Πρόβλημα με παλιό μοντέλο Sony DCR-HC20E

Μηνύματα
75
Reaction score
3
Καλησπέρα, εύχομαι Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!

Έχω μια παλιά Sony DCR-HC20E PAL και θέλω να περάσω τις κασέτες (MiniDV) στο laptop μέσω firewire. Έχω δοκιμάσει στην κυριολεξία τα πάντα, ότι διάβασα στο internet αλλά τζίφος! Το laptop το παλιό έχει πάνω Windows XP Home Edition SP3 και είναι το μοντέλο Fujitsu Siemens Amilo M1451G. Έκανα εγκατάσταση τους drivers της βιντεοκάμερας (τους βρήκα στο internet μιας και το CD το έχω πετάξει), συνέδεσα την κάμερα μέσω firewire αλλά τίποτα! Γύρισα σε SP1 γιατί διάβασα πως όσοι είχαν πρόβλημα ήταν από SP2 και πάνω αλλά τίποτα. Το καλώδιο είναι μια χαρά και λειτουργεί, για την ακρίβεια έχω και 2ο firewire, η firewire port είναι σε καλή κατάσταση, λειτουργεί δηλαδή.... Απλά έχω δοκιμάσει και ένα σωρό άλλα κόλπα που διάβασα αλλά τζίφος! Μέχρι τη firewire card αφαίρεσα, την ξανα έβαλα μπας και εγκαταστήσει ένα Legacy που λέγανε αλλά μπαααα.... Έχω το Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller, δοκίμασα και άλλα δύο που προτείνει αλλά δεν θέλει...

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι, γιατί από USB η εικόνα είναι μέτρια! Εντάξει, δεν περίμενω τη σούπερ ανάλυση εφόσον είναι και παλιό μοντέλο αλλά να είναι κάπως καλύτερη από αυτή του USB...

Ότι έχετε να προτείνετε καλοδεχούμενο :)
 

Μηνύματα
75
Reaction score
3
Παρεπιπτόντως χτες που την είχα συνδεδεμένη με firewire, στην οθόνη μου έβγαλε ένα μήνυμα DVD IN αλλά δεν έκανε τίποτα... Κάπου διάβασα πως πρέπει να είναι στο DV OUT αλλά η συγκεκριμένη κάμερα δεν έχει πουθενά επιλογή DV OUT ούτε επιλογή Firewire On...
 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Το γεγονός ότι βγήκε μήνυμα DV in (αυτό υποθέτω εννοείς και όχι DVD in) είναι θετικό, γιατί δείχνει ότι η έξοδος/είσοδος DV της κάμερας λειτουργεί (καθόλου ασυνήθιστο να χαλάσει στα καλά καθούμενα). Δεν γράφεις με ποιο πρόγραμμα προσπαθείς να κάνεις σύλληψη του βίντεο. Δοκίμασε με το Corel Videostudio (υπάρχει trial λειτουργικό), αν δεν έχεις ήδη λύσει το πρόβλημα.

Αν το μήνυμα στην οθόνη ήταν DVD in , δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το usb streaming από το μενού.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
3
Δοκίμασα τα: Vegas Pro της Sony, WinDV και Windows Movie Maker αλλά τίποτα! Απενεργοποίησα το USB Streaming αλλά πάλι τζίφος!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top