Αναβάθμιση phonostage


Μηνύματα
311
Reaction score
100
mikekam,

Επειδη και εγω ειμαι κατοχος ενος audiolab 8000a και χρησιμοποιω το ενσωματωμενο phono του, τι ειναι αυτο που δεν σε ικανοποιει και ψαχνεσαι για ακριβοτερο phono ;
Μετα την αναβαθμιση του phono μηπως ο audiolab θα ειναι πλεον αδυναμος κρικος στην αλυσιδα ;(σε σχεση παντα με το νεο phono)
Να πω πως η ιδέα της αναβάθμισης του phono, μου ήρθε όταν αποφάσισα να ακούσω την κεφαίλή μου στο phono του audiolab. Αλλάζοντας από το phono της project, δεν είδα και μεγάλες διαφορές, ίσως λίγο πιο φωτεινό του audiolab, αλλά με πιο ζεστασιά το project. Του audiolab μου δίνει λίγο της εντύπωση ότι ξίνει λίγο ψηλά. Και όλα αυτά στην είσοδο ΜΜ, στην MC, με την benz που είχα πριν, πραγματικά δεν ακουγόταν. Υπερβολικός θόρυβος και παραμόρφωση.
Η κατηγορία τιμής που ψάχνω δεν είναι και πολύ πιο ψηλά από το project που έχω τώρα, περίπου 320€ έχει καινούργιο, και δε είδα καμία ανισορροπία στην αλυσίδα.
Επειδή γενικώς μου αρέσει ο ήχος του audiolab, αυτό το ομόσταυλο phono Audiolab 8000PPA: http://www.orpheusaudiostock.gr/product_view.php?id=779 το έχει ακούσει κανείς;

OFF TOPIC
αυτος ο audiolab ...
τον ακουγα τα τελευταια (κατσε να μετρησω ...) 16 χρονια ... ακομα θυμαμαι ποσο εντονα εδινε την εντυπωση οτι θα αναπαραξει την επομενη νοτα με καθυστερηση καποιων msec ,σε τετοιο βαθμο που ψαχνομουνα εαν με καποιο τροπο "επαιζε τα κομματια σε περισσοτερο χρονο απο οσο πραγματικα διαρκουσαν" .....
εβαλα ενα τελικο και γλυτωσα ...
προσφατως κι ενω τον χρησιμοποιουσα σαν προ ,τον εβγαλα εκτος, πηρα εναν προ και ειδα το φως το αληθινο - τελος παντων ειδα φως ....

να 'στε καλα, καλη συνεχεια στις αναζητησεις σας (μας) ....
Κι εγώ είχα διάφορα θέματα με τον audiolab και ήμουνα για αλλαγή, αλλά διαβάζοντας για τις επισκευές που κάνει ο Κ. Σ. Πετρόπουλος και τα σχόλια των κατόχων, αποφάσισα να του δώσω μια τελευταία ευκαιρία. Λοιπόν μεταμόρφωση!!! Για να μη γράφω κατεβατά για τις αλλαγές που ακούω, με λίγο ψάξιμο στο "αδερφό" φόρουμ, αλλά κι εδώ νομίζω υπάρχουν περιγραφές για το service, αλλά και το τί λένε όσοι τον άκουσαν σε σχέση με το πριν και το μετά.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Προσωπικά αν είχα ταβάνι τα 400Ε θα προτιμούσα αυτό .. Δείχνει να έχει ενδιαφέρον και αν τα πράγματα έχουν όπως τα παρουσιάζουν στον ειδικό τύπο είναι το απόλυτο κελεπούρι.

http://www.3345rpm.gr/προϊόν/ifi-iphono-mm-mc-phono-preamplifier-proenysxitis-pikap/
Αν όλα αυτά που γράφονται για το εν λόγω ισχύουν, είναι πράγματι μεγάλο κελεπούρι! Εξάλλου τα ίδια θετικά σχόλια έχει και το dac της ifi, οπότε μάλλον μιλάμε για καλά μηχανήματα.
Μακάρι να μπορούσα να το συγκρίνω στο χώρο μου, με κάποια άλλα που έχω υπόψη μου.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μετά από συμβουλή μέλους του φόρουμ μπαίνουν και άλλα δύο στη λίστα:
1. trichord dino+
2. leehman black cube se
To dino προσωπικα το βρισκω να εχει ισχνο ηχο και καποια ελλειψη ογκου χαμηλα.Καθαρο ναι,αλλα πολυ ελαφρυ χαμηλα imo
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Πανίκο, επειδή ξέρω την ασχολία σου με τα αναλογικά, καθώς και ότι έχεις φτιάξει ένα phono που μόνο τα καλύτερα έχω διαβάσει (αλλά είναι μάλλον σε πολύ άλλη κατηγορία τιμής, από αυτή που κινούμαι), ποιο-ποια θα πρότεινες σε αυτή την κατηγορία τιμής; (μέχρι και 500...βία)
Με ενδιαφέρει κυρίως να παίξω με ΜΜ κεφαλές, χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα ήταν ευπρόσδεκτη μια MC είσοδος.
Να'σαι καλά.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πανίκο, επειδή ξέρω την ασχολία σου με τα αναλογικά, καθώς και ότι έχεις φτιάξει ένα phono που μόνο τα καλύτερα έχω διαβάσει (αλλά είναι μάλλον σε πολύ άλλη κατηγορία τιμής, από αυτή που κινούμαι), ποιο-ποια θα πρότεινες σε αυτή την κατηγορία τιμής; (μέχρι και 500...βία)
Με ενδιαφέρει κυρίως να παίξω με ΜΜ κεφαλές, χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα ήταν ευπρόσδεκτη μια MC είσοδος.
Να'σαι καλά.
Δεν ξερω τους λογους που θελεις να πας σε αλλη μαρκα,αλλα περιπου στην τιμη που στοχευεις,θα σκεφτομουν αυτο http://www.project-audio.com/main.php?prod=tubeboxds&cat=boxes&lang=en
Πολυ καλο.Δεν ξερω επισης αν σε ενδιαφερουν οι λαμπες,αλλα ειναι καλο.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Βρίσκεται στις αγγελίες μεταχειρισμένο το κορυφαίο phono της musical fidelity M1 στα μισά περίπου χρήματα.
Με καλό ήχο από ό,τι λένε (δεν το έχω ακούσει) και πάμπολλες ρυθμίσεις on the fly.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Δεν ξερω τους λογους που θελεις να πας σε αλλη μαρκα,αλλα περιπου στην τιμη που στοχευεις,θα σκεφτομουν αυτο http://www.project-audio.com/main.php?prod=tubeboxds&cat=boxes&lang=en
Πολυ καλο.Δεν ξερω επισης αν σε ενδιαφερουν οι λαμπες,αλλα ειναι καλο.
Έχω το tubebox II, γενικώς θα ήθελα να πάω σε solid state, αν και δεν ξέρω τα υλικά που έχει DS, αν είναι πολύ καλύτερα από το δικό μου, εκτός από τις ρυθμίσεις βεβαίως.
Περίεργο πάντως, όταν είχα πρωτοπάρει το tubeboxII, όλοι λέγαν τα χειρότερα για λάμπα σε phonostage σε αυτή την κατηγορία τιμής, άσε που στην ουσία, δεν είναι λάμπάτη προενίσχυση, αλλά λαμπάτο buffer. Και τώρα μου λες να πάρω ένα λαμπάτο της ίδιας εταιρίας, στα ίδια λεφτά με το δικό μου περίπου.
 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Σε γειτονικό forum στην κατηγορία των ενισχυτών θα το βρεις. :)
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ετυχε να το ακουσω σε μερικες περιπτωσεις και για να'μαι ειλικρινης μου αρεσε.ΟΚ δεν ειναι και η πιο καλη περιπτωση λαμπατου phono αλλα εχει πολυ καλα στοιχεια ιδιαιτερα στην τιμη του.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.945
Reaction score
20.447
mikekam, από προσωπική εμπειρία, θα πρότεινα το Musical Fidelity M1ViNL. Έχει όλες τις ρυθμίζεις που ζητάς Νομίζω είναι λίγο πιο πάνω από €500, αλλά αξίζει τα χρήματά του.

Ψάξε την τιμή του καινούριου στον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Wizzy, το έχω σοβαρά στα υπόψη μου, αλλά καινούργιο έχει 850€. Γύρω στα 500€ μόνο μεταχ.
 


Μηνύματα
29
Reaction score
2
Τελικα Μιχαλη εχεις καταληξει καπου;
Ειμαι και εγω στο ιδιο διλημμα.Εχω τον εγγεζικο audiolab 8000a με πλατο ενα project xpression ανακαλωδιωμενο.Μολις εχω βαλει μια κεφαλη a&r cambridge 77 με βελονα jico sas.Δεν βιαζομαι ακουω δισκακια και παρατηρω οτι στα πριμα ακουγεται too bright.Δεν ξερω αν οφειλεται στο ενσωμ.φονο.Σκεφτομαι για α.trig
 

Μηνύματα
29
Reaction score
2
Σκεφτομαι α.trigon vanguard β.ifi iphono γ.creek ubh15.Tα δυο πρωτα εχουν προβαδισμα.Ειδικα το πρωτο αν το πετυχω μεταχ. στοebay.Δεν βιαζομαι .ΑΚουω την κεφαλη με το υπαρχον συστημα για να βγαλω συμπερασμα αν θα προχωρησω σε αγορα.
Υπαρχει αντιπροσωπος της trigon audio στην Ελλαδα;
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Kojak, ακόμα δεν έχω καταλήξει. Για αντιπρόσωπο της trigon στην Ελλάδα με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν βρήκα τίποτα.

Για τα υπόλοιπα σου έχω στείλει pm.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τελικα Μιχαλη εχεις καταληξει καπου;
Ειμαι και εγω στο ιδιο διλημμα.Εχω τον εγγεζικο audiolab 8000a με πλατο ενα project xpression ανακαλωδιωμενο.Μολις εχω βαλει μια κεφαλη a&r cambridge 77 με βελονα jico sas.Δεν βιαζομαι ακουω δισκακια και παρατηρω οτι στα πριμα ακουγεται too bright.Δεν ξερω αν οφειλεται στο ενσωμ.φονο.Σκεφτομαι για α.trig
Οταν λες ανακαλωδιωμενο εννοεις τον βραχιωνα?Αν να τι καλωδιο εβαλες μεσα?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.497
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top