Γνώμες για AMD 5350 pc

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Λειτουργικό.

Ξεκίνησα με win8.1 αλλά τα εγκατέλειψα πολύ γρήγορα, λόγο του σχετικά υψηλού latency που έδειξε το DPC Latency Checker (500 ms).

Επέλεξα λοιπόν win7 όπου εκεί έδειξε latency 150 ms.

Έτρεξα και ένα live Cd Ubuntu Linux, για να βεβαιωθώ ότι όλα λειτουργούν καλός και εκεί (just in case).
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Θ & Θ (Θερμοκρασία & Θόρυβος).

Υπάρχει ένας και μόνο ανεμιστήρας σε όλο το σύστημα αυτός της CPU, η ταχύτητα του οποίου ελέγχεται από την motherboard.

Υπάρχουν δύο τρόποι ελέγχου.

Α) Cool & Quite = Αυτόματος έλεγχος.

Ο ανεμιστήρας δουλεύει μόνιμα στο 100 % με την θερμοκρασία της CPU να δείχνει 20 oC !!!!
Σε αυτό το mode o θόρυβος είναι χαμηλός μεν, αλλά την νύχτα με ησυχία δεν είναι ανεκτός για εμένα.

Β) Manual έλεγχος.

Επιλέγεις την μέγιστη θερμοκρασία που επιτρέπεις να φτάνει η CPU, (επέλεξα την χαμηλότερη 40 oC) και επιλέγεις και την ελάχιστη ταχύτητα που θα τρέχει ο ανεμιστήρας (επέλεξα 50%).

Αποτέλεσμα DEAD QUIET.
Πρέπει να κολλήσω το αυτί μου πάνω στο κουτί για να βεβαιωθώ ότι δουλεύει ο ανεμιστήρας.
Η θερμοκρασία της CPU με αυτές τις ρυθμίσεις δεν έχει ξεπεράσει τους 26 oC μέχρι στιγμής !!!

temprature.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Επιδόσεις.

win7 performance.jpg



Δεν ξέρω πως ακριβώς μεταφράζονται οι παραπάνω επιδόσεις, αλλά νομίζω πως αν αναλογιστεί κανείς ότι η μέγιστη κατανάλωση δεν ξεπερνά τα 40 watt, νομίζω είναι αξιοθαύμαστες.


Δεν έχω κάνει ακόμα τεστ με video, ήχο ή πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα ανοιχτές, αλλά πιστεύω πως για τις τις δικές μου ανάγκες και απαιτήσεις είναι Πύραυλος.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Λειτουργικό.

Ξεκίνησα με win8.1 αλλά τα εγκατέλειψα πολύ γρήγορα, λόγο του σχετικά υψηλού latency που έδειξε το DPC Latency Checker (500 ms).

Επέλεξα λοιπόν win7 όπου εκεί έδειξε latency 150 ms.

Έτρεξα και ένα live Cd Ubuntu Linux, για να βεβαιωθώ ότι όλα λειτουργούν καλός και εκεί (just in case).
To DPC latency checker δεν είναι συμβατό με Windows 8/8.1 γι' αυτό οι μετρήσεις είναι λάθος.

Για Windows 8/8.1 υπάρχει το LatencyMon
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ναι έχεις δίκιο Γιώργο δεν πρόσεξα αυτήν την λεπτομέρεια. Παρόλα αυτά μου φαίνεται θα προσπεράσω τα win8 και θα πάω κατευθείαν στα win10 όταν είναι έτοιμα.

Επί την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω κάτι όσον αφορά τις επιδόσεις που εμφανίζουν τα win7.

Πως είναι δυνατόν να βαθμολογεί με 4,9 τα γραφικά Desktop Aero, ενώ τα Gaiming Graphics με 6.1, μήπως θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μετά από ένα μήνα συμβίωσης με τον AMD, ας κάνω μια ανακεφαλαίωση.

Λοιπόν το PC δοκιμάστηκε σε όλα τα επίπεδα που με αφορούσαν και σε όλες τις πιθανές λειτουργίες που θα κληθεί να αναλάβει, αναλυτικά.

· Web browsing (Firefox, Opera, IE).

· Photo editing (Photoshop).

· Graphics design (Corel Draw).

· Office (Libre Office).

· Music (Jriver, Foobar).

· Movies (Kodi).

· Games (Line Age – full resolution).



Τα συμπεράσματά μου είναι ότι πρόκειται για Κελεπούρι. Κάνει όλα όσα χρειάζομαι Πάρα Πολύ Καλά και Γρήγορα (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα), ενώ δεν είπε όχι και σε ένα παιχνίδι που δοκίμασα για λογαριασμό φίλης, το LineAge το οποίο έτρεξε σε full ανάλυση χωρίς κανένα πρόβλημα.

Θα ξαναπώ κάτι που έχει ιδιαίτερη σημασία για εμένα πως το PC είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΘΟΡΥΒΟ, η κατανάλωση του είναι εφάμιλλη με αυτήν των laptop, ενώ η θερμοκρασία του επεξεργαστή μέχρι στιγμής δεν ανέβηκε ποτέ πάνω από τους 260C.

Συμπερασματικά το συνιστώ άφοβα για όποιον θέλει ένα Σύγχρονο, Οικονομικό, Αθόρυβο και με Μικρή κατανάλωση PC.
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.595
Reaction score
94.485
Δεν μπορώ.

Εδώ κάνει κουμάντο ο Γονδολέτας. :)

Θα το δει και θα το φτιάξει.
 


Μηνύματα
392
Reaction score
4
Να πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου!

CASE MS-TECH CI-70 ALUMINIUM 77€
ΜΗΤΡΙΚΗ ASROCK AM1H-ITX RETAIL 70€
SSD CORSAIR CSSD-F60GBLS 49.18 €
ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ LOGITECH K400 WIRELESS TOUCH 33.50 €
RAM KINGSTON 4GB DDR3 1600MHZ PC3-12800 36.48 €
ΑΜD 5150 30€ μεταχειρισμένος.
Windows 8.1 (dreamspark απο ΕΑΠ)

Πήρα αυτή την μητρική λόγω ότι δέχεται τροφοδοτικό Laptop και επειδή έχει Onboard spdif Που το χρειάζομαι λόγω αδυναμίας της TV να κάνει passthrough.

Το σύστημα ανοίγει σε 5-10 sec λόγω επιλογής της μητρικής για super fast mode.
συνήθως το δουλευω σε stby και ανοίγει Instant.

kodi εγκατεστημένο και πάει απροβλημάτισμα με όποιο skin και να έχω δοκιμάσει.

αθόρυβο , γρήγορο , οικονομικό , όμορφο...

τι άλλο;

 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αν και δεν το έχω συνδέσει στην TV θεωρώ ότι δεν έχει να ζηλέψει κάτι από ενα media player.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.091
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top