Πρόβλημα βόμβου σε πικάπ

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Να κάνουμε κάτι ακόμα? Να εξαντληθούν δηλαδή όλες οι προσπάθειες
Θα πάρεις ένα καλώδιο κεραίας και προσεχτικά θα βγάλεις την θωράκιση. Μετά θα την φορέσεις στα καλώδια εξόδου του πικάπ από RCA σε RCA και θα ενώσεις την μία άκρη της θωράκισης με όλες τις γειώσεις. (μαύρα, πράσινα, από το bearing) και θα στείλεις την άλλη άκρη της θωράκισης στη γείωση του phono ή στην γείωση του audiolab.

Κάτι τέτοιο δηλαδή. Το έκανε παλιά και η SME και δούλευε
Geovaz,εισηγουμαι,αν δεν το εκανε ηδη,να μετρησει μεταξυ pillar και headshell,κι αν υπαρχει συνοχη να ακυρωσει εντελως το πρασινο καλωδιο γειωσης του pillar.
Ti λες?
Πληροφοριακα,η sme στα balanced καλωδια που χρησιμοποιει,την θωρακιση δεν την ενωνει με το ground,αλλα τα βγαζει εξω απο τα rca με γικο τος ξεχωριστο διχαλο,ενω στην πλευρα του βραχιωνα τπ κοβει.Αυτο δινει την δυνατοτητα στον χρηστη,να γειωσει την θωρακιση σε αλλο σημειο εκτος του ground του ενισχυτη η phono ,αν χρειαστε σε περιπτωση προβληματος . 1-2 φορες ετυχε με sme να εχω τετοιο προβλημα που λυθηκε γειωνοντας την θωρακιση σε αλλο σημειο.
 
Last edited:

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Geovaz,εισηγουμαι,αν δεν το εκανε ηδη,να μετρησει μεταξυ pillar και headshell,κι αν υπαρχει συνοχη να ακυρωσει εντελως το πρασινο καλωδιο γειωσης του pillar.
Ti λες?
Κι αυτό το έχω δοκιμάσει ήδη...
Άλλο; :)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Κι αυτό το έχω δοκιμάσει ήδη...
Άλλο; :)
Αν λοιπον το πρασινο καλωδιο εχει συνοχη με το μαυρο ακυρωσε το εντελως.
Να μην εχει ομως συνοχη επειδη ειναι ενωμενα το μαυρο και πρασινο καλωδιο στο ground του πικαπ,αλλα να εισαι σιγουρος οτι η συνοχη αυτη ειναι μηχανικη μεταξυ pillar και headshell.Για να το επιβεβαιωσεις,ξεκολλησε το μαυρο και πρασινο καλωδιο απο το ground εσωτερικα του κουτιου του πικαπ με τα rca.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Αν λοιπον το πρασινο καλωδιο εχει συνοχη με το μαυρο ακυρωσε το εντελως.
Να μην εχει ομως συνοχη επειδη ειναι ενωμενα το μαυρο και πρασινο καλωδιο στο ground του πικαπ,αλλα να εισαι σιγουρος οτι η συνοχη αυτη ειναι μηχανικη μεταξυ pillar και headshell.Για να το επιβεβαιωσεις,ξεκολλησε το μαυρο και πρασινο καλωδιο απο το ground εσωτερικα του κουτιου του πικαπ με τα rca.
Δεν τα έχω μετρήσει, απλά δοκίμασα και ξεκόλλησα το πράσινο από το μαύρο, ο βόμβος παρέμεινε ίδιος και το ξαναένωσα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν αποφασισεις να μετρησεις θα ηταν ενδιαφερον να ξερουμε αν οντως υπαρχει η οχι επαφη headshell & pillar χωρις το pillar να εχει γειωση με οποιο δηποτε τροπο
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Αν αποφασισεις να μετρησεις θα ηταν ενδιαφερον να ξερουμε αν οντως υπαρχει η οχι επαφη headshell & pillar χωρις το pillar να εχει γειωση με οποιο δηποτε τροπο
Είναι carbon το tube του. Τώρα ντυμένο είναι, ολόκληρο είναι δεν ξέρω. Εάν είναι pure carbon δεν θα δουλεύει σαν αγωγός. Θα ήταν ενδιαφέρον όμως να μετρήσει.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Geovaz,εισηγουμαι,αν δεν το εκανε ηδη,να μετρησει μεταξυ pillar και headshell,κι αν υπαρχει συνοχη να ακυρωσει εντελως το πρασινο καλωδιο γειωσης του pillar.
Ti λες?
Πληροφοριακα,η sme στα balanced καλωδια που χρησιμοποιει,την θωρακιση δεν την ενωνει με το ground,αλλα τα βγαζει εξω απο τα rca με γικο τος ξεχωριστο διχαλο,ενω στην πλευρα του βραχιωνα τπ κοβει.Αυτο δινει την δυνατοτητα στον χρηστη,να γειωσει την θωρακιση σε αλλο σημειο εκτος του ground του ενισχυτη η phono ,αν χρειαστε σε περιπτωση προβληματος . 1-2 φορες ετυχε με sme να εχω τετοιο προβλημα που λυθηκε γειωνοντας την θωρακιση σε αλλο σημειο.
Ναι έτσι το έχω περίπου το καλώδιο. Balanced και την γείωση στον αέρα από την μεριά του stage ενώ από την μεριά του πλατό μαζεύω ότι μεταλλικό έχω (εκτός από το μοτέρ που έχει δική του στο power supply)
http://www.vandenhul.com/products/cables/d-501-silver-hybrid-halogen-free

Όμως όταν γυρίζω το stage μου σε unbalanced και παρόλο που στέλνω και γείωση, το καλώδιο αυτό δεν δουλεύει και βγάζει βόμβο.
Τώρα που βλέπω το καλώδιο που χρησιμοποιεί ο @mikekam αναρωτιέμαι εάν είναι coaxial ή balanced
Τι καλώδιο είναι αυτό mike?
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Ήδη χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο :)
View attachment 46527
Εσένα έχει κάλτσα από έξω. Το καλώδιο που λέω θέλει μεταλλική θωράκιση από έξω.

Νομίζω ότι όπως το λέει ο @PURETONE έχει καλές πιθανότητες να δουλέψει.
Είναι όμως άλλου είδους καλώδιο. Έχει 2 αγωγούς μέσα και 1 θωράκιση (είναι balanced).
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Δεν βρήκα στοιχεία. Δοκίμασε ένα άλλο απλό σε single ended.
Όπως καταλαβαίνεις τώρα πιάσαμε τα καλώδια....... :dance2:

Μια φορά αυτό που προτείνει ο @PURETONE έχει σοβαρές ελπίδες να δουλέψει.

Να ρωτήσω...... Δεν πιστεύω να έχεις κανένα καλώδιο τηλεόρασης στον ενισχυτή (μέσω ΤV, DVD κτλ κτλ) και να ψάχνουμε γειώσεις και καλώδια :sneaky:
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Είναι carbon το tube του. Τώρα ντυμένο είναι, ολόκληρο είναι δεν ξέρω. Εάν είναι pure carbon δεν θα δουλεύει σαν αγωγός. Θα ήταν ενδιαφέρον όμως να μετρήσει.
Ναι το tube carbon,το headshell ομως? Στο 1 expression ο βραχιωνας φαινεται ολοκληρος carbon , στο ΙΙΙ το headshell φαινεται μεταλικο.Αν ομως το carbon δεν ειναι αγωγιμο τοτε η γειωση headshell/grado δεν δουλευει,αρα για να γειωθει το shell της χρειαζεται καλωδιο απο την grado στο ground του πικαπ.Η μετρηση headshell/pillar θα δειξει.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν τελικα δεν ειναι θεμα γειωσεων,θα πρεπει μαλλον να δουμε θεμα θωρακισης η του μοτερ η της κεφαλης με καποιο τροπο.Ιδανικα βεβαια θα ηταν καλο να μαθαιναμε την πηγη που προκαλει το προβλημα και αυτην να προσπαθησεις να απομονωσεις.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Λοιπόν, μέτρησα από το headshell, και στη βάση του βραχίονα, που φεύγει το πράσινο καλωδιάκι, χωρίς να είναι ενωμένο με το μάυρο. Καμία ένδειξη!
Έκανα και αυτό που είπε ο GeoVaz, με τη θωράκιση από καλώδιο κεραίας, στο interconnect και το έβαλα στις γειώσεις, από phonostage, μέχρι του πικάπ, ενώνοντας και το πράσινο και το μαύρο...
Εννοείτε πως ο βόμβος ήταν εκεί και μου χαμογελούσε...:fuckyou:

Έχω αφήσει στον χώρο κοντά στο πικάπ, μόνο τον audiolab, σύνδεσα εκεί το πικάπ, πήγα τον audiolab, έξω από το ρακ, όσο πιο μακρυά μπορούσα και από την αντίθετη μεριά του βραχίωνα. ΤΙΠΟΤΑ.
Τα ηχεία είναι περίπου δυο μέτρα από την κεφαλή. Και αυτά τα έβγαλα από τον χώρο και άκουγα τον βόμβο από τα ακουστικά.

Αυτά..:)
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Ναι το tube carbon,το headshell ομως? Στο 1 expression ο βραχιωνας φαινεται ολοκληρος carbon , στο ΙΙΙ το headshell φαινεται μεταλικο.Αν ομως το carbon δεν ειναι αγωγιμο τοτε η γειωση headshell/grado δεν δουλευει,αρα για να γειωθει το shell της χρειαζεται καλωδιο απο την grado στο ground του πικαπ.Η μετρηση headshell/pillar θα δειξει.
Το headshell είναι αλουμίνιο. Όπως λέει ο Mike εκεί βιδώνει το μικρό μαύρο καλωδιάκι της γείωσης. Δεν έχει λογική να βιδώνει σε carbon.
Επίσης εάν το τube του ήταν αγώγιμο δεν θα έβαζαν την γείωση κοντά στο headshell, αλλά κοντά στο pillar.
Δεν θα είχαν κανένα λόγο να τρέχουν ένα αθωράκιστο καλωδιάκι μέσα στο tube μαζί με τα υπόλοιπα 4 αθωράκιστα. Οπότε οι 2 γειώσεις που έχει (headshell/pillar) φαίνεται ότι τις έχει γιατί δεν υπάρχει αγωγιμότητα μεταξύ headshell και pillar λόγο παρεμβολής carbon.

Όμως αυτό δουλεύει σε μία θωρακισμένη κεφαλή ή σε μία κεφαλή με μεταλλικό κέλυφος που θα κάνει σώμα με το headshell.
H grado όμως είναι και αθωράκιστη, έχει και μη αγώγιμο κέλυφος, αλλά έχει και την ατυχία να βρίσκεται πάνω σε ένα βραχίωνα που ουσιαστικά περνά την γείωση (κεφαλής/headshell) μέσα από το tube.

Ίσως για αυτό δεν υπάρχουν και μικροβελτιώσεις σε ότι έκανε ο Mike. Κανονικά ότι αλλαγές έγιναν έπρεπε να ήταν ακουστές με τον έναν ή τον άλλο τρόπο και όχι ότι "ο βόμβος παραμένει". Τουλάχιστον από προσωπική μου πείρα (και δική σου μάλλον) θα υπήρχε σε κάθε μία περίπτωση κάποια αλλαγή προς το καλύτερο ή το χειρότερο. Εδώ όμως τίποτα.

Το τίποτα ΙΜΗΟ είναι ότι έχουμε εστιάσει σε πράγματα που ΔΕΝ προκαλούν τον βόμβο. Κάτι άλλο είναι που μας διαφεύγει.

Ισως τελικά στο σύστημά του να μην υπάρχει γείωση. Ακόμα και τα PSU είναι χωρίς ground. Μόνο ο audiolab μένει και σε αυτόν δεν ξέρουμε το πως υλοποιεί την γείωση. Ισως να έχει λάθος interconnects χωρίς shield.

IMHO η πατέντα της SME με την θωράκιση έκτος είναι η τελευταία λύση.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Λοιπόν, μέτρησα από το headshell, και στη βάση του βραχίονα, που φεύγει το πράσινο καλωδιάκι, χωρίς να είναι ενωμένο με το μάυρο. Καμία ένδειξη!
Έκανα και αυτό που είπε ο GeoVaz, με τη θωράκιση από καλώδιο κεραίας, στο interconnect και το έβαλα στις γειώσεις, από phonostage, μέχρι του πικάπ, ενώνοντας και το πράσινο και το μαύρο...
Εννοείτε πως ο βόμβος ήταν εκεί και μου χαμογελούσε...:fuckyou:

Έχω αφήσει στον χώρο κοντά στο πικάπ, μόνο τον audiolab, σύνδεσα εκεί το πικάπ, πήγα τον audiolab, έξω από το ρακ, όσο πιο μακρυά μπορούσα και από την αντίθετη μεριά του βραχίωνα. ΤΙΠΟΤΑ.
Τα ηχεία είναι περίπου δυο μέτρα από την κεφαλή. Και αυτά τα έβγαλα από τον χώρο και άκουγα τον βόμβο από τα ακουστικά.

Αυτά..:)
Μπορείς να κάνεις κάτι ακόμα?
Βγάλε το μαύρο εκτός. Ξενσύνδεσέ το από το headshell από την μία μεριά και βγάλτο και από το stage από την άλλη. Θέλω την γείωση του headshell στο stage να βγει εκτός tube που είναι τώρα. Τράβα ένα άλλο καλώδιο από τα βιδάκια πχ της κεφαλής στο stage. Δεν ξέρω... για κάποιο λόγο έχω κολλήσει στο ότι το μαύρο της γείωσης του headshell που τρέχει μαζί με τα signals μέσα στο tube δημιουργεί τον βόμβο.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μπορείς να κάνεις κάτι ακόμα?
Βγάλε το μαύρο εκτός. Ξενσύνδεσέ το από το headshell από την μία μεριά και βγάλτο και από το stage από την άλλη. Θέλω την γείωση του headshell στο stage να βγει εκτός tube που είναι τώρα. Τράβα ένα άλλο καλώδιο από τα βιδάκια πχ της κεφαλής στο stage. Δεν ξέρω... για κάποιο λόγο έχω κολλήσει στο ότι το μαύρο της γείωσης του headshell που τρέχει μαζί με τα signals μέσα στο tube δημιουργεί τον βόμβο.
Αν το καλοσκεφτεις,το μαυρο καλωδιακι του headshell στον συγκεκριμενο βραχιωνα/κεφαλη,δεν εξυπηρετει σε τιποτα.
Ας κανει και μια μετρηση στο καλωδιο ρευματος του audiolab να σιγουρευτουμε οτι η γειωση του καλωδιου δουλευει (μεταξυ ground IEC & schuko)
 
Last edited:

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Αν το καλοσκεφτεις,το μαυρο καλωδιακι του headshell στον συγκεκριμενο βραχιωνα/κεφαλη,δεν εξυπηρετει σε τιποτα.
Ναι, αλλά έχει πει ο Mike ότι όταν το βγάζει (από μεριά stage) ο βόμβος αυξάνει. Στην πραγματικότητα με κεφαλή πλαστικού κελύφους δεν πρέπει να συμβαίνει αυτό..... εκτός και εάν τα βιδάκια που σφίγγουν την κεφαλή στο headshell είναι μακριά και ακουμπάνε ή έχουν πολύ μικρή απόσταση από το μεταλλικό κάλυμμα της κεφαλής.
Αυτό όμως φτιάχνει με πλαστικά βιδάκια.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Μπορείς να κάνεις κάτι ακόμα?
Βγάλε το μαύρο εκτός. Ξενσύνδεσέ το από το headshell από την μία μεριά και βγάλτο και από το stage από την άλλη. Θέλω την γείωση του headshell στο stage να βγει εκτός tube που είναι τώρα. Τράβα ένα άλλο καλώδιο από τα βιδάκια πχ της κεφαλής στο stage. Δεν ξέρω... για κάποιο λόγο έχω κολλήσει στο ότι το μαύρο της γείωσης του headshell που τρέχει μαζί με τα signals μέσα στο tube δημιουργεί τον βόμβο.
Λοιπόν το έκανα, χωρίς βέβαια να φύγει ο βόμβος, αλλά ξανά-παρατήρησα κάτι.
Επειδή το βιδάκι είναι στο κάτω μέρος του headshell, γύρισα τον βραχίωνα προς τα δεξιά, όπως κοιτάμε το πικάπ από μπροστά, τελείως έξω από το plinth, για να μπορέσω να βάλω κατσαβιδάκι από κάτω.
Στο σημείο αυτό (και με τη γείωση μέσα στο tube και απ' έξω) ο βόμβος σχεδόν εξαφανιζόταν!!!
Όσο γύριζα τον βραχίωνα προς το κέντρο του πικάπ, σταδιακά συξανόταν.
Λέτε κάτι να παίζει με τα καλωδιάκια μέσα στο arm tube? Να τεντόνονται ή κάτι παρόμοιο;
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Ας κανει και μια μετρηση στο καλωδιο ρευματος του audiolab να σιγουρευτουμε οτι η γειωση του καλωδιου δουλευει (μεταξυ ground IEC & schuko)
Αν δεν δούλευε η γείωση του audiolab, δεν θα είχα βόμβο και στις άλλες εισόδους του ενισχυτή;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top