Mission Cyrus 1- pioneer vsx812 στάνταρ 1

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η συγκριτική δοκιμή που σχεδίαζα ( δες http://www.avsite.gr/forum/threads/avr-και-stereo.142062/ ) ελπίζοντας να αποδείξω πως οι διάφορες μεταξύ ενός αναγνωρισμένου stereo ενισχυτή και ενός τυχαίου AV (σε μεσαία κατηγορία τιμής) ειναι ελάχιστες κατέρρευσε στα πρώτα δευτερόλεπτα!

Ήρθε λοιπόν το διακοπτακι του προαναφερθέντος thread και μετά απο εξίσωση έντασης μεταξύ των δυο ενισχυτών (με ντεσιμπελομετρο τηλεφώνου, αυτο εχω μονο...) και το εξής μέτριο σύστημα:
Blu Ray pioneer bdp lx 58
Ηχεία Rogers LS4a
Van der hul cs122 cables ηχείων
είπα να κάνω τυφλή δοκιμή να δω αν υπάρχει διαφορά σε ακρόαση stereo μουσικής, συνδέοντας το blu Ray ψηφιακά στο pioneer και αναλογικά στον mission. Εδώ βέβαια κάποιος μπορεί να εχει ένσταση οτι στην σύγκριση παίζουν δυο διαφορετικά dac δηλαδή αυτο της πηγής με αυτο του ενισχυτή αλλα και πάλι:

Η διαφορά ηταν ΤΟΣΟ ΤΕΡΑΣΤΙΑ που την σταμάτησα στο δεύτερο track για να μην χάνω τον χρόνο μου- υπέρ του mission φυσικά! Και η εντεκάχρονη κόρη μου που με βοηθούσε (ακούει και καλυτερα τις ψηλές πάει ως 20Khz ενώ εγω με μπουνιές φτάνω τα 14,5Khz) χωρίς να την ρωτήσω κατι ή να την προϊδεάσω το κατάλαβε επίσης κατευθείαν.

Συμπέρασμα (για μένα): όσοι λένε οτι χρειάζεται ξεχωριστός ενισχυτής για ακρόαση μουσικής και ξεχωριστός για cinema ή ΠΟΛΥ καλός AVR εχουν απόλυτο δίκιο.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Update: και απο εναν vintage Rotel 2030AB κατα την γνωμη μου καλυτερος ο mission, σε τυφλη δοκιμη κανονικα αυτην την φορα: Πηρε πανω απο δευτερολεπτα για να φανει ο νικητης. Στο συστημα μου παντα, και κατα την γνωμη μου...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτη τη δευτερη τυφλη δοκιμη θα την ξανακανω συντομα. Ισως αδικησα τον ROTEL,,,
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ο cyrus 1 διεκδικει κατα την γνωμη πολλων φιλων της cyrus τον τιτλο ως ενος απο τους καλυτερους ολοκληρωμενους που εφτιαξε η εταιρεια μεχρι τωρα.Eνας φιλος μου,κατοχος ενος cyrus 1 αλλα και δυο cyrus 2 /PSX, παντα λεει οτι προτιμα τον 1 με τα δαπεδου Infinity ribbon αλλα και δαπεδου Rogers LS8a ηχεια του.Με το Rogers LS4a ειναι συνδιασμος που εχω ακουσει πολλες φορες και τον βρισκω εξαιρετικο.Ασε που εχει και πολυ καλη εισοδο phono !!!
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Δεν εχω εμπειρια απο cyrus ενισχυτες , αλλα σκεφτομουν το θαψιμο που εφαγαν προσφατα απο ' προβεβλημενο επισκευαστη " που αυτοπροβαλεται στο site και μπερδευομαι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν εχω εμπειρια απο cyrus ενισχυτες , αλλα σκεφτομουν το θαψιμο που εφαγαν προσφατα απο ' προβεβλημενο επισκευαστη " που αυτοπροβαλεται στο site και μπερδευομαι.
Εγω το μοναδικό πρόβλημα που εχω με τον Cyrus ειναι οτι θα πρεπει να ξοδέψω πολλα λεφτά για να παρω κάποιον που να παίζει καλυτερα. Μου χαλάει το χομπυ της αναβαθμισης.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
rogers ls4a....

Τα πρώτα μου ηχεία και η πρώτη μου "υπέρβαση"!

Είχα ακούσει τα b&w 5κάτι, infinity rs με το emit τουητερ και τέλος...αυτά!

από 80000δρχ που είχαν τα b&w πήγα στις 130000δρχ που είχαν τα rogers.

Και έτσι το ταξίδι ξεκίνησε...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
rogers ls4a....

Τα πρώτα μου ηχεία και η πρώτη μου "υπέρβαση"!

Είχα ακούσει τα b&w 5κάτι, infinity rs με το emit τουητερ και τέλος...αυτά!

από 80000δρχ που είχαν τα b&w πήγα στις 130000δρχ που είχαν τα rogers.

Και έτσι το ταξίδι ξεκίνησε...
Και αν τα LS4a κατασκευαζοντουσαν πρώτη φορά σήμερα; Σε ποια κατηγορία τιμής θα ηταν ανταγωνιστικά;
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
δε μπορώ να κάνω τέτοια εκτίμηση, δε θα ξεχάσω όμως ποτέ το άκουσμα των rogers με προ-τελικό luxman co3-mo3 και πικάπ pink triangle με βραχίονα alphason hr100s...
Ήχος πραγματικά τεράστιος....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εγω το μοναδικό πρόβλημα που εχω με τον Cyrus ειναι οτι θα πρεπει να ξοδέψω πολλα λεφτά για να παρω κάποιον που να παίζει καλυτερα. Μου χαλάει το χομπυ της αναβαθμισης.
Το πως παιzει ενα μηχανημα ειναι απλα ενα κικρο μερος απο οσα χρειαζεται για να πετυχει σε πωλησεις.To marketing σημερα πουλαει οτι θελει εις βαρος οποιου θελει :)
Πετυχα ενα NOS cyrus straight line σε μια αποθηκη που εκλεινε και πραγματικα ειναι εξαιρετικος σε ενα μικρο συστημα με rega p3-24/vta/jico mm1/εξωτερικο phono vinyline kαι δυο μικρα παλια focal που ειχα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το πως παιzει ενα μηχανημα ειναι απλα ενα κικρο μερος απο οσα χρειαζεται για να πετυχει σε πωλησεις.To marketing σημερα πουλαει οτι θελει εις βαρος οποιου θελει :)
Πετυχα ενα NOS cyrus straight line σε μια αποθηκη που εκλεινε και πραγματικα ειναι εξαιρετικος σε ενα μικρο συστημα με rega p3-24/vta/jico mm1/εξωτερικο phono vinyline kαι δυο μικρα παλια focal που ειχα.
Ωραίο!!!! Και αν επιτρέπεται ποσό αγοράς;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
O cyrus ? 150 ευρω :)
Ανέγγιχτο στο κουτί του; Πολυ καλη τιμή! Για να το συνδυάσω με την προηγούμενη ερώτηση μου, ,και να αυθαιρετισω λιγο, νομίζω πως μια ανταγωνιστική τιμη ενός καινουργιου Cyrus one /two/ straight line αν πρωτοεμφανιζόταν σήμερα και είχε και την υποστήριξη του marketing θα ηταν 1200-1600 ευρώ ανάλογα με το μοντέλο . Κάπου εκεί βάζω και τα Rogers LS4a.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ανέγγιχτο στο κουτί του; Πολυ καλη τιμή! Για να το συνδυάσω με την προηγούμενη ερώτηση μου, ,και να αυθαιρετισω λιγο, νομίζω πως μια ανταγωνιστική τιμη ενός καινουργιου Cyrus one /two/ straight line αν πρωτοεμφανιζόταν σήμερα και είχε και την υποστήριξη του marketing θα ηταν 1200-1600 ευρώ ανάλογα με το μοντέλο . Κάπου εκεί βάζω και τα Rogers LS4a.
Ναι ηταν σφραγισμενος στο κουτι.Ομως δεν θα ελεγα οτι σημαρα θα ηταν τοσα λεφτα,διοτι μεχρι πριν λιγα χρονια που ηταν σε παραγωγη ηταν καπου 500 λιρες Αγγλιας.Τα LS4a παλιν δεν θα ηταν τοσο ακριβα,
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ναι ηταν σφραγισμενος στο κουτι.Ομως δεν θα ελεγα οτι σημαρα θα ηταν τοσα λεφτα,διοτι μεχρι πριν λιγα χρονια που ηταν σε παραγωγη ηταν καπου 500 λιρες Αγγλιας.Τα LS4a παλιν δεν θα ηταν τοσο ακριβα,
Λες; Παντως ο one απέχει παρασάγγας απο έναν Cambridge azur 340 που έχω και έκανε γύρω στα 350-400 προ 5ετιας. Τεράστια διαφορά.
Αν και με την ιγμοριτιδα που εχω απο χτες μου ακούγονται ολα χάλια!!!!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Λες; Παντως ο one απέχει παρασάγγας απο έναν Cambridge azur 340 που έχω και έκανε γύρω στα 350-400 προ 5ετιας. Τεράστια διαφορά.
Αν και με την ιγμοριτιδα που εχω απο χτες μου ακούγονται ολα χάλια!!!!
Δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος βεβαια για τις τιμες που θα ειχαν σημερα.
Δεν με εκπληττει καθολου η διαφορα cyrus 1 vs azur.
Ευχομαι να περασει γρηγορα η ιγμοριτιδα :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος βεβαια για τις τιμες που θα ειχαν σημερα.
Δεν με εκπληττει καθολου η διαφορα cyrus 1 vs azur.
Ευχομαι να περασει γρηγορα η ιγμοριτιδα :)
Ευχαριστω
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πριν ένα χρόνο περίπου είχα μια εκτεταμένη επαφή με έναν Cyrus 1.
Σίγουρα στην εποχή του ήταν από τα πολύ καλά μηχανάκια, αλλά ακόμα και σήμερα μια χαρά στέκεται.
Αν είχε καλύτερους τελεστικούς στη προενίσχυση, βέβαια τότε οι 5534 ήταν must, θα έβαζε πολλά σύγχρονα μηχανάκια κάτω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top