To σαλόνι του SurfDrifter

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Καλησπέρα σας. Πλέον, ύστερα από 11 μήνες, μπορώ να πώ ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το HT που έχω στήσει στο σαλόνι του μικρού σπιτιού μας. Υπαρχουν κάποια πραγματα που σίγουρα θέλω να βελτιώσω, αλλά είναι ελάσσονος σημασίας. Σας ευχαριστώ για όλες σας τις συμβουλες, που χωρίς εσάς δεν θα το είχα στήσει.

Το σύστημά μου αποτελείται:

Πηγές:

PS3 Slim
PS4 Regular
Apple TV 3
Oppo 103D
Power Plus HD 5000 TV Tuner


AVR:
Yamaha RX-A2030

Τελικός:
Emotiva XPA-5 Gen2

TV:
Samsung 55F6500

Projector:
Benq W1070

Πανι..εεε...οθόνη:
Electric Pro 106" (visivo.de) 16:9

Masking System:
DIY χειροκίνητο μασκάρισμα που το έχω βιδώσει πάνω στην οθόνη.

Ηχεία:

SVS Ultra Bookshelves (L/R)
SVS Ultra Center (Center)
Wharfedale 9.DFS (Surround L/R)


Subwoofer:
SVS PB13 Ultra

Universal Remote:
Harmony Ultimate w/ Smart Add-On

Φωτισμός:
Philips Hue

Καναπές:
La-z-boy ανακλινόμενος

Ακουστική βελτίωση:

4x Vicoustic Super Bass Extreme (μπασοπαγίδες)
6x Vicoustic Cinema Square (απορρόφηση)
8x Vicoustic Wavewood Diffuser (διάχυση)

IMG_2906.JPG

IMG_2908.JPG
IMG_2911.JPG
IMG_2912.JPG
IMG_2913.JPG
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
IMG_2915.JPG

Το SVS PB13 Ultra, παρέα με το SVS Ultra Bookshelf και απο πίσω η μπασοπαγίδα Vicoustic Super Bass Extreme.


IMG_2916.JPG

H φυσικής ωρίμανσης curved οθόνη μου!


IMG_2917.JPG

Το χειροποίητο μασκάρισμα.



IMG_2919.JPG
IMG_2920.JPG

Χωρίς/Με μασκάρισμα
 
Last edited:



Μηνύματα
504
Reaction score
228
Να το χαίρεσαι το σύστημά σου, έχεις κάνει πολύ καλές επιλογές συσκευων και το αισθητικό αποτέλεσμα είναι επίσης πολύ ωραίο :hi:
Στον ηχο κατα τη γνώμη μου δε χρειάζεσαι τίποτα, τουλάχιστον όσο είσαι σε αυτό το χώρο. Στην εικόνα σίγουρα ενας καλύτερος προβολέας και μια καλύτερη οθόνη θα βελτιώσουν ετι περαιτέρω το αποτέλεσμα.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Εξαιρετικά μηχανάκια σε έναν χώρο που χαίρεσαι να βλέπεις. Νομίζω τελικά αυτά τα home cinema τα χαίρομαι περισσότερο. Μπράβο!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.081
ωραίος!!! πολύ ωραίος!!!
κάντο Χ55 τουλάχιστον, να είσαι ισότιμος σε όλα, ήδη την εικόνα την έχεις ρίξει πολύ πίσω σε σχέση με τον ήχο.

Επίσης τι απόσταση έχεις φακό οθόνη; αν είναι στα 3 μέτρα περίπου που το κόβω δεν πιάνεις αυτές τις ίντσες τηςν οθόνης που θες με jvc...βέβαια κάτι έχεις πει για αλλαγή χώρου και τότε θα είναι αλλιώς, θα τα ξαναπούμε επί συγκεκριμένου χώρου
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
τελικα παιζει καλυτερα απο την αλλη το pb ;
ολα ομορφα νεε μου....ευγε :hi:
Νομιζω πως ναι, αλλά συμβάλλουν και οι μπασοπαγίδες. Οποτε δεν εγινε μονο μια αλλαγή.

ωραίος!!! πολύ ωραίος!!!
κάντο Χ55 τουλάχιστον, να είσαι ισότιμος σε όλα, ήδη την εικόνα την έχεις ρίξει πολύ πίσω σε σχέση με τον ήχο.
Θα γίνει και αυτο, αλλά στον επόμενο χώρο. Ειμαι σε συζητήσεις με τη γυναίκα μου να μετακομίσουμε...
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
πολυ ωραια!! αντε και με ποιο σκουρα επιπλα, ειναι της μοδος , ξερεις τι θα πεις, αλλα θελει τροπο να της φανει σαν λυτρωση :D
κατι αλλο ,γιατι χωρις μασκιν δειχνει καλυτερα?:o
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.266
Reaction score
93.666
Όσο θυμάμαι το πώς ξεκίνησε αυτό το έπος και την κατάληξή του...:D

Τα θερμά μου συγχαρητήρια νέε μου! Αλλά ακόμα περισσότερο στη συμβία και τις αν(τ)οχές της...:drinks:
 

Μηνύματα
12.842
Reaction score
10.057
Πολύ ωραίος χώρος και φαντάζομαι χαίρεσαι να βλέπεις ταινίες εκεί.
Είχαμε πει να σου έρθω να δω τον 1070 από κοντά, αλλά τελικά τον πήρα κι εγώ. Καμία σχέση βέβαια ο δικός μου χώρος, είναι για κλάματα μπροστά στο δικό σου, αλλά σιγά σιγά θα τον φτιάξω.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
πολυ ωραια!! αντε και με ποιο σκουρα επιπλα, ειναι της μοδος , ξερεις τι θα πεις, αλλα θελει τροπο να της φανει σαν λυτρωση :D
κατι αλλο ,γιατι χωρις μασκιν δειχνει καλυτερα?:o
Αν εννοείς την εικονα, απλα κοιταξα να είναι φωτεινή, ωστε να φαίνεται το γκρι χωρις το μασκινγκ και μετα με μασκινγκ.

Η εικονα στην πραγματικοτητα δεν είναι ετσι καμμένη. Εγω την εκαψα.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
15
Χίλια μπράβο για τον πανέμορφο χώρο που δείχνει πολύ μεράκι και αγάπη.Να το χαίρεστε κάθε μέρα όλο και περισσότερο.Πάντα τέτοια
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Νομιζω πως ναι, αλλά συμβάλλουν και οι μπασοπαγίδες. Οποτε δεν εγινε μονο μια αλλαγή..
δεν εκανες καμια μετρησουλα να δεις τις διαφορες του πριν-μετα ;
....για βαλε να δουμε να βλεπει και ο κοσμος να μαθαινει...
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
υπέροχα όλα. το σημαντικότερο είναι πως κατάφερες να συνδυάσεις ηχητική βελτίωση του χώρου με αισθητική αναβάθμιση ταυτόχρονα. Βέβαια όντως, ο χώρος έχει πολύ ανοιχτά χρώματα. κάτι λίγο πιο σκούρο χωρίς να μπουκώνει το σπίτι θα ήταν προτιμότερο. Ειδικά αν τα παράθυρα είναι νότια οπότε το ηλιόλουστο το κρατάει φωτεινό κατά τη διάρκεια της μέρας ακόμα και με σκουρότερα χρώματα. Αλήθεια τα ηχοαπορροφητικά από που τα πήρες και πόσο? Κάνουν σωστά δουλειά με το μπροστινό τους κάλυμμα? Καλές προβολές.
 

Μηνύματα
80
Reaction score
1
Έυγε! Μου θύμησες την κάψα που έχω κι εγώ να φτιάξω ένα παρόμοιο σύστημα αλλά κάνω υπομονή... Μπράβο σου και πάλι
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
δεν εκανες καμια μετρησουλα να δεις τις διαφορες του πριν-μετα ;
....για βαλε να δουμε να βλεπει και ο κοσμος να μαθαινει...
ΟΚ, θα μετρησω με το δικο μου μικρόφωνο ΜΕ και ΧΩΡΙΣ μπασοπαγιδες. (τα αλλα είναι κολλημένα). Υπο την προϋποθεση να με καλεσεις μια μερα σπιτι σου να δω τον προτζέκτορα και την οθόνη σου να παιρνω ιδέες!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.382
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top