Panasonic 50g30 σήμα DIGEA

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Χρόνια πολλά σε όλους!
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα το τελευταίο καιρό και θα ήθελα την γνώμη σας. Στην 50g30 με τα τελευταία updates εγκατεστημένα, κάποια κανάλια της DIGEA ορισμένες φορές έχουν έντονα σπασίματα. Δοκίμασα έναν αποκωδικοποιητή της πλάκας, και παίζουν όλα μια χαρά.

Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο? Κάποια πρόταση για το πως μπορεί αν διορθωθεί?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Προφανώς δεν αντέχει τόση ποιότητα που έχει η Digea. :D

Μάλλον έχει να κάνει με τον δέκτη της Panasonic. Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με την Pioneer. Πολύ ισχυρό σήμα από ενισχυτή κεραίας, ή αντίθετα πολύ χαμηλό, δημιουργούν αυτό το πρόβλημα.

Αν στην εγκατάσταση υπάρχει ενισχυτής, δοκίμασε να αυξομειώσεις το σήμα.

Και με την ευκαιρία, καλώς όρισες στο AVsite! :drinks:
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Σε ευχαριστώ πολύ!
Είμαι σε πολυκατοικία και όντως υπάρχει ενισχυτής, στον οποίο όμως δεν έχω τον απόλυτο έλεγχο (δηλ, άντε και τον ρύθμισα εκεί που θέλω, δεν αποκλείεται να πάει κάποιος άλλος και να τον πειράξει). Μπορώ να βάλω κάτι στην δική μου πρίζα για να το ελέγχω?

Μερικά στοιχεία ακόμα: Όπως λες, μάλλον είναι από το πολύ δυνατό σήμα, και δεν συμβαίνει όλες τις ώρες.
 


Μηνύματα
4
Reaction score
0
Ευχαριστώ και πάλι.
Πιστεύεις με ένα θα κάνω δουλειά? Ή να πάρω 2-3 και αν χρειαστεί τα βάζω σε σειρά?

Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω κάποιον ενισχυτή, ο οποίος όμως να έχει και δυνατότητα εξασθένησης? (δεν ξέρω καν αν υπάρχει αυτό που λέω :p) Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Ένας θα είναι πιθανότατα αρκετός.
Αν είχες δικό σου ενισχυτή, θα μπορούσες πράγματι να ρυθμίσεις την ισχύ εξόδου. Όμως γιατί να μπεις στη διαδικασία, αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου ευκολότερα;
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Γνωρίζετε κάποιο κατάστημα που θα μπορούσα να το προμηθευτώ, σε Μαρούσι, Ν.Ιωνία, Χαλάνδρι και πέριξ?
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.411
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top