Ευθυγράμμιση προβολέα

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
με αλλα λογια η στραβος ειναι ο γιαλος η στραβα αρμενιζουμε...

Μιχαλη , την επομενη λιγο μεγαλυτερες εικονες μηπως καταλαβουμε και εμεις:D
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Όπως και νάχει
με αλλα λογια η στραβος ειναι ο γιαλος η στραβα αρμενιζουμε...

Μιχαλη , την επομενη λιγο μεγαλυτερες εικονες μηπως καταλαβουμε και εμεις:D
Μικρές είναι; Νομίζω ότι είναι καλό μέγεθος.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
Πάντως θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με το μέτρημα με το μάτι. Αν είναι μόνο για την επιβεβαίωση στησίματος οκ αλλά και πάλι έχω τις ενστάσεις μου (αλήθεια δεν θα σας τρώει να ξέρετε με το μέτρο ότι είστε απολύτως σωστοί); Κι εμένα η εικόνα φαίνεται στο κάδρο απολύτως τέλεια, αμ δε!!!! Εχω δύο εκατοστά απόκλιση, προφανώς λοιπόν αυτό δεν είναι αρκετό να μου χαλάσει το τραπέζιο παρόλο που δεν έχω πανί και "παίζω" στον τοίχο. Θα μου απαντήσει κάποιος "και που ξέρεις ρε μεγάλε ότι ο τοίχος είναι απολύτως ορθογώνιος με τους άλλους;" Δεν το ξέρω, το μέτρησα όμως και παρόλο που το έλαβα υπόψιν, το κέντρο του φακού χάνει για την ακρίβεια 1,5 εκ. σε σχέση με το κέντρο του κάδρου. Δεν φαίνεται με το μάτι, δεν παύει όμως να υπάρχει.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Άλλο εσύ που δεν έχεις πανί. Εσύ πρέπει να μετρήσεις ή να βάλεις σημάδια στον τοίχο.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
Άλλο εσύ που δεν έχεις πανί. Εσύ πρέπει να μετρήσεις ή να βάλεις σημάδια στον τοίχο.
Έχω φάει όλο το Internet και δεν έχω βρει ένα ξεκάθαρο και αποτελεσματικό τρόπο να βεβαιωθώ ότι ο προβολέας είναι παράλληλος απόλυτα με το πανί.
Τον έχω κεντράρει με το μάτι, αλλά ακόμα χάνει κάνα εκατοστό και με πιάνουν οι "ψυχαναγκασμοί" μου...

Αυτό είναι το αρχικό ερώτημα του φίλου, βέβαια απάντησε μόνος του ότι τον έχει κεντράρει με το μάτι αλλά ακόμα χάνει, οπότε απ ό,τι κατάλαβα πέραν της επιβεβαίωσης, μάλλον θέλει και τρόπο διόρθωσης του προβλήματος αν δεν κάνω λάθος.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μιχαλη zoom κιαλο στα ειπα δεν ειναι αρκετα.:D

μετρατε διαγωνιους κυριοι;) μονο τοτε ειναι σωστο το ορθογωνιο σχημα της οθονη σας
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
Μιχαλη zoom κιαλο στα ειπα δεν ειναι αρκετα.:D

μετρατε διαγωνιους κυριοι;) μονο τοτε ειναι σωστο το ορθογωνιο σχημα της οθονη σας
Σωστά αλλά και πάλι να μετρήσεις 2,5 μέτρα διαγώνιο σε ένα πανί μάλιστα που θα κουνιέται και με τη βοήθεια δεύτερου ατόμου υποχρεωτικά, χμμμ πάλι δεν νομίζω ότι θα πάρεις απόλυτα σωστή μέτρηση.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Έχω φάει όλο το Internet και δεν έχω βρει ένα ξεκάθαρο και αποτελεσματικό τρόπο να βεβαιωθώ ότι ο προβολέας είναι παράλληλος απόλυτα με το πανί.
Τον έχω κεντράρει με το μάτι, αλλά ακόμα χάνει κάνα εκατοστό και με πιάνουν οι "ψυχαναγκασμοί" μου...

Αυτό είναι το αρχικό ερώτημα του φίλου, βέβαια απάντησε μόνος του ότι τον έχει κεντράρει με το μάτι αλλά ακόμα χάνει, οπότε απ ό,τι κατάλαβα πέραν της επιβεβαίωσης, μάλλον θέλει και τρόπο διόρθωσης του προβλήματος αν δεν κάνω λάθος.
Μα αυτό θα το βεβαιώσεις εκ του αποτελέσματος, δηλαδή από το αν στον τοίχο έχεις απολύτως ορθογώνιο παραλληλόγραμμο κάδρο.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
Μα αυτό θα το βεβαιώσεις εκ του αποτελέσματος, δηλαδή από το αν στον τοίχο έχεις απολύτως ορθογώνιο παραλληλόγραμμο κάδρο.
Διάβασε το ποστ 23 μην τα ξαναγράφω.
 


Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
Ναι, ΟΚ, κάνε ό,τι θες.
Μην αρπάζεσαι φίλος, προσπαθώ να σου πω ότι και με το μάτι να φαίνεται οκ, αν μπορείς να μετρήσεις με ακρίβεια θα διαπιστώσεις ότι 1 ή και 2 εκατοστά μπορεί να χάνεις. Απλά υπάρχουν κάποια περιθώρια λάθους μη μετρήσιμα, αν το κάδρο σου κάθεται καλά δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι, το μέτρημα είναι καθαρά γι αυτόν που θέλει και τη λεπτομέρεια στην εντέλεια, αυτό προσπαθώ να πω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Πάντως θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με το μέτρημα με το μάτι. Αν είναι μόνο για την επιβεβαίωση στησίματος οκ αλλά και πάλι έχω τις ενστάσεις μου (αλήθεια δεν θα σας τρώει να ξέρετε με το μέτρο ότι είστε απολύτως σωστοί); Κι εμένα η εικόνα φαίνεται στο κάδρο απολύτως τέλεια, αμ δε!!!! Εχω δύο εκατοστά απόκλιση, προφανώς λοιπόν αυτό δεν είναι αρκετό να μου χαλάσει το τραπέζιο παρόλο που δεν έχω πανί και "παίζω" στον τοίχο. Θα μου απαντήσει κάποιος "και που ξέρεις ρε μεγάλε ότι ο τοίχος είναι απολύτως ορθογώνιος με τους άλλους;" Δεν το ξέρω, το μέτρησα όμως και παρόλο που το έλαβα υπόψιν, το κέντρο του φακού χάνει για την ακρίβεια 1,5 εκ. σε σχέση με το κέντρο του κάδρου. Δεν φαίνεται με το μάτι, δεν παύει όμως να υπάρχει.
έχεις lens shift?
πως μετράς το κέντρο του φακού και πως το κέντρο του κάδρου και βγάζεις αυτή τη διαφορά; με ποιο επίπεδο αναφοράς;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Προσωπικά συμφωνώ με τον τρόπο που έγραψε ο Μιχάλης, αφήνει εκτός όλες τις άλλες παραμέτρους και λαμβάνει υπόψη μόνο την οθόνη και τον προβολέα...
Ο παραλληλισμός μπορεί να γίνει με όργανα αλλά θέλει μεγάλη προσοχή, πολύ καλή γνώση γεωμετρίας και όργανα υψηλής ακριβείας.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Μην αρπάζεσαι φίλος, προσπαθώ να σου πω ότι και με το μάτι να φαίνεται οκ, αν μπορείς να μετρήσεις με ακρίβεια θα διαπιστώσεις ότι 1 ή και 2 εκατοστά μπορεί να χάνεις. Απλά υπάρχουν κάποια περιθώρια λάθους μη μετρήσιμα, αν το κάδρο σου κάθεται καλά δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι, το μέτρημα είναι καθαρά γι αυτόν που θέλει και τη λεπτομέρεια στην εντέλεια, αυτό προσπαθώ να πω.
Αν μιλάς για απόλυτο κεντράρισμα:
Κάπου εδώ μέσα το είχε ποστάρει ο Maxheadroom. Κολλάς ένα κομμάτι χαρτί στο ταβάνι στην απόσταση που θέλεις να είναι ο προβολέας απ' την οθόνη και κατά προσέγγιση όσο πιο κεντρικά γίνεται.
Χρησιμοποιείς ένα ανελαστικό νήμα και δένεις στην άκρη του ένα στυλό. Βάζεις την μια άκρη στην πάνω γωνία της οθόνης και σημειώνεις στο χαρτί. Επαναλαμβάνεις την ίδια διαδικασία με το ίδιο ακριβώς μήκος νήματος και στην απέναντι πάνω γωνία της οθόνης. Το σημείο που τέμνονται οι δύο γραμμές στο χαρτί είναι το απόλυτο κέντρο.
Μπορείς να επαναλάβεις την διαδικασία με μεγαλύτερο μήκος νήματος κι έτσι να καταγράψεις έναν άξονα (αφού θα έχεις 2 σημεία) στον οποίο θα πρέπει να πατάει ο προβολέας.
Μ' αυτόν τον τρόπο θα πετύχεις απόλυτη παραλληλία προβολέα-οθόνη. Για καθετότητα χρησιμοποίησε αλφάδι.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
έχεις lens shift?
πως μετράς το κέντρο του φακού και πως το κέντρο του κάδρου και βγάζεις αυτή τη διαφορά; με ποιο επίπεδο αναφοράς;
Οχι δεν έχω lens shift, ως επίπεδο αναφοράς παίρνω ένα τοίχο, τον αριστερό για παράδειγμα, μετά μετράω τη διάσταση του πανιού, βρίσκω το κέντρο και το σημαδεύω, το μετράω απ τον αριστερό τοίχο, για παράδειγμα είναι 180 εκατοστά, απ τον ίδιο τοίχο μετράω και σε ίδια απόσταση μήκους την απόσταση απ το κέντρο του φακού, βρίσκω 181,5 εκατοστά, αυτό σημαίνει ότι έχω μια διαφορά ενάμιση εκατοστού. Κοίτα να δεις από 12 χρονών είμαι μέσα στα μετρήματα, λόγω της δουλιάς του πατέρα μου (λαμαρινοκατασκευές) αλλά κι αργότερα όταν ακολούθησα το επάγγελμα του ψυκτικού-ηλεκτρολόγου σε εφαρμογές βιομηχανικής ψύξης και συνέχεια πρέπει να κρεμάω κύβους ψύξης σε χώρους παράλληλους ή μη. Οπως καταλαβαίνεις έχω μία εξοικείωση με το άθλημα και κάθε φορά χρησιμοποιώ και διαφορετικούς τρόπους ανάλογα με την περίπτωση. Μία καλή λύση όπως ανάφερε πιο πάνω ο φίλος είναι και το νήμα αλλά κι αυτό θέλει προσοχή πολύ για διάφορους λόγους. Εγώ δεν προσπαθώ να υποδείξω κάτι σε κανέναν, με παρεξηγήσατε, απλά επισημαίνω ότι τα μετρήματα με μέτρα ξύλινα, κορδέλες, νήματα είναι σχετικά και σίγουρα έχουν απόκλιση από μισό έως και 2 εκατοστά ανάλογα την περίπτωση και τον άνθρωπο φυσικά και μόνο όργανο ψηφιακό μπορεί να σου υποδείξει με απόλυτη ακρίβεια μία μέτρηση.
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Φίλε KROMPOTIS αν έχεις 1,5 ή 2 εκατοστά διαφορά, είναι τεράστια και θεωρείται μεγάλο σφάλμα γεωμετρίας.
Οπότε πρέπει να δεις τι θα κάνεις για να γίνει σωστή δουλειά με την οθόνη σου.
Εμείς όμως μιλάμε για χιλιοστά.

Πριν 1 ώρα περίπου ήμουν στον φίλο Γιάννη (ichaltou) και κατεβάσαμε τον προβολέα του από το ταβάνι και τον βάλαμε χαμηλά.
Κάναμε αυτήν ακριβώς την διαδικασία, παρουσία και του Κώστα ΕΑR.
Τον φέραμε μέχρι χιλιοστό από άκρη σε άκρη.
Και στο ταβάνι που ήταν πριν, ήταν ακριβώς μέχρι χιλιοστού από άκρη σε άκρη χωρίς σφάλμα.

Όσο για τα ψηφιακά αποστασιόμετρα, θα έλεγα ότι δεν κάνουν για την συγκεκριμένη δουλειά.
Είναι για να μετράνε από τοίχο σε τοίχο παράλληλα και δεν μπορούν να μετρήσουν πλαγίως.
Και φυσικά έχουν ακρίβεια εκατοστού αλλά όχι χιλιοστού.
Χρησιμοποιούνται σε πολλές άλλες εφαρμογές με επιτυχία, κυρίως όταν πρόκειται για μεγάλες αποστάσεις που δεν φτάνει μια μετροταινία ή λόγω μήκους κάνει κοιλιά.
Δεν μπορείς όμως να βασιστείς και να μετρήσεις από το κέντρο του φακού στην άκρη της οθόνης.
Δεν μπορεί να μετρήσει σωστά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
πέρα από το ότι δεν μπορείς να μετρήσεις έτσι σωστά στην τελική δεν έχει και νόημα.
Εφόσον το αποτύπωμα της εικόνας στην οθόνη είναι χωρίς παραμορφώσεις, και αφού έχεις εμπερία από κατασκευές θα το έβλεπες και μόνο με το μάτι, αυτό είναι μια απόδειξη ότι φακός και οθόνη είναι σωστά τοποθετημένα μεταξύ τους. Τα υπόλοιπα δεν σε νοιάζουν.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Mερικοί φίλοι δεν κατάλαβαν καλά τη λειτουργία του Lens shift και θα ήθελα να βάλω άλλα 2 σχεδιάκια.
Αν για κάποιον λόγο ο προβολέας δεν μπορεί χωροταξικά να είναι στο κέντρο της οθόνης, αλλά πιο πλάγια, τότε χρησιμοποιούμε το Lens shift (εφόσον υπάρχει) για να μετακινήσουμε την εικόνα πλάγια, αλλά με σωστή γεωμετρία και αυτό απαιτεί ο προβολέας να είναι παράλληλα με την οθόνη και όχι να την σημαδεύει πλάγια προς αποφυγή τραπέζιου.





Το ίδιο ισχύει και για τον κάθετο άξονα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top