νεα network player απο την Pioneer

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Γιατι υπαρχει μια μεγαλη διαφορα στην φιλοσοφια των συσκευων......το boxee κλπ ειναι σχεδιαμενα να κανεις πλοηγηση απο εξωτερικη οθονη,στο pioneer αυτο το κανεις απο την μικρη οθονη της συσκευης,αρα αδυνατο να βλεπεις αυτο που παιζει και να κανεις και πλοηγηση.Βεβαια δεν ξερω αν αυτο μπορει να γινει απο την εφαρμογη για ταμπλετα,δεν το εχω δοκιμασει.
 


Μηνύματα
41
Reaction score
36
Γιατι υπαρχει μια μεγαλη διαφορα στην φιλοσοφια των συσκευων......το boxee κλπ ειναι σχεδιαμενα να κανεις πλοηγηση απο εξωτερικη οθονη,στο pioneer αυτο το κανεις απο την μικρη οθονη της συσκευης,αρα αδυνατο να βλεπεις αυτο που παιζει και να κανεις και πλοηγηση.Βεβαια δεν ξερω αν αυτο μπορει να γινει απο την εφαρμογη για ταμπλετα,δεν το εχω δοκιμασει.
Aπο οτι ειδα γινεται και πολυ καλα με android
O tanto εχει δίκιο, ΔΕΝ γινεται αυτο που λεει ο lakiss51, και ειναι λογικο γιατι διαβαζει μονο την πηγη που επιλεγεις (front ή back) δεν γινεται και απο τις δυο να παιρνεις πληροφοριες. Και αυτο ΔΕΝ γινεται ΟΥΤΕ με την Android εφαρμογη απο ταμπλετα (μολις το δοκιμασα)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Την εφαρμογη android την δοκιμασα ως demo που διαθετει και νομιζα οτι η περιηγηση ειναι κανονικη (ανευ διακοπης), κατι που συμβαινει στην αντιστοιχη των Dune (μα "πεφτει" συνεχεια - απο το κανονικο μενου ΔΕΝ γινεται). Τελικα ενα ολοκληρωμενο συστημα δεν θα βγει, μαλλον ειναι πολυ μαζοχες (σε βαρος μας)!
 

Μηνύματα
41
Reaction score
36
Την εφαρμογη android την δοκιμασα ως demo που διαθετει και νομιζα οτι η περιηγηση ειναι κανονικη (ανευ διακοπης), κατι που συμβαινει στην αντιστοιχη των Dune (μα "πεφτει" συνεχεια - απο το κανονικο μενου ΔΕΝ γινεται). Τελικα ενα ολοκληρωμενο συστημα δεν θα βγει, μαλλον ειναι πολυ μαζοχες (σε βαρος μας)!
To μηχανακι ειναι εξαιρετικο σαν media player και διαβαζει με τη μια ο,τι USB υλικο του συνδεσεις, αλλα δυνατοτητες τυπου PC που ζητας δεν γινεται να εχει. Αν παρ' ολα αυτα αυτο ειναι το στοιχείο που θα κανει για σενα τη διαφορά (οταν δλδ παιζεις αρχεια απο εναν δισκο να μπορεις να κανεις browsing σε δευτερο δισκο) τοτε μπορεις ή

1) να συνδεσεις το λαπτοπ ή το PC σου μεσω USB καλωδιου με το Ν-50Α (υπάρχει αυτη η δυνατότητα, βλ το αποσπασμα απο το manual παρακατω) και να το χρησιμοποιησεις σαν καθαρο DAC, κανοντας δλδ το browsing απο το λαπτοπ



2) να το συνδεσεις μεσω δικτυου με το το λαπτοπ ή το PC σου, οπότε το browsing μπορει να γινει απ' ευθειας απο το N-50Α (ή το τηλεκοντρολ του ή την Android εφαρμογή της Pioneer) ακομα και οταν ακους ενα αρχειο, χωρις να το διακοψεις.

 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Οπως και να΄ναι θελει pc/lαptop διπλα στο ρακ ή να ειναι ανοιχτο pc, κατι που θελω να αποφυγω, οποτε παμε για χωριστα "τεμαχια" (m. pl. /dac)
 

Μηνύματα
41
Reaction score
36
Δύο παρατηρήσεις

1.
Το "οχι ταυτοχρονα" σημανει πως δεν μπορεις να ακους πχ απο τον εναν σκληρο και να περιηγεισαι στον αλλο για αλλη επιλογη, σωστα; αν ναι, μαλλον καθολου πρακτικο, οταν και τα φθηνοτερα media players σου επιτρεπουν αυτο (πλην των...Dune!)
Σιγουρα δεν γινεται με δυο σκληρους πανω του να παιζει απο τον εναν και να διαβαζει και τον δευτερο συγχρόνως, απαιτειται επιλογη ενος μόνο ως πηγης (input) αναγνωσης.
Ομως, οταν παιζεις κομματι απο εναν δισκο μπορεις ανετα να κανεις συγχρόνως browsing στα αλλα κομματια του ιδιου δισκου, τόσο απο το τηλεχειριστήριο όσο και απο την Android εφαρμογή του tablet.

2.
Όταν εχεις συνεχως ανοιχτο το tablet και βλεπεις εκει την αναπαραγωγη του κομματιου σε real time ή επίσης κάνεις συχνά αλλαγες κομματιων και συνεχες browsing, τοτε η μπαταρια του tablet στεγνωνει με ταχεις ρυθμους, προφανως λογω συνεχους χρησης του WiFi.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Το (1) πολυ καλο (γιατι οι δυο κυριοι σκληροι μου περιεχουν ελληνικα-ξενα), το (2) ολιγον αδιαφορο αφου ειναι κατι που αποκαθισταται... "αναιμακτα"!
 

Μηνύματα
394
Reaction score
203
Καλημερα και Χρονια Πολλα!!!

Μεταξυ marantz na8005 και pioneer na70a τι θα επιλεγατε; Το marantz σε σχεση με το logitech touch εδωσε εναν αερα στο συνολο των ακροασεων. Για ακροαση pioneer ουτε λογος βεβαια. Δυσευρετο.
Αν απο την αλλη δεν με ενδιαφερουν τα balanced output και ο ενισχυτης ακουστικων θα εχει ακουστη διαφορα το n70a σε σχεση με το n50a η θα το ριξω στο ψυχολογικο?

Χρονια πολλα και παλι και καλες ακροασεις σε ολους για να την παλεψουμε...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Οποιο και να υπερτερει, θεωρω πως στα χρηματα αυτα η αγορα χωριστων συσκευων (media player-dac), ειναι πολυ πιο ποιοτικη. Εφ'οσον βεβαια δεν σε ενδιαφερει το "τραβηγμα" αρχειων (streaming) απο τον υπολογιστη, ενω με μια οθονουλα 7" (tv) εχεις τη δυνατοτητα "θεασης" των αρχειων στον σκληρο. Συνολο δαπανης οχι πανω απο 1000€ με αξεπεραστη ποιοτητα ηχου (=dac)
 

Μηνύματα
394
Reaction score
203
Δεν θελω να μπλεξω με πολλες συσκευες. Γι αυτο ψαχνω μια που να ειναι και sreamer και dac. Βασικη απαιτηση το spotify connect (premioum) και upnp browsing οπου και στα 2 ολα τα προαναφερθεντα ειναι οκ...
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Δύο παρατηρήσεις

1.

Σιγουρα δεν γινεται με δυο σκληρους πανω του να παιζει απο τον εναν και να διαβαζει και τον δευτερο συγχρόνως, απαιτειται επιλογη ενος μόνο ως πηγης (input) αναγνωσης.
Ομως, οταν παιζεις κομματι απο εναν δισκο μπορεις ανετα να κανεις συγχρόνως browsing στα αλλα κομματια του ιδιου δισκου, τόσο απο το τηλεχειριστήριο όσο και απο την Android εφαρμογή του tablet.

2.
Όταν εχεις συνεχως ανοιχτο το tablet και βλεπεις εκει την αναπαραγωγη του κομματιου σε real time ή επίσης κάνεις συχνά αλλαγες κομματιων και συνεχες browsing, τοτε η μπαταρια του tablet στεγνωνει με ταχεις ρυθμους, προφανως λογω συνεχους χρησης του WiFi.
Δεν ξέρω αν φταίει το wifi, λίγο δύσκολο το βλέπω, μάλλον το tablet έχει μικρή μπαταρία. Αγόρασα προ ημερών ένα lenovo yoga tablet 2, και έχω μείνει μ@λ@κ@ς με την διάρκεια της μπαταρίας του. Ο κατασκευατής δίνει διάρκεια 15 ώρες. Το φόρτισα αρχικά , μέχρι σκασμού , ενώ παράλληλα το δούλευα. Μετά από δύο μέρες σχεδόν συνεχούς χρήσης , μου ζήτησε φόρτιση της μπαταρίας. Ολες αυτές τις ώρες το tablet δούλευε με wifi.
 

Μηνύματα
394
Reaction score
203
Δεν ξέρω αν φταίει το wifi, λίγο δύσκολο το βλέπω, μάλλον το tablet έχει μικρή μπαταρία. Αγόρασα προ ημερών ένα lenovo yoga tablet 2, και έχω μείνει μ@λ@κ@ς με την διάρκεια της μπαταρίας του. Ο κατασκευατής δίνει διάρκεια 15 ώρες. Το φόρτισα αρχικά , μέχρι σκασμού , ενώ παράλληλα το δούλευα. Μετά από δύο μέρες σχεδόν συνεχούς χρήσης , μου ζήτησε φόρτιση της μπαταρίας. Ολες αυτές τις ώρες το tablet δούλευε με wifi.
Τα location services (gps) τα εχεις κλειστα; Μηπως τρεχει και κατι αλλο στο background? Μηπως η εφαρμογη που χρεισιμοποιεις ζητα συνεχως feedback μεσω wifi? Στο δικο μου tablet samsung με wifi browsing και χρηση logiteck app η μπαταρια υπερβαινει τις 5 ωρες με ανεση. Μαζι και με παιχνιδια...
 



Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Kι"όμως , ξεπέρασε τις 15 ώρες με άνεση. Δεν τρώει μπαταρία. Με όλα τα apps σχεδόν , ανοιχτά , μαζί με το Location.
Και κάμποσα βίντεο από you tube, και μουσική , και streaming και και και. Α και το κυριότερο , αρχικό σετάρισμα με κατεβάσματα κλπ.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Αγαπητέ knick
Eβαλα εναν εξωτερικο USB σκληρό δίσκο 1 ΤΒ και τον διάβασε με τη μία τόσο απο την μπροστινη USB θυρα όσο και από την πίσω.
Ο δίσκος ήταν γενικά γεμάτος με μουσική; δεν είδες κάποιο περιορισμό σε πλήθος φακέλων/αρχείων που διαβάζει; Το ρωτάω γιατί έχω διαβάσει στο manual του marantz NA6005 ότι έχει περιορισμό 500 φακέλων/5.000 αρχείων που σαν νούμερα είναι αστεία και θέλω να επιβεβαιώσω ότι ο Ν50Α δεν έχει τέτοιους περιορισμούς. Καταλαβαίνω ότι κύρια χρήση ενός τέτοιου μηχανήματος είναι μέσω LAN και όχι μέσω USB, αλλά εφόσον υπάρχει η θύρα USB δεν καταλαβαίνω τους περιορισμούς.

Προσωπικα, δεν έχω NAS για να απαντησω, αλλά μεσω απλού δικτύου με το PC (LAN) βλέπει το artwork κανονικά.
Eννοείς με χρήση του Windows Media Player ως DLNA server? αν ναι θα είναι λογικά το ίδιο σε NAS (πιθανόν να υπάρχουν κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις ανάλογα με τον DLNA Server που χρησιμοποιείται)
 

Μηνύματα
394
Reaction score
203
Καπου διαβασα οτι εξαιρετικο για το χειρισμο pioneer ειναι το app της audionet
 


Μηνύματα
41
Reaction score
36
Ο δίσκος ήταν γενικά γεμάτος με μουσική; δεν είδες κάποιο περιορισμό σε πλήθος φακέλων/αρχείων που διαβάζει; Το ρωτάω γιατί έχω διαβάσει στο manual του marantz NA6005 ότι έχει περιορισμό 500 φακέλων/5.000 αρχείων που σαν νούμερα είναι αστεία και θέλω να επιβεβαιώσω ότι ο Ν50Α δεν έχει τέτοιους περιορισμούς. Καταλαβαίνω ότι κύρια χρήση ενός τέτοιου μηχανήματος είναι μέσω LAN και όχι μέσω USB, αλλά εφόσον υπάρχει η θύρα USB δεν καταλαβαίνω τους περιορισμούς.
O δισκος του 1 ΤΒ που του εβαλα περιειχε 175 GB μουσικων αρχειων καθε μορφης (απο mp3 εως DSD). Συνολικα 11370 αρχεια σε 758 φακελλους. Αρα κανένας περιορισμός
Νικος
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top