FOCUS HOME THEATRE (το δικό μου home cinema)


Μηνύματα
123
Reaction score
227
και κάποια screenshots από την εφαρμογή στο ipad που ελέγχει το όλο σύστημα.


Η Αρχική Οθόνη



Επιλογή Ταινίας



Το Πάνελ για τα Decor Φώτα



Το Πάνελ για τον Media Player (Navigation , Now Playing , Remaining Time)



Το Πάνελ για το IR Blaster



Το Πάνελ για την Οθόνη στον τοίχο που παίζει τα poster απο της ταινίες Coming Soon / Now Playing



 
Last edited:










abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Κάνε κλικ πάνω στην εικόνα! :)

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.852
Άντε, αφού το θαυμάσαμε (έτρεξαν και κάτι σαλάκια...:D) να ξεκινήσουμε με απορίες;

Λίγα λόγια πρώτα απ' όλα για το media player σου. Τι αρχεία μπορεί να παίζει; Πώς τα πάει με τη δικτυακή αναπαραγωγή (να φανταστώ ότι βλέπει τον NAS από δίκτυο);

Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι (όπως εγώ) εντυπωσιαστήκαμε από το setup πληροφοριών-δυνατοτήτων-αυτοματισμού που έχεις κάνει με το ipad. Τι προϋποθέσεις hardware και software χρειάζονται για να έχει κανείς ανάλογο αποτέλεσμα;


Και τέλος....τι μεροκάματο παίρνεις; :whistling: :laugh:
 

Μηνύματα
123
Reaction score
227
αφού σας ευχαριστήσω ξανά , ας ξεκινήσω με τις απορίες σου! :)

το media player είναι ένα raspberry pi 2 , το οποίο και τρέχει customize KODI (πρώην xbmc) , το οποίο και έκανα compile σύμφωνα με τις δίκιες μου ανάγκες!

το KODI είναι open source media player software που τρέχει εκτός από raspberry (linux) , και σε mac , και σε windows.....το KODI μπορεί να παίξει πραγματικά ΟΛΑ τα format για εικόνα και ήχο!

όλα τα αρχεία μου βρίσκονται σε 2 NAS , το καλό με το KODI είναι ότι μπορείς να συνδέσεις
όσα NAS μηχανήματα θες και παρόλο αυτά η βιβλιοθήκη με τις ταινίες είναι ενιαία , το ίδιο ισχύει και για την μουσική.

Εννοείτε μπορείς να συνδέσεις και USB Σκληρούς Δίσκους.

το θέμα με τους αυτοματισμούς πραγματικά είναι μεγάλο κεφάλαιο , και θα προσπαθήσω όσο πιο απλά μπορώ να το αναλύσω..

στην αγορά υπάρχουν διάφορες λύσεις αυτοματισμού , αλλά δυστυχώς στοιχίζουν πάρα πολλά
και είναι πραγματικά μόνο για λίγους , το θέμα είναι ότι το hardware που χρησιμοποιούν
είναι πολύ φτηνό και απλό σαν λογική!

με την έλευση του raspberry pi , πλέον μπορείς να στήσεις ένα αξιόλογο αν όχι και καλύτερο σύστημα από τα ακριβά που κυκλοφορούν στην αγορά! , και το πιο ΒΑΣΙΚΟ ΟΙΚΟNΟMΙΚΑ!!!

το θέμα του automation χωρίζεται σε 2 κομμάτια , το κομμάτι του hardware και το κομμάτι του software

στο hardware αυτό που χρειαζόμαστε είναι ουσιαστικά ο εγκέφαλος του συστήματος που θα επεξεργάζεται και θα ελέγχει τα πάντα , εδώ με κόστος 35 ευρώ μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα raspberry pi που τρέχει linux και έχει GPIO (τα pins που έχει το raspberry στα πλαϊνά) , μέσω τον GPIO μπορούμε ουσιαστικά να επικοινωνεί το raspberry με κάποιο εξωτερικό hardware (πχ ir blaster , σένσορα θερμοκρασίας) , επίσης στο σύστημα μπαίνουν και ρελέδες (διακόπτες για ελέγχουμε φωτισμούς)

το θέμα του software είναι ίσως και το πιο σημαντικό πράγμα , γιατί θα πρέπει να στηθεί ένα γραφικό περιβάλλον όπου και θα βλέπει ο χρήστης , το σύστημα χρησιμοποιεί php , html , css , mysql , και java

το κόστος στο θέμα του hardware είναι πολύ φτηνό ενδεικτικά θα γράψω πόσο μου στοίχισε εμένα:

raspberry pi B : 35 ευρώ
8 switch relay: 12 ευρώ
4 IR LED: 1 ευρώ
Temp / Humidity Sensor: 5 ευρώ

ναι ναι με κόστος 53 euro (εντάξει χωρίς καλώδια κτλ.)

το software μου στοίχησε μόνο ώρες από τον ελεύθερο μου χρόνο!

:)
 
Last edited by a moderator:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.852
Thanks! :hi:

Στο τελευταίο ερώτημα μόνο δεν βλέπω απάντηση, κι ανησυχώ. :D
 

Μηνύματα
123
Reaction score
227
η αμοιβή μου είναι μικρή , και συμβαδίζει με το κόστος του όλου συστήματος

οποιος ενδιαφέρεται pm για λεπτομέρειες! :)
 

Μηνύματα
123
Reaction score
227
και να συμπληρώσω , όποιος ενδιαφέρεται να στήσει σύστημα αυτοματισμού , το πρώτο που
πρέπει να γίνει , είναι μια μελέτη του χώρου , καθώς και τι θέλουμε να ελέγχουμε , που θα μπει ο πίνακας ελέγχου , πως θα περαστούν τα καλώδια κτλ.

επίσης το όλο σύστημα μπορεί να λειτουργήσει με την φωνή , αλλα πρέπει να εγκαταστήσουμε και κρύψουμε 4-5 μικρά μικρόφωνα στον χώρο...
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
berry pi B : 35 ευρώ
8 switch relay: 12 ευρώ
4 IR LED: 1 ευρώ
Temp / Humanity Sensor: 5 ευρώ

ναι ναι με κόστος 53 euro (εντάξει χωρίς καλώδια κτλ.)

το software μου στοίχησε μόνο ώρες από τον ελεύθερο μου χρόνο!

:)
Διόρθωσε ρε πουλάκι μου αυτό το humanity sensor γιατί μου πέταξες τα μάτια έξω!!!:p


η αμοιβή μου είναι μικρή , και συμβαδίζει με το κόστος του όλου συστήματος

οποιος ενδιαφέρεται pm για λεπτομέρειες! :)
Μην τους λυπάσαι τους χομσινεματζήδες...βάρα τους στο κεφάλι...όχι να τα σκάνε χοντρά μόνο στους γιαπωνέζους για προβόλια...!:p
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
άλλος από mac βλέπει τις εικόνες;

έκανα ένα reply σε post με εικόνα και είδα ότι έχουν λινκ στο www.zeroraid.com/χχχ/χχχ , ούτε στο σκέτο zeroraid μπορώ να μπω κατευθείαν από τον browser.
Από τα γραπτά σου καταλαβαίνω ότι το κατέχεις το άθλημα, μήπως μπορείς να υποψιαστείς τι φταίει και δεν κατεβαίνουν οι εικόνες στα ποστς σου σε μένα;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.339
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top