,μου φαινεται οτι ο βραχιωνας μαλλον ειναι μετριας εως ψηλης μαζας.Θα ελεγα οτι η κεφαλη που θα επιλεξεις να ειναι μετριας προς χαμηλης ενδοτικοτητας.
Ψαχνοντας,μολις ειδα το dd24 και με διαφορετικο βραχιωνα (ισιο) .Το δικο σου ποιον βραχιωνα εχει?
S shape η τον ισιο?
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
6
Ο βραχίονας είναι S shape όπως ακριβώς φαίνεται στην διεύθυνση http://www.vinylengine.com/library/micro-seiki/dd-24.shtml
Όσο για το excel ποιο είναι το cw που αναφερει στο 5 και τι ειναι το vtf sto7;
Πάντως αλλάζοντας μόνο το effective length σε 214 cm όπως γράφει το manual το αποτέλεσμα είναι 31,3 gr
Ευχαριστώ για την συμπαράσταση
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Ο βραχίονας είναι S shape όπως ακριβώς φαίνεται στην διεύθυνση http://www.vinylengine.com/library/micro-seiki/dd-24.shtml
Όσο για το excel ποιο είναι το cw που αναφερει στο 5 και τι ειναι το vtf sto7;
Πάντως αλλάζοντας μόνο το effective length σε 214 cm όπως γράφει το manual το αποτέλεσμα είναι 31,3 gr
Ευχαριστώ για την συμπαράσταση
VTF Vertical tracking force. Ουσιαστικά το βάρος που χρειάζεται η βελόνα.

CW Counter weight. Βγάζεις το βαρίδι το ξεβιδώνεις απο πίσω και το ζυγίζεις.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλησπέρα
Ψάχνω κεφαλή για το Micro Seiki DD-24 (αγορά 1985)σε αντικατάσταση της
sumico oyster που εχω τώρα.Θεωρείτε ότι η sonus red label είναι κατάλληλη επιλογή;
Ο ιδιοκτήτης μου επισήμανε ότι η κεφαλή απαιτεί βραχίονα αρκετά χαμηλής μάζας λόγω υψηλής ενδοτικότητας
Υπάρχει τρόπος να ελέγξω την συμβατικότητα βραχίονα -κεφαλής;
Ευχαριστώ
Tην sonus red την εχεις??? Αυτη ειναι πολυ παλια κεφαλη.Ισως δεκαετιας '70-'80.Οχι μονον ψηλης αλλα σουπερ ψηλης ενδοτικοτητας ηταν.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Tην sonus red την εχεις??? Αυτη ειναι πολυ παλια κεφαλη.Ισως δεκαετιας '70-'80.Οχι μονον ψηλης αλλα σουπερ ψηλης ενδοτικοτητας ηταν.
Σϋμφωνα με αυτό: http://www.vinylengine.com/cartridg...ts.php?m=Sonus+Red&cm=5.5&dc=50&search=search η sonus red για ενδοτικότητα 50(!) και βάρος 5,5γρ., θέλει βραχίωνα με ενεργό μάζα κάτω από 3γρ. και πάλι θα είναι οριακά. Υπάρχουν, ή τουλάχιστον υπήρχαν τέτοιοι βραχίωνες;;;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
O SME III ΜΕ 5γρ. Δεν θυμαμαι κανεναν αλλο.Ο Infinity black widow ηταν χαμηλης μαζας αλλα δεν θυμαμαι ποσο.Ο SME εχει και το damper που ελεγχει καπως το resonance
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top