Ευθυγράμμιση προβολέα

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
...ναι δε νοιαζουν τους υπολοιπους νοιαζει τον ιδιο αν καταλαβα, οταν υπαρχει διαφορα οσο μικρη και να ειναι καποια-ες μετρηση-εις δεν εχει-ουν γινει σωστη-α ,δεν υπαρχει περιπτωση να βλεπεις σωστα και να ειναι λαθος η αποσταση ουτε το αναποδο , το σχημα τραπεζιου δημιουργειται ακριβως λογω καποιας διαφορας οπως και το ορθογωνιο λογω μηδενικης διαφορας .
τωρα,η οθονη μπορει να μην ειναι σωστα γωνιασμενη λογω πετσικαρισματος (σταθερη) λογω αλοιωσης γεωμετριας της πτυσωμενης η λογω επιχρισματος οταν μιλαμε για σταθερο τοιχο, και φυσικα η μετρηση με το ματι κατι χανει η και ολα μαζι απο λιγο ...
εγω δεν την εψαξα, (η οθονη ειναι σταθερη και απολυτα γωνιασμενη,βασικοτατη προυποθεση, μετρημενα ) ,και οι παραλληλοτητες-καθετοτητες πλεον εφαρμοζωντας την ανω Μελιδιο τεχνικη ;)
παντως το νημα ειναι οντως η καλυτερη μεθοδος ,αν θες να την ψαξεις και να σου φυγει η απορια .
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Α μάλιστα, τέλος πάντων για να απαντήσω και στον κύριο Μελλίδη, η τοποθέτηση στο παρόν σπίτι έγινε πολύ γρήγορα και πρόχειρα λόγω επείγουσας μετακόμισης και φοβερής πίεσης χρόνου οπότε εις γνώσιν μου δεν έπεσα ακριβώς κέντρο μιας κι έχω μια βάση ιδιοκατασκευής απ τον πρώτο προτζέκτορα και έγιναν μετατροπές για να ταιριάξει στον παρόντα οπότε είναι δύσκολο να μετρηθούν τα κέντρα σε ένα μάλιστα μη τέλειο παράλληλο σαλόνι. Τ άφησα όμως έτσι γιατί τέλος Μαϊου θα γίνει ριζική ανακαίνιση απ τον ιδιοκτήτη λόγω φουσκώματος του πατώματος οπότε θα τα ξεστήσω και θα στήσω όλα απ την αρχή όπως πρέπει και μάλιστα με καινούρια βάση για τον προτζέκτορα. Επιμένω πάντως πως 1,5 εκατοστό διαφορά δεν είναι ορατό στο τραπέζιο της εικόνας, πιστεύω απ τα 2 εκατοστά και πάνω θα φαίνεται η όποια διαφορά.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.661
Α μάλιστα, τέλος πάντων για να απαντήσω και στον κύριο Μελλίδη, η τοποθέτηση στο παρόν σπίτι έγινε πολύ γρήγορα και πρόχειρα λόγω επείγουσας μετακόμισης και φοβερής πίεσης χρόνου οπότε εις γνώσιν μου δεν έπεσα ακριβώς κέντρο μιας κι έχω μια βάση ιδιοκατασκευής απ τον πρώτο προτζέκτορα και έγιναν μετατροπές για να ταιριάξει στον παρόντα οπότε είναι δύσκολο να μετρηθούν τα κέντρα σε ένα μάλιστα μη τέλειο παράλληλο σαλόνι. Τ άφησα όμως έτσι γιατί τέλος Μαϊου θα γίνει ριζική ανακαίνιση απ τον ιδιοκτήτη λόγω φουσκώματος του πατώματος οπότε θα τα ξεστήσω και θα στήσω όλα απ την αρχή όπως πρέπει και μάλιστα με καινούρια βάση για τον προτζέκτορα. Επιμένω πάντως πως 1,5 εκατοστό διαφορά δεν είναι ορατό στο τραπέζιο της εικόνας, πιστεύω απ τα 2 εκατοστά και πάνω θα φαίνεται η όποια διαφορά.
Εφόσον θα ξαναστηθούν από την αρχή φρόντισε ώστε να γίνουν σωστά.
Το 1,5 εκατοστό είναι αποδεκτό για έναν σώφρονα άνθρωπο.
Για έναν "βλαμμένο" όμως είναι απαράδεκτο.
Το ένα χιλιοστό σφάλμα μπορεί να μην φαίνεται από μακρυά με το μάτι, αλλά εμείς, βλαμμένοι γαρ, πάμε και κολλάμε την μούρη μας στην οθόνη και το βλέπουμε.
Όταν δεν το βλέπουμε με την μούρη μας κολλημένη, τότε θεωρούμε ότι το πετύχαμε.
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Το 1,5 εκατοστό είναι ορατο ειδικά σε συμβατικά μεγέθη οθονών ( έως 110) και αποστάσεις θέασης ( 3-3,5 μέτρα). Όπως και να έχει με προσεκτική τοποθέτηση οθόνης και προβολέα και έχοντας γνώση των παραπάνω σχεδιαγράμματων που έχει βάλει ο Μιχάλης, είναι εφικτό να έρθει ακριβώς. Εξάλλου το έχουμε κάνει και σε εμένα πολλάκις και τον εχω παιδεψει τον Μιχάλη για αποστάσεις πολύ μικρότερες του 1,5 εκ.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ε το βλαμμένος δεν είναι κομψό, αρρώστια θα το λεγα καλύτερα αφού κι εγώ το έχω, θα θελα να ήταν στημένος στο χιλλιοστό αλλά όπως είπα πιο πάνω για διάφορους λόγους δεν το κατάφερα, θα γίνει όμως.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
σωστο το "βλαμμενος" αλλα χανεται την ουσια...

παντως το 1.5 εκ ειναι τραγικο και κανει μπαμ απο χιλιομετρα...:D

η τοποθετηση προβολεα ειναι τοσο απλη φτανει να μπει σωστα η οθονη σε σχεση με την θεαση....

τι να πουν και αυτοι που εχουν αναμορφικο φακο :D
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
σωστο το "βλαμμενος" αλλα χανεται την ουσια...

παντως το 1.5 εκ ειναι τραγικο και κανει μπαμ απο χιλιομετρα...:D

η τοποθετηση προβολεα ειναι τοσο απλη φτανει να μπει σωστα η οθονη σε σχεση με την θεαση....

τι να πουν και αυτοι που εχουν αναμορφικο φακο :D
Έχουμε αλλάξει επίπεδο λέμε! :D
Τη δεδομένη στιγμή υπολογίζω την ακτίνα (radius) κυρτότητας της επόμενης οθόνης μου.;)
Όποιος ενδιαφέρεται για μεθοδολογία εδώ είμαστε.
Για τον φίλο που θέλει μέτρηση στο χιλιοστό:
Έφερα τον ξάδελφο με τοπογραφικό όργανο και καθάρισα.
 





Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Βρισκεις το κεντρο της οθονης στο επανω της σημειο αλλα και στο κατω. Με καθετο λειζερ φερνεις μια ευθεια που να περναει απο τα δυο αυτα σημαδια, κι ετσι εχεις μια λειζερ γραμμη στο ταβανι κατα ολο το μηκος του ταβανιου που σου δειχνει το σωστο σημειο τοποθετησης.
Με μεζουρα λειζερ επιβεβαιωνεις οτι η αποσταση αυτης της γραμμης στο ταβανι ισαπεχει απο τα ακρα της οθονης.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Βρισκεις το κεντρο της οθονης στο επανω της σημειο αλλα και στο κατω. Με καθετο λειζερ φερνεις μια ευθεια που να περναει απο τα δυο αυτα σημαδια, κι ετσι εχεις μια λειζερ γραμμη στο ταβανι κατα ολο το μηκος του ταβανιου που σου δειχνει το σωστο σημειο τοποθετησης.
Με μεζουρα λειζερ επιβεβαιωνεις οτι η αποσταση αυτης της γραμμης στο ταβανι ισαπεχει απο τα ακρα της οθονης.
Που είσαι βρε Δημήτρη;!! Χάθηκες!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μητσο ο αλλος περιμενει τον κρελ (οφ τοπικ οφ)
σε περιμενουμε ........να μας βρεις το κεντρο μας.......
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.567
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top