Έμεινα ..πάκης

Status
Not open for further replies.

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Το καλοκαίρι έρχεται, σκεφτείτε παραλία, τσιπουράκια, σκουμπρί καπνιστό, να περνάνε διάφοροι ωραίοι κώλοι απο δίπλα κλπ κλπ

:beach:
Ε, να, κάτι τέτοια φωτορεπορτάζ του Κωσταυτιά είναι που (επίσης) μου λείπουν...:whistling:
 



Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
@costas EAR: Η επιλογή του εκάστοτε μουσικού είδους προς ακρόαση, έχει σημασία; Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή 1) αφενός μου φαίνεται σχεδόν απίθανο τα Grimm να παίζουν καλά τα πάντα, 2) αφετέρου στην έκθεση τα άκουσα να αναπαραγάγουν κιθαριστικά θέματα μόνο, 3) επειδή ο πρώτος συνδυασμός ηχείων-ενισχυτή που άκουσα πριν να πάρω τα μηχανήματά μου ήταν απογοητευτικός στην απόδοση της μουσικής που ακούω (metal) (άρα με ενδιαφέρει και αυτό το κομμάτι) και τέλος 4) επειδή είμαι σίγουρος ότι metal δεν ακούσατε στον geomiat!:D (μαντεύω την απάντηση, αλλά θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως μια – έστω – στοιχειώδη αιτιολόγηση)
Aς απαντήσω εγώ που έχω 1 ζευγάρι σπίτι -εδώ κ ένα χρόνο- για να ακούει η μάνα μου μέταλ...:D, έ??
1)...απο πού το συμπεραίνεις?? 2) πόσο τα άκουσες? άκουσες πολύ μέταλ στην έκθεση? 3) ...σε ποιό λογικό συνειρμό να το κολλήσω αυτό για να απαντήσω κάτι?? 4) ...έχεις δίκηο, αλλά όπως σου είπα έχω τη μάνα που του δίνει και καταλαβαίνει (καλά πλάκα κάνω, αλλά ...εσύ τι ακριβώς κάνεις??)

Εν κατακλείδι, πάρε τα δισκάκια σου και έλα να ακούσουμε πως παίζουν τα Grimm, μόνο έτσι θα απαντηθεί αυτή σου η απορία Τζωρζ, διότι ότι και να σου πω εγώ ή ο Κώστας τσάμπα λόγια.

Το συστημά σου είναι μιά χαρά και σου εύχομαι να απολαμβάνεις τις μουσικές σου.

Προσωπικά ακούω -λόγω συγκεκριμένου γούστου- έως τα κλασικ χαρντροκ του 70', απο κεί και κάτω λίγα πράγματα με συγκίνησαν σε "σκληρά" ακούσματα, είχα την αίσθηση ότι μια ιδέα της προκοπής απαιτούσε πολλές χαμένες ώρες για να την ανακαλύψω στο χεβι μεταλ και κεί έξω υπάρχουν ατελείωτα είδη με απίστευτες μουσικές.

Τα Grimm παίζουν αυτές τις μουσικές εξαιρετικά καλά για την όποια αίσθηση ακοής μου και αυτό με κάνει -ως αντιλαμβάνεσαι ελπίζω- να απέχω πλέον απο το κυνήγι του καλυτερότερου...μέχρι να εμφανισθεί αυτό μπροστά μου.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Θελω να κανω και εγω μια ερωτηση συμβαλοντας στην σωστη ροη του θεματος που ξακινησε ο Κωστης.
Μπορει να υπαρξει ενα συμβατο συστημα, που να παιζει το ιδιο καλα, μεχρι ας πουμε τις 15000-18000 ευρω, ετσι που να καλυψει και τις υπολοιπες φετιχιστικες αναγκες ενος κατοχου;
Επισης, σε μια πιθανη μεταπωληση, που κακα τα ψεματα παντα παιζει , θα μπορει να κρατησει οσο μπορει την αξια του;
Μη με παρεξηγησετε αλλα ειναι ερωτηματα που εχουν διατυπωσει καποιοι που ισως να τους σταματησαν μια πιθανη μελλοντικη αγορα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Θελω να κανω και εγω μια ερωτηση συμβαλοντας στην σωστη ροη του θεματος που ξακινησε ο Κωστης.
Μπορει να υπαρξει ενα συμβατο συστημα, που να παιζει το ιδιο καλα, μεχρι ας πουμε τις 15000-18000 ευρω, ετσι που να καλυψει και τις υπολοιπες φετιχιστικες αναγκες ενος κατοχου;
Επισης, σε μια πιθανη μεταπωληση, που κακα τα ψεματα παντα παιζει , θα μπορει να κρατησει οσο μπορει την αξια του;
Μη με παρεξηγησετε αλλα ειναι ερωτηματα που εχουν διατυπωσει καποιοι που ισως να τους σταματησαν μια πιθανη μελλοντικη αγορα.
Να αποπειραθώ να απαντήσω, κι ας μην τα 'χω ακούσει ποτέ;

Τα Grimm, μάλλον, απευθύνονται σ' αυτούς που ακούν με τα αυτιά και όχι με τα μάτια. Εγώ πάλι, που οι χαϊεντικές μου ανησυχίες είναι, ευτυχώς, ανύπαρκτες, με κριτήριο τις οπτικοακουστικές μου (AV...), δεν θα 'δινα δεκάρα τσακιστή για το πόσα θα έπαιρνα όταν θα ήθελα να περάσω σε κάτι καλύτερο. Θα είχα απολαύσει το ταξίδι. :wink:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Γιαννη, η απαντηση σου ειναι σεβαστη και ακραια με την καλη εννοια υποκειμενικη.
Οπως και οι ερωτησεις που εγραψα που ειναι προβληματισμοι παρα πολλων φιλων.
Ισως να ειναι και αυτη η συνηθεια που [θελουμε] να βλεπουμε τα χρηματα που εχουμε δωσει, η ακομα να θαυμαζουμε μια καλοπροσεγμενη συσκευη, που οταν βλεπουμε το εσωτερικο της και αρχιζουμε να κοστολογουμε τα διαφορα καλουδια που την απαρτιζουν, και να μην μετανοιωνουμε για την αποκτηση της.
Προς Θεου, δεν κανω δεν κανω τον συνηγορο του Διαβολου. Μακρια απο μενα αυτα. Απλα περα απο τις επιδοσεις υπαρχουν και αλλα κριτηρια που πολλοι φιλοι κανουν καποια αγορα.
Δυστυχως ακομα δεν μπορουν καποιοι να κοστολογισουν κατι αυλο! Και εννοω οτι ολη η επιτυχια αυτης της υλοποιησης ειναι βασισμενη σε ενα σοφτγουερ που ισως αυριο να υπαρχει στο 1/10 της τιμης.
Εγω αυτο το ηχειο το εχω ακουσει και εντος, αλλα και εκτος συνρων και εχω πει την γνωμη μου.
Επισης πιστευω οτι ολοι εχουν δικηο, ειτε το αγορασαν , ειτε το σκεφτονται, ειτε δεν τολμουν να το αποκτησουν για τους παραπανω λογους.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Θελω να κανω και εγω μια ερωτηση συμβαλοντας στην σωστη ροη του θεματος που ξακινησε ο Κωστης.
Μπορει να υπαρξει ενα συμβατο συστημα, που να παιζει το ιδιο καλα, μεχρι ας πουμε τις 15000-18000 ευρω, ετσι που να καλυψει και τις υπολοιπες φετιχιστικες αναγκες ενος κατοχου;
Επισης, σε μια πιθανη μεταπωληση, που κακα τα ψεματα παντα παιζει , θα μπορει να κρατησει οσο μπορει την αξια του;
Μη με παρεξηγησετε αλλα ειναι ερωτηματα που εχουν διατυπωσει καποιοι που ισως να τους σταματησαν μια πιθανη μελλοντικη αγορα.
Ο πρώτος που επινόησε κινητήρα jet ήταν γάλλος, και κατέθεσε την ευρεσιτεχνία του μόλις τρία χρόνια μετά το πέρας του 1ου Π.Π., αλλά κανένας δεν του έδωσε σημασία, καθώς η Γαλλία περνούσε τότε μια περίοδο κομπορρημοσύνης, την οποίαν αργότερα πλήρωσε ακριβά με τη συνθηκολόγηση του στρατηγού Πεταίν. Ακολούθησαν δύο μηχανικοί, ένας άγγλος και ένας γερμανός, κάπου στο μέσον της 10ετίας του '30. Ειδικά οι γερμανοί είχαν έτοιμο κινητήρα μόλις το 1939. Όμως, η τεχνολογία αυτή δεν έτυχε της προσοχής που της άξιζε από μέρους των δύο κεντρικών προσώπων που κινούσαν τότε τα νήματα της γερμανικής αεροπορίας, του Χέρμαν Γκέρινγκ και του ιδίου του Χίτλερ, διότι αμφότεροι έκριναν πως δεν τους χρειάζονταν, αφού η Γερμανία προήλαυνε σε όλα τα μέτωπα, και ειδικά τα αεροπλάνα της δεν αντιμετώπιζαν ιδιαίτερα προβλήματα, (παρά τις αντιρρήσεις του Βίλλι Μέσσερσμιτ, κυρίως). Ήταν δηλαδή βολεμένοι με αυτά που είχαν. Όταν το 1944 άρχισαν να νιώθουν τη βεβαιότητα της ήττας, τότε έβγαλαν από το συρτάρι τα σχέδια αυτού του κινητήρα, αλλά ήταν αργά. Κέρδιζαν στον αέρα 200km/h σε σχέση με το P51D - και δεν τους έλειπαν και τα λεφτά. Τους έλειπαν πέντε χρόνια.

Αυτά τα πέντε χρόνια, πόσο τα αποτιμάς σε χρήμα;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τι είναι η πατρίδα μας; Μην είν' οι κάμποι;
Μην είναι τ' άσπαρτα ψηλά βουνά;
Μην είναι ο ήλιος της, που χρυσολάμπει;
Μην είναι τ' άστρα της τα φωτεινά;

Μην είναι κάθε της ρηχό ακρογιάλι
και κάθε χώρα της με τα χωριά;
κάθε νησάκι της που αχνά προβάλλει,
κάθε της θάλασσα, κάθε στεριά;

Μην είναι τάχατε τα ερειπωμένα
αρχαία μνημεία της χρυσή στολή
που η τέχνη εφόρεσε και το καθένα
μια δόξα αθάνατη αντιλαλεί;

Όλα πατρίδα μας! Κι αυτά κι εκείνα,
και κάτι που 'χουμε μες την καρδιά
και λάμπει αθώρητο σαν ήλιου αχτίνα
και κράζει μέσα μας: Εμπρός παιδιά!

(Αυθόρμητα μου ήρθε στο νου το παραπάνω, σκεπτόμενος τι είναι τελικά αυτό το πρόστυχο το high-end!)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί ο φίλτατος Κώστας άνοιξε χωριστό θέμα και δεν είπε την υπερθετική γνώμη του στο θέμα που έχει ήδη ανοίξει ο Geomiat...
Σιγά μη πάω να κάνω μπάχαλο το θέμα του γκεομιατ, αφού μπορώ να το έχω ολοδικό μου τέτοιο μπάχαλο! :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
Αν πάρω κάτι θα είναι MG-12 για αρχή και MG-3.5 ή 3.6 στο μέλλον. Και μη νομίζεις ότι ακόμα δε σκέφτομαι τα δικά σου που τα έδωσες...
Στακα μαν κι έρχονται 3.6 σε αγγελία, ενεργά και με ενεργό σαμπ σεταρισμενα, πακέτο. Με ενκορ παντού.
Τυπικά όσοι παίρνουν μαγκ, δε μπορούν να τα οδηγήσουν σωστά και τους λείπει μπάσο, οπότε θα εξαλειφθούν αυτά εξ´αρχής.
Επίσης το πακέτο θα είναι εύχρηστο, θα παίζει και από κινητό τηλέφωνο..
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Ο πρώτος που επινόησε κινητήρα jet ήταν γάλλος, και κατέθεσε την ευρεσιτεχνία του μόλις τρία χρόνια μετά το πέρας του 1ου Π.Π., αλλά κανένας δεν του έδωσε σημασία, καθώς η Γαλλία περνούσε τότε μια περίοδο κομπορρημοσύνης, την οποίαν αργότερα πλήρωσε ακριβά με τη συνθηκολόγηση του στρατηγού Πεταίν. Ακολούθησαν δύο μηχανικοί, ένας άγγλος και ένας γερμανός, κάπου στο μέσον της 10ετίας του '30. Ειδικά οι γερμανοί είχαν έτοιμο κινητήρα μόλις το 1939. Όμως, η τεχνολογία αυτή δεν έτυχε της προσοχής που της άξιζε από μέρους των δύο κεντρικών προσώπων που κινούσαν τότε τα νήματα της γερμανικής αεροπορίας, του Χέρμαν Γκέρινγκ και του ιδίου του Χίτλερ, διότι αμφότεροι έκριναν πως δεν τους χρειάζονταν, αφού η Γερμανία προήλαυνε σε όλα τα μέτωπα, και ειδικά τα αεροπλάνα της δεν αντιμετώπιζαν ιδιαίτερα προβλήματα, (παρά τις αντιρρήσεις του Βίλλι Μέσσερσμιτ, κυρίως). Ήταν δηλαδή βολεμένοι με αυτά που είχαν. Όταν το 1944 άρχισαν να νιώθουν τη βεβαιότητα της ήττας, τότε έβγαλαν από το συρτάρι τα σχέδια αυτού του κινητήρα, αλλά ήταν αργά. Κέρδιζαν στον αέρα 200km/h σε σχέση με το P51D - και δεν τους έλειπαν και τα λεφτά. Τους έλειπαν πέντε χρόνια.

Αυτά τα πέντε χρόνια, πόσο τα αποτιμάς σε χρήμα;
Η προσωπικη μου αποψη επι του θεματος ειναι εδω...
Επισης πιστευω οτι ολοι εχουν δικηο, ειτε το αγορασαν , ειτε το σκεφτονται, ειτε δεν τολμουν να το αποκτησουν για τους παραπανω λογους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
@costas EAR: Η επιλογή του εκάστοτε μουσικού είδους προς ακρόαση, έχει σημασία; Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή 1) αφενός μου φαίνεται σχεδόν απίθανο τα Grimm να παίζουν καλά τα πάντα, 2) αφετέρου στην έκθεση τα άκουσα να αναπαραγάγουν κιθαριστικά θέματα μόνο, 3) επειδή ο πρώτος συνδυασμός ηχείων-ενισχυτή που άκουσα πριν να πάρω τα μηχανήματά μου ήταν απογοητευτικός στην απόδοση της μουσικής που ακούω (metal) (άρα με ενδιαφέρει και αυτό το κομμάτι) και τέλος 4) επειδή είμαι σίγουρος ότι metal δεν ακούσατε στον geomiat!:D (μαντεύω την απάντηση, αλλά θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως μια – έστω – στοιχειώδη αιτιολόγηση)
1). Δε παίζουν "καλά" τίποτα, παίζουν σωστά τα πάντα. Απίθανο δε θα πεις τίποτα..
2). Δε ξέρω τι έπαιζε στην όποια έκθεση
3). Εφόσον αυτά ακούς, καλώς το ψάχνεις εστιασμένα, αλλά υπάρχει κίνδυνος αφενός να ψάχνεις κάτι που εσφαλμένα θεωρείς σωστό λόγω συνήθειας, κι αφετέρου σε άλλα είδη μουσικής να είναι κακή μετριότητα. Νομίζω ότι το πιο ασφαλές άκουσμα ως κριτήριο αξιολόγησης ήχου είναι οι ανθρώπινες φωνές λόγω εξοικείωσης από την καθημερινότητα.
4). Όντως, δεν ακούσαμε μέταλ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
Μπορει να υπαρξει ενα συμβατο συστημα, που να παιζει το ιδιο καλα, μεχρι ας πουμε τις 15000-18000 ευρω, ετσι που να καλυψει και τις υπολοιπες φετιχιστικες αναγκες ενος κατοχου;
Όχι. Διαλέγεις ανάγκες.

Επισης, σε μια πιθανη μεταπωληση, που κακα τα ψεματα παντα παιζει , θα μπορει να κρατησει οσο μπορει την αξια του;
Νομίζω πως ναι, ίσως μάλιστα να είναι μια από τις ασφαλέστερες επιλογές. Τογιοτα ένα πράγμα.

Μη με παρεξηγησετε αλλα ειναι ερωτηματα που εχουν διατυπωσει καποιοι που ισως να τους σταματησαν μια πιθανη μελλοντικη αγορα.
Η κύρια αιτία που θα αποτελέσει φραγμό στην αγορά αυτών των ηχείων, είναι η έλλειψη χαλιεντισμου. Το χάλι εντ ΔΕΝ έχει σχέση με την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, είναι θέμα λαιφσταιλ. Είναι ομορφιά, μοναδικότητα, ρετρό, κόστος, δοκιμές καβλωδίων, έργα τέχνης, μαύρη μαγεία, κουδουνάκια κλπ, ότι άλλο θες εκτός από υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής. Υπάρχουν ηχεία χαι εντ πανάκριβα, εντελώς μεταξωτές κορδέλες σε τεχνικά χαρακτηριστικά, που δε τηρούν ούτε τα βασικά χαρακτηριστικά του ορισμού του hi-fi, ούτε πχ μια απόκριση συχνότητας, και πουλάνε μια χαρά και θα συνεχίσουν να πουλάνε, και καλώς. Προσφέρουν άλλα πράγματα στους κατόχους τους, κι αυτοί τα ευχαριστιούνται. Δατς λάιφ. Και γω μαζί τους! :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
Ένα σωρό λαμπατα ενισχυτικά έχουν ολική αρμονική παραμόρφωση πολύ πάνω από το τυποποιημένο όριο του κοινού θνητού hi-fi, οπότε ούτε καν χαι φαι δε μπορούν να χαρακτηριστούν, αλλά είναι hi-end. Πουλάνε και θα συνεχίσουν να πουλάνε, και καλώς. Και πολλά κοστίζουν πολύ ακριβότερα από το γκριμ. Προσφέρουν άλλα πράγματα, όχι υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής. Είναι τόσο απλό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
Αυτός που θα πάρει γκριμ είναι αυτός που θα κάνει ενεργή ισοσταθμιση χώρου, κατά κύριο λόγο σε ψηφιακό επίπεδο, και εννοείται σε φροντισμένο χώρο.
Η ψηφιακή ισοσταθμιση χώρου στο χάλι εντ είναι ντροπή και αίσχος, τζιζ κακό.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
χωρις να παιζει και ουσιαστικο ρολο, ποσα grimm πουληθηκαν εν Ελλαδι ; Eτσι για να δουμε την προοδο στη σωστη επιλογη του Ελληνα καταναλωτη.
Η να το πουμε και αλλιως εμονες vs ορθολογικες επιλογες.
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.567
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top