Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Μόλις είδα το The gambler (2014) το οποίο ήταν πολύ μέτριο και αρκετά αργό που καταντούσε κουραστικό.
Ευχομαι να μην ξανασυναντήσω παρόμοια ταινία => καθαρό χάσιμο χρόνου.
Βαθμός: 2/10
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.952
The Wolf of Wall Street 9/10

Την ξαναείδα γιατί πεθύμησα την σύζυγο του (την δεύτερη, όχι την πρώτη)!:D
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
De Heineken ontvoering 2011
Ειπα να δω την γνησια :D αλλα τελικα μαλλον απογοητευτικα 4/10 ... και δεν ειναι θεμα σαλτσας, μπορεις το ιδιο φαγητο με τα ιδια συστατικα να πετυχεις διαφορετικη γευση ...
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Big eyes 7/10
A Most Violent Year 8/10 Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου αρεσε !!!
 





abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.952
Βρήκε από που κλείνει, αλλά ακούει τους ανεμιστήρες και νομίζει ότι δουλεύει ακόμα! :p:D
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πολύ ωραία ταινία. Απόλαυσα το Matthew McConaughey όπως και στις υπόλοιπες ταινίες που τον έχω δει. Η προφορά του δε μου κακοφάνηκε, όπως σε άλλους. Η Anne Hathaway τυπική στο ρόλο της, δε μου άρεσε το κοντό μαλλί.
Το τεχνικό κομμάτι, είχε κάποια μικρά λογικά κενά η ροή, αλλά δε χρειάζεται να κοιτάμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος. Λίγο μετά τη μέση ένιωσα ότι ξεκινάει η πραγματική δράση, για μικρό χρονικό διάστημα ένιωσα ανυπομονησία να πάει παρακάτω, όχι όμως γιατί δεν ήταν ενδιαφέρουσα, αλλά γιατί ήθελα να δω πώς θα εξελιχθεί η δράση. Τα επιστημονικά τα μετέφεραν πολύ ωραία. Άλλο να έχεις διαβάσει για τη διαστολή του χρόνου κοντά σε πολύ μεγάλα βαρυτικά πεδία και άλλο να τη βλέπεις στην πράξη, να μπαίνεις στο ρόλο του πρωταγωνιστή και σχεδόν να το ζεις.
Κάτι στο οποίο δεν πρέπει να δοθεί πολύ σημασία είναι οι σκηνές στο tesseract. Η ταινία άλλωστε είναι επιστημονικής φαντασίας. Η επιστήμη λέει ότι μέσα στη μαύρη τρύπα δεν υπάρχει δομημένη ύλη, λόγω του ότι αυτή έχει διαλυθεί από τις παλιρροιακές δυνάμεις, έτσι πρέπει να αφήσουμε τη φαντασία του σκηνοθέτη να εφεύρει κάτι άλλο για να συνεχιστεί η ταινία.
Το τέλος μου φάνηκε φυσιολογικό. Άμα ήταν να συνεχίσει και μετά, μπορούσε άνετα να κάνει άλλη μια ταινία ή να συνεχίσει την ίδια για κάνα μισάωρο ακόμα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Α, και κάτι ακόμα, δεν ξέρω πώς μερικοί παρακολουθούν ταινίες σε οτιδήποτε μικρότερο από 42 ίντσες....

από τα 3 μέτρα.......
 
Last edited:

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Taken 3

Αναμενόμενη φόλα,βαθμολογία 2/10,είχε ψιλοδράση αλλά αν δεν υπάρχει υπόθεση,είναι "χαμένη υπόθεση"...

Η μετάφραση των υποτίτλων άξιζε:
(τη στιγμή που μίλησε η κόρη του Liam,προς τους αστυνομικούς)


428
00:31:05,400 --> 00:31:06,940
Θα μου άρεσε πολύ

429
00:31:07,040 --> 00:31:10,066
αμα την μπουλεύατε όλοι απο εδώ
για λίγο.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Πίσω απο το Caravel, Petit Palais το νέημ του "Σινεμα", "Μακρυά απο τους ανθρώπους" ο τίτλος της ταινίας.
Γάλλος ο σκηνοθέτης, Β. Μόρτενσεν ο εις εκ των 2 πρωταγωνιστών.

Το τοπίο κοκκινη ξερολιθιά, σχολείο σε οροπεδικό περιβάλλον, Ο Μόρτενσεν δάσκαλος και όχι μόνο, αναγκάζεται βιαίως να μεταφέρει -περπατώντας- κρατούμενο σε άλλη πολιτεία, για να δικαστεί.

Υπέροχη κίνηση κάμερας, εξέλιξη χαρακτήρων, δράση, πρωταγωνιστές για ΟSCAR, σκηνές βίας και ποίησης ταυτόχρονα, σπαρμένες στον παραλογισμό ενός πολέμου στο απόλυτα φυσικό σκηνικό.

Προσδιορισμός της ερώτησης τι είναι κινηματογράφος, απαραίτητη η θέασή της για κάθε μη λοβοτομημένο θεατή.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
High Fidelity (2000), φαντάζομαι το έχετε δει όλοι...μέτρια ταινία 6/10

Cassandra's dream (2007), νομίζω ότι το έχω ξαναδεί, 6+/10

The good shepherd (2006), νομίζω ότι το έχω ξαναδεί, 7/10 άλλος σκηνοθέτης πιστεύω ότι θα το είχει απογειώσει το εργάκι με αυτούς τους συντελεστές, ο ντε νίρο δεν έδωσε κάτι αξιόλογο σκηνοθετικά, τα μικρά περάσματα από κάποιες σκηνές ήταν πολύ ωραία όμως
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
:D:dontmentionit::D

Δε σ´ αρέσνε τα βινύλια μάναμ?
Το εργάκι είναι για 35ρηδες όχι για πουρά!

Ο σκηνοθέτης είναι τοποθετημένος στο σωστό ηλικιακό φάσμα.:D
τα έχω κόψει τα βινύλια και το 35 που λες και πολύ είναι...οι πιτσιρικάδες που ασχολούνται ακόμα γιατί έφυγε η τάδε γκόμενα...δεν ξέρουν ότι έρχεται μια μέρα που τις διώχνεις και δεν φεύγουν με τίποτα, κατσικώνονται λέμε :laugh::laugh::laugh:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top