Πόσα Watt χρειαζόμαστε?

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Έχει δίκιο ο Αργύρης.
Τι μας νοιάζει πόσα db ακούμε? Σε διαγωνισμό θα βγούμε?
Αν δεν φτάνουν τα db το καταλαβαίνουμε και μόνοι μας.

Απο την άλλη αν θέλουμε να κάνουμε άλλες δουλειές με αυτό, δεν ενδείκνυται...
πχ για την ισοστάθμιση σε ΑΒ σύγκριση πηγών η ασφαλέστερη μέθοδος είναι το πολύμετρο και η χρήση κάποιου τόνου, ενώ για μετρήσεις χώρου ένα καλιμπραρισμένο μικρόφωνο είναι η λύση, όπως λέει ο Ζακμαν35
 

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.813
Διαφωνω, με το ντεσιμπελομετρο κανεις πολλα πραγματα, π.χ. τσεκαρεις την ισοσταθμιση, συγκρινεις πηγες η υλικο μεταξυ τους, μετρας κι εχεις μια εικονα των δυνατοτητων του συστηματος σου, περιβαλλων ηχος, θορυβος προτζεκτορα, σταθμη φωνης συζυγου:D απολυτα χρησιμο σε κατοχους ενισχυτων χωρις ισοσταθμιση, μιλαμε για πολλες εφαρμογες στις οποιες μπορει να φανει χρησιμο.
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Ε και αφού έμαθες βρε Κωστή τα db της συζύγου του ψυγείου και των σπουργιτιών στο μπαλκόνι, τι θα καταλάβεις? :hunter:

Για την ισοστάθμιση έχεις πληρώσει τον ΑV, αλλά και πάλι στα γούστα σου δεν την έφερες?
Με το dbμετρο θα αλλάξεις γούστα? Θα τα κάνεις πιο σωστά ένα πράγμα? :D

Δεν λέω, αν νοιώθεις καλύτερα ας υπάρχει. Εδώ έχουμε άλλα κι άλλα...
Απλά η πραγματική χρησιμότητά του, είναι μάλλον πολύ περιορισμένη.
 

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.813
Νικο μου πιο πολυ να εχω μια ταξη μεγεθους και ειπα οτι ειναι χρησιμο κυριως σε κατοχους παλιας γενιας ενισχυτων, αυτος ηταν κι ο λογος που το αγορασα εγω πριν χρονια. Πιστευω για 20 ευρω αξιζει η αγορα του, προσωπικη αποψη παντα.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ενα 20αρικο 30αρικο το δωσαμε ολοι για ενα τετοιο μαραφετι....θα χρειαστει εκει ,αλλα και στο cinemadaki
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Διαφωνω, με το ντεσιμπελομετρο κανεις πολλα πραγματα, π.χ. τσεκαρεις την ισοσταθμιση, συγκρινεις πηγες η υλικο μεταξυ τους, μετρας κι εχεις μια εικονα των δυνατοτητων του συστηματος σου, περιβαλλων ηχος, θορυβος προτζεκτορα, σταθμη φωνης συζυγου:D απολυτα χρησιμο σε κατοχους ενισχυτων χωρις ισοσταθμιση, μιλαμε για πολλες εφαρμογες στις οποιες μπορει να φανει χρησιμο.
Και νομιζα οτι ειμαι ο μοναδικος που το χρησιμοποιω στην συζυγο!!!! Ευχαριστω για την συμπαρασταση:headbang:
 

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.813
Και νομιζα οτι ειμαι ο μοναδικος που το χρησιμοποιω στην συζυγο!!!! Ευχαριστω για την συμπαρασταση:headbang:
Υπαρχουν κι αλλοι, απλα ντρεπονται να το παραδεχτουν.:D
 


Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.813
ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα........
"είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε" είναι το σωστό όπως το είχε διατυπώσει ο αείμνηστος Ντίνος Ηλιόπουλος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Εάν ο ενισχυτής που οδηγάει τα L-R ηχεια ειναι 2χ80 (Rotel 2030AB) μονο για τις συχνότητες πανω απο τα 80Hz, πόση θα επρεπε να ειναι η ισχύς του subwoofer για κάτω απο τα 80Hz, εφόσον δεν υπάρχουν τεράστιες διάφορες στην ευαισθησία ηχείων? 300? 500? παραπάνω?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εάν ο ενισχυτής που οδηγάει τα L-R ηχεια ειναι 2χ80 (Rotel 2030AB) μονο για τις συχνότητες πανω απο τα 80Hz, πόση θα επρεπε να ειναι η ισχύς του subwoofer για κάτω απο τα 80Hz, εφόσον δεν υπάρχουν τεράστιες διάφορες στην ευαισθησία ηχείων? 300? 500? παραπάνω?
Κάνε τους υπολογισμούς με βάση την ευαισθησία του sub.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Κάνε τους υπολογισμούς με βάση την ευαισθησία του sub.
Δεν ξερω αν το σκεφτομαι σωστα, αλλα το πιο ενεργοβορο κομματι -δηλαδη κατω απο τα 80 HZ- κατανεμεται στον ενισχυτη του sub. Εφοσον το crossover εχει γινει σε ψηφιακο επιπεδο, το sub και ο ενισχυτης του εχει να κανει πολυ πιο δυσκολη δουλεια απο τον κυριως ενισχυτη-ηχεια, για την ιδια σταθμη και ιδια ευαισθησια. Λαθος?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το θέμα αυτό έχει να κάνει με το πόσα watt χρειαζόμαστε στην πράξη για τις στάθμες που θέλουμε να ακούμε. Ακόμα και ένα sub που έχει ενισχυτή π.χ. 200 watt. αν το έχεις στο 1 μέτρο και ακούς σε χαμηλές εντάσεις, δεν θα χρειαστείς ποτέ την πλήρη ισχύ του.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Κααταλαβαινω αυτο που λες. Και πραγματι, εγω προτιμω χαμηλες-μετριες σταθμες συνηθως. Αλλα παρατηρησα προσφατα που αλλαξα τον ενισχυτη που χρησιμοποιω απο 2χ25 σε 2χ80 πως οι ρυθμισεις για να εξισωσω σταθμες εχουν παει στα ακρα. Κοβω 6db απο το gain στον processor για τον κυριως ενισχυτη και ηχεια και προσθετω 10 db (!!!!) για το sub, που ειναι στο τερμα το volume του. 16db διαφορα ρυθμισης για να εξισωσω πολυ δεν ειναι? Αλλα το κακομοιρο το sub ειναι μολις 100 watt και παλιατζουρα. Προφανως δεν φτανει ουτε για πλακα αν θελησω να ανεβασω σταθμες- ή τελικα καταληγω να "ευνουχισω" τον κυριως ενισχυτη! Μπας και πρεπει να παρω αλλο sub?
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Kαλησπέρα, ψαχνω πληροφορίες γιατί θελω να φτιαξω ενα συστημα κυριως για jazz , σκέφτομαι να επενδυσω στα jbl 580 τα οποία ειναι 6Ω , λοιπόν κατέβασα ενα ντεσιμπελομετρο στο κινητό και ανοιξα τον ενισχυτή της κιθάρας και εβαλα το volume συνήθως εκεί που παίζω , το μαραφέτι λοιπόν εγραψε 84 με 85 db , η αποσταση απο τα ηχεία μου θα ειναι 1,8 μέτρα και η ευαισθησία των ηχείων ειναι 90db αν λαβουμε της στιγμιαιες διακυμανσεις δεν θα ξεφύγουμε πάνω απο τα 90? Αρα τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση ζορίζουμε τα ηχεία ή αγοράζουμε εξτρα ηχεία ? Στο official site της JBL προτίνει 200 watt απλά είπα να ρωτήσω μην κάψω τίποτα!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Ευαισθησία ηχείου 90db σημαίνει ότι αν τους δώσεις 1watt βγάζουν 90db στο ένα μέτρο το ένα ηχείο.
Δεν έχει σχέση με το αν θα αντέξουν τα ηχεία, μάλλον τα αυτιά σου θα τερματίσουν πρώτα με 200watt σε ηχείο με 90db ευαισθησία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
93 στα 2, 96 στα 4, 99 στα 8, 102 στα 16, 105 στα 32, 108 στα 64, 111 στα 128, 114 στα 256; Δεν φτανουν τα 200 για τις κορυφές...

Σωστα ή μπερδεύτηκα;
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Ευαισθησία ηχείου 90db σημαίνει ότι αν τους δώσεις 1watt βγάζουν 90db στο ένα μέτρο το ένα ηχείο.
Δεν έχει σχέση με το αν θα αντέξουν τα ηχεία, μάλλον τα αυτιά σου θα τερματίσουν πρώτα με 200watt σε ηχείο με 90db ευαισθησία.
Nαι η προθεση μου ειναι να ακούω στα 85 db , επιδεί γλυκοκοιτάζω τον MARANTZ SR 7010 βλεπω το εξης
  • 9 x 200W (6ohm, 1kHz, THD 1%, 1ch driven)
  • 9 x 165W (6ohm, 1kHz, THD 0.7%, 2ch driven)
υ.π ας μου κανει καποιος μια επεξηγηση παρακαλώ (THD 1%, 1ch driven)??

Η ουσία ειναι οτι μπορώ να στείλω στο καθε ηχείο 165 watt, θα μπορουσε καποιος να μου πει καποιος αν σε αυτά τα watt θα παιζει το ηχείο σωστά στα 85 db χωρίς να παραμορφώνει αλλα να εχει δύναμη να δώσει και ποιο υψηλά db / συχνοτητες αν το απαιτεί το τραγούδι στιγμηαία όπως αναφέρθηκε;
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Είναι στην πρώτη σελίδα του νήματος.
Αφού είσαι και μουσικός διάβασε το, κάτι θα αποκομίσεις....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.368
Reaction score
125.396
Η ουσία ειναι οτι μπορώ να στείλω στο καθε ηχείο 165 watt, θα μπορουσε καποιος να μου πει καποιος αν σε αυτά τα watt θα παιζει το ηχείο σωστά στα 85 db χωρίς να παραμορφώνει αλλα να εχει δύναμη να δώσει και ποιο υψηλά db / συχνοτητες αν το απαιτεί το τραγούδι στιγμηαία όπως αναφέρθηκε;
Για να μη παραμορφώνει ο ενισχυτής, θες 6 db dynamic headroom. Δηλαδή, από τα 160 βατ, να χρησιμοποιηθούν τα 40 βατ. Το προς ακρόαση υλικό, σε απλή μορφή red book audio, έχει οριακα 120 db δυναμικό εύρος, οπότε η μέση στάθμη απέχει 60 db από τη στάθμη κορυφής, σε μία σωστή ηχογράφηση που εκμεταλλεύεται όλο το δυναμικό περιθώριο. Σε ήπια-νορμάλ συμπιεσμένη μουσική, αυτό μπορεί να είναι μόλις το μισό, στα 30db, ενώ σε τυπικά συμπιεσμένο υλικό, πας στα 15 db κορυφές από τη μέση στάθμη. Δηλαδή, αν μετράει το δικό σου ντεσιμπελόμετρο 85 db, στην καλύτερη περίπτωση τα στιγμιαία δυναμικά είναι στα 100 db, δηλαδή απέχουν μόλις 10 db από την δηλωμένη ευαισθησία του ηχείου, +2db λόγω αποστάσεως και φυρας, 12 ντιμπι όλα κι όλα, 4 διπλασιασμοί ισχύος, δηλαδή μόλις 16 βατ θες από τον ενισχυτή σου για συμπιεσμένο σύγχρονο μουσικό υλικό, άρα είσαι οκ.
Για σχετικά ασυμπίεστο νορμαλ υλικό κσλογραμμένο, κάνεις τους υπολογισμούς με τον ίδιο τρόπο, και βρίσκεις πως θες 512 βατ, κι έχεις 40.
Γι'αυτό η συμπίεση ακούγεται καλύτερα στη μουσική.
Να, λύνουμε απορίες εδώ! ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.578
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top