REW απορίες...

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Καλησπέρα στους ηχοπονεμένους......άντε είπα και εγώ να το παίξω προφέσορας και να δω που πηγαίνω....κατέβασα και το REW...μικρόφωνο καλό θα πάρω αύριο(προς το παρόν χρησιμοποίησα ένα στάνταρ επιτραπέζιο που έχω για skype και ροζ τηλεφωνήματα....) και είπα να κάνω κάποια δοκιμαστικά με βάση ένα βίντεο wizard που δείχνει ένας κοκκινογένης Μπαρμπαρόσα τύπος του Αμέρικα στο youtube....

οι εντάσεις που το έβαλα είναι οι καθημερινές μου νορμάλ και συχνότητες 20-20000 με level -12db length 128k sweeps 4 και ...το μικρόφωνο το τοποθέτησα στη μέση της απόστασης ηχείων-θέσης ακρόασης...(δεν ξέρω αν έκανα καλά....ας μου πει ένας Χριστιανός)....και έβγαλα αυτόν τον μπαρμπάτζελο:
metrisi 1.jpg


Απορίες:
1. Σε τι εντάσεις πρέπει να κάνω μετρήσεις?Να το δώσω φουλ ή εκεί που ακούω?
2.Το μικρόφωνο μπαίνει στη θέση ακρόασης(να φανταστώ ή όχι)?
3.Κάπου το πρόγραμμα έχει να γράψω διαστάσεις χώρου...παίζει ρόλο αυτό στη μέτρηση ή είναι για ψυχολογικούς λόγους?

Αυτά για τώρα....μέχρι να επιστρέψει η γυναίκα έχουμε ακόμη....

Ευχαριστώ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Το πάνω διάγραμμα το θεωρώ άκυρο γιατί πέρα του χάλαι μικροφώνου δεν το είχα καλιμπράρει...οι σημερινές μετρήσεις με καλιμπραρισμένο μικρόφωνο της dbx m20....και ο Θεός βοηθός.......
dbx metrisi 01 - xwris SUB RT60.jpg
DBX METRISI 01 - XWRIS SUB SPL.jpg
dbx metrisi 01 - xwris SUB.jpg


οι μετρήσεις έγιναν χωρίς sub παρακαλώ την άμεση συνεισφορά σας με παρατηρήσεις....και μία ακόμη ερώτηση....τις αντανακλάσεις συχνοτήτων του χώρου που τις βλέπω?είναι αυτό?
dbx metrisi 01 - xwris sub specto.jpg


και η ένταση μέτρησης είναι σωστή ή να ανεβάσω και άλλο?
 


Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
...
Απορίες:
1. Σε τι εντάσεις πρέπει να κάνω μετρήσεις?Να το δώσω φουλ ή εκεί που ακούω?
2.Το μικρόφωνο μπαίνει στη θέση ακρόασης(να φανταστώ ή όχι)?
3.Κάπου το πρόγραμμα έχει να γράψω διαστάσεις χώρου...παίζει ρόλο αυτό στη μέτρηση ή είναι για ψυχολογικούς λόγους?...
1. 80-90 είναι ΟΚ
2. Ναι στη θέση ακρόασης
3. Δεν παίζει ρόλο στη μέτρηση αλλά θα δεις πως η πραγματική καμπύλη με αυτή θα συμπίπτουν σε μεγάλο βαθμό. Μπορείς να κάνεις virtual τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο και να δεις που μπαίνουν καλύτερα.
 

Y

Yiannis_B

Guest
1. 80-90 είναι ΟΚ
2. Ναι στη θέση ακρόασης
3. Δεν παίζει ρόλο στη μέτρηση αλλά θα δεις πως η πραγματική καμπύλη με αυτή θα συμπίπτουν σε μεγάλο βαθμό. Μπορείς να κάνεις virtual τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο και να δεις που μπαίνουν καλύτερα.
:rolleyes:

Έβγαλες τα φρατζολάκια απ'τον φούρνο, κι είπες να τσεκάρεις και το νήμα? :prankster:
 
Last edited by a moderator:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Οι ''κατεβασιές'' που κάνει στα διαγράμματα είναι οι ακυρώσεις συχνοτήτων στον χώρο?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top